Sestřenka (15) se stydí jít ke gynekologovi, poradíte?

obyvatelka
1. dub 2013

Zdravím 🙂
Už pár měsíců v naší domácnosti žije moje 15tiletá sestřenka, které tragicky zemřela matka. Je to hodná holka, i když má své momentální pubertální nálady. Velmi se ale stydí, ani u praktické lékařky se nechtěla svléknout do spodního prádla, když je v koupelně ve vaně nebo ve sprše, nikdo jí tam nesmí vlézt, ani ji nikdo nesmí vidět se převlékat. Nevíme, jak ji přesvědčit, aby šla na prohlídku na gynekologii, nemá zatím žádné problémy ani přítele, aby se musela řešit její antikoncepce, nicméně si myslíme, že v 15ti letech už by mohla jít na preventivní prohlídku. Její máma se před ní taky nepřevlékala ani jí sestřenka nikdy neviděla nahou. U nás doma s nahotou nikdy nebyl problém, mám o rok a půl mladší sestru, se kterou jsme se běžně koupaly, mamka s náma probírala sex apod. O sexu jsem se se sestřenkou už bavila, zatím k tomu přistupuje se srandou jako rozhihňaná puberťačka.
Myslíte, že jí to přejde, až jí bude více let? až bude mít přítele, chceme ji vzít na gynekologii napsat antikoncepci, ale s těma scénama, co teď předvádí, si to popravdě neumím představit. Máte někdo nějaký nápad, jak jí přesvědčit, že návštěva gynekologie a nahota není nic hrozného?
Díky

loafeer
1. dub 2013

Ahoj, tak já byla něco podobného. S tím gynekologem se jí nedivím, já tam šla prvně asi v 18-ti, šíleně jsem se styděla, nemám to ráda doteď....Myslím, že se to časem zlepší, má fakt blbý věk.

lucyvivien
1. dub 2013

čo ja viem, podla mna na tom nič nieje , ja by som tiež v 15 rokoch nechcela ,aby ma niekto videl nahu a už vobec nie pri kupáni a pod... A na gynekolaga ma čas, pokial nemá nejaké zdrav. problemy ,alebo nepotrebuje antikoncepciu, kludne jej stačí íst v 18 rokoch 🙂

petrusew
1. dub 2013

Já bych ji do toho rozhodně netlačila! Jenom se tím způsobí, že to potom bude ještě horší. Nechala bych to zatím tak, jak to je a opatrně s ní probírala že až bude potřebovat, aby za váma zašla a řekla, že by chtěla antikoncepci. Já byla na preventivní prohlídce, až jsem chtěla začít sexuálně žít. Takže si myslím, že není nutné s ní jít v 15 na gyndu a upřímně, které z nás je to příjemné???

marecek4
1. dub 2013

@obyvatelka a jak chodí oblíkaná?myslím jestli má trička ke krku,kalhoty jak holky říkaj po pupek-nebo naopak,jestli si i vezme někdy třeba kratší triko že jí kouká pupík a nižší kalhoty,jak s plaváním-zkus to vzít přes holčičí módu,ale nenásilně,na návštěvu gyndy se zatím vykašli,pokud nemá žádné problémy a ani přítele tak ji nenuť,uvidíš jak se přes léto poperete s tím styděním,ono je taky něco jiného řešit takové věci s mamkou,než se setřenicí,na to,aby jste byly kamarádky je mezi vámi zatím velký věkový rozdíl a na maminkovské rady zas malý,takže nic nelámej přes koleno,ale nech tomu volný průběh

mataharyy
1. dub 2013

Že se stydí mi přijde normální, zvláště v patnácti na to tom nevidím nic závratně neobvyklého (a zvláště pokud měli doma v tomto směru puritánskou výchovu, není se už vůbec čemu divit), chce to hodit s ní řeč, ale nemyslím si že je důležité aby šla na gynekologii, pokud nemá problém 😉 Já prvně šla v šestnácti a to proto že jsem myslela že jsem těhotná, jináč bych tam asi taky nešla 😅 Taky moc nechápu proč jí chcete nechat napsat antikoncepci, když nemá přítele a neprovozuje sex, není lepší jí opravdu rozumně vysvětlit co a jak a toto řešit až když bude sexuálně aktivní, nebo se na to bude chystat? 😕 Ona ta antikoncepce není zrovna bůh ví co a brát jí preventivně, bez důvodu mi přijde jak preventivně užívat antibiotika 😅

veruska007
1. dub 2013

Já bych ji nebrala a počkala. My jsme byly banda kamarádek z intru společně poprvé, bylo nám asi 17 a byla to docela sranda. Ale kdyby mě naši nutili jít dřív, tak bych se bránila zuby nehty 😉 . A že se stydí - já byla taky podobně vychovávaná, ani nevím, jestli jsem kdy viděla nahou sestru (myslím od školního věku hore), sama když se doteď převlékám, tak jsem ráda v místnosti sama.

