Osobní bankrot: Prosím o radu, zkušenosti

missymici
3. led 2013

Ahoj,...
Prosím o radu, zkušenosti,...jak se to děla,co to obnáší a jaký je finální výsledek...
Mám hypotéku a uvěr (každe u jiné banky) ...bohužel ted uz nestíham splácet obojí,... Tento mesic jsem uz první mesic na rodicovnske dovce.
Vím že osobní bankrot existuje ale nevím o nem moc,...

Prosím pište, děkuji

mataharyy
3. led 2013

@missymici No pokud vím, tak pokud jsi na rodičovské dovolené, tak nemůžeš vyhlásit osobní bankrot... Tedy tak nějak jsem to kdysi někde četla... Na tvém místě bych spíše uvažovala nad tím domluvit se v bance/bankách, na upravení splátek, případně nějaká konsolidace...

missymici
autor
3. led 2013

@mataharyy fakt nejde? nevíš z jakeho duvodu to nejde ?!
chjo,....ja jsem kdysi chtěla znizit splátky,... a rekli ze u hyposky to nelze...A pozastavení splátek nechci,...to mi nepomuže....

evitaa
3. led 2013

Při osobním bankrotu nesmíš nic vlastnit. A když máš hypotéku, tak snad na tvůj byt nebo dům? Nebo platíš za cizí nemovitost?

ferinka
3. led 2013

@missymici jde to,ale záleží jestli nemáš fixaci,to je pak problém,pokud ne,tak bych určo zašla do banky,chtěla refinancovat hypo dohromady s úvěrem ,tím to spojila do jedné splátky a snížila platbu

mataharyy
3. led 2013

@missymici No protože musíš být schopna do pěti let zaplatit minimálně 30% z dlužných částek, tedy těch pět let musíš mít jistý příjem (což tedy RP není), dále ti musí vycházet takový příjem, aby jsi byla schopna splácet dluhy a ještě ti zůstalo životní minimum na všechny vyživované osoby, tedy (pokud jsi sama - nejsi vdaná), tak je to minimum na tebe a dvě děti... Což tedy nevím kolik dlužíš, ale myslím že tolik rodičák není, aby ti to vyšlo 😅 Navíc důkladně si to zjisti, ono to není až taková sranda a tuším tam platí že pokud ti to zamítnou, tak už znovu žádat nemůžeš... V tomto případě je opravdu lešpí i reálnější domluvit se s věřitelem (tedy bankou) na nějakém řešení, ať už součení, snížení, či odklad splátek... Navíc taky se dostaneš do seznamu dlužníků jak přestaneš platit a na to se ti váže jak možnost telefonu, či jiných služeb na paušál, tak možnost nějakých úvěrů a to na dobu klidně i deseti let...

Ono kdyby vyhlásit osobní bankrot byla taková sranda, tak věř že s vyčůraností našeho národa by to takto řešilo tolik lidí, že až... To by si každý nabral úvěrů hromadu a pak zaplatil jen 30% a bylo by... Takže opravdu to není tak jednoduché, jak se může zdát a je to poslední možnost

missymici
autor
3. led 2013

@evitaa barak je mym vlastnictví,,...ale zastaveny hypotékou....

@ferinka mam fixaci,konci mi letos v unoru.... mam dost vysokou splátku a nedam to dokopy.....
MAterskou jsem dostavala opravdu luxusni,..ted rodicak a jsem KO....

Jsou nejake jiné moznosti,...a lze vůbec prodat nemovitost zastavenou hypotékou,..? Pokud ano,jak se to dela?

missymici
autor
3. led 2013

@mataharyy no prave ,z rodicaku to nedam ani omylem,... mam ji na 30 let,splaceno pouze jen 5 let...
Odklad jsem mela jednou ,jen na tri mesice,asi před 2 lety...tim mi pak ještě zvysili mes.splatku,rozpocitali mi to do mesicu a taky i tím platím vic,a taky fixace se hodne loni zvýšila a letos nevím jak to bude,...asi to pujde ještě vic na horu...

