Když mají rodiče dluhy a umřou, musí je platit děti?

jitkacb
30. led 2015

Dobrý den chci se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s tím,když mají rodiče velké dluhy a umřou jestli dluhy musí platit děti? Díky za odpovědi

xpila
30. led 2015

@jitkacb Dluhy jsou součástí dědictví. Takže pokud by přijali dědictví, tak přijmou i dluhy.

elib
30. led 2015

Bylo mi právníkem řečeno, že jediná možnost, jak se vyhnout placení dluhů po některém ze zemřelých rodičů je odmítnout dědictví.

kaaacaaatkooo
30. led 2015

@jitkacb Musí se odmítnout buď celé dědictví včetně dluhů, nebo si nechat dědictví i s dluhy. Od 1.1.2014 je nový zákon, kdy se můžeš zřeknout dědictví už za jejich života. Ale stojí to pár tisíc. Jinak po jejich smrti stačí, když to prostě odmítneš - a to je zdarma 🙂

jitkacb
autor
31. led 2015

Tak to jsem ráda.Rodiče nemají nic co bych mohla zdědit,teda kromě tich dluhů ☹ tak jste mně uklidnily že to nespadne na mně.

luj89
31. led 2015

Na druhou stranu.. představ si, že ti někdo dluží nemalou částku, zemře, dědic se zřekne dědictví a ty máš prostě smůlu.
Kdo by se ale v takovémto případě nevzdal dědictví viď? 🙂 Poradila bych se s notářem, který vyřizuje dědictví nebo s právníkem, kdy se dědictví zříct. Před Usnesením od notáře nebo až po něm? Taky bych si zjistila, jestli opravdu nemají nějaké spoření, peníze na účtech nebo movité a nemovité věci.

blahova_andrea
31. led 2015

@luj89 já bych asi moc nezjišťovala kolik kde čeho mají. jestli něco bude nebude toho moc a nevyplatí se kvůli tomu na sebe brát dluhy. to bych raději nechala propadnout to dědictví, ať se z toho třeba umoří část těch dluhů, ale už by to šlo prostě mimo mě.
něco jiného by bylo, kdyby vlastnili něco, co má i pro dotyčnou vysokou třeba sentimentální, vzpomínkovou hodnotu a tak pro zachování té "věci" v rodině by dědictví přijala, dluhy splácela a snažila se o dědictví nepřijít. ani to ale není záruka. pokud jsou dluhy vysoké a oprávněný je dá k exekuci, tak by taky nakonec mohla dluhy splácet a zároveň o majetek, kvůli kterému to podstupuje, stejně přijít 😔

marcinek
31. led 2015

@jitkacb no ale pozor na to, zřeknout se dedictvi sice ty muzes, ale dluhy prechazeji na tvoje deti. Takhle to rekla notářka kamarádce, které umřela mama a udelala dluhy. Tim padem to dedictvi prijala a ted resi uz skoro rok jak se to bude platit, protože tam pry naskakuje penale u tech spolecnosti (i když podle pravnika by se to smrti mělo zastavit) Zase se to vyresi a nezatizi tim svoje deti, když dojdou k plnoletosti

somalicats
31. led 2015

@marcinek Taky jsme to řešili, zbyly vysoké dluhy po tátovi... Odmítneš dědictví a další v pořadí jsou sice Tvoje děti, ale Ty pak můžeš dědictví odmítnout i za ně a potvrdí to soud. Takže jsme kvůli tomu sice absolvovali jedno stání u soudu, ale máme klid.

marcinek
31. led 2015

@somalicats aha, tak to jsem nevedela, ze se to da odmitnout i za deti. Dobře vedet, no doufam, ze nebudu nikdy potrebovat 😉

dtt_87
31. led 2015

Dle NOZ pokud příjmeš dědictví, pak přijmeš i dluhy, které můžou být vyšší než dědictví.
V tomhle případě buď přijmeš dědictví vč. dluhů, nebo odmítneš celé dědictví anebo přijmeš dědictví s tím, že s notářem sepíšeš soupis pozůstalosti (tím bys ručila jen za dluhy do výše nabytého dědictví).

somalicats
31. led 2015

@marcinek Jj, dá. Notář má postupovat dle pořadníku, čili nejprve po zemřelém rodiči dědí jeho manžel/ka a děti. Když dědictví odmítnou oni, tak jsou další v pořadí vnoučata. A jsou-li neplnoletá, tak odmítají za ně jejich zákonní zástupci, a to odmítnutí musí potvrdit soud. Ta notářka Tvé kamarádky by tohle měla vědět.
Jinak co se toho soudu týče, tak je to v pohodě, pokud je dědictví předlužené, tak žádný soudce nepřiklepne, to, že by to tomu dítěti mělo zůstat.

