Střední škola nebo obor, co byste doporučili pro dceru?

ladkaspackova
8. zář 2013

ahoj ráda bych znala názory ostatních o výběru školy, když holka nemá žádný cíl nebo jak bych to řekla, prostě neví na co by chtěla jít. Podle čeho by jste se rozhodli nebo jak by jste jí pomohli s výběrem. Také mě ještě napadlo, jaký obor nebo škola si myslíte, že je pro holku do budoucnosti to nejlepší. Já sama mám dvě střední školy zemědělku, která mi tedy moc k ničemu v budoucnu nebyla a pak podnikatelskou. Dělám teď ve státní správě, ale myslím, že to bylo spíš o štěstí si najít takovou práci. Já sama jsem také neměla ve 14 nějaký cíl nebo představu co bych chtěla v budoucnu dělat. Na školu jsem šla jen proto, že mi to doma máma zařídila. Chtěla jsem jít na zdrávku, ale to mi nedovolila. Tak přemýšlím, co je pro dítě dobré a jak nejlépe poradit. Když jsem uvažovala do budoucna, tak nejvíce se mi líbí jít na obor třeba kadeřnice, myslím si že v budoucnu je to super práce. Práci si určitě najde, protože ženy se budou pořád chtít líbit a kdyby byla na mateřské může si třeba i přivydělávat...to samé si myslím třeba o cukrářce (vím že je to manuální práce a že je to dřina). Mohla by jít i na střední s maturitou nebo i vysokou, ale opravdu nevím, jakou vybrat a doporučit (myslím si že by ale zvládla jen asi střední, že na vysokou není ten správný typ, ale to nechci říkat moc nahlas, protože když bude chtít může klidně jít). Budu ráda za jakékoliv komentáře a nápady nebo i názory. Jen pro upřesnění není to pro mojí dceru nejsem její máma...takže mě neukamenujte že dítě ještě nemám, tak co to tady řeším. Děkuji. Zajímá mě i třeba co jste dělali za školu a jak v budoucnu jste našli práci v tom oboru, co jste vystudovali.....

uztotakbude
8. zář 2013

@llluckaaa Tak o mou aprobaci byl taky na trhu práce velký zájem, když jsem obor začínala studovat. Pak se vyměnili ministři a tím to všechno skončilo. Chci tím říct, že zrovna oblast pedagogiky je v našem státě značně nestabilní. A na rovinu, pokud bych se měla znova rozhodovat, tak na ten pajdák nejdu a radši zůstanu jen se střední.

hadruska
8. zář 2013

@uztotakbude Myslim, ze by to slo na zivnostak, zatim tam nahore nevymysleli nic, za jakych podminek to ma probihat. Ja to teda zatim neresila, takze jsem to do hloubky nezkoumala, myslela jsem na to zatim jen jako privydelek k rodicaku

llluckaaa
8. zář 2013

@uztotakbude A nejde dostudovat aprobaci ještě na jiný (současně žádanější) předmět?

uztotakbude
8. zář 2013

@llluckaaa To není o předmětu. Ono to nahrazuje pedagogické minimum, co bylo dřív. Takže prakticky učit může člověk to, co vystudoval jako střední. Se mnou tam byli i technici, ti budou učit v dílnách, nebo kadeřnice, ty budou učit na provozech apod. Další navazující je pak na teoretické předměty, ale zase ty, co jsem měla na střední. A hlavně pro mne už další studium není možné. Je mi 25 let a už bych si to musela za rok platit a to neutáhneme.

uztotakbude
8. zář 2013

@leni78 😀 😀 😀 Je vidět, že dotyčného neznáte. A já jich znám víc. Nic takového o čem píšete neproběhlo. Jen jsou prostě zruční a vydělávají si na černo. Co může na černo dělat zdravotní sestra, nebo člověk z obchodkou apod.?

uztotakbude
8. zář 2013

@hadruska To je hezké, ale já momentálně řeším práci, která se mi bude započítávat do důchodu a mateřské apod.

