Osobní bankrot: Prosím o radu, zkušenosti

missymici
3. led 2013

Ahoj,...
Prosím o radu, zkušenosti,...jak se to děla,co to obnáší a jaký je finální výsledek...
Mám hypotéku a uvěr (každe u jiné banky) ...bohužel ted uz nestíham splácet obojí,... Tento mesic jsem uz první mesic na rodicovnske dovce.
Vím že osobní bankrot existuje ale nevím o nem moc,...

Prosím pište, děkuji

missymici
autor
3. led 2013

@mataharyy to je dobry,...jste prodali dům zastaven hypotékou,jde to?

berinka1
3. led 2013

Ahojky, diskuzi jsem necetla, jen prispeji k tematu.. Pritel ho ma vyrizeny 2 roky, od podani zadosti do konecneho schvaleni to trvalo cca 4 mesice. Je to docela dost papirovanim, hlavne dat do poradku papiry od uveru nebo aspon zjistit zustatky, pokud mas 2 uvery,tak je to neco jineho. Ale upozornuji, ze o dum prijdes... Pokud chces dat do bankrotu hypoteku, ktera je na dum, tak se jedna o nemovity majetek (coz sepisujes do formulare, i movity) a soud rozhoduje, zda dojde k oddluzeni pomoci prodeje majetku (jestli se jim to vyplati nebo pomoci splatek na 5 let. Behem tech 5 let musis ze svych prokazatelnych prijmu splatit min,.30% dluzne castky, tzn. kdyz mas dluh napr.milion, tak musis splatit min.300tis. Pokud jsi vdana, s oddluzenim musi souhlasit manzel a take se ti z prijmu vypocitava nezabavitelna castka, coz napr.u materske 8000tis. a 1 ditetem je cela castka, tzn.na bankrot by neslo nic,takze by ti to neschvalili.
Finalni vysledek jeste neni znam u nikoho, protoze je to umozneno od roku 2008. Tzn.letos budou teprve prvni odluzeni..
Klidne napis do IP co by te zajimalop..

blahova_andrea
3. led 2013

@mataharyy ono ale domluvit se s věřiteli není žádná sranda, je to často vůbec nezajímá a rovnou vše řeší exekucí. navíc osobní bankrot sice musí posvětit soud, ale ten ho neposvětí bez souhlasu věřitelů, takže je to vlastně docela začarovaný kruh v některých případech.

berinka1
3. led 2013

@blahova_andrea soud souhlas veritelu nepotrebuje, dluznik tomu prave predchazi exekucim atp. V okamziku podani zadosti je vse zverejneno na portalu o insolvenci, takze kazda banka si dluzniky kontroluje kazdy den sama. A od nekolika bank priteli prislo zesplatneni uveru k urcitemu datu, takze kdyby bankrot nevysel, tak by to byl docela velky problem. A dalsi podminkou schvaleni je byt min. 2-3 mesice po splatnosti se splatkami u min.2 veritelu nebo rozhodnuti o exekuci. My jsme tak museli prave cekat a neco z toho nezaplatit, jinak by to zamitli.

blahova_andrea
3. led 2013

@missymici lze prodat nemovitost i s hypotékou, ale přesný návod bohužel nevím

missymici
autor
3. led 2013

@berinka1 tak to koukam,..uf tak me by to asi neschvalili,kdyz to ctu....

mataharyy
3. led 2013

@missymici Jasně že to jde a není to ani složité, už jsem to tu psala někde dřív, vše trvalo pár dní a jedna návštěva v bance, teď čekáme až odplombují katastr a hotovo 😉 Vesměs se dá říct že to bylo lehčí, než dům koupit 😎
@blahova_andrea To strašně záleží na lidech, já jsem nikdy neměla s tímto potíže, vždy jsem vše vyřešila ke spokojenosti všech, jde o to řešit to slušně, věcně a co nejdříve, naopak s bankama mám v tomto směru fakt jen dobré zkušenosti, jak se zde zatracovanou spořkou, tak i s ČSOB (jak CZ, tak SK), kde jsem řešila hypotéku 🙂 Ale jak říkám, buď mám nějaký zvláštní dar, nebo štěstí na lidi 😉 Ale od lidí pracujících přímo v bance vím, že jim jde prvotně o to domluvit se na splacení/řešení tak aby z toho dostali peníze, těch nemovitostí mají dost a stojí je to další prachy (údržba, daně atp.), takže dle mého vždy se dá domluvit, ale musí se chtít a nesmí člověk čekat že budou hrozně šťastný že nemám na splátky, chce to i krapet pokoru a posypat si hlavu popelem, pač prvotně je to fakt můj problém, že neumím počítat a zajistit se 😉
@berinka1 no to je přesně to, co jsem říkala, ono to není tak snadné, jak se zdá a rozhodně to je opravdu až poslední řešení... 🙂 Tak ať vám to dobře dopadne a dostanete se z toho 🙂

