Osobní bankrot: Prosím o radu, zkušenosti

missymici
3. led 2013

Ahoj,...
Prosím o radu, zkušenosti,...jak se to děla,co to obnáší a jaký je finální výsledek...
Mám hypotéku a uvěr (každe u jiné banky) ...bohužel ted uz nestíham splácet obojí,... Tento mesic jsem uz první mesic na rodicovnske dovce.
Vím že osobní bankrot existuje ale nevím o nem moc,...

Prosím pište, děkuji

camelinka
3. led 2013

@baru7 no presne 😉

mataharyy
3. led 2013

@camelinka Jo to já netvrdím že jsi to tak myslela, jen poukazuji na fakt že pokud není dost času, tak raději začít hned s řešením a případně bokem hledat finančního poradce, než si sednout a plakat nemám finančáka jsem v háje 😎 😉 Jasný oni jsou (většinou) v této problematice jak doma, takže to co já budu řešit hodinu a budu z toho v háji, on zvládne s úsměvem za pět minut, ale když není, tak není a jde to bez něj 🙂 Hlavně začít řešit v čas, než pak litovat. Jináč my jsme taky měli finanční poradkyni, na doporučení od kamarádů a ta paní byla normálně poklad, fakt super 😵 Já jen neuznávám ty "rychlokvašky" co jeden den jdou na školení a druhý den se tváří jako by sežrali Šalamounovo hov... 😀

camelinka
3. led 2013

@mataharyy jojo sak ja to taky nemyslela na tebe 😉 . My meli predtim financaka ,ktery nam to s prominutim vsechno po 🤐 ral a tenhle se chytal za hlavu. Je to fakt kumst najit "toho pravyho", doufam ze my ho nasli, jinak skonci s cihlou v okne 😀 . Ne delam si srandu, dela pro Partners, na ktery taky obcas zaslechnu nadavky,ale radsi budu mit takovyho, kterej pod neco spada, nez presne ty rychlokvasky 😅

ilonne
3. led 2013

@camelinka @missymici Jinak na ty finančáky taky bacha, jako oni se sice tváří nezávisle, ale až tak nezávislí nejsou, taky dostávají provize od bank, kterým dohodí kšefty. Radši bych si vážně oběhala sama. Na to nepotřebuješ žádné extra znalosti, stačí ti znát aktuální úrokovou sazbu, oběhat více bank a porovnat nabídky.

missymici
autor
3. led 2013

@nunacek toto bude nejlepší varianta...

camelinka
3. led 2013

@ilonne no samozrejme, ze dostavaji provizi od bank, zadarmo by to nedelal nikdo ne? 😉 Nekomu vyhovuje sverit to nekomu jinymu, nekdo si to pro klid duse obeha sam, to je jasny, ja jen rikam, ze je ta moznost, ze financak z nich dostane lepsi urok, nez klasicky koncovy klient 😉

maladama
3. led 2013

s refinancováním hypotéky bude jeden hlavní problém - a to doložení příjmů, které missymici právě nemá. Takže na to bych se neupínala ☹
ovšem banka, kde už hypotéku má, by v rámci toho, aby missymici nepřestala splácet, mohla být ochotná navýšit limit, konsolidovat oba úvěry, a prostě něco vymyslet, aby to vyšlo. Určitě by mělo jít prodloužit splatnost zase na těch 30 let, což splátku trochu sníží (ale zas tak výrazné to není)
Nejlíp by bylo najít spoludlužníka, ovšem ten musí mít do důchodu těch 30 let, že...

missymici
autor
3. led 2013

@ilonne i když budu brat jen rodicak,... snad mi vyhovi nekde....

