Vymáhají po mně exekucí půjčku manžela před sňatkem

kacenka1111
7. kvě 2013

Ahoj, prosim nevite si s tim nektera rady? Jak je mozny, ze prijeli exekutori kvuli manzelove dluhu, ktery byl pred manzelstvim? Jasne, ma tu trvale...Myslela jsem dle vasich rad, ze napisu odvolani, ze majetek je muj atp, jenze nemam doklady ( vetsina je nasich )...taky ze dluh vznikl pred manzelstvim...jenze nejsou smlouvy, manzel je nekam dal a nevi kam...k hledani se samozrejme nedostal a muzu rvat jak chci....taky mi na mem ucte pristala jeho exe na 35tis....s tim taky nic neudelal....jak je to mozne? opet dluh pred manzelstvim...smlouva k dolozeni opet neni....a do tretice - nemuzu mu pry zrusit trvalak ( dle me matky ), jelikoz je nejaka novela, ktera uvadi, ze musim trvaly prevest na jine trvale, ze uz nefunguji mesta jako trvala adresa...co s tim?

schnek
7. kvě 2013

@kacenka1111 poměrně zjednodušeně řečeno, exekutor si může dělat, co ho napadne, a jediná šance je prokazovat, prokazovat a prokazovat, že na to či ono nemá nárok.

jipe
7. kvě 2013

"Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze provést také tehdy, jde-li o vymáhání závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů." Takže na účet/přídavky manželky by v případě, že dluh vznikl před manželstvím sahat neměli. Kdy dluh vznikl se dá zjistit z rozhodnutí soudu. S majetkem v bytě to bude horší dokazovat, zda je to manžela, manželky nebo sjm.

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@speedygon no to jsem si myslela taky, jenze se na me sypou dluhy, ktere uzavrel pred manzelstvim! a nevim, jak je to mozne....

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@jipe jo ten byt jeste chapu vzhledem k trvalemu pobytu,. ale jak mohli jit na muj ucet? z rozhodnuti soudu - jak presne je to mysleno? pujcka vznikla pred manzelstvim...kdyz mrknu na to rozhodnuti soudu - je to mysleno tak, ze pokud soud rozhodl o exekuci za doby manzelstvi, i kdyz pujcka byla pred, je to tedy vymahatelne i po manzelce? takhle je to mysleno?

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@jipe jo aha, jeste si to ctu podruhe...na tom rozsudku bude datum vzniku uveru? no ale paklize je to tam uvedene, jak je mozne, ze mi presto hodili na ucet exekuci? Poslali me o tom dopis, nic jsem tam ale nenasla ( datum atp )

anushka111
7. kvě 2013

Snad se nebudete zlobit, ale napadlo mě, jestli si váš manžel nepůjčil ještě jednou už v době vašeho manželství, bez vašeho vědomí, ta shoda že vám chodí exekuce na účet a manžel nemůže najít smlouvy o uzvaření půjčky je zvláštní ...

speedygon
8. kvě 2013

@kacenka1111 je zapotřebí doložit, že dluhy vznikly před manželstvím. Asi bude zapotřebí doložit i datum sňatku, abyste to dokázala. A trvalý pobyt mu samozřejmě zrušit lze, pokud bydlel u vás nebo u rodičů. Jinak mám stejné obavy jako anushka111:zjistěte si také datum vzniku dluhů, které jsou vymáhány. Manžel se opravdu chová velmi podivně.

vojtisek2007
8. kvě 2013

@speedygon to,že dluhy vznikly před manželstvím je úplně jedno....teď mají SJM a půlka toho je prostě toho chlapa (takže když budou mít v SJM dům, tak půlku může exekutor zabavit na dluhy - ale půl baráku se prodá těžko,že jo...takže prodá celý, rozdělí na dvě půlky, a hotovo....), takže na to exekutor může...a po novele od 1.1.2013 může postihnout i účet manžela nebo manželky povinného - až dluhy vznikly před manželstvím.
Datum dluhu se zjistí jednoduše,už jsem to psala - na příslušném soudě, který vydal platební rozkaz - na základě kterého je nařízena exekuce musí být doložena nějaká listina,dle které soud rozhodl, že dluh existuje...to je to nejmenší, dohleda smlouvu nebo nějakej dlužní úpis....
To že se manžel chová divně, je více než zřejmé, navíc v bankovním sektoru si bez vědomí (podpisu) druhého z manželů nemůžeš půjčku vzít, to jde u takových těch lichvářských společností jako je cetelem,provident apod....