punky
8. zář 2013

ja jsem vycena kadernice s kosmetickym kurzem.tu praci nedelam a ani nechci v 16 jsemem mela jinou predstavu a kdybych mohla tak na tu skolu znovu nejdu nic mene si myslim ze by rodice nemeli ratolestem do toho mluvit rict svuj nazor a nechat je se rozhodnout 😉 😉 pritel chtel jit na kuchare pac ho bavi varit ale rodice mu zatrhli selna instalatera a ted kdyz rodice vydi jak vari a jak ho to bavi tak toho litujou ze mu to zakazali.

radka8888
8. zář 2013

@uztotakbude preci nebudu dite smerovat podle toho, co na cerno bude v budoucnu moct delat....podle vasi teorie bych musela dceri rict, aby sla krast protoze vydela snaz a vic nez kdejaky doktor, takze je to vlastne lepsi 🙂)))

ceekanka
8. zář 2013

Šílené je spíš to,že si lidé dneska myslí že učňák = méně inteligentní. Nemyslím si,že by si někdo jakýmkoliv odborným studiem vysloveně zavřel vrátka. Myslím,že je dost smutné,že je dneska jak píšete ,,doba kancelářských krys" protože právě podstivá řemesla jsou to co postrádáme. Doba je zkažená a odráží se to i na našich dětech,ale pouze tak,jak to samy dopustíme. A jestli je pomsta v tom,že naučím svoje dítě samostatnosti a naučím ho pracovat rukama,tak, jak to má správně být, tak je dnešní svět zkaženější než jsem si myslela!

radka8888
8. zář 2013

@ceekanka ja myslim, ze to neni tak ucnak - mene inteligentni, ale ze mene inteligentni jdou na ucnak...a je zazite, ze ti mene nadani si vybiraji ucebni obor...ti vice jdou na stredni a ti nejchytrejsi jsou na gymazium...je jasny, ze truhlar musi mit jine kvality nez pravnik - nerikam lepsi proste jine. Ale takhle to na zakladkach proste chodi...asi maloktery premiant si v 15 rekne: chci delat kuchare a jde na ucnak...

popellka
8. zář 2013

Čím dál častěji od lidí v okolí slýchám, jaká je škoda, že nemají maturitu, jen učňák, protože s maturitou by měli víc možností 😉

ceekanka
8. zář 2013

@radka8888 No tak třeba můj brácha,nikdy se neučil a základku proplul nejhůř s dvojkama. Má ohromný přehled,ale přesto že by bylo reálné mu zařídit tlačenku,tak byl vždycky vedený k tomu,aby si poradil sám. Oba dva jsem od mala makali kolem baráku a byli jsme zvyklí si všechno udělat sami - jsme za takovou výchovu vděční. Jsem schopná si toho v dílně udělat sama mnohem víc,než kde jaký chlap dneska. No abych se vrátila k tomu učňáku,přesto že mohl jít brách a s přehledem na střední,šel zatí, je na učební obor a pak se rozhodne,jestli stejný zaměření bude dělat dál a bude dál studovat,nebo jestli bude dělat nástavbu na jiné zaměření. Takže jak jsem psala a napsala jsi to tak i ty,je to tak zažité,ale už to tak prostě v mnoha případech vůbec není. Spostu lidí je na středních,gymplech a vejškách a musí se od rána do noci šrotit,aby prolezly a v běžném životě jsou absolutně nepoužitelný.

hojda
8. zář 2013

@leni78 Sestřenice má gympl a řekla, že by tam svojí dítě nikdy nedala pokud to opravdu nění vyloženě od začátku studijný typ. Škola jí šla průměrně, víc jí začali zajímat kluci......na VŠ se nedostala, tak dělala chvíli VOŠ a nechala toho, teď pracuje manuálně na směny ☹ . Jak říká, jen samotný gypl je k ničemu, chce to prostě navázat dál, ale kde člověk vezmu jistotu, že to dítě opravdu dál půjde ☹ .