somalicats
31. led 2015

@jitkacb Jestliže zemře jeden z rodičů, dědí po něm druhý z toho páru + jejich děti. Pokud jsou součástí dědictví dluhy, lze celé dědictví i s těmi dluhy odmítnout. Pokud tak učiníš, jsou další v pořadí Tvoje děti, za které dědictví opět odmítneš a to odmítnutí přezkoumá soud, jestli jsi děti nezkrátila na jejich právech. Jestliže je to dědictví skutečně předlužené, tak soud schválí toto odmítnutí za děti a notář, který musí dědictví vypořádat, hledá další dědice v pořadí. Jakmile už žádní nejsou, dluhy se umoří do výše kladné části dědictví. Dřív platilo to, že pokud jsi dědictví i s dluhy přijala, musely se dluhy umořit, ale právě jen do výše té kladné části dědictví (takže například zdědilas-li dům za 5 milionů a dluh ve výši 4 milionů, prodalas dům, vyplatila dluh a milion Ti zbyl, pokud by byl dluh vyšší, tak se prodal dům, umořilo se 5mil a zbytek už se neřešil). Od 1.1.2014 platí nová úprava, kde přijmeš-li dědictví i s dluhem, musíš dluh umořit do plné výše. A nebo ho opět celé i s dluhem odmítneš. Případně lze i u notáře sepsat soupis pozůstalosti a tím splatit dluh jen do té výše hodnoty pozůstalosti, ale tady hrozí to, že pokud se ještě dodatečně na něco přijde, může být po Tobě nakonec požadováno umoření celého dluhu.

margita10
2. pro 2016

Dobry den.Ma znama si chce koupit byt do osobniho vlastnitvii ale ma dluhy a boji se ze ji byt seberou exekutori.Muze byt napsat na syna nebo dceru?

marcinek
2. pro 2016

@margita10 tak to se bojí oprávněně. Prvně si má vyřešit dluhy a pak něco kupovat. Předpokládám, že peníze na to nemá (jinak by prvně zaplatila ty dluhy a nemusela mít obavy), takže to bude mít zase na dluh a zas to bude narůstat. A jak to chce platit, když už teď není schopná splácet?

kartox
3. pro 2016

Dobrý den, dostal jsem se do dluhů a došlo to až k exekucím. Teď teprve se to trochu zlepšilo a budu moci začít splácet, ale našel jsem si přítelkyni a neplánovaně čekáme dítě. S přítelkyní nám to klape a o všech fin. problémech u mě ví. Na mimčo se tešíme a já chci být zapsán v RD dítěte jako otec. Je pravda, že kdyby se se mnou nedejbože něco stalo, tak dluhy by po mě dědila přítelkyně či můj potomek i když to bylo před tím?? A je pravda, že pokud se přítelkyně za sebe a mé dítě zřekne dědictví, tak dluhy na ně nespadnou??

Díky za odpověď

marunka84
8. pro 2016
Uživatel marunka84 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od marunka84.

celé dědictví - tedy i s dluhy můžeš odmítnout. Samozřejmě lze buď vše přijmout nebo odmítnout, takže v případě, že je tam třeba nějaká nemovitost za pár milionů a pak dluhy třeba za 200 tisíc, tak to musíš vzít i s dluhy, které přejdou na dědice

pendolino007
28. únor 2017

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, mate zkusenosti z reknutim se dedictvi po rodicich, kteří měli dluhy??jak to probiha,kdy se clovek zrekne/jeli to soudne ci jak/ a kdo plati vylohy a kolik cca nevite?? Moc dekuji za odpovedi.....

danab25
20. čer 2017

Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Mám dítě s bývalým partnerem a ten je hodně zadlužený. Synovi je 8 let a jeho otec by se chtěl zapsat do rodného listu. Nechci na to přistoupit,protože má spoustu dluhů,nevlastní vůbec nic a dluhy mu denně jen narůstají. Mám obavy z toho,že kdyby se cokoliv stalo,tak to padne na syna a měl by jen problémy. Předem moc děkuji za vysvětlení.

anetka9
20. čer 2017

@danab25 Dobrý den, pokud by šlo o dědictví, tak to pak syn může odmítnout jako celek, čili nic nedostane,ale ani nic nebude platit. Pokud jste nebyli manželé, tak by se vás to nemělo nijak dotknout. Aspon myslím🙂

mickeyy23
1. únor 2023

Dobrý den,jsem matka samoživitelka a mám exekuci, ale žádné majetky ani pozemky ,takže není co by mé dítě mohlo dědit, může tedy zdědit můj dluh???