Střední škola nebo obor, co byste doporučili pro dceru?

ladkaspackova
8. zář 2013

ahoj ráda bych znala názory ostatních o výběru školy, když holka nemá žádný cíl nebo jak bych to řekla, prostě neví na co by chtěla jít. Podle čeho by jste se rozhodli nebo jak by jste jí pomohli s výběrem. Také mě ještě napadlo, jaký obor nebo škola si myslíte, že je pro holku do budoucnosti to nejlepší. Já sama mám dvě střední školy zemědělku, která mi tedy moc k ničemu v budoucnu nebyla a pak podnikatelskou. Dělám teď ve státní správě, ale myslím, že to bylo spíš o štěstí si najít takovou práci. Já sama jsem také neměla ve 14 nějaký cíl nebo představu co bych chtěla v budoucnu dělat. Na školu jsem šla jen proto, že mi to doma máma zařídila. Chtěla jsem jít na zdrávku, ale to mi nedovolila. Tak přemýšlím, co je pro dítě dobré a jak nejlépe poradit. Když jsem uvažovala do budoucna, tak nejvíce se mi líbí jít na obor třeba kadeřnice, myslím si že v budoucnu je to super práce. Práci si určitě najde, protože ženy se budou pořád chtít líbit a kdyby byla na mateřské může si třeba i přivydělávat...to samé si myslím třeba o cukrářce (vím že je to manuální práce a že je to dřina). Mohla by jít i na střední s maturitou nebo i vysokou, ale opravdu nevím, jakou vybrat a doporučit (myslím si že by ale zvládla jen asi střední, že na vysokou není ten správný typ, ale to nechci říkat moc nahlas, protože když bude chtít může klidně jít). Budu ráda za jakékoliv komentáře a nápady nebo i názory. Jen pro upřesnění není to pro mojí dceru nejsem její máma...takže mě neukamenujte že dítě ještě nemám, tak co to tady řeším. Děkuji. Zajímá mě i třeba co jste dělali za školu a jak v budoucnu jste našli práci v tom oboru, co jste vystudovali.....

uztotakbude
8. zář 2013

Ahoj. Hele jsem absolventka SOŠ podnikatelské a VŠ pedagogické. A momentálně jsem rok na pracáku. Faktem je, že dneska se hledá práce těžko, pokud nemáš známé, jsi prakticky v háji. Na kadeřnici bych ji určitě nedávala. Mám kamarádky v tomto oboru a sehnat práci je problém. Musíš jít na soukromo, ovšem zařídit si vlastní salón je dost drahý špás. Navíc je obrovská konkurence. Jsem z města co má cca 13 tisíc obyvatel a je tu asi patnáct kadeřnic. Určitě ne žádnou obchodku, ty chrlí strašný absolventů a není o ně na trhu práce zájem. To a samé pajdák. Pokud chce střední, ať jde na zdravku, nebo nějaký technický obor. Polygrafie, strojařina, elektro. Případně kuchařka a servírka najde práci vždycky, ale za jaké peníze. Lepší je rozhodně učňák, v dnešní době si totiž hodně lidí co mají učňáky přivydělává na černo z domu - zedníci, truhláři, cukráři apod. IT bude mít taky vždy budoucnost a pokud ji počítače baví, tak je IT dobrá volba. Když ji bude bavit a půjde jí programování, tak je těžce za vodou. To je pak ale obor s maturitou. Jinak bych začala něčím úzce specializovaným, žádný gympl, obchodka apod. Maturitu si může dodělat na nádstavbě vždycky a může jít pak i na VŠ. Kamarádka to tak měl a studovala se mnou VŠ. Byla cukrářka, pak si udělal maturu na nádstavbě a šla na VŠ. Bez problému. Vybírej dobře, mrkni na inzeráty, ať víš o jaké obory je zájem a pak si s ní promluv. Chceš jít dělat ryze ženskou práci, jako je cukrářka či zdravka? Nebo se chceš poprat s klukama a věříš si, že zvládneš IT, hotelovku apod.? Hodně štěstí při výběru. PS: Nikdy děcku do toho nekecej, pokud ví, co chce dělat. Díky mojí máti brácha nenastoupil na policejní do Prahy a to i přesto, že ho tam vzali. Šel na jinou školu, nedodělal, tak mu matka vybrala další, zase nedodělal, na potřetí taky nedodělal a má jen ZŠ. Prostě ho to nebavilo a nechodil tam. Já chtěla taky dělat něco jiného. Obor mne sice bavit začal, chodila jsem, odmaturovala, ovšem práci v oboru neseženu. Kdybych šla na to, na co jsem chtěla já, jsem za vodou.

