Hypotéka cca 2 miliony, na co si dát pozor?

medved09
29. led 2017

Dobrý den, maminky. Ráda bych požádala o rady a tipy na co si dát pozor. Naskytla se nám možnost zakoupit nemovitost - ale hotovostí nedisponujeme. Tedy ne takovou, aby stála za řeč 🙂 Budeme tedy pravděpodobně řešit hypotékou. Nemáme ale téměř přehled - na co si dát pozor? Jak jste řešili Vy? Úskalí? Budu moc ráda za tipy a rady. Bude to cca 2 mil. Příští týden máme schůzku v naší bance, kde by nám měli nastínit nějakou nabídku. Máte někdo zkušenost, že Vám jinde (tedy jinde, než je Vaše vlastní banka, kde máte oba partneři účty) dali výhodnější podmínky? Jsme oba zaměstnaní, příjem stálý, jiné půjčky nemáme, tedy z tohoto pohledu asi potíž nebude... Moc děkuji!!!

japona
29. led 2017

@medved09 Mám zkušenost, že naopak "vlastní" banka nabízí podmínky mnohem méně vyhodne, než banka cizí. Je to logické - vás už "mají", tak se nemusí snažit. Doporučuji obejít i jiné banky, třeba budete mile překvapeni🙂

medved09
autor
29. led 2017

@japona aha, tak to mě nenapadlo... Tak uvidíme. díky moc!

muhehehe
29. led 2017

@medved09 Určitě bych nesázela na to, že vlastní banka dá nejlepší podmínky- zkuste i jiné. Podmínkou nejspíš bude uzavřít si v jiné bance i účet- to vůbec nevadí, můžete si stávající nechat, a přes nový účet prohnat vždy jen to, co druhá banka bude požadovat- třeba jen splátku hypotéky. Jinak dát pozor- hlavně sami na sebe- abyste to zvládli splácet a nebylo to ,,na krev" (aby vás pak třeba finančně nepoložilo, když se v nemovitosti něco pokazí). A dále si dávejte pozor na nabízené slevy za pojištění- velmi často to je tak, že je sice úroková sazba o něco nižší, ale pojištění tak napálené, že to ve výsledku žádná úspora není. Je to častější případ než ten, že na kombinaci pojištění a hypo něco ušetříte. A na co bych dala pozor úplně ze všeho největší- ani ne tak na smlouvu o hypotéce, ale na tu kupní ;) Pokud je to přes realitku, doporučuju abyste si našli svého realiťáka, který vám celou transakci pohlídá- přečte kupní smlouvu atd., bude trochu jednat za vás- profesionálně. Nevznikne vám žádný náklad, realiťáci se podělí o provizi, kterou by v případě, že byste vy žádného zástupce neměli, inkasoval jen zástupce prodávajícího. Pokud to přes realitku není, tak i tak bych asi doporučila nějakou konzultaci- už teda placenou, ale tohle se vyplatí. Normální smrtelník podle mne nemá jako laik úplně možnost pohlídat si vše sám... ale té banky bych se v tomhle ohledu nebála, tam na lumpárny není zas takový prostor ;)

medved09
autor
29. led 2017

@muhehehe děkuji moc. Není to realitka - jedná se o odkup v rámci rodiny. Tedy z tohoto pohledu OK.

blahova_andrea
29. led 2017

myslím, že 100% hypotéky už nejsou možné, tak jsem zvědavá, co se dozvíte, když úspory nemáte. a fakt bych nesázela na vlastní banku. neznám nikoho, kdo by ji bral u své banky. fakt to nebývá výhodné

medved09
autor
29. led 2017

@blahova_andrea já nechci 100%, úspory nějaké jsou, ale ne takové, aby se to zvládlo bez ní. Spíše mi šlo o ty technické věci. Já třeba žila v tom, že vlastní banka, která mě zná, ví kolik mi každý měsíc chodí na účet, mi dá nejlepší podmínky. Asi jsem naivní 🙂

fifina86
29. led 2017

@medved09 vrele doporucuji nesstahovat kupni smlouvu nekde z internetu,ale zaplatit pravnika,aby mela vsechny nalezitosti.Aby v budoucnu nebyly problemy.
My mame hypoteku pres nwzavisleho poradce,byli jsme spokojeni,resil nam i refinancovani.Pojistky mame mimo hypoteku,vysly tak daleko lepe.

medved09
autor
29. led 2017

@fifina86 děkuji

78marcela
29. led 2017

@medved09 taky budu resit hypo a zjistuju si informace. Co ctu vsude po diskusích, tak je pry nejlepsi varianta najmout si financniho.poradce, ktery porovna nabidky.bank. pokud to.dela.clovek sam, tak.banky.muzou rozpracovane zadosti zanest do registru a pak s tim muze.byt problem.
Dale pises, ze nemate hotovost, ktera stoji za rec. Dnes uz neni moznost ziskat stoprocentni hypoteku, a od dubna se budou pravidla jeste zprisnovat. Navic budete vy platit dalsi poplatky kolem, najit si pravnika, jeho sluzby, odhad, 4% z kupni ceny. Plus byste.tedy meli mit minimalne 10% z ceny.nemovitosti v hotovosti. Tedy cca 300tisic.

