Puberťáci

ewule24
7. lis 2009

Ahoj holky,máteli doma díte které se dostává do puberty nebo už je v pubertě pište sem!!

lucisa
22. srp 2014

@hvezdnenebe 😀 a máš klidnou dceru nebo jste měli/máte období, kdy bojujete?
Moje nejstarší je dost silná osobnost, už odmalinka si prosazovala svou, je taková tvrdohlavá, jde si tvrdě za svým, má pocit, že má vždy pravdu, nerada přijímá rady, raději vše vyzkoušet, i když si natluče. Nemá ráda autority, ve škole to byl na začátku tvrdý boj, dokázala se v první hodině na učitelku naštvat, když něco nechtěla dělat podle ní (jaký div, že? 😀) a prostě s ní nepromluvila až do konce vyučovacího dne, dělala totálně hluchou, učitelka si mi pak stěžovala na třídních schůzkách.
U psycholožky jí zjistili lehkou formu ADHD, ale inteligenci nadprůměrnou (těžký klešťový porod). Není ani přímo zlá nebo zákeřná, jen někdy jedná velmi impulzívně a kolikrát neadekvátně, dřív jedná, než myslí. Stále ji v tomhle musím krotit, z téhle impulzivity vzniká nejvíce konfliktů a třecích ploch. Je to trochu lepší, ale teď do toho puberta, no, čekám, kdy mi hlava zešedne celá.
Stále čekám, kdy už to bud ev pohodě, nějak neumím dosáhnout toho, abychom byly jako matka s dcerou spíš zadobře. Situace je o trochu těžší v tom, že jsem s dětmi celý týden sama, manžel přijíždí až na víkend a ona se pasuje do role druhého rodiče, na mou úroveň, má tendence nařizovat mladším ségrám, příp. je i trestat.

hvezdnenebe
22. srp 2014

@lucisa dcera je spíš klidnější, introvertní. ale svým způsobem svéráz. doma s ní problémy nemáme, musím to silně zaklepat na dřevo. jsem šťastná za to, jaký máme spolu vztah. ale mimo domov.....je velice chytrá a měla ve škole problém respektovat učitelku/y, když měla pocit, že ví více než ona/y. (což občas byla pravda. ale nechápala, že učitele prostě opravovat nemůže.) takže podobně jako tvoje dcera. v sedmé třídě se jí zhoršily známky i vztahy se spolužáky a opakovaně jsme to řešili na třídních schůzkách. nakonec jsem požádala o doporučení na vyšetření v psychologické poradně. tam jsme natrefili na skvělou psycholožku, která kopretinu rozebrala na atomy 🙂 díky tomu si dcera uvědomila některé věci a šla do sebe. známky i vztahy se zlepšily, základku absolvovala s vyznamenáním. teď nás od září čeká střední škola, tak uvidíme co sebou přinese. doufám, že nenastoupí drsná puberta typu noční pařby - škola na háku 🙂

lucisa
22. srp 2014

@hvezdnenebe já vím o jejich chybách, i o jejím chování, moc mě to mrzí, hlavně kvůli ní, protože tím ztrácí kamarádky, které nemá problém získat, jen si to pak tak podělá. Když má klidnou chvilku, taky si o tom povídáme, ona to chápe, odkýve, jenže, jak je nějaká situace, reaguje s horkou hlavou.
A o těch učitelích, noo, ani nemluvím, manžel už jí říkal, že se má pořádně učit a studovat, aby měla jednou nějakou nadřízenou pozici, protože podřízenou by být nemohla, to by byla furt na dlažbě 😀 Ona umí komandovat jedna báseň, ale poslouchání a podřizování se jí dělá problém 😅 😕

lucisa
22. srp 2014

@hvezdnenebe to máš fajn ten vztah, snad se k něčemu vstřícnějšímu dokopeme taky. zatím jsem jen trapná a úchylná, když jí chci dát pusu, mazlení a pusy odmítá úplně 😀