ladkaspackova
autor
8. zář 2013

@uztotakbude Ahoj děkuji za tvůj příspěvek je super....copak jsi chtěla dělat?

uztotakbude
8. zář 2013

@ladkaspackova Já jsem chtěla být prodavačka motorových vozidel. Byl to jen učňák, mamka nechtěla, abych šla jen na učňák a už vůbec ne mezi samé kluky na klučičí obor. Jenže dneska firmy hodně hledají prodavačky aut do nóbl prodejen a chtějí holky, které pěkně vypadají a mají příjemné vystupování. Taky jsem chtěla dělat kuchařku, ale tu mi nedovolila dělat doktorka, kvůli celiakii /nemůžu lepek/. No tak mne matka řekla, že si dám přihlášku na pajdák, kam jsem se nedostala a druhý obor byl ten prodavač motorových vozidel, kam mne vzali, ale matka mi nakonec stejně nedovolila tam jít. Takže jsem byla ještě první týden v září bez školy a nakonec se na mne vykašlala, řekla, že má obě děcka k ničemu a nechala mne v tom samotnou. Já musela obíhat a prosit, aby mne někam vzali a to sama a bez pomoci. Nakonec mne vzali na obchodku a já druhý týden v září nastoupila. Naštěstí. Jak jsem psala, obor mne pak začal velmi bavit, avšak uplatnění na trhu práce je nula.

ladkaspackova
autor
8. zář 2013

@uztotakbude jj tak to je takové smutné..u mě to bylo podobné...když jsem chtěla na zdrávku tak mi řekla že na to nemám že bych nedokázala nikomu píchnout jehlu...no ale že jsem musela doma podřezávat kuřata a kačeny už od 14 to jí nevadilo...neříkám že to byl můj sen ale určitě bych po škole našla práci .......než když jsem dodělala zemědělku a vůbec jsem si nedovedla představit že bych měla jít někam do družstva nebo do kravína...ještě že jsem na té zemědělce v půlce šla na ekonomický obor a to mě bavilo...čísla to bylo moje...jenže stejně po škole co dál...tak jsem si řekla no nic půjdu ještě na jednu střední...stejně se o mě naši už moc nestarali, jen mi dávali minimální výživné a starat jsem se musela sama jak o bydlení tak o všechno, tak jsem to riskla a šla ještě na tu podnikatelku, sice to byla soukromá a hodně jsem dala za školné ale s brigádou se to nějak dalo...dnes sice nechápu jak jsem to tak všechno mohla zvládnout.......no a po škole jsem dělala 4 roky účetní což bylo fakt super...takže nějaké uplatnění jsem pak našla, ale bylo to taky velké štěstí.....já bych prostě chtěla holce poradit tak, aby dělala něco co by i sama ona chtěla aby jí to bavilo a aby měla po škole nějaké uplatnění.....

uztotakbude
8. zář 2013

@ladkaspackova Já bych to zvolila jako hru. Řekla bych jí, ať mi řekne, co by se jí tak líbilo. Dala jí trošku na výběr z určitých oborů, kde je uplatnění a pak jela jeden den hru na zdravku (jakože bych si sehnala nějaké učivo z prváku a dala bych jí to, aby se to jako naučila, pak jí z toho dala test. Viděla bych jak jí to jde učit se a taky bych se jí zeptala jak jí to bavilo. Pak si to může vyzkoušet v praxi. Třeba převazy apod. A večer bych mrkla na nějaký tématický film, třeba Chirurgové) 🙂 Trošku aby měla představu o co tam jde. Pak kadeřnici. Ok, tak mi obarvy hlavu, ale prvně si nastuduj celé téma barev, co se učí na kadeřnicích, ať víš jak na co a co a jak. A tak. Uvidíš, k čemu bude tíhnout.

pppxx
8. zář 2013

Zalezi na co ma schopnosti, jestli je schopna dotahnout to az na VS, tak at jde na gympl, je to jen prohloubeni uciva a bude mit cas se rozhodnout co by ji v zivote bavilo delat.
Dobrou alternativou je i obchodka, po ni muze delat skoro cokoli i zkusit vysokou

leni78
8. zář 2013

Budoucnost má gympl, nebo ekonomka apod. Určitě ne ucnak, pokud není vyloženě pomalejší. Jinak tvá dcera jeste neví, kam chce, ale rodiče si myslím vědí, kam bu se dle zájmů měla směřovat.