mataharyy
3. led 2013

@missymici No to že je barák zastavený nic nemění, s tím nehneš a spíše než vyhlášení osobního bankrotu se dočkáš exekutora z banky... Pokud jsi do teď splácela bez problémů, tak se určitě dá s bankou domluvit, nedělají potíže, oni raději peníze, než nemovitosti 😉 A prodat založený dům lze, akorát jsme prodali... Možností je několik, nejlepší je pokud kupující vyplatí dluh hotově, pokud to není možné, tak si vyřídí hypotéku, dáte dohromady kupní smlouvu a peníze na vyplacení hypotéky se složí na určitý účet, nebo k notáři, následně se domluvíš s bankou na vyplacení k nějakému datu (k datu výročí bývá vyplacení bez navýšení, jindy je pravděpodobné že budeš platit pokutu v určité procentuální výšce), oni ti dají výměr kolik přesně, na jaký účet a ke kterému datu máš vložit, po zaplacení mají třicet dní na stažení blokace na katastru, kde se pak zapisuje nový majitel 😉

mataharyy
3. led 2013

@missymici U odkladu máš dvě možnosti, buď že ti splátky rozpočítají, tak jak jsi to měla, nebo pokud ti to věkově vychází (což si myslím že by u tebe neměl být problém), tak se ti o tu dobu splácení prodlouží 😉

missymici
autor
3. led 2013

@mataharyy to ma kazda banka? ze by to slo třeba odlozit na 3 roky? to asi az tolik ne,co? a hlavne když mam rucitele k tomu vsemu?!

mataharyy
3. led 2013

@missymici Na tři roky ti to nikdo neodloží, tuším to jde max. na šest měsíců, možná rok... To záleží na okolnostech a tom, jak se domluvíš s bankou. S tím jak funguje ručitel, to nevím my žádného neměli, bála jsem se že když se něco podělá, tak stáhneme někoho ke dnu 😅 A myslím že to má každá banka, jen je důležité se zeptat a komunikovat, ještě dříve než budeš ve stavu kdy ti neodejde splátka, pak už tolik sdílný nejsou... Ale tak když se ti podaří splátky odložit o půl roku, i to potěší, pak budeš muset děti dát do školky/jeslí a vrátit se do práce... To je riziko které podstupuješ vždy když si bereš úvěr, zvláště pokud je na dlouhou dobu 😉

missymici
autor
3. led 2013

@baru7 mas s nimi skusenosti?

baru7
3. led 2013

@missymici osobní naštěstí ne 🙂 ale jsem z oboru a vím, že radit takto v diskuzi bez znalosti všech dokladů, není dost dobře možné...a toto je snad jediná poctivá institutce, která se věnuje této problematice. Na Tvém místě bych tam zavolala co nejdříve.

missymici
autor
3. led 2013

@baru7 koukam na jejich pobočky,..ale vse je to moc daleko...nejbilz HK a to je 45 km,...nejezdi třeba domu ? uz bych asi chtěla toho moc ... 😢

camelinka
3. led 2013

@missymici ahoj, nepomohlo by treba nejaky slouceni pujcek,nebo tak neco?to se myslim da trochu srazit splatka. DObrej financak by dokazal pri konci fixace z nekoho dostat nizsi urok pri refinancovani hyposky, nzkouseli ste to?

baru7
3. led 2013

@missymici musíš se s nimi fakt domluvit, místo toho tady vypisovat, tam zavolej...protože opokud nemůžeš splácet hypotéku, tak Ti skutečně jde o střechu nad hlavou.....

missymici
autor
3. led 2013

@camelinka to ne,...ale premyslim nad tim,...ze do února to doklepu,a pak mi konci fixace na hyposku,na uverfixaci nemam....a skusim se najdrive domluvit s abnkou,jestli mi neznizi splátku, a skusim jim ještě předem cinkout,jestli to vůbec jde.

@baru7 ja vím,proto hledam radu,..jako ja to splácet muzu,ale nebudu zas moci platit jiné věci (ne myslim banky)....takze bud jedno nebo druhé...a to druhé znizovat nejde....

camelinka
3. led 2013

@missymici a nejakyho znamyho financaka nemas? ti z nich muzou dostat nizsi urok, nez bezny klient, kdyz pohrozi, ze si to refinancujes u jine banky. Je to tezky, na takovyhle veci je treba pamatovat s predstihem, na posledni chvili se to resi blbe 😔

baru7
3. led 2013

@missymici v prvé řadě si v bance zjisti, co všechno můžeš při fixaci změnit - kontaktovala bych na Tvém místě banku ještě dnes.....oni Ti nepošlou dopis, zda náhodou nepotřebuješ snížit splátky...maximálně Ti nabídnou novou úrokovou sazbu....

