Osobní bankrot: Prosím o radu, zkušenosti

missymici
3. led 2013

Ahoj,...
Prosím o radu, zkušenosti,...jak se to děla,co to obnáší a jaký je finální výsledek...
Mám hypotéku a uvěr (každe u jiné banky) ...bohužel ted uz nestíham splácet obojí,... Tento mesic jsem uz první mesic na rodicovnske dovce.
Vím že osobní bankrot existuje ale nevím o nem moc,...

Prosím pište, děkuji

evitaa
3. led 2013

Stávající klient dostane od banky vždy horší úrok než nový klient. Doporučila bych tedy přefinancovat jinde. Pokud je splátka nižší nebo stejná, většina bank nepožaduje potvrzení o příjmu. Samozřejmě nesmíš mít žádný škraloup v registru. Pokud máš záznam, nevyhoví ti nikde. Pokud ti zbývají do konce fixace jen 2 měsíce, máš co dělat. Ono to přefinancování nějakou dobu trvá.

berinka1
3. led 2013

@evaviki ja mam fixaci porad na rok a loni me to zvedli na 6,1 i kdyz vsude byly jak rikas kolem 4%... proste banky si delaji co chteji:/

evaviki
3. led 2013

@berinka1 jeezisi a to si suhlasila?? By som okamzite isla prec od takej banky.. ☹ ale je mi jasne, ze sa to vzdy neda.. Su to hnusne sv.ne ☹(((((

berinka1
3. led 2013

@evaviki no me nic jineho nezbyva,kdyz jsem na RD bez jineho prijmu a bez rucitele:/ V dubnu me to konci, tak zkusim pohrozit odchodem jinde,jestli me to pomuze..

evaviki
3. led 2013

@berinka1 jj,to chapu ☹ ale je to hnus, ze to zneuzivaju..

missymici
autor
3. led 2013

@evitaa ha, a to je další věc,...moje polovicka nekdy zaplati uver po splatnosti ,takze v registru bude,tym padem,...nam to asi nesloučej ?!

evitaa
4. led 2013

@missymici Záleží, jestli jste manželé a na koho je hypo. Při refinancu musí být stejní dlužníci a pokud je na vás oba, máte smůlu. Chudák ten ručitel, který vám ručí, budou to vymáhat po něm.

evitaa
4. led 2013

@berinka1 Jak jsem už tady psala - pokud je splátka refinancové hypotéky stejná nebo nižší, banky nepožadují nové potvrzení o příjmu. Většinou je podmínkou 36-měsíční bezproblémové splácení předcházející hypo. Není třeba ani nový odhad nemovitosti.

berinka1
4. led 2013

@evitaa no tak to bych mohla zkusit,na hypotéce není ani vroubek,ale jinde nejspíš ano,stejné se budou ale dívat do registru a tím pádem je to páse:/

mataharyy
4. led 2013

@berinka1 Možná ani do registru koukat nebudou, nám paní v bance říkala že pokud ta splátka je nižší než dosavadní, tak nic neprověřují 😉