nita1984
29. led 2017

Za me také doporučení najít si dobrého a opravdového finančního poradce. Hodně toho zařídí, obeha a dostane se k lepším nabidkam

muhehehe
29. led 2017

Ještě doplním- ano, to co píše Marcela je pravda a na to jsem neupozornila. Když to budete řešit po vlastní ose, může se stát, že se vám ,,zaneřádí" registry tím, že tam banky budou dělat náhledy.. v registrech zůstane zaneseno, že byl prováděn náhled a pro další banky se to chová jako nepřidělený úvěr (=další banky si řeknou něco ve smyslu ,,konkurenční banka se tam dívala kvůli stejné věci, kterou teď klient žádá po nás, a tam to nedopadlo, od toho ruce pryč"), takže finanční poradce je opravdu dobrá volba. Porovná to nejdřív sám- kde má vůbec smysl se ptát, kde má vůbec smysl tlačit na podmínky; má své kontakty, dokáže klienta ,,předposoudit", neudělá ty záznamy v registrech. A kupní smlouvě bych věnovala zvýšenou pozornost i v rámci rodiny. S důvěrou v rámci rodiny co se týče nemovitostí mám osobní naprosto katastrofální zkušenost, manžela to ve výsledku stálo sedmimístnou cifru...

medved09
autor
29. led 2017

moc všem děkuji - budu tedy hledat. Nebo máte někdo tip? Praha a blízké okolí? asi se tu nesmí psát kontaktní info - tak kdyby někdo chtěl někoho doporučit, prosím IP - ještě jednou díky!!!!

linusha
29. led 2017

Určitě se vyplatí obejít vícero bank, a je lepší jim předložit návrh od konkurence. A finanční poradce vám ušetří celkem dost času. 🙂

78marcela
29. led 2017

@medved09 souhlas s @muhehehe at uz je to v ramci rodiny, pravnika bych si urcite nasla na vypracovani smlouvy, je to zanedbatelna polozka, ktera se rozhodni vyplati.

soyevita
29. led 2017

@medved09 Byt jsem teď prodávala.Měla jsem právnici/notářku za své služby si vzala pouze 3500,-.Připravila smlouvy na prodej bytu a o úschově peněz.Já si připravila jen předávací protokol.
Úvěr vyřizoval bankovní poradce pro klienty zdarma.
Odhad se dělal on-line, neplatila jsem nic já,ani kupující.
Dostali peníze podle odhadnuté ceny bytu,což dělalo nějakých 85% ceny z ceny prodejní.Zbytek doplatili s vlastních zdrojů.
Úvěr byl vyřízen do 3týdnů

zarych
29. led 2017

Poraďte se s finančním poradcem, který vám může nastínit, jak to mají všechny banky a co by vám banky nabídly a podle toho se rozhodnete.
🙂 Přeji ať dobře vyberete. My jdeme podepsat hypotéku už zítra

absintka19
29. led 2017

@nita1984 jj, taky nam delal fin.poradce, vse vybehal, zaridil, vysvetlil, skvela prace. A nabidky ma lepsi nez my osobne v bance.

suzann13
29. led 2017

Nechoďte do "své" banky...Nabídnou vám jen to, co je nejvýhodnější pro ně, když budou předpokládat, že nikam jinam nepůjdete. Najdete si finančního poradce, je nestranný a podle vašich možností vám najde tu nejlepší banku. A nemusíte mu nic platit a všechno vám sám zařídí, vy jen podepisujete... Odkud jste? Mám ve Zlíně skvělou fin.poradkyni, před rokem a půl jak vyběhala hypotéku kolem mega a půl....

suzann13
29. led 2017

Jo, pardon, už jsem si všimla, že hledáte někoho kolem Prahy 🙂

netopejr
30. led 2017

Na smlouvu rozhodně právníka, na způsobu formulace téhož záleží. Vůbec nevěř tomu, že když je to v rodině, je to fair play. Často právě naopak, neboť se druhá strana může domnívat, že nebudete dost pozorní,lecos přejdete, prominete, odpustíte... Co je psáno, to je dáno. Dohoda má přednost, vycházet vstříc si můžete, ale když s druhou stranou nebude něco ok, máte smlouvu, můžete řešit.
A pokud druha strana férová je, bude jí úplně jedno, že máte svýho právníka, svýho odhadce.
Pořádek dělá přátele!

medved09
autor
30. led 2017

@soyevita mohu vědět, kde jste měla ten odhad zdarma? Já našla za 2490 nebo 3900 Kč. Moc děkuji!