baru7
3. led 2013

@camelinka to jednoznačně....děvčata, já jsem právník, troufám si říct, že obecně smlouvám rozumím, ale toto jsou věci, které přenechám někomu, kdo se vážně v produktech orientuje - v tomto směru zastávám rčení "ševče, drž se svého kopyta"...a je pravda, že poradci mají výhodnější podmínky od bank, to je neodiskutovatelné....mě to delá kamarádka a vždy si ověřuju, zda mám výhodný produkt a zatím nezklamala....pochopitelně je třeba být obezřetný, ale je potřeba také spoléhat na odborníky....

camelinka
3. led 2013

@baru7 souhlasim jako laik 😉 , blby na tom je, ze je financak a "financak" a mnohdy se ten spatnej pozna az neco zvore 🙄

ilonne
3. led 2013

@missymici Mrkni na bankovnipolatky.com, je tam i kolonka srovnání hypoték, vyplníš a budou ti chodit nabídky. Ale rozhodně bych obíhala banky.

camelinka
3. led 2013

@maladama aha, tak to me necvaklo, ze rodicak se nepocita jako prijem,no kazdopadne tady nikdo neporadime tak jak v bance, je potreba obvolavat, ptat se a shanet

ilonne
3. led 2013

@camelinka No jenže kolikrát Ti tvrdí jak jsou nezávislí, shrábnou prachy od Tebe a realita je nakonec úplně jiná. Mám docela bohaté zkušenosti, po jednom takovém týpkovi jsem tu paseku ve svých pojištěních, spořeních atd, dávala dohromady snad rok. Já už je nechci ani vidět.

maladama
3. led 2013

@camelinka počítá, ale ne každá banka ho bere v plné výši, to jednak, a druhak, jestli má missy jen rodičák, když od něj odečteš životní minimum na ni a dvě děti... no tak to moc nezbývá ☹

rozhodně ale nejlepší šance jsou v původní bance. tam, kde klienta znají a kde jsou ohrožené jejich peníze, se dá vymyslet nejvíc, protože jsou obě strany motivované.

ilonne
3. led 2013

@maladama Rodičák se jako příjem počítá, ovšem automaticky berou částku, která je na tři roky. Zrovna nechávám zpracovávat nabídky na refinancování hypotéky a bylo mi to řečeno takto. Byť mám rodičák na dva roky.

maladama
3. led 2013

@ilonne jj, tak jsem to myslela, ale zrovna tohle může mít některá banka i jinak.

camelinka
3. led 2013

@ilonne jojo verim, taky mam tu zkusenost s tim predeslym, ten byl od Generali a nacpal nam co mohl. Tenhle nam nabidl od kazdyho to nejlepsi,kontrolovala sem si to, takze snad nebude problem. Ja mu rekla, ze mam problem mu verit, kdyz nas ten predesly tak odrbal,ale zatim sou s nim vsichni spokojeni, tak budem snad taky, jinak mu na firme udelam takovou ostudu, ze si sbali ranecek a pujde 😅

camelinka
3. led 2013

@maladama jo takhle, ja nepochopila, ze je na to sama, ted jestli to dobre chapu? Tak snad se s bankou bude dat domluvit, kdyz uz tam je nekolik let radne splacenych

ilonne
3. led 2013

@maladama Jj, pokud ovšem nemáš "nejlepší" banku na trhu ČS. Větší svině jsem snad neviděla. Sice to bude dost náročné, ale nechám všechno převést do banky, která mi nabídne nejlepší refinancování. Jo a refinancuju mimo fixaci a jde to. Prostě jsem to zkusila. Nelíbí se mi totiž podmínky, které od ČS mám a řeč s nima není.

maladama
3. led 2013

@camelinka úplně natvrdo to tady nepadlo, ale přijde mi to tak ani to missy nevyvracela, když to někdo řekl.
tak jako tak je manévrovací prostor u jiných bank hodně úzký, když je nízký příjem, a to i kdyby tam byl otec/partner, ale odečítaly se od toho minima na celou rodinu.
To by možná pak vyšlo líp, pokud tedy někdo takový je a nejsou s missy manželé, aby žádal sám, že by se počítaly minima jen pro něj.