leni78
9. zář 2013

@hojda Opravdu si myslíš, že je gympl natolik k ničemu, že člověk skončí manuálně na směny ? Nebo to bude trochu jinak ? 🙂

hojda
9. zář 2013

@leni78 Ne, to jsem neřekla. Jen říkám, že pokud dítě není vylože studijní typ, tak v podstatě s gymplem má všeobecný základ hodně dobrý, ale specializaci žádnou a sama vím, jak jsme posuzovali v práci žadatele o práci, když se ucházel uchazeč pouze s gymplem nebo s jinou střední školou, gympl šel rozvnou z kola ven (nemá žádnou specializaci a asi nebude uchazeč nic moc, když na gympl dále ničím nenavázal ☹ ......). Takže ze mě gympl dobrý, pokud má dítě opravdu velké předpoklady, že bude studovat dál (a človek musí doufám, že v pubertě úplně nezblbne a nevykašle se na to). Pokud je to na hranici, tak bych do toho asi nešla.

barborka09
9. zář 2013

@ladkaspackova Taky jsem v osmé třídě kdy se rozhodovalo neměla žádnou představu co chci dělat. Takže nakonec jsem se přihlásila na zemědělku a obchodní akademii. Ani na jednu školu jsem se nedostala. Takže se mi naskytly dvě možnosti - buďto jít do devítky a doufat že za ten rok příjdu na to co chci dělat, nebo bylo místo na strojní průmyslovce. No nakonec jsem si řekla, že zkusím tu průmyslovku a kdyby mě to nešlo a nebalilo, tak bych si za rok podala přihlášku na jinou školu. No a světe div se, po počátečních problémech mě to začlo i bavit, školu jsem dodělala a dodnes se tím živím a myslím že to má i budoucnost. Ale je pravda že výběr takové školy mě v těch čtrnácti vůbec nenadadl. Dnes jsem vděčná že na ty dvě školy jsem se nedostala a mám tu průmyslovku. Je pravda že člověk musí mít aspoň trochu technické myšlení, ale myslím že i technické obory jsou dnes dost žádané. Takže za mě nějaká průmyslovka - stavební, strojní. Třeba takový obor geodezie na stavebce má určitě budoucnost. Taky klasické pozemní stavitelství. Stavět a vyměřovat se bude stále.

leni78
9. zář 2013

A kam jsi dělala nabory, jakou jste chtěli specializaci ? Upřímně ja si tohle dost dobře neumím představit, ze by se na pozici odmítali lidé, kteří nemají konkrétní specializaci. Myslím si, ze člověk po škole zacina na nějaké nižší pozici například telefonní operátor, nebo konzultant na značkové prodejně či v bance, kde si odkrouti nějaké dva tři roky a když je šikovný, zapojuje se do výběrových řízení pak přestupuje na manažera týmu, nebo trenéra zaměstnanců, po nějaké dobe zapracování a získání zkuseností opět získává nadřízenou pozici v daném oboru. Těžko prijde stredoskolak ze školy se ucházet o pozici manažera týmu, když nemá jedinou zkusenost s daným odvětvím a s vedením lidí. To ale nezaručí žádná škola, nebo snad ano ? Chápu, že střední škola lesnická ma jasné dane zaměření, nebo například nějaká hotelova, ale zas ten člověk, pokud by chtěl dělat ve svém oboru, tak jako člověk z hotelovky bude hned po škole hledat práci v ubytování, nebo člověk s lesnickou bude honem po škole hledat práci lesnika, to by se mi pro dite zdálo šíleně omezující. .

uztotakbude
9. zář 2013

@radka8888 No, podle mne to absolutně není to a samé. Já tedy své dítě budu směřovat podle toho, aby mělo hezké peníze a mělo se dobře a zároveň dělalo něco potřebného co ho baví. On šikovný řemeslník se zlatýma ručičkama pro mne bude vždycky víc jak nějaký vysokoškolák s osmi tituly co dělá kancelářskou krysu. A pokud dělá oficiálně a není ohodnocen tak jak si zaslouží, tak je dle mne logické, že dělá vše proto, aby jeho rodina netrpěla nouzí. Práce na černo snad nelze srovnávat se zlodějinou jako takovou.