missymici
autor
3. led 2013

@blahova_andrea no prave ,ja jsem po nich kdysi chtěla jen posunutí splatnosti uveru v mesici,jako ze mam splatnost k 14 dni a chtěla jsem posunout na trvale k 16 dni. Ani omylem,....prej to nelze....A asi před rokem jsem jim rikala osobne,ze jsem tehotna a tym padem zustavam na materske a pak me ceka rodicak,ze se splacenim to bylo slozitejsi,jedine co mi rekli,ze se muzu nechat pojistit,proti ztrate zamestnani,ale to uz se v te době na me nevztahovalo,jelikoz jsem uz mela po ukonceni smlouvy asi mesic....ze se to musí předem,...nic jiného mi nerekli,nenavrhli...

berinka1
3. led 2013

@missymici ted jsem si precetla tu diskuzi, takze v tvem pripade je ta zadost fakt zbytecna:( jedine se zkusit domluvit s veriteli nebo pomoci manzela zkusit refinanc atp.,ale jak psala @blahova_andrea ,tak je to moc nezajima.. Ja byla v dost velke krizovce loni, potrebovala jsem na 4 mesice snizit splatku u RB na polovinu (ze 4 na 2tis), psala jsem asi 3 dopor.dopisy a ani se nenamahali odpovedet:/ A to mam ucet u rb 10 let, nekolik uveru splacenych a predcasne, nikdy problem se splacenim nebyl,takze na to vylozene kaslou.

berinka1
3. led 2013

@mataharyy jj, bankrot fakt posledni moznost. Ja jsem ted na RD,takze vychazime tak tak, protoze i ja jeste mam nejake pujcky (z doby kdy jsem ho z toho chtela vysekat a netusila jsem,ze to ma takovy mega rozmer a on nebyl zrovna sdilny...), takze uspory padly a ted fungujeme jak se rika z ruky do huby, ale mohlo by byt i hur. Dost nam pomahaji nasi,takze si nestezuju, ale tesim se, az za 3 roky bude konec..

missymici
autor
3. led 2013

@berinka1 presne,...proto oni potrebuji odhad nemovitosti předem o několik tisíc,vic dle sumy pro koupi baraku,aby byli kryti financne a nic neprisli v pripade nneschopnosti splácet....Uvazuji i nad prodejem,...jelikož to nebyla az tak skvela investice a manzel moc kolem baraku nestiha,jelikoz je prac,total vytiženy,....

mataharyy
3. led 2013

@missymici Ono to snadno sečteš, životní minimum na dva dospělé a dvě děti máš 9450,- tedy toto je částka která ti musí zůstat pokud manžel přijde o práci, i kdyby jsi měla rodičák nejvyšší a to tedy těch 11500,- cca do dvou let věku dítěte, tak můžeš splácet maximálně 2050,- což dle mého ti nikdo na vyhlášení bankrotu neuzná 😅 No a pokud by manžel měl práci, tak záleží jak by to řešili s životním minimem, zda by děti odečetli tobě z příjmu (což je pravděpodobné) a pak je to 6620,- což je pořád moc a další otázka je zda by jsi v případě nouze zvládla z takové částky opravdu přežít, protože něco jiného je částka a něco jiného z ní žít 30 dní 😉 Takže opravdu, raději si rozvaž všechny možnosti, aby jsi na tom pak nebyla podstatně hůř. Jináč dá se posunout termín splácení o pár dní, já posouvala ze 13. na 18. na pobočce mi poradili sepsat žádost, adresovat jí ředitelství a bylo... 😉 Jináč kdyby to prý nevyšlo, tak o těch pár dní by se taky nepoto (tak mi bylo řečeno v ČS 😀 )

berinka1
3. led 2013

@missymici jak pise mataharyy, urcite to jde a nejjednodussi je, kdyz kupec slozi castku v hotovosti pro vyplaceni. Ja mam hypoteku 5 let a za tech 5 let je zaplaceno cca 110tis, coz je nic, kdyz byla hpyoteka na 1,9mil, katastrofa. A to jsme zacinali na uroku 3,6 a ted mam 6,1, fixace mne konci v dubnu, takze zkusim pohrozit odchodem a uvidim,jestli se neco zmeni. Aspon kdyby to bylo max.5%,kdyz je ted vsude pro novy 4%:/