camelinka
3. led 2013

@maladama aha tak to jo, to je pak tezky 😔 ,ale snad s tim pujde neco udelat
@ilonne my ted od ČS uteceme, pokud nam nenabidnou nejakej zlatej urok, sice tam mame moc prijemnou pani, ktera nam hrozne ze vsim pomahala,ale vsechno maji nejdrazsi a spousta veci mi tam nevoni

missymici
autor
3. led 2013

@ilonne
@camelinka
@maladama mam vydelavajiciho manžela ale nemuzu se spoléhat na to jestli mu v breznu prodlouzi po roce smlouvu...
a hlavneon ma na sebe taky uver....:(

uver mam taky u ČS a hyposku u raifky,...

missymici
autor
3. led 2013

@ilonne me ta stranka nejde zobrazit :(

camelinka
3. led 2013

@missymici aha tak to jo,ja myslela ze jsi na to vsechno sama, to je blby s tim prodlouzenim, snad to dobre dopadne,ale radsi si vsechno zarid tak, jako by melo byt uplne nejhur 😔

maladama
3. led 2013

@missymici tak aspoň tak.
Jestli manžel vydělává, ještě mě napadla možnost - některé banky místo potvrzení o příjmu (kde by byla vidět ta smlouva na dobu určitou a to není dobrý) uznávají i příchozí platby na účet, pokud chodí stále od jednoho zaměstnavatele. Takže byste to mohli obejít takhle, a zajistit si tak to refinancování a tedy snížení splátek a pak už byste snad vyšli.
Rozhodně taky držím palce na to prodloužení!

missymici
autor
3. led 2013

@maladama proto jsem psala ze na to nedam,..ne ze na to nedáme...protože s manzelovým platem asi nebudu uz moci pocitat...snad mu to prodlouží,po roce by mohli...
Proto nemuzu jeho prijem,smlouvo nikde ukazovat...doba určitá. KAždy mame svůj ucet... Tky me napadlo,sloucit jeho uver,muj a moji hypotéku do jednoho,prejit oba dva k raifce a požádat o refinanc. a snižení spaltek....pripadny odklad... Jen nevím co mi na to vse rekne rafika,az uvidi to,ze ja jsem na rodicaku a on ma smlouvu na dobu určitou... Tak tam budem muset zajet osobne.... Popripade,skusit uplne jinou banku,ktera by nas oba vzala k sobe,nebo jen me se vsám a nabidla něco rozumného...co by nam vyhovovalo....

veronika.deskova
3. led 2013

@missymici Ahojky, někde jsem četla, že ten osobní bankrot musí schválit soud a většinou se jedná o lidi, kteří nemají v osobním vlastnictví vůbec nic a dluží miliony. Oni tě oddlužní, ale ty musíš i tak několik let pracovat a větší část z platu dávat na tu dlužnou částku a ve finále snad splatíš 30% dluhu. ale koukám, že teď asi ani do práce nechodíš ... Určitě se poraď s nějakým finančním poradcem. Držím pěsti!

mataharyy
3. led 2013

@maladama Nevím jak to chodí teď, ale vím, že nám navrhovali, že v případě že jsme solidní klienti (platíme na čas atp.) a nová splátka je nižší než stávající (doloží se smlouvou, příp. výpisem), tak nezkoumají příjem... Ale to bude asi banka od banky... 🙂

missymici
autor
3. led 2013

@veronika.deskova dik,...ne,jsem ted po materske nastoupila na rodicak,...

@mataharyy hm,to ma asi kazda banka jinak,...pokud myslis tu samou banku u které mas hypotéku,...

mataharyy
3. led 2013

@missymici Ne nám to nabídli jinde, ale pak jsme to nijak zvlášť neřešili, protože jsme se stěhovali a dům jsme prodali... Ale určitě není na škodu se zeptat, za to nic nedáš 😉