lenicka07
8. zář 2013

@ladkaspackova Nečetla jsem příspěvky ostatních, ale kámošce jsem pro holku poradila (sice pravda že šla už na VŠ) rehabilitační pracovnici. Holka taky nebyla vyhraněný typ, vůbec nevěděla co by se jí líbilo a teď je náramně spokojená (před vejškou byla na gymplu). Co jsem se dívala na pracovní inzeráty, tak jedna z mála prací co se konkrétně v našem kraji poptává (pokud jde o povolání vhodné pro ženskou), je právě rehabilitační pracovnice. Takže budoucnost to má, jak pokud jde o zaměstnanecký poměr (např. v nemocnici, v nějakém ústavu apod.), tak na soukromo. Lidé to budou potřebovat stále víc a víc, věk dožití se zvyšuje a zdravotních problémů, bolestí zad aj. přibývá.

uztotakbude
8. zář 2013

@leni78 Gympl je jen ztráta času. To je papír na základku. Nedej Bože aby pak nedodělala VŠ, tak bude mít papír na nic a nic nebude umět. Ekonomku má dnes každá druhá baba a bez konexí práci někde v kanclu nenajde, takže je to škola na prd.

lady_giraffe
8. zář 2013

Popravdě já bych na gympl znovu nevlezla ani kdyby mi za to někdo zaplatil!
Pokud není dítě vyloženě génius, tak je mu gympl k ničemu. Jedině se tam bude trápit (protože je vždy nějaký předmět, který mu nepůjde) a když vyleze, tak prakticky nic neumí a ty "teoretické základy a všeobecný přehled" zapomene hned měsíc po matuře 😀
Osobně (kdybych se mohla vrátit v čase) tak půjdu na ekonomku, obchodku, podnikatelskou, hotelovku, cestovní ruch, nebo něco takového. Rozhodně bych chtěla školu, kde mě naučí něčemu praktickému pro život (vést účetnictví, organizace čehokoliv, jazyky...) a budu chodit v rámci školy na nějaké praxe! Na zdravku bych nešla (dělají se směny a je jen malá šance mít hezký peníze).
Být manuálně zručná, tak by se mi líbila třeba i oděvka, ale to chce mít trochu talent..

uztotakbude
8. zář 2013

@lady_giraffe Souhlasím, až na tu zdravku. Já bych klidně šla. Když bude šikovná, udělá si pak buď medinu, nebo třeba lehčí obor porodní asistentka, který se učí např. na Palackého univerzitě v Olomouci. A může celý život rodit děti a to je myslím si záslužná a velmi pěkná práce.

jmisa
8. zář 2013

Já bych to nechala tak trochu na ní. Co jí baví? Co jí ve škole jde?
Ono dát ji vyloženě na spešl obor - kadeřnice, cukrářka atd. a dceru to moc nebavit je taky nic moc. Jasně, může pokračovat dál, ale už je to o ničem plácat se tři roky někde, kde to stejně nechci dělat.

Já nevěděla, popravdě - nevím to dodnes 😀 Nakonec jsem šla na gympl, ale tenkrát měl ještě zaměření, takže jsem dělala obor programování. Měla jsem přihlášku na VŠ, ale zasáhla revoluce a obor byl zrušen a já se na náhradní nedostala a tam, kde by mě vzali jsem nechtěla. Zpětně si myslím, že by to bylo podstatě jedno, protože v praxi jsem pak měla spolupracovníky, co vystudovali kde co a všichni jsme seděli v jednom kanclu. Nakonec jsem po mateřské šla do banky.

Jinak bych řekla, že vždy se dá sehnat práce zdr. sestry a určitě se dá dělat i na částečný úvazek a dá se takto sehnat. Zatímci v kanclu je o toto nouze. Jo a ještě dobré účetní jsou žádané.