mataharyy
3. led 2013

@berinka1 Jo to věřím, je to na bednu, nám se letos tak nějak podělalo co mohlo a během týdne manžel přišel o práci, já těhotná, doma dvě děti, na krku hypotéka a splátky... masakr, no tak jsme se ještě v tom týdnu stihli přestěhovat do Prahy a teď jsme prodali dům, takže splácíme "jen" dva úvěry, kontokorent a hádám už bude lépe 😅 A to jsme naštěstí měli rozstrkané peníze kde se dalo, takže bylo z čeho těch pár týdnů žít, jenže teď jsme v podnájmu, finanční rezerva, či úspory je čistá utopie a doufám že se v tomto roce nic nepodělá, než zase něco našetříme 😅

maladama
3. led 2013

@missymici jsou dvě možnosti:
1) buď najdeš normálně kupce, který si vyřídí vlastní hypotéku, peníze se pošlou tvoji bance, ta umaže svou hypotéku, vydá potvrzení o ukončení zástavního práva, maximálně jsou tam nějaké poplatky za předčasné splacení (ale v okamžiku, kdy s bankou komunikuješ o tom, že nemůžeš splácet, a že prodejem vyřešíš svůj dluh, tak by se možná odpustily)
2) najdeš kupce, který převezme tvou hypotéku - banka (tvoje) si ho prověří jako nového dlužníka, on pak vstoupí do tvé hypotéky a banka tebe z hypotéky vyváže. Není to tak časté, ale pokud má původní hypotéka zajímavé podmínky, tak se to tak dělá.

V obou případech, pokud je kupní cena vyšší než hypotéka, tak jsi z toho definitivně venku.

berinka1
3. led 2013

@mataharyy to taky neni dobra situace:/ doufam, ze aspon ten rozdil najem/hypoteka neco usetril, taky bych chtela setrit, ale kolikrat neni z ceho a nebo se neco posere, pripadne staci klasicka vymena oleje+ filtru a brzdovka (jako ted) a penize zase odcestovaly... Od leta bych ale uz mela jit do prace,takze bude lip a to uz casem snad nejaka rezerva bude🙂 jako byly dny, kdy jsem si rikala,ze to fakt nedame, ze uz nejsou penize ani na rohlik, v noci hruzostrasne sny,ze tu chodi po dome lidi a vsechno sepisuji, no to je clovek opoceny az na pr..:D ale proste se to nejak zvladlo, proto si od te doby rikam,ze vzdycky muze byt jeste hur🙂

blahova_andrea
3. led 2013

@berinka1 jj, bohužel kašlou...takových se při exekuci řešila, co měli x dopisů, snažili se řešit, ale nikoho to nezajímalo až mě, ale z jiného důvodu, že? ☹ jenže s tím už se pak nedá nic dělat...věřitelé jsou často hov...a.

mataharyy
3. led 2013

@berinka1 No s nájmem jsme na tom podstatně hůř, ale jsme v Praze a tu je práce, prd platné by nám byla levnější hypotéka, když to bylo v "hladové díře" kde by manžel práci nenašel ani za svět 😅 Takže někdy není nejlepší dělat jen to nejlepší 😀
Ale přesně jak píšeš, vždy může být hůř a každá situaci, i ta špatná, je poučením pro příště 🙂

mataharyy
3. led 2013

@blahova_andrea to je dost nevděčné povolání, což? 😅

blahova_andrea
3. led 2013

@mataharyy nevděčné rozhodně 😅 no občas bylo jasné, že člověk kápl na vychcánka a měl radost, že se mu něco povedlo, ale občas zas bylo jasné, že se někdo dostal do úzkých úplně zbytečně nebo vinou někoho, kdo ho podvedl atd...ale to už exekutory prostě nezajímá...to mají řešit ti před ním 😒

mataharyy
3. led 2013

@blahova_andrea Já jsem se dostala k exekutorovi jednou, když jsem byla na Slovensku a na účet v ČR mi chodil rodičák a z toho se platil úvěr, nijak jsem to nekontrolovala, však rodičák měl chodit tak žádný stres, ne... No a pak mi volala máma, že tam mám dopis od exekutora, to bylo překvápko, přestli mi totiž posílat rodičák, aniž by mi to oznámili a úvěr se nesplácel, tak jsem tehdy honem řešila co s tím a i v tomto ohledu jsem fakt měla kliku exekutor velmi slušnej a hodnej, vše jsem s ním vyřešila během pár telefonátu a emailů... Ale tedy stav na infarkt 😅 😀 Jak říkám vše je o lidech

missymici
autor
3. led 2013

ješte by me zajímalo,drive nez tam pujdu osobne,...když mam rucitele na hyposku (není to manzel) taky jde refinancovat,znizovat splátky,...a lze nejakym zpusobem rucitele vymazat.....a nahradit manželem,kdyby mu smlouvu prodlouzili? Nikoho jiného na nahrazeni rucitele nemam....jde ho nejakym spusobem vymazat???
Strasne bych mu tym pomohla,chce si sam vzit hypotéku a koupit byt a takto mu ji nikde nedaji,kdyz mi ručí....