camelinka
3. led 2013

souhlasim s @baru7 spousta veci se da zaridit,ale clovek se musi snazit, shanet a nenechat se odradit, jim vyhovuje, ze muzou zvysovat, z vlastni dobroty ti nepomuzou ani neulehci, proto zabira hrozit, ze prevedes hypo jinam, kde ti davaji nizsi splatku, ale fakt je lepsi se s nekym poradit a nejednat na vlastni pest, financak si z toho sice vezme provizi,ale aspon vi jak to chodi

mataharyy
3. led 2013

@missymici No já bych na poslední chvíli nečekala a hezky bych to začla obíhat hned, aby jsi pak neprošvihla nějaký termín a netloukla si hlavu... Ono to není jen tak hup na krávu a je tele, ne v každé pobočce ti budou schopni poradit, možná budeš čekat na nějaké papíry atp... Takže pokud chceš něco řešit, prvotně začni tam kde máš dluhy a hned, ať víš na čem jsi, pak můžeš postupovat dál... 😉

missymici
autor
3. led 2013

@baru7 jj,pisnou mi dopis,kde uvedou nove urokove sazby...loni to bylo o 3 tisice vyssi...co me prekvapilo....a proto to je ted takhle. Urco se s nima kontaktuji dřív nez tou finacni tisni,,,to az pak

@camelinka finančáka jsem mela znameho,..ale znamy byl trochu zabrany do práce a jen se jevil ze mi chce pomoci... chapes jak to myslim,... a dalšího fakt dobry znamymho jsem mela,ale uz to nedela...coz je skoda...

baru7
3. led 2013

@camelinka vezme si provizi ale ve výsledku ji dostane od té banky, takže podle mého názoru nic navíc nezaplatíš...ono to takto je postavené ten systém..tedy moje poradkyně je "placená" bankou 🙂

mataharyy
3. led 2013

@camelinka Ono to jde i bez poradců, ale je to více běhání. Já vše vyřizovala sama s dítětem v kočárku a těhotná a taky jsme vyřešila, jen to chce se ptát a ptát... Komunikace je prvotní oni fakt nemají důvod dělat potíže, spíše se snaží aby jste se domluvili, protože pro ně je lepší dostat ty prachy, než řešit exekuce, zabavené nemovitosti atp. Chce to hlavně slušné jednání a rozvahu 🙂

baru7
3. led 2013

@missymici promin, nemyslím to nijak zle, ale když vidím Tvou finanční gramotnost, tak bych se asi na poradnu obrátila....navíc máš dvě děti, nemáš čas to studovat na netu...aspoň se zeptáš, v čem jsou Ti schopni pomoci a zda by Ti poradili i s tímto 🙂

camelinka
3. led 2013

@missymici ja bych ti mohla doporucit naseho ( fakt mu tu nedelam reklamu 😀 😉 ), jen myslim, ze je dobrej a v breznu nam bude refinancovat nasi hyposku, takze mu verim. Uprimne se mu u nas moc nepovedla prevest pojistka,ale chybu uznal uplne bez reci a vsechno zaplatil, takze ja s nim nemam problem, kdybys chtela, dej vedet, mohlo by vam to pomoct.

nunacek
3. led 2013

@missymici Bankrot asi neklapne, ale sloučit hypo+úvěr, a mít tak nižší splátku, by klapnout mohlo, když se to bude řešit hned. A k tomu třeba odklad té sloučené splátky na 6m by taky možná šlo a hned by bylo trochu líp 😉

ilonne
3. led 2013

@missymici Jestli Ti v únoru končí fixace, tak by asi nejlepší bylo začít hned oběhávat banky a zjistit si jaké by ti nabídly podmínky hypotéky. Úroky jsou na historickém minimu, takže by ti rozhodně splátky neměly narůstat. Na tohle nepotřebuješ finančáka, to zmákneš sama. Kamarádka takhle banku vydírá každé skončení fixačního období a vždycky jí splátky snížili. Prostě si nech vypracovat nabídky a s tím jdi do banky. Ale začni na tom dělat hned, už máš nejvyšší čas.

camelinka
3. led 2013

@mataharyy ale ja nerikam, ze to nejde, ale treba ja se v tom nevyznam tak moc dobre a radsi si na to "zaplatim" nekoho, kdo se tim zivi. Celkove financaky nesnasim a mam na ne averzi,ale ted mame takovyho mladyho,sikovnyho, kterej se snazi, uvidime pri refinancu na jare. Navic je to takovy klucik, ze bych ho soplem prerazila 😀 a hned na prvni schuzce sem mu objasnila, ze mam problem mu verit, tak at se snazi 🙂 .