Máte pozitivní zkušenost se směnkou?

lola_
24. led 2014

Ahojte holky. Za poslední měsíc se mi obrátil život naruby (a rovnou dvakrát). Zjistila jsem, že jsem po dvou měsících snažení těhotná (hurááá!) a že mi můj bývalý ,,věnoval" dluhy za cca 90 tisíc, z toho až takovou radost nemám. Člověk, kterému dlužím, je sice relativně slušný, nejsem zatím v žádném registru, ani exekuce nebo něco takového, nicméně jsem zaplatila půlku (20 tisíc vybraný kontokorent, 28 půjčka u Providentu) a do konce února mám zaplatit druhou půlku, na kterou ale nevím, kde vezmu. Na splátkovém kalendáři jsme se nedohodli, chce to prostě hned. Jako na potvoru zrovna nemáme žádnou fin. rezervu, nedávno jsme se brali a zítra letíme na opožděnou svatební cestu na Bali (bohužel když jsem na ty dluhy přišla, už se nedala zrušit, jinak bych samozřejmě ty peníze použila na dluhy). Problém je, že pracuji jen na dohodu, navíc na účet mi chodí jen cca 4 tisíce, zbytek dostávám na ruku, takže mi sotva půjčil ten Provident, banka mi nepůjčí (a vlastně bych byla radši, když bych ty peníze vzala jinde než v bance, chcem za rok žádat o hypo a stačí, že jsem si musela vzít ten kontokorent, nechci ohrozit přiklepnutí hypo). Manžel o tom dluhu neví, za prvý by mi udělal hroznou scénu, pak by šel zabít toho bývalýho (a na něm si není bohužel co vzít, má exekuci na plat, bydlí u nějaký podivný ženský) no a hlavně momentálně mi nemůže nijak pomoct, protože jak říkám, rezervu momentálně nemáme, takže za ním bych šla, jen když by bylo fakt nejhůř. Rodiče taky nepřipadají v úvahu, oni jsou rádi, že vyžijou, proto jsme si i svatbu financovali sami. Ze známých mě nenapadá nikdo, kdo by mi tolik půjčil, navíc se za to pochopitelně i stydím, že bych přijela z Bali opálená a chtěla po někom 40 táců, co by si asi mysleli. Peněz mám relativně dost, 14 000 jen pro sebe (než bude mrně), nájem neplatíme, mobil taky ne, jídlo a benzín platí muž, takže na splátky mám dost (platím tři litry ten Provident a dva litry kontokorent, abych to měla rychle za sebou), ještě bych mohla tři tisíce platit , aniž bych se musela extra omezovat. Ale kde si půjčit? Na netu jsem našla jenom pochybné směnky s poplatkem předem nebo ručení nemovitostí (žádnou nemáme). Máte někdo osobní POZITIVNÍ zkušenost se směnkou? Přeplatit mi nevadí (on ani ten Provident nevychází zrovna levno). Je mi jasný, že budete psát, že jsem mu neměla půjčovat, že to mám říct muži (pokud bych nezvládala splácet, řekla bych mu to, jinak ho stresovat nebudu) apod., já si uvědomuju svou blbost i situaci, na druhou stranu si říkám, že to není zase tolik peněz a zvládnu to sama. Děkuju za konstruktivní rady.🙂

laurital
24. led 2014

@blahova_andrea Je mi to jasné, nemuseli jste pak řešit to, co řešíte.
Já jsem se právě dnes, na základě dnešní diskuze, ještě jednou ptala mámy a opravdu podpis otce nepotřebovala, ovšem zase už neměla žádnou vyživovací povinnost k dětem, takže to určitě hrálo roli, kromě dostatečného příjmu.