llluckaaa
8. zář 2013

Takto z dálky se opravdu špatně radí, když nevíme, odkud zmíněná slečna je, jaká práce je v tom kraji poptávaná, jaká je kvalita škol v okolí, co jí baví, jaké má z čeho známky. Za mě není gympl zas taková kravina. Člověk nemusí být génius, aby byl schopný mít vyznamení a moc se tam netrápil. Jen nesmí být líný se učit. Po gymplu se může rozhodnout, zda jít pak do zdravotnictví (medicína, farmacie), práva nebo ekonomie. Nevýhoda třeba ekonomky je, že tam člověka na tyto školy (kromě ekonomky) dostatečně vědomostně nepřipraví, aby pak byl schopný obstát u přijímaček na VŠ. Každopádně bych si vybrala školu s maturitou, kde se studenti naučí dobře aspoň 2 cizí jazyky.
Jinak obecně by byl nejlepší asi nějaký technický obor zaměřený na počítače, ale pochybuju, že by to bylo pro děvče, které v 15ti neví, co chce, ideální 😒
A myšlenka otce fura nakonec je, že zas tak moc nezáleží na tom, jakou střední školu člověk má, ale na jeho schopnostech na sobě pracovat, dál se vzdělávat a tvrdě makat 😀

tvarohacek
8. zář 2013

tak pokud není studijní typ, rozhodně bych nedoporučovala studovat gymnázium, naproti tomu je velká škála středních odborných škol, které by dcera mohla úspěšně vystudovat a zároveň najít uplatnění.
podívejte se ve vašem kraji na seznam středních škol, zkuste zajít na den otevřených dveří

mně by se také líbila ta zdravotnická, ale to asi musí chtít sama,
jinak školy, kde budou mít jazyky, účetnictví, znalost pc.

jmisa
8. zář 2013

Jinak ta zdravotnická - dneska už z ní myslím nevylezou sestry, ale musí pokračovat dalším studiem. Ale neřeknu přesně, jen moje sestra o tom mluvila.

ceekanka
8. zář 2013

Tak jestli mohu přispět svou troškou do mlýna.. Ze střední nejsem zase tak dlouho, bude to pět let 🙂 Nejdřív jsem chtěla jít na pedák, protože jsem z učitelské rodiny a miluju děti. Všichni mi to ale rozmlouvali. Druhý favorit byla veterina, jenže to mě zrazovala babička, že je to samá chemie a ta mi nejde a že je to na mě moc težké. Protože jsem byla vždycky víc výtvarně založená, volba byla nakonec jasná. Jsem sochařka a restaurátorka. Práce je to nádherná a krásně placená. Bohužel je to ale o známých a víc než kde jinde. Práce by byla, ale jen přes sezonu, přes zimní období bych byla odkázána na pracák. Bez známých je totiž těžké se ,,upíchnout" ve firmě, která má obrovské ateliéry a může tak dělat i přes zimu. Umění je teda mým koníčkem. Pracovala jsem pak všude možně a ještě do nedávna si vyčítala, že jsem nešla dělat ten pedák. Teď od září ho studuji dálkově. Vím, že ve školství se práce dřív nebo později najde. Kdybych ho měla hned, neplácala bych se teď pět let někde jako operátorka, nebo na živnost. Jak jsi psala o té kadeřnici.. Já osobně zkušenost nemám, ale kamarádka si založila jako vyučená kadeřnice svůj vlastní salon, protože pod nikým místo nenašla. Skončila hodně v mínusu. Druhá ani nezačala. Do podnikání se nevrhla, místo nenašla a tak stříhá akorát známý po vesnici. Ženský sice chodí ke kadeřnici,ale už né v takovém množství. Stříhají a barví se doma, mezi sebou, pokud jsou šikovnější. Stejné je to s pedikúrou a manikůrou a podobně. Co s gymplem? To člověk nemá nic, žádné zaměření. Stejně je na tom podobně obchodka, kolik tisíc dětí ji udělá, aniž by věděli co z nich pak bude. Já osobně ani nevidím nic špatného na učňáku. A nechápu, proč by tam měli chodit pomalejší děti!! Na tom přece vůbec nezáleží. Jde spíš o to, jestli je člověk ochotný makat rukama,jestli je manuálně nadaný. Kolik elektrikářů, zedníků, truhlářů má daleko víc selského rozumu než kde jaký vysokoškolák. Už dávno to není o tom, že na vejšce jsou inteligentní lidi a na učňáku čtyřkaři a ti co jen tak prolezli. Škol je hodně, ale záleží co koho baví a jestli to má nějakou budoucnost.