obyvatelka
autor
1. dub 2013

@mataharyy nechceme ji nechat napsat antikoncepci, je to zbytečné, když zatím s nikým nechodí ;) ale v jejím věku může začít s někým chodit každou chvíli a potom bude antikoncepce aktuální. Proto bych jí chtěla vzít na gyndu teď, aby viděla, že to není nic hrozného a nemusí se tam pak bát chodit 🙂 Doufám, že jsem s ní o sexu a ochraně promluvila dostatečně tak, aby se kvůli toho kluka přemohla a na tu gyndu jednou opravdu došla 🙂 mluvila jsem i s gyndařkou, říkala, že jí nemáme nutit, což nebudeme, ale že by na preventivku klidně přijít mohla, navíc měla nějaké problémy s nepravidelnou menstruací, ale to mohlo být způsobené i emocemi ohledně smrti matky, asi se to teď ustálilo.
Jen se jí snažím vysvětlit, že gynda není nic hrozného a že není čeho se bát 😉
@marecek4 trička krátká nenosí, spíš sukýnky, že jí z toho lezou kalhotky někdy :-P ale to jenom doma, ven se tak vyzývavě neobléká...zatím 😀

marecek4
2. dub 2013

@obyvatelka tak to s tím studem asi nebude zas až tak zlý 🙂,věřím,že pochopí že to není nic proti ní a žádná zbytečnost,jen to chce trošku času a trpělivosti

dana3262
2. dub 2013

@obyvatelka ja byla u gynekologa poprvé kdyz jsem plánované otehotnela (24). Vubec mi nevadi a nevadilo tam chodit, ale neměla jsem důvod. Mela jsem dost sexuálních partnerů (na jednu nebo víc noci) ale nikdy bych antikoncepci nebrala. Je důležité se chránit i jinak a dle meho názoru to neni nic prospěšného, ba prave naopak.
Jinak vas skutecne obdivuju. Musi to byt náročné pro vsechny, taková situace. Drzte se!

elana
2. dub 2013

@obyvatelka taky si myslím, že s tím gynekologem netřeba to hrotit a vůbec už ne v 15 letech. Já byla taky až když jsem začala sexuálně žít, ono do té doby se stejně nedá nějaká plnohodnotná prevence udělat (bimanuální vyšetření, vaginální uzv atd., takže jí ten zážitek-vyšetření přes konečník např., může od gynekologa odradit nadobro). Co se antikoncepce týče, tak souhlas s Dana3262, nic zdravého a dobrého to není, je spousta různých metod jak se před početím chránit a minimálně než se jí opravdu ustálí MS cyklus, tak nebrat, často to nadělá pěknou paseku v době, kdy se vysadí a začne se usilovat o těhotenství. Takže bych to nechala plynout úplně navolno, ona až si někoho najde, tak se o tyhle věci začne zajímat sama a nepřijdou jí už divné, teď se srovnává s nastalou situací v rodině, sama se sebou, se svým tělem atd. a vůbec se nedivím, že pro ni návštěva gynekologa není priorita.

Jinak myslím že to právě není až tak o studu, ale prostě o tom, že k určitým věcem člověk musí psychicky dozrát: já jsem taky člověk s velkou potřebou soukromí, v koupelně se zamykám atd., ale ke gynekologovi přistupuju ryze prakticky, je to doktor jako každý jiný, tam to vůbec neřeším. Ale přišlo to až s věkem samozřejmě, v 15 jsem se tak akorát hihňala s kamarádkou blbým vtipům na toto téma.

martinakracmarova
26. únor 2014

Ahoj urcite ji jeste na prohlidku nedavejte...pokud nema problem tak tm nemusi...M

hojda
26. únor 2014

Taky bych jí nenutila. Určitě je dobré, aby případně věděla, kam a ke komu může jít, až bude potřeba a jak to tam chodí, aby si tam mohla zajít sama. Jinak s užíváním HA bych určitě nespěchala, dokud k tomu není důvod.

t_novotna
26. únor 2014

Já taky myslím, že pokud zatím nemá v plánu sexuálne žit ani nemá žádné problémy, tak nemá smysl ji do návštěvy gynekologa nutit. Az si najde kluka, tak to bude chtít sama řešit. Já byla na gynekologii poprvé v 19 letech, když jsem si našla kluka, se kterým jsem chtěla intimne žit, a nemám pocit, ze bylo potřeba tam chodit dřív. Jinak jsem taky bývala stydliva, pred vlastní mámou bych se neprevlekla, rolák bych tehdy nejradši nosila i v létě, takže sestřenku chápu 🙂 Srovnalo se to samo, postupne ten stud mizel a ted už jsem "normální", takže o sestřenku bych se v tomto ohledu nebála, naopak si myslím, že je to super, že i v dnešní době ještě existují stydlive 15lete holky, když to tak pozoruji, moc takových už nevidím 😉