soyevita
30. led 2017

@medved09 Banka si ho udělala sama na základě poslaných fotografii bytu.A podle odhadu nabídla částu.
Vše s nimi vykomunikoval bankovní poradce

kulistice
30. led 2017

Taky doporučuji finančního poradce...my jsme obíhali banky sami a výsledně jsme stejně skončili u banky, kde má přítel účet...sami jsme dostali dobré podmínky, které dokázal ještě finanční poradce zkrátit, takže jsme výsledně na to byly docela dobře...jinak, co se týká vlastních prostředků 100% hypotéky se už nedávají a pokud do toho půjdete co nejdříve, tak tím lépe...chtějí nějak opět zpřísnit podmínky a zvyšovat úroky....

obyvatelka
30. led 2017

Ahoj. Jako majitelka nemovitosti, kolem které bylo šíleně moc vyřizování, ti stejně jako holky můžu doporučit, ať si najdeš nezávislého finančního poradce, který ti předloží nabídky několika různých bank tak, aby jste si mohli vybrat co nejlepší hypotéku.
Stejně tak si vezmi právníka, i když je to v rámci rodiny, kolikrát to bývá horší než s cizími lidmi (vlastní zkušenost). Za tu investici ten právník stojí,když si vezmeš, kolik je ve hře peněz 🙂 ať se dobře bydlí 🙂

marion2017
30. led 2017

Od 1.12.16 vysel novy spotr. zakon, min je potreba mit okolo 15%vlastnich zdriju, postupne se to bude zvysovat. Podminky ostatni jsou pro spotrebitele priznivejsi, ale zase nyni banka je prisnejsi v posuzovani bonity. Vice si hlida vydaje domacnosti, ktere mohou snizit vysi uveru-tohle vedlo k mirnemu vzestupu sazeb. Dnes uz by nemel byt uctovan poplatek za zpracovani a vedeni uctu a odhad nektere banky nabizi zdarma.Co se tyka fin.poradcu, nemam uplne nej zkusenosti, uver se snazi dat tam, kde z nej maji provizi-nektere banky tuto nevyplaci. Mnohdy o klientovi nic nevi, neumi si nic nastudovat ani nechapou o co tam bezi,jen predaji bance a vysledek klientovi. Nabidky bez vstupu do registru jsou pouze indikativni a namodeluji pripad, ale v momente, kdy dojde k realizaci, nemusi byt uver schvalen. V registru se zaznam objevi az cca za mesic a pokud klient porovnava banky a rekne to narovinu, banka k tomu tak i pristupuje. Ja osobne bych si banky obesla/obepsala sama, ale nekdo radsi vyuzije poradce.Domaci banka nemusi nutne nabidnout nejnizsi sazbu, zkuste se podivat na aktualni sazby na strankach.Pojisteni, za mne, je zbytecne..pozor hlavne na rodinu..

dzogobela
30. led 2017

Necetla jsem vse, tak to mozna uz padlo. Doporucuju si vzit hypotecniho poradce 🙂 dokaze vyjednat podminky, na ktere vy se pravdepodobne nedostanete. Plati ho banka, se kterou uzavrete smlouvu, vy za nej neplatite nic. Navic treba ten nas pak i vybehal katastr a tak 🙂

medved09
autor
30. led 2017

VŠEM moc děkuji. Zítra mám schůzku s poradcem - doporučila mi jedna moje studentka svého, zkušeného pána. Jsem vděčná za všechny rady a postřehy! 👍

mariti
30. led 2017

My máme dobrou zkušenost s Gepard finance, udělají opravdu nezávslé posouzení všech možných nabídek. Tím myslím opravdu nezávislé, tedy ne takové jako někdy bývá od finančních "poradců" - tzn. aby to bylo hlavně pro poradce výnosné, bez ohledu na klienta. S radou zaplatit si právníka souhlasím. Jasně,jsou to tisíce a jen to lítá, ale jde o miliony, tak to opravdu nepodcenit. Tak ať to klapne!

veronikaka
4. únor 2017

@medved09 Naše rodina má finančního poradce a já sama jsem si oběhala banky (zabere to 1 odpoledne) a získala takovou sazbu, kterou fin.poradce nesehnal. Nejlepší nabídku jsem předložila svojí bance (nechtěla jsem od nich odejít - všechno měnit) a ta mi tu nabídku dorovnala. Toto je zkušenost ze 2 případů, nejčerstvější z minulého týdne. Pozor na neznámé finanční poradce, někteří jsou pěkní šmejdi a dělaji z lidí pitomce.

medved09
autor
5. únor 2017

@veronikaka moc děkuji, poradce mi doporučila kamarádka - moje studentka- je sama manažerkou v bance a toto je jejich rodinný přítel a soused. K neznámému bych asi neměla důvěru - vím, že lidé jsou různí... Už máme i nabídku z bank, nakonec to vypadá, že jsme měli štěstí, vlastní banka nám udělala super nabídku 🙂 Takže uvidíme, zda pan poradce ještě něco nevykouzlí, ale asi půjdeme k vlastní bance.