hvezdnenebe
23. srp 2014

@lucisa chápu, že tě to za dceru mrzí. člověk chce vždycky pro svoje děti to nejlepší. ale víš co ? až bude dcera starší, udrží si přátele snadněji. okolí ji bude líp chápat. děti si zatím berou její chování osobně, takže když je něčím naštve, prchají 🙂 dospělí si dokážou rozumově zpracovat, že je malinko jiná a neopustí ji pro pár v afektu vyřčených slov. takže až bude ona i její kamarádi starší, situace se určitě zlepší.
no máš můj obdiv - starat se v podstatě sama o tři děti a jedno z nich je navíc takový živel... 🙂
díky bohu za koníka. člověk aspoň zjistí, že i jiní mají podobné problémy a může to s nima probrat. já jsem zatím moc nepřispívala, spíše si to tady pročítám. a dává mi sílu, když si uvědomím, čím některé maminky musí procházet.
momentálně řeším nervozitu z přechodu kopretiny na střední školu. snad to teda dobře dopadne. jak jsem ráda, že mám holku, tak si teď občas říkám, že v některých situacích je lepší mít syna 🙂 určitě víš jak to myslím, když máš sama tři dcery. doufám, že třeba nenaletí nějakému grázlovi a nebo - jak jsem už psala - nezvlčí a nezačne žít noční život 🙂

lucisa
23. srp 2014

@hvezdnenebe jj, vím to přesně. Tak trochu tajně doufám, že budou po mě, mě naši nikam nepouštěli snad až do 17 let a i pak jen občas a do 22 h zpátky. A já měla strach někde plantat, moc jsem na ty mejdany nebyla, tyhle šílenosti mě nějak minuly, tak třeba je to taky nebude moc brát 😀 - utopie, co? 😀

Naše nejstarší teď přechází z nižšího stupně na vyšší, nižší byl u nás na vesnici, teď bude dojíždět do města, tak taky uvidím, jak se s tím popasuje. V podstatě z mazačky bude zase bažant, už vidím to její napodobování osmaček, devaťaček, asi přijdou zvýšené nároky na image 😀
A přesně jak říkáš, s věkem se 1) uklidní a 2) bude mít více sociální zábrany předvádět hysteráky a hulákat, raději si to promyslí, než by ji vidělo dalších 20 lidí, jak vyvádí. Říkala to i psycholožka, tak snad to nastoupí co nejdříve. Jako ona kámošky má, ale je to takové to uhádané období, jeden týden je to ta nej kámoška, pak se kvůli něčeho poštěkají a hned je to kráva. A další to stejné, však to znáš 😀 Akorát ty změny mají jiné holky méně často, ona jako živel to má holt pořád 🙂

lucisa
23. srp 2014

@hvezdnenebe jj, koník je fajn, člověk si pořeší a poradí různé věci.... 😉

hvezdnenebe
23. srp 2014

@lucisa já právě doufám, že kopretina po mě nebude 😀 lítala jsem od čtrnácti po diskotékách (byla, pravda, jiná doba, takže tam nebyl alkohol ani dospělí) a drželo mě to v podstatě do nedávna. jestli ji tohle chytne, tak pánbůh s námi 🙂
u nás je s dojížděním do města spojený právě ten přechod na střední. takže přijde změna i v mentalitě spolužáků. vím to, protože sama jsem původně z města a pamatuju si, že jsme byli oproti dojíždějícím více otrkaní.
nároky na image 😀 to jsi mě pobavila. tohle už u nás doufám gradovat nebude. kopretině slušně hrabe už teď.
je fajn si popovídat s někým, kdo má doma puberťáka. zdá se mi, že na koníkovi převažují čerstvé maminky a nebo snažilky. nechci moc tyhle věci okolo dcery řešit v rámci okolí...jsi z vesnice, tak je ti určitě jasné proč 🙂 takže jsem ráda, že jsem koně objevila.

hvezdnenebe
21. zář 2014

@lucisa tak jak to dcera zvládá v městské škole ? myslela jsem na vás holky.
u nás přechod proběhl dobře. kopretina zaplula do školy jako ryba do vody, až jsem zírala. tolik samostatnosti najednou.... 😀 teď jen aby jí nadšení vydrželo 😉 a nebo aby jí nepřepnulo v hlavě jak jsme to tady řešily před měsícem.

lucisa
21. zář 2014

@hvezdnenebe no, hele, koukáme doma jak blázni, ale jo, jde to.
Přišla jako jediná nová do hotové třídy, kde komplet celý kolektiv přešel z nižšího stupně, stačilo, aby se představila, kdo je a odkud a byla zvolena místopředsedkyní a mluvčí třídy 😀 😀 😀
Má tam pár dobrých kámošek, pár lidí, se kterými vychází v pohodě, ale bohužel, tento týden budu řešit nějaké problémky, dvě holčiny na ní začínají zkoušet něco, co zavání šikanou. Všimly si toho už nezávisle i dvě kantorky, ale ta naše koza to úplnou náhodou řekla až ve čtvrtek, byli jsme paf.
Tak jdu zítra do školy pořešit, co s tím....