blahova_andrea
8. zář 2013

já taky netušila, kam bych chtěla a moji rodiče mi na to řekli, ať si vyberu sama, že mi do toho kecat nebudou, že je to můj život, moje budoucnost, moje zodpovědnost. no vždycky nás vychovávali k tvrdé realitě, tak co jsem mohla čekat 😀 ale asi je jednou lepší si říct, že jsem byla kráva a blbě si vybrala a svést to na nerozumnost z mládí 😉, než to celý život zazlívat rodičům, že mi vnutili, co jsem nechtěla.
základem by u vás asi mělo být, že si opravdu několikrát v klidu sednete a proberete to spolu. vemte si tu knížku s obory, co dávají ve škole a vyškrtejte třeba rovnou to "nemožné a nechtěné" a proberte co zbylo plus nějaké ty holčičí sny, poptávku na trhu atd atd...občas pomůže říct věci nahlas, sepsat si ty pro a proti, spojit realitu náctiletých s realitou rodičů, třeba vám to pomůže a nějaký směr se nečekaně ukáže 😉

jarkakr
8. zář 2013

ladkaspackova: Zkusila jste obejít pár firem a zeptat se? Právě řeším, jak si rozšířím po porodu vzdělání, abych ( s VŠ, OA, kurzy spec. pc, základy programování, pětiletou praxí) našla zaměstnání. Zkuste se taky podívat na portály práce, co všechno se teď hledá. Já jsem se ptala v lékárně, a známá mi řekla, že je dobré mít vysokoškolské vzdělání do lékárny, přímo mgr. a výše. Že s tím se práce hledá snadno. Ale na druhou stranu z Farmeka je nabídka vysoká a poptávka malá...
Kéž bych si mohla dovolit teď studovat ještě tolik let ;).
Každopádně přeji dobré rozhodnutí a jestli nebude a bude potřeba začít znova, tak v klidu.

hadruska
8. zář 2013

@leni78 Pochybuju o tom, ze kdyz dite nevi, tak ho rodice nasmeruji. Ja nevedela jeste na zacatku devitky ( byla jsem v rocniku s prvni povinnou). A rada od maminky veskera zadna, nic me uplne nebavilo, ucila jsem se tak prumerne a to ze jsem chodila do matematicky tridy o nicem nevypovidalo, prottoze matika nebyla uplne pro me. Nastesti jsem si zvolila a sla na pajdu ( jedina ze tridy jsem sla na humanitni obor). Myslim, ze v tomhle oboru se sice neda vydelat balik, ale prace by mela byt- deti se rodi stale- ja byla druzinarka i asistentka v USP a azylaku pro muze, vedla jsem krouzky- da se s tim dost 🙂. Stejne premyslim, ze se budu zivit castecne timhle a castecne uklidem ( tady, kde bydlim je poptavka velika a docela je to i zaplacene). Kdybych mela volit znova, tak jdu zase na pajdu, pripadne na nakou umeleckou prumku, nebo ucebni obor, ktery nedelaji vsichni ( treba kominik 🙂 )

petrajavor
8. zář 2013

@ladkaspackova záleží kde bydlíte nebo kde by chtěla žít, já žiju kousek od Zlína má sestra je vyučená kadeřnice, jelikož to byl její sen, nakonec si udělala maturit a od května má svůj vlastní salon (je tam kadeřnice, kosmetička a nehtařka-pedikérka) a je spokojená. Kdyby chtěla měla možnost jít dělat do jednoho z řetězců kadeřnictví, ale chtěla svoje. Sice to má těžké, ale bojuje.
Já mám oděvku se zaměřením na návrhářství a když je to práce krásná tak bez VŠ na nic. Z naší třídy pár holek dělá krejčové jinak každá šla od řemesla pryč. Moc práce a mizerně placená. Ze školy jsem asi 7let venku a celou dobu jsem dělala v herně nebo v casinu. Což sice bylo super, ale se synem to nebudu moct dělat.
Měla by popřemýšlet co by ji mohlo bavit. Všechny školy mají dny otevřených dveří, doporučuji se jít podívat. Od kamarádky tatínek říká, že nejistější místa jsou kadeřnice, kuchařka a prodavačka protože tyhle profese budou třeba. Jenže ne každého to baví. Taky bych se podívala na trhu práce co je žádáno. Nevím jestli se to ještě dělá ale za nás se chodilo na ÚP a tam říkali jaké obory jsou žádané, které mají největší uplatnění atd.