mataharyy
3. led 2013

@missymici Ano lze změnit ručitele, ale musí splňovat podmínky pro ručení (věk, příjem atp.), zda to může být manžel, to netuším, ale asi snad i jo... 😅 Ale s ručitelem fakt zkušenost nemám, jen to že se dá změnit vím, protože to zjišťovala tchyně, ručí bývalé švagrové a ta neplatí a neplatí... tak se na to informovala a bylo jí řečeno že lze změnit ručitele, ale majitel úvěru musí souhlasit a najít si nového který projde 😉

missymici
autor
3. led 2013

@mataharyy a v tom je problém,ja jsm skousela ,ale v tyhle době ti uz nikdo rucit nepujde,..a ja to chápu.... KAmos mi rucí a ja si toho moc cením,...a chci ho z toho vymazat...jediny kdo mi muze rucit je manzel,prijmem by to i slo,...ale jde o smouvu (doba urcita an jeden rok) a to jim asi bude vadit.... Nebo ze by nebrali ohled na manžela...Kdyby jim stacil pouze papir,potvrzeni o mzde,bylo by to OK. 🙂 ale to bych chtěla moc

mataharyy
3. led 2013

@missymici To fakt nejpřesněji zjistíš v bance, třeby my jsme na žádost o hypotéku dokládali jen poslední tři výplatní pásky a oni si podle nich ověřili co nám chodí na účet, pak jsem dokládala papír o výši RP a výpis z účtu za tři měsíce, smlouvy vůbec... Takže to je asi banka od banky... 😅 V tomto těžko radit, oni se jim liší i podmínky na různých pobočkách, zatím co na jedné mi normálně schválili kreditku bez keců a měla jsem předschválenou částku na 25 tisíc, tak na druhé mi jí nechtěli navýšit z 5. na 10 no a na třetí s tím neměli problém, podepsala jsem papír a kreditku mi během pár minut navýšili... Takže co ti budu povídat, masakr 😀

mataharyy
3. led 2013

@missymici na tvém místě vezmu papír na něj si napíšu co vše potřebuji zjistit a pak hurá do terénu, objehej si svou banku, kde máš úvěr zjisti co by se dalo dělat, zda a za jakých podmínek by ti třeba sloučili úvěr a hypotéku, pak jdi do banky kde máš hypo, zjisti to samé, pak si oběhni ještě pár bank a zjisti jaké by měli požadavky a podmínky pro to a ono, vše si zapiš, když si nebudeš jistá zeptej se třeba i několikrát, aby jsi měla jasno a nenaletěla (od toho jsou na těch pobočkách 😉 ), pak si to doma rozlož na stůl a zhodnoť situaci, vyber tři banky, kde ti dávají nejlepší možnost a začni řešit co a jak, lepší je mít záložní plán, než pak naříkat 😉

evaviki
3. led 2013

@missymici rucitela vymazes tym, ze refinancujete hypoteku.. Novu si vezmete spolecne s manzelem, takze rucitel bude volny.. Urcite je dobre sloucit dva uvery dokopy, predlzit si dobu, ak sa to da.. Kazdopadne to res okamzite a necakaj, ci manzelovi smlouvu prodlouzi, pretoze pak vam uz nikde hypo nedaju.. A nechapem ako ti mohli navysit urokovu sadzbu pred rokom, ved vtedy boli uroky kolem 3% vsude..

missymici
autor
3. led 2013

@evaviki ja mam hypotéku patym rokem,...mela jsem fixaci na 3 roky s urokem4,4 pr.a loni mi po fixaci nabidli fixacne obdobi+splatky a fakt masakr.... navyseni od 2,500 az 3000,- .... skoro jsem omdlela.,....ted mam fixaci na rok,...prave v za dva mesice mi konci....

pejullka
3. led 2013

@missymici tak to musis resit uz ted, delala jsem poradce a vim ze to trva az 6 tydnu. neztracej cas

evaviki
3. led 2013

@missymici tak to ta pred rokem poradne oklamali,urokove sadzby byli rozhodne nizsi ako 4 procenta,hlavne pri roni fixaci ☹☹☹