Jinak, dojíždění, orientace ve městě, všechno v pohodě.

Učení zatím taky OK, dokonce ve většině předmětů je napřed, v anglině dokonce o celé pololetí, co berou teď, měla už v lednu, tak spíš musíme dávat bacha, aby se nezapomněla a pak se nemohla chytit rozjetého vlaku.

Spíš je lajdák ve věcech, jako okraje, to doposud neznala a teď furt držkuje, co to je za kravinu a k čemu jí to v životě bude 😀

Jo a taky byla celkem paf ze zvonění a vstávání v lavicích při příchodu kantora - to z malé školy neznala, tak hleděla, co se děje..... 😀 😀 😀 😀 Ale už to zmákla 🙂

Takže jak u vás, docela samostatná, někdy až moc, za necelý měsíc školy má ve městě prošmějděný kdejaký obchod, dostává kapesné, tak to většinou probendí.... 😅

hvezdnenebe
22. zář 2014

@lucisa super, že to tak parádně zvládá ! my matky to asi prožíváme hůř než děti 😀
držím pěsti s vyřizováním ve škole. mě kdysi spolužačky zmydlily - počkaly si na mě, bylo jich celkem pět a daly mi nakládačku. a jen kvůli lžím další spolužačky. mamina tehdy taky šla do školy a vyřešilo se to. ono je potřeba šikanu řešit zavčasu. jestli se ti pak bude chtít, napiš jak jsi pořídila.

terezafaltysova
24. zář 2014

Ahojky, tak jsem sem taky zabrousila, jelikož mám doma 3 kluky 12, 9 a 1/2 roku. Ten nejstarší je puberťák jako poleno a to mu je zatím jen 12. Škole moc nedá, pořád si píše s holkama na FB, ráno se voní tak, že půl dne větrám barák, nedodržuje čas kdy má přijít domů, je bordelář, pořád něco nemůže najít (nejčastěji průkazku na bus, mobil, klíče - každý týden něco), pořád se cítí ukřivděnej, že to není fér že když přišel pozdě, tak mu vezmu noťas a on nemůže komunikovat s kámoši na fb (prý jsem ho odstřihla od půlky světa). Jenže on přišel pozdě už 4x za sebou a pokaždé měl jinou výmluvu, snažila jsem se to řešit domluvou ale to je úplně k ničemu. Já už nevím jak na něj abych nebyla za macechu ☹

terezafaltysova
24. zář 2014

Taky jsem četla knížku, kde píšou, že zákazy a domlouvání nefungují, máme se k dítěti chovat jako k partnerovi, spíš navrhovat řešení, co s tím atd... zkoušela jsem to dva měsíce ale nějak to nefunguje....

hvezdnenebe
26. zář 2014

@terezafaltysova můžeš klidně používat partnerský typ výchovy, ale má to svoje hranice 😉 v konečném důsledku je rodič šéf. kdyby děti nepotřebovaly nad sebou šéfa, narodily by se a hned by byly schopné odejít z porodnice 🙂
u nás to fungovalo a funguje tak, že jsme s kopretinou parťáci. vedeme rozhovor jako dospělí. ale když dojde na situace, že kopretina začne ujíždět - špatný prospěch, nevhodné chování a podobně - nastupuje sankce. stejně jako ty zabavujeme noťas. puberťáci bez spojení na netu dlouho nevydrží a odstřižení od sítě je slušný pedagogický nástroj 🙂
s tím hledáním věcí asi nic nenaděláš. každé dítě je jiné - někdo bordelář, někdo má rád pořádek. to je povahou ne výchovou.
no a s tím, že si vypisuje na fb s holkama a používá více parfému než oddíl mažoretek nenaděláš už vůbec nic 🙂 puberta holt udeřila v plné síle.
přeju ti pevné nervy. útěchou je, že to trvá jen pár let 😉 taky buď ráda, že máš kluka. ten ti těžko přijde domů těhotný.
když tak sem kdykoliv napiš a třeba i zprávu přes ip. my matky puberťáků se musíme podporovat 🙂

andrissek
26. zář 2014

Ahojky ,když jsem přečetla některé přívky (nečetla jsem od začátku),tak mám doma taky jednu takovou puberťačku. Někdy jsem z ní opravdu nešťastná. V listopadu jí bude 12let ,o od první třídy poslouchám že má svůj svět v tom je spokojená a vše okolo je jí jedno. Věkem se to tedy naštěstí upravuje ,ale ted ještě puberta do toho 🙂 no kombinace k pohledání. Také máme diagnostikované ADHD ve slabší formě.