uztotakbude
9. zář 2013

@radka8888 No já tedy nevím, ale gympl, kolem kterého jsem dnes a denně chodila já za dob mého studia, nesahal našim maturitním oborům ani po kotníky! Takže nevím, kde berete, že gympl jsou automaticky ty nejchytřejší děcka. A to, že je zažité, že na učňák chodí jen děcka hloupá je právě kámen úrazu. Tak ať vám potom nějaký vysokoškolák udělá nábytek, střechu, opraví auto, pračku, ostříhá vás apod. Uvidíme, kolik z nich to bude umět a kolik si za to řeknou. To je právě ten problém. Každý žene své děti na gymply a SOŠ a VŠ a nemyslí na to, že ty normální práce taky musí někdo dělat. A mimochodem, oba s manželem jsme si vejškou prošli. Já úspěšně, on ne a oba dneska říkáme, že kdybychom se na všechny SOŠ s maturitou a VŠ vykašlali, tak se dneska máme z finančního hlediska rozhodně lépe!

uztotakbude
9. zář 2013

@leni78 Ano, já s ní souhlasím. Samotný gympl je k ničemu! Jsou to papíry na základku. Nenaučí se tam nic. Jen všeobecný přehled a ten člověk získává celý život jen tím, že čte knihy, sleduje dokumenty apod. K tomu nepotřebuji gymnázium. A když pak nepůjde člověk na VŠ, tak může jít dělat co? Co odborného umí?

leni78
9. zář 2013

@uztotakbude Promiň, ale tohle nikde nahlas neříkej, budou se Ti smát. 🙂

uztotakbude
9. zář 2013

@leni78 No já bych řekla to a samé tobě. Mne se nikde smát nebudou, to mám vyzkoušené. Ona totiž většina lidí můj názor sdílí. Gympl pro děcko leda za trest. Z jakékoliv střední školy můžeš jít dneska na jakoukoliv VŠ. K tomu nepotřebuješ gympl. Všude se dělají přijímačky formou TSP a SCIO testů a ty udělá i člověk s odbornou střední. Vím o čem mluvím, takže o opaku mne nepřesvědčíš. To jestli se dítě dostane na práva taky není dáno gymplem nebo negymplem, ale jeho inteligencí. A když se pak na VŠ nedostane gymplák je v retku, když se tam nedostane nebo nedokončí člověk z SOŠ, tak má pořád nějakou specializaci ze střední, které se může věnovat. Mimochodem, mám vystudovaný pajdák jako VŠ a velmi dobré vztahy s profesory. A vím od nich, jak se na gympláky dívají a to nejen na pajdáku. Řekli by ti, že gympláci jsou adepti pro filosofickou fakultu. Aneb nic se nanaučili na střední a nic se nenaučí na VŠ : 😀 Souhlasit se mnou nemusíš, ale já vím své a dle toho bych se rozhodovala u vlastního dítěte. Ty by ses rozhodovala jinak, budiž Ti přáno 😉

kajalka
9. zář 2013

@uztotakbude A co pořád máš s tou odborností? Nakonec jen malý procento gympláků nejde dál. Některý znám a začli studovat při zaměstnání. Zaměstnavatel je vzal pravděpodobně z důvodu, že mají rozhled a jsou schopni širšího vzdělávání, což mnohý profilově zaměřený středoškolák není.
A nechápu, jak můžeš tak pohrdlivě psát o "kancelářských krysách", že pro tebe nemaj cenu. Každá poctivá práce má svou cenu, ať už v lese nebo ve výzkumným ústavu.

uztotakbude
9. zář 2013

@kajalka Jde mi o to, že na každého manuálně pracujícího člověka je dnes sedm kancelářských. Státní ekonomiku nepodrží kancelářští, tu musí živit ti manuálně pracující. A ano, ať to dělají lidé, ale ať se prosím pěkně neříká, že je nějaká výhra dostat se do kanclu. To tedy není. Já nikým nepohrdám, jen si nedovedu představit, jak bude náš stát fungovat na třicet let, až bude každý kancelářský, ale nebude nikdo, kdo by dělal rukama. Kritéria SOŠ, gymnázií i VŠ pro přijetí se stále snižují, protože školy dostávají od státu a kraje peníze "na hlavu". Já vím o dost gymplácích co dál nešli. A jsou v háji. Takže tak... Jsem na tom stejně, já dál šla, jako střední podnikatelka, jako VŠ pajdák a oboje k ničemu. Už bych znova takovou chybu neudělala. Pozdě bycha honit.