blahova_andrea
24. led 2014

@laurital jj, já myslím, že mají složité tabulky a prostě záleží co tam kdo vyplní, jak na tom kdo je a podle se mění podmínky. no nic. my nějak bojujeme. a budeme bojovat ještě léta. ale ex nás taky vytáčí stále dál ☹

helcenka
24. led 2014

@lola_ - no já bych to manželovi řekla, i když by byla nejdřív scéna, určitě je rozumný, jsi těhotná a třeba ani žádnou neudělá a bude ohleduplný.
Holky tady mají pravdu, co když onemocníš, nebo budeš muset na nemocenskou kvůli těhotenství... nebudeš mít nic a budeš muset splácet a dostaneš se do takového kolotoče, odneseš to na zdraví a psychice a může to ublížit i miminku... Z práce mám s tímhle nejednu zkušenost a pak to řešit už bývá složité...
Myslím, že si nakládáš na bedra víc než uneseš. Teď není čas na hrdinství, že to zvládneš sama. Ano, možná je to tvůj problém, ale máš manžela, který tě určitě podrží a pomůže ti. A myslím, že to s manželem nebude tak horké, když čekáte miminko. Pokud budete pilně splácet a splatíte to včas, můžete stavbu třeba o čtvrt roku odložit, myslím, že to ti pak za ten klid stojí... Abys měla "čisté svědomí", můžeš pak třeba manželovi tu částku, co si půjčí on, splácet, když budeš mít...
Být tebou, tak opravdu neriskuju a s manželem si promluvím, třeba až po dovolené, ať ji nemáte zkaženou, nebo bude možná vhodná příležitost právě tam...
Nicméně držím palce a určitě se nám tady ozvi, jak jste to vyřešili....

suzief
24. led 2014

Svěř se manželovi!

romcovaklarka
25. led 2014

@lola_ Ahoj. Směnka je pro věřitele prostě prostředek, jak z tebe rychle dostat peníze, jakmile bude dluh splatný. Když si od někoho půjčíš a nebudeš to včas vracet, je to u našich soudů kolikrát na dlouhé lokty, než se věřitel domůže toho svého. Pokud však má od tebe směnku, tak jakmile je dluh splatný, podá na soud návrh na platební rozkaz a pokud se neubráníš (typicky tím, že dluh už je splacený), tak soud na tebe vydá platební rozkaz, což už je papír, s nímž může věřitel na tebe poslat exekutory. Trochu jsem to laicky zjednodušila, ale v zásadě takhle. Takže směnka je na tebe dost ostrý bič, pokud si nejsi 100% jistá, že peníze budeš schopná vrátit včas.

Souhlasím s holkama, promluv si s mužem. Za to, že tvůj ex nasekal dluhy, tě nepřetrhne, ale za to, že si půjčíš sama na své jméno na směnku, za to už by mohl. Přece jen za to bude spolu s tebou odpovídat, jako manžel.

lola_
autor
28. led 2014

Ahoj holky, tak jsem o tom hodně přemýšlela, zeptala se pár známých, ale nikdo nemohl půjčit, na netu jsem nikoho spolehlivého nenašla, takže do ,,finále" se dostali naši a prarodiče. Vybrala jsem si nakonec babičku s dědou, věděla jsem, že na to budou reagovat líp a že mají na účtu dost peněz, které neplánují zatím vybírat, navíc to nikomu neřeknou. Babička byla zlatá, pořád jenom říkala, že jsou to jen peníze a že to není tolik a že ať se na toho bývalýho nezlobím, že jak chudák dopadl a jak my se s manželem máme dobře, že nám nic nechybí a máme jeden druhýho... Po dovolené si k nim pro peníze jdu (babi neumí poslat peníze na účet), manželovi ani našim to neřeknu, možná až to bude zaplacený, nemá cenu s tím zbytečně zatěžovat ještě víc lidí.

lola_
autor
28. led 2014

jenom mě mrzelo, že jsem jim ještě nemohla říct o mimi, to chci až po třetím měsíci, abych jim to aspoň trošku ,,vrátila"🙂