Exekuce na dům dvou vlastníků

kajulda
18. lis 2016

Ahoj ženy. Jsem nová, nevím jak to tu chodí, tak snad to nepíšu blbě. Potřebuji radu. Partner a jeho bratr zdědili po tchánovi dům na půl. Bratr si kdysi půjčil od lichváře, nesplatil včas a už to jelo. Po nějaké době zaplatil dlužnou částku, ale úroky už neřešil. A dospělo to do takové fáze, že se na katastru objevilo rozhodnutí o prodeji nemovitosti. Mě bylo řečeno, že když jsou vlastníci dva, ale exekuce je jen na jednoho, tak mohou na celou nemovitost. Jak to je? Máme dvě malé holky a já kvůli nějakýmu pitomci nehodlám přijít o střechu nad hlavou. Děkuji Vám za reakce

afroditka6
18. lis 2016

@kajulda Do dažby půjde jen podíl bratra. Reálně tedy o střechu nad hlavou nepřijdete, ale pokud někdo jeho podíl koupí, tak se Vás bude pravděpodobně chtít zbavit. Ze zkušeností vím, že tyhle podíly na nemovitostech kupují spekulanti a pak dělají spolumajitelům peklo. Nechci strašit. Může se i stát, že podíl v dražbě nikdo nekoupí. Nejlepší by pro Vás bylo si podíl v dražbě koupit. Už je dražba vypsaná?

japona
18. lis 2016

@kajulda Nemohou na celou nemovitost, mohou pouze na bratrovu polovinu. Pokud bratr nezaplatí, půjde do dražby jeho část, ideální polovina..
O svoji polovinu nepřijdete, ale není to zadna hitparáda mit dum, kde ideální polovinu vlastni bůhví kdo. Nemohli byste bratrovu část odkoupit? Vy byste měli celý dum a on peníze za dluhy?

kajulda
autor
18. lis 2016

Já bohužel netuším. Myslím, že ne. Jen je v katastru napsáno rozhodnutí orgánu o prodeji nemovitosti. A má to i na plat, jenže je to nepřednostní a on těch ex na plat má víc. A co vím, tak už to trvá 2roky, co mu chodí dopisy od soudu, takže je nejspíš otázka času, kdy to do dražby půjde. My to odkoupit nezvládneme. Splácíme svou půjčku a né malou. Mě totiž bylo řečeno, že ex to nezajímá, jak je to rozděleno. My máme 2patra a on má vedle garáž a nad tím přístavbu a prý můžou i na náš majetek

arakad21
18. lis 2016

Je jedno, jak vy to máte rozděleno, někdo může v dražbě koupit vaši polovinu a bude z něj spolumajitel . Tzn, že tam může chtít i bydlet - pokud to koupí spekulant, bude vám dělat peklo, abyste to od něj odkoupili zpět anebo mu druhou polovinu prodali :( Zkuste kontaktovat exekutora, který to vyřizuje. A musela vám přijít i obsílka, že jde nemovitost do dražby - manžel je spolumajitel, tudíž musí být o všem informován! Je tedy divné, že by vám nic nepřišlo.

msimankova
18. lis 2016

Jak už tady bylo napsáno, můžou jen na dlužníkovu polovinu a je úplně jedno, jak to máte rozděleno. Řešíme podobnou věc v rodině. Spekulantů je hodně, takže byste se měli snažit to odkoupit vy - většinou to bývá nabízeno za nižší cenu, než je tržní, proto je to spekulanty tak obíbená činnost. A zapátrala bych po obsílce!

kajulda
autor
18. lis 2016

Muži nic nepřišlo. Bratrovi chodily/chodí dopisy od soudu, že to má zaplatit. Takže to nejspíš ještě v dražbě není. Já advokáta, co to má nastarost kontaktovala a ten mi sdělil, že s ním měl velkou trpělivost, dal mu dost času na to, aby to zaplatil. Bohužel, nic se nestalo. A my na to přišly před 14-ti dny

afroditka6
18. lis 2016

Ono než se dražba vypíše a reálně uskuteční taky dost dlouho trvá, ale určitě je ve Vašem zájmu udělat maximum pro to abyste mohli ten podíl koupit. Teď už to na Vás ani bratr přepsat nemůže, takže pokud dluhy nezaplatí, tak k dražbě dojde. Do dražby jde nemovitost za nižší cenu než je odhad, takže to vlastně kupujete za levno (pokud nebude víc dražitelů, kteří cenu vyženou nahoru)... Pokud bratrův podíl koupí nějaký spekulant, tak je úplně jedno jak máte dům stavebně rozdělený, jemu patří ideální polovina, což znamená, že mu patří půlka z každý části domu. Klidně Vám tam může nastěhovat nějaký nájemníky (to se skutečně běžně děje) a to byste předpokládám nechtěli...
Přeju ať vše dobře dopadne, chápu, že je to pro vás těžká situace

kajulda
autor
18. lis 2016

Já už z toho nespim asi týden. S ním není žádná domluva. On je naučený od tchána, že za něj všechno zatáhl a myslí si, že my to budeme praktikovat dál. To ani náhodou. Už sem fakt v koncích. Díky za názory 😉

valikalu
4. čer 2018

Dobrý den, můžu se prosím zeptat jak Vám to dopadlo? zrovna řešíme podobnou situaci,kdy nám už přišlo ohlášení o dražbě spoluvlastníkové ideální 1/4 domu,bohužel na odkoupení jeho části v dražbě nemáme peníze a dům je na hypotéku