schnek
4. led 2013

Nečetla jsem odpovědi, ale ve zkratce - kdo se chce oddlužit, měl by být fyzická osoba - nepodnikatel s takovým příjmem, aby buď jednorázově prodejem majetkové podstaty, nebo splátkami za 60 měsíců byl schopen uhradit alespoň!! 30% (na to prosím pozor, není to, že 30% a hotovo, ale nejméně, setkávám se často s rozladěnými klienty, že to není že jenom 30% a oddluženo. Pokud máte dostatečný příjem zaplatíte 60%, nebo 100%. I když existuje možnost nižších splátek, ale to je už složitější) přihlášených nezajištěných pohledávek + odměnu insolvenčního správce. Pohledávky přihlášené jako zajištěné (pokud skutečně zajištěné jsou) se uspokojují ze zajištění. Dále je pak v zákoně uvedeno, že máte mít nejméně dva věřitele a být více jak 30 dní v prodlení s platbou, příp. v situaci, kdy nelze dosáhnout uspokojení výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Dále je pak podstatné, zda máte manžela, děti či jiné vyživované osoby, to ovlivní tzv. nezabavitelnou část příjmu = zákonem stanovená částka, která vám náleží z příjmu a zbytek je odveden správci. Je třeba vyplnit formulář, doplnit ho příslušnými přílohami a podat ho v insolveční podatelně příslušného insolvenčního soudu (obvykle krajský soud). Pak už jenom čekat, jak to dopadne. Ještě je možnost podat návrh v případě hrozícího úpadku = ještě platíte, ale víte, že od příštího měsíce dojde k takové změně situace, která vám neumožní závazky řádně plnit a chcete se vyhnout navýšení závazků o sankce a další případné poplatky.

adelkav
4. led 2013

@missymici Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, tak pokud budu trochu mimo, tak se předem omlouvám...My máme úvěr ze stavebka a k tomu mi dobíhal ještě jeden spotřebitelský úvěr u ČS. Když jsem přešla na rodičák, tak jsem se ptala, zda by mi nesnížili ve spořitelně splátky. Jedna splátka byla celý rodičák a arogantnímu panu bankéři jsem omylem řekla, že mám ještě úvěr u jiné banky a ten se mi vysmál. Řekl mi, že není v jejich zájmu, aby mi snižovali splátky a já mohla platit úvěr u jiné banky....po asi půl roce mě chtěli nutit nějaké produkty ve spořitelně, tak jsem se zeptala znovu a paní mi řekla, že v tom není problém, ať se stavím....Stavila jsem se a radši jsem se zeptala, co by to pro mě znamenalo, kdyby se splátky snížily a paní zavolala na úvěrové oddělení, kde jí řekli, že při snížení splátek bych hned spadla do registru dlužníků na tři roky☹ Vykašlala jsem se na to a radši sáhla do úspor a doplatila ten úvěr z toho co bylo naspořeno.......Co zkusit kontaktovat nějakého nezávislého finančního poradce?

missymici
autor
4. led 2013

@evitaa Hypo,barak vse je na moje jmeno,...

marecek4
4. led 2013

holky vím že to sem zrovna nějak nepatří,ale jak je to s vymáháním úroků-jistinu mám doplacenou a splácím už jen úroky,ale jak je to s jejich vymáháním-zatím je vše na domluvě bez smlouvy,ale znáte to,jednoho dne se začnou ozývat,že to chtějí doplatit,nebo navýšit splátky a tak tak by mě zajímalo jaká je případně právní úprava,protože ty úroky jsou ze dvou úvěrů a nejsou zanedbatelné,kdybych vyhlásila osobní bankrot tak bych splácela stejnou částku a zaplatila vlastně taky vše,tak jak to případně ošetřit-přece jen do bankrotu se mi nechce,když to vychází nastejno,soudy něco stojí a taky zbytečný papírování

marecek4
4. led 2013

@missymici u hypa můžeš nějakou dobu splácet jen úroky,pokud nejsi dlužník tak můžeš přeúvěrovat a dát obojí do jedné půjčky-jen zajít do banky a poptat se tam

missymici
autor
4. led 2013

@adelkav ouha,...to by me nikdy nenapadlo,ze takhle bych se mohla dostat do registru dlužníku,...fuuu,noj ,ale když mi nic jiného nezbyde,.... dik za info

berinka1
4. led 2013

@mataharyy a u jaké banky ti to prosím te řekli?ja to mám teď u ge,,

missymici
autor
6. led 2013

Holk děkuji Vam! Mam ještě jednu otázečku: Kdyby jsme chteli koupit jiny barak,..je mozne převest hypotéku na jinou nemovitost, nebo něco podobného? dik za odpovedi 😉