andrissek
26. zář 2014

Tak ted jsem koukala že jsem přečetla vše potřebné po obnově diskuze 😉,jsem moc ráda že tu někdo je na pokec o starších dětech 😉

hvezdnenebe
26. zář 2014

@andrissek fajn, další do party 🙂 řekla bych, že právě věk 12 let je kritický. psala jsem výše, že v sedmé třídě se naší kopretině zhoršily známky a vztahy se spolužáky. bylo jí tehdy 12 a táhlo na 13. @terezafaltysova taky právě řeší dvanáctiletého a @lucisa má nejstarší jedenáctiletou - to je ke dvanáctce co by kamínkem dohodil 🙂
o tomhle kritickém věku se zmiňovala i jedna moje příbuzná, která je ředitelkou základní školy....
takže ženy nejsme v tom samy. a je dobře, že to na koníkovi můžeme občas probrat.

andrissek
26. zář 2014

@hvezdnenebe no jo ona ta kombinace s problémy co byly před tím a ted ještě do toho puberta je vražedná.
Někdy si říkám jestli toto období u dcery přežiju ve zdraví ,tak už všechno 😀 😀

andrissek
26. zář 2014

Naše problémy nastaly prakticky nástupem do školy 1-3třída byl doslova očistec ve škole jsem byla prakticky obden. Potom právě byla v pedagogicko-psychologické poradně (na začátku 2třídy) a tam ji právě diagnostikovali ADHD.

evvina
26. zář 2014

Ahoj holky můžu k vám. ? Malýmu je 11 pryč a zatím je v pohodě. Pořád je to ještě dítě a ne puberťák. Ale čekám to každým dnem.

lucisa
26. zář 2014

@hvezdnenebe moje nejstarší už má skoro těch dvanáct, je jen o 3 dny mladší než Deninka od @andrissek 😉

lucisa
26. zář 2014

@evvina jasně, ahoj 😉

lucisa
26. zář 2014

@terezafaltysova miluju kecy v telce, že dítě může být partner (jak to občas prezentují VIPky, že jsou se svou dcerou ohromné kámošky - a za pár let se dozvíš, že už ve 13 experimentovala s drogou, protože máti na ni neměla čas 😝 ), to u nás fakt nemůže fungovat, buď jsem divná já nebo mé holky.
Dokážu tohle připustit opravdu v případě, že je to dítě abnormálně hodné, poslušné, nemá žádný problém a naprosto přizpůsobivé všemu - což si ruku na srdce u puberťáka představit nedokážu 😖

lucisa
26. zář 2014

Naše Noemi je fakt osobnost, silná, odmalička, nenechá si poradit, do všeho jde po hlavě, byť si rozbije kokos, všechno si musí vyzkoušet sama. Taky má prostě dojem, že ví vše nejlíp, takže domluva nebo jakákoliv pomoc jde mimo ní, neumí a nechce to zatím přijímat.
Je to sice lepší, než třeba před 2-3 lety, to byla navíc vzteklá, vzpurná, výbušná, prchlivá, člověk, aby měl pomalu strach zvýšit hlas, hned se cítila děsně ukřivděně.
neříkám, že nic z tohodle už nemá, taky, ale dá se to snést. Akorát když se tyhle vlastnosti náhodou spojí v jednu chvíli dohromady, mám co dělat, abych ji nepřerazila 😀 😀 😀 😀

lucisa
26. zář 2014

Navíc má problém uznávat autority, první třída byla očistec, důležitá starší kantorka a jedno chytré děcko, které umělo číst, psát, počítat, byla bystrá, vědomosti má dobře srovnané a spíš než nabiflované, tak si umí dávat spoustu věcí do souvislostí, odvodit, umí používat získané informace, to učitelku točilo, protože nařídila úkol a naše ho buď měla během minutky, nebo jí rovnou řekla, že takovou blbinou se nebude zabývat a nic s ní nehlo.
Blbé je, že si je toho vědoma a v jednu dobu jsme měli problém ji trochu srovnat, aby nebyla tak důležitá a nedívala se na ty pomalejší svrchu, jako že jsou blbí, jen ona chytrá, to byl mazec jako.
Navíc prostřední dcera je druhý extrém, je ve 4. třídě a neustále se vším učením bojujeme. má zkříženou lateralitu, na což se přišlo poměrně pozdě, až v průběhu druhé třídy a až od té doby se s tím dalo pracovat, do té doby jsme se všichni, vč. ní, trápili.
Takže učení jí jde oproti sestře pomaleji, vše je těžce vydřené a Noemi měla občas hloupé řeči, že je ségra hloupá atd.