lady_giraffe
8. zář 2013

@hadruska jé paní kominičku jsem ještě neviděla 😉

lubinkova
8. zář 2013

Mně přijde nejlepší varianta gympl, pokud člověk ještě neví, co chce dělat... protože si nezavře žádné dvěře, může dělat cokoliv... když dá rodič dítě např. na kadeřnici a dítě si pak uvědomí (až dokončí školu..), že chce být zdravotní sestra, cukrářka, nebo právník, nebo cokoliv jiného než kadeřnice, má už smůlu... (teda jako může jít studovat znovu, nikdy není pozdě.. ale je tam pak určitá ztráta času....)... 🙂 ... gympl je takové všeobecné vzdělání a po něm se člověk může rozhodnout, kam dál (spíš si to člověk uvědomí v 19 letech, než hned po základce, to asi málokdo ví, co chce dělat....)... v naší republice má dnes 70% (!!!) lidí vysokou školu.... (ve většině státech je to 30%)... tituly se tu rozdávají jak na běžícím pásu, takže získat pořádnou práci bez "vejšky" jde čím dál tím hůř, dřív to bylo jinak... a je jedno, že titul o člověku moc nevypovídá, lidé bez něj můžou být chytřejší a schopnější, než lidé, co ho mají... ale když jde pak na pohovor 7 lidí s titulem a 3 bez něj, není čas na zkoumání schopností... (manžel měl např. původně jen vyšší odbornou, v bance mu pak řekli, že bez "ing." nikdy nemůže dostat takový plat a pozici, i kdyby byl sebeschopnější... tak si to dodělal, třebaže se tam nenaučil nic nového...)... takže za mě určitě kombinace "gympl+vejška" 🙂

llluckaaa
8. zář 2013

@lubinkova Kde jsi vzal číslo 70%? Tomu nevěřím 😅

leni78
8. zář 2013

@hadruska No vidíš jak jsi dopadla. Nemyslím to zle ale tvoje kariéra neni zrovna k doporučení.

leni78
8. zář 2013

Pokud má dítě gympl, nebo ekonomku, je naprosto s dobrým základem. Ani v těch 18 nakonec člověk neví, co dál, protoze s ním lomcuje puberta. Ale co pro něj můžete udělat je vypiplat ho k dobrému vzdělání a ne ho poslat na zpropadenej ucnak. Rekvalifikaci na kadernici si nakonec koupí a nemusí kolik let hnit na ucnaku. Někdo zmiňoval kominika. Lidi věnujte se těm dětem a doprejte dobre vzdělání, protože doba je zlá a se vzděláním se vždycky můžete rozhodnout co dál. S ucnakem se to napravuje velmi těžko. Neni to jen o ucivu, ale i o prostředí, do kterého se mladý člověk dostane.

leni78
8. zář 2013

@petrajavor Nejjistější místa jsou kuchařka, prodavačka a kadernice říká kamarádky tatínek. No možná pro dívku pomocné školy. Ale zdravou holku poslat na takovej obor, to bych trestala 🙂

leni78
8. zář 2013

@jarkakr Na pracak ať se dívat nechodí, tam jsou samozřejmě ty nejhorší pozice. Prestižní pozice jsou na pracovních portalech.

pincola
8. zář 2013

Je šikovná na ruce? Podle toho je taky třeba vybírat. Veškeré učňáky, zdrávka, kadeřnice, tam musí mít šikovný ruce. Má dobré známky? Já bych se zaměřila na jazyky, protže ty jí fakt v životě pomůžou! Mě třeba jazyky chyběj a pak mi chybí řidičák. Není to vyloženě rada jakou střední, ale já svému dítěti chci zaplatit jazykový kurz od mala a v 18 řidičák. Možná nějaké právní obory mají dobrou zaměstnatelnost. Ale ať půjde kamkoliv dohlédla bych, aby byla minimálně jeden jazyk kvalitně, nejen tak jak se učí na SŠ. Klidně bych zaplatila soukromou učitelku. A taky umět dobře na PC. To je takové obecné, ale to užije dneska skoro všude. Hodně štěstí.

lubinkova
8. zář 2013

@llluckaaa vícekrát jsem to někde četla (nevím kde přesně, ale nebyl to blesk 😀 ).... a když se dívám kolem sebe, tak tomu věřím... (sama jsem na VŠ, jsem v tom věku a prakticky nemám ve svém okolí nikoho, kdo by nešel na vejšku, nikoho... každý si nějakou našel 😒 , dřív to tak nebylo.... trochu mě to štve, protože si myslím, že celá úroveň školství hodně klesla a klesá... i na gympl se dnes dostane skoro každý, už to není ta "výběrová škola", co kdysi....)...

hadruska
8. zář 2013

@leni78 Dopadla? Inu, ja jsem spokojena 🙂