bobina24
13. led 2013

@missymici no tam by pak záleželo na odhadu té nemovitosti, musela by mít zase alespoň 80% z LTV...takhle jsme to měli alespoň u nás v bance. Jinak....nová nemovitost musí odhadem pokrýt zbývající jistinu u banky. Pokud to tam bude, udělá se dodatek nebo změna smlouvy, a změní se zástava

missymici
autor
13. led 2013

@bobina24 dík,...jsem to četla na strankach... to by mohlo jít...uvidíme... dekuji

szjarm
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
glimmer
12. čer 2013

mohu ti poradit, jsem na rodičáku a osobní bankrot jsem také řešila.

glimmer
12. čer 2013

@mataharyy pokud jsi na RP, tak můžeš o osobní bankrot žádat u soudu. RP je braný jako příjem!

glimmer
12. čer 2013

@mataharyy osobně jsem šla do osobního bankrotu, a bylo to jednodušší než jsem čakala. Myslím, že nemáš přesné informace a zbytečně strašíš. Pokud ti osobní bankrot zamítnou, tak tě vyzvou k doplnění návrhu. A můžeš žádat třeba 10x za sebou. Ale pokud ti bankrot schválí, tak pouze jednou v životě. Nelze tedy po těch 5-ti letech nadělat dluhy a opět jít do osobního bankrotu.

gabca84
19. zář 2013

Ahoj prosim kdo ma skusenost s osobním bankrotem co k tomu potrebuju a plati se něco slyšela jsme ze ne

terezamarkova
19. lis 2013

@gabca84 za samotné odlužení u soudu snad se neplatí ale nejdříve je nutné sepsat žádost a ta je poměrně komlikovaná. Spoustu informací si najdeš na různých stránkách - http://www.fyzicke-osoby-oddluzeni.cz/podminky-... můžeš zajít do občanské poradny a tam by ti měli pomoci žádost sepsat zdarma nebo můžeš využít různé společnosti. Já když jsem se o to zajímala tak ceny jsou různé něde 3000 někde (nehorázných) 20 000 Kč možná ještě víc. Já sem nakonec zvolila sice placenou možnost ale za poměrně příznivích podmínek... Přeji hodně štěstí 🙂

medica
8. čer 2014

Děvčata,možná mi někdo poradí.Exmanžel vyhlásil osobní bankrot,na mě s přítelem se po 5 letech vyvalila dlužná z manželství které už skončilo před 4 roky, částka na 89 tis,tu jsme samozřejmě museli uhradit.Bývalému jsem dala nůž na krk a jeho matka podepsala směnku na rok splatnosti.Nyní nám dluží už je 36 tis.Ale na co se chci zeptat.Kdo mi bude vyplácet alimenty ? Ex mluvil že snad ta insolvenční kancelář,už má po soudě,oddlužení povoleno a navrhli splátkový kalendář.Moc tomu nerozumím jak to bude.Budou mu nechávat na účtě jen nějaké povinné minimum a mě posílat alimenty jak máme dohodnuto ? Co když bych chtěla za 5 let částku na alimenty zvýšit ?Holce je 5 let,za chvlilku nastupuje do školy a nároky se samozřejmě zvýší.Ex si z nám doslova dělá hovádka a my s tím nic nemůžeme dělat.Našel si novou přítelkyni,shodou okolností nějaká bc se zaměřením na práva ( takže to není jen tak ).Dnes přijel v novém Citroenu,prostě úplně se nám směje do ksichtu.Strašně mě tohle vytáčí,ale dneska jsem si řekla že se s ním prostě nebudu bavit,akorát se s tím pak užírám sama.

jinka100
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ajinka22
12. říj 2014

@medica Alimenty bude vyplácet insolvenční správce. Když budeš potřebovat zvýšit, požádáš soud a když soud alimenty zvýší, tak rozsudek pošleš insolvenčnímu správci a ten bude konat tak, jak je uvedeno v rozsudku.