lucisa
26. zář 2014

@terezafaltysova srandovní je, že já mám holku, které je vzhled zatím tak nějak putna.
Asi tím, že přešla z vesnické školy do městské, ještě nestihla získat móresy velkých holek. Nevyžaduje značkové věci (ani by je nedostala, zatím....), je jí šumák, kdyby chodila v jednom tričku a gatích celý týden. Voňavku snad ještě nepoužila. Jediné, na co si nedá sáhnout, jsou vlasy, má je skoro po zadek, ale denně se rozčiluju, ať si je rozčeše, nevšímat si toho, má tam za chvilku dredy, ale když je chci rozčesat já, vzteká se, že nechce.
Ostatní holky si je žehlí, stříkají leskem, patlají gel, lak, ona nic.... A chce je mít buď rozpuštěné, což nemám ráda, jak to má všude, nebo max. ohon, nic jiného. Přitom jako malé jsem jí česala kdeco.
Neupravené, gatě jí sjíždějí, až jí skoro leze zadek, holá záda, bundu nebo mikinu halabala, děs no...

andrissek
26. zář 2014

Tak naše Denda má ve škole taky hodně věcí vydřené.Nejhorší je že se nechce učit ,cítí se strašně ukřivděná,ale prostě u ní to bez toho nejde.Třeba matika jí jde sama ,ale ted se přidaly předměty jako FY atd. Ted ona je hroznej flegmatik a strašně dlouho jí bylo jedno co třeba dostane ve škole , jistli má úkol atd. No děs běs.
Hodně bojujeme s nepořádkem a to teda rostu 😠 😠 😠 😠 a jsou neustálé boje.
Denda je taky hodně svá a moc nepřijímá autoritu,ale potom je jí zase líto že se na ní někdo zlobí ať ve škole tak doma.

andrissek
26. zář 2014

Naše Deniska se tedy ráda parádí ,někdy ji až musím brzdit. Má ráda hezké oblečení,ale nevyžaduje žádné značkové věci atd.
Také jsme z vesnice a chodí na vesnickou školu (máme školu až do 9tř.)

andrissek
26. zář 2014

@lucisa Denča také nemá ráda česání odemně a strašně prská 🙂 .
Ráda si dává do vlasů barevné smývatelné tužidlo. To je ted tady u holek hodně oblíbené .

lucisa
26. zář 2014

@andrissek nemáš dnes svátek, podle nicku? Jestli jo, tak vše nej 🙂

jj, o tužidle už se zmínila, resp. mi to ukazovala na nějakém slevomatu, tak jsem jí něco slíbila na narozky.

Hele a flegmatismus a bordelářství je u nás úplně stejné.
Teď má už tolik známek, že hledím, denně 2-3, většinu má jedničky, jednu dvojku, ale jednu už i 5 - kvůli neudělaným okrajům. Viděla to poprvé - proč to mám dělat, takovou kravinu, k čemu mi to v životě bude, kdo to vymyslel? - i kdyby to byla sebevětší kravina, Nelčo, tak je to prostě úkol nadřízeného a ty ho splníš...
Mladá se na to vyprdla, tak nejdřív dostala malou pětku do sešitu pro výstrahu, aby si to udělala, vyflákla se na to, tak ji chytla do žákajdy 😠
no co, no, baňa, však mi i plno dalších jedniček - to mě taky točí.
A je šílená sběratelka, všechny možné letáky a reklamy posbírá v obchodech a pak to doma leží na zemi, když to chci vyhodit, tak ječí, že to bude potřebovat, přitom si to ale nikde neuklidí a nesrovná, to jako šílíme s manželem oba.
Už jsme to ale vyřešili - jednou za týden jim tam zvednu koberec (mají kusový z Ikei) a začnu plovoučku od krajů zametat doprostřed, kdo si z té hromady co vysbírá a uklidí, má to, kdo ne, tak smůla, dávám do koše.
Máš vidět ty naše tři Popelky, jak přebírají 😀 😀 😀 😀