kajalka
9. zář 2013

@uztotakbude Aha, takže naše školství posílá do světa naprosto nevzdělavatelný gympláky. Nebojíš se chodit k doktorovi? 😎
Nevím, kdes ten pajdák dělala a co tam je za "profesory", můj otec i můj švagr učí na VŠ a gymláky mají co vím celkem rádi, tvrdí o nich, že přicházejí s "čistou myslí" nezkaženou zlozvykama v učení. Sice prý z počátku studijí pokulhávají ve specializovanějších předmětech, pak ale SOŠky strkaj hravě do kapes.

leni78
9. zář 2013

@uztotakbude Moje zkušenost je zase taková, že děti z gymplu mají nejširší okruh vedomostí a také nejhlubší. Například na VSE je ten propastny rozdíl znát hlavně v matematice. Děti z jiných škol musi zpočátku hoodne makat, nez to dozenou a vůbec ustoji. Mnoho jich kvůli tomu školu vzdává.

uztotakbude
9. zář 2013

@kajalka No tak manžel má z VŠ tedy naprosto jiné zkušenosti. Já ne, na náš obor přímo je podmínka, že gymplák být člověk nesmí! Ale hlavně vím, co mi říkali profesoři a nejsou to profesoři v uvozovkách, jak se je tu snažíš shazovat jen proto, že mají názor, který se ti nelíbí. Mimochodem, já znám doktory, co měli prvně zdravku a ne gympl 🙂 A jsou velmi dobří. Ty žiješ v tom, že doktoři jsou jen ti, co mají předtím gympl?

uztotakbude
9. zář 2013

@leni78 Ano, v matematice a jazycích na tom mohou být lépe. Ovšem když pak přijdou např na VUT, tak je pravda, že kluci ze středních odborných musí hodně zabrat v matice, ovšem pak doučují po večerech studenty gymnázií odborné předměty, protože se ne úplně chytají. Ale hlavní problém není ve VŠ, to jsme úplně odbočili od tématu. Hlavní problém je, když na tu VŠ dítě jít nechce, nebo se tam nedostane. Co pak? Co má pak dělat gymnazista?

kajalka
9. zář 2013

@uztotakbude No s tím snižováním úrovně s tebou souhlasím, bohužel to tak je. Co dřív znamenala maturita, dnes znamená titul na VŠ. Nicméně nelze tak mluvit všeobecně. Stejně tak jako existují dobrá učiliště, existují i dobrá gymnázia. A naopak. Nakonec úroveň škol určují především pedagogičtí pracovníci. A co se týče manuální zručnosti, k tý by měl vést dítě v prvé řadě rodič. Nedivím se, že je většina dětí totál levejch, když celý mládí strávily u počítače.

uztotakbude
9. zář 2013

Jinak já tuhle diskusi z mé strany končím. Máte jiný názor, já vám ho neberu. Dejte své dítě na gymnázium, je to vaše dítě. Já ho tam nedám, je to mé dítě. A nakonec trh práce potřebuje různě vzdělané lidi. On si je pak přebere. Já chtěla jen poradit paní zakladatelce a já osobně bych dítě na gympl nedala, stejně tak na ekonomku. Proto jsem to sem napsala, ne abych někoho urazila. Máte-li gympl a jste spokojené a přesvědčené, že to byla ta nejlepší cesta, tak vám to přeji. Konec konců člověku v životě mohou vzít vše, ale to co se naučí a má v hlavě, to už mu nikdy nikdo nevezme! Mějte se tu dámy hezky a třeba jindy u jiného tématu.

kajalka
9. zář 2013

@uztotakbude Uvozovky píšu proto, že ne každej vysokoškolskej učitel má titul profesora 😉 Jako absolvent VŠ bys měla být orientovaná v používaných titulech.