jipe
8. kvě 2013

@kacenka1111 ano, v tom rozhodnutí soudu, na základě kterého byla nařízená exekuce, by mělo být datum vzniku úvěru.
@vojtisek2007 citace z osř: "Výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy nebo jiného příjmu manžela povinného, přikázáním pohledávky manžela povinného z účtu u peněžního ústavu, přikázáním jiné peněžité pohledávky manžela povinného nebo postižením jiných majetkových práv manžela povinného lze nařídit tehdy, jde-li o vydobytí závazku, který patří do společného jmění manželů. " Pokud ten úvěr vznikl před manželstvím, nejedná se o závazek, který patří do sjm,

evaviki
8. kvě 2013

@vojtisek2007 ja ta len opravim.. Pujcku v bance si do urcitej vysky muzes vzit i bez souhlasu manzela/ ky. Neverila som, ale je to tak..☹

vojtisek2007
8. kvě 2013

@jipe ne závazek do SJM nepatří, ale půlka SJM je manžela,druhá půlka manželky - takže dluh,ač vznikl před manželstvím, tak po chlapovi můžou vymáhat z jeho půlky SMJ...tak jsem to myslela

vojtisek2007
8. kvě 2013

@evaviki no tak to je taky dobrý 😝 😝 😝

kacenka1111
autor
8. kvě 2013

@vojtisek2007 takze proste muzou k nam do bytu, protože je pulka věci jeho....super....

kacenka1111
autor
8. kvě 2013

Holky, vsem moc dekuju, v patek si zajdu do bezpl poradny u nas ve meste, co s tim zmůžu, pac jak vidim, je to velka sranda☹ a manzeluv pristup jakbysmet...

jipe
8. kvě 2013

@vojtisek2007 Nevím, jak je to v praxi, ale podle eř i osř můžou na majetek v sjm, jen pokud závazek vznikl za trvání manželství, jak už jsem psala výše. @kacenka1111 Hlavně k tomu dohledat, co nejvíce dokumentů a vezmi s sebou všechny papíry, které k té exekuci máš

marcihor1
26. dub 2014

Dobrý den,
chci se zeptat díky manželovi mám exekuci na účet (tedy na všechny účty),takže jsem si nechala
posílat svou výplatu na účet někoho jiného.Mají exekutoři nárok bloknout i tenhle účet bez toho aby dali předem vědět.Tím,že na účty nechodila ani koruna,tak mi hned dali exekuci i na plat u zaměstnavatele,ale od tama taky nic nedostávají jelikož dostávám jen životní minimum pro 5člennou rodinu.
Předem moc děkuji za odpověď

piduska
19. kvě 2014

@vojtisek2007 ahoj, můžu mít také dotaz prosím tě? Já mám také exe skrz bývalého manžela a strhávali mi to z platu a nyní strhávají z pracáku a budou i z rodičáku. Chtěla jsem se spíše zeptat, zda můžou dát exe i mému příteli, se kterým momentálně bydlím a čekáme dítě? Já mám trv.pobyt na MÚ a u přítele nejsem hlášená, ani nikdo neví kde momentálně bydlím. Ale bude uvedený jako otec v rodném listě dítěte, ale bydliště bude mít dítě jako já. Spíše mi jde o to, abych neublížila nějak svému příteli. Bývalý manžel bohužel nekomunikuje a ani to platit nemíní, začal dělat na černo. A ještě mám dotaz: Asi později napsat dítě na trvalý pobyt k otci nebude nejlepší nápad že? Exekutor by si asi z toho vyvodil že zde bydlíme oba že? Díky moc za odpověď, pokud to budeš vědět.

vojtisek2007
19. kvě 2014

@piduska no myslím si, že tvůj přítel nemá s exe vůči tvému bývalému manželovi nic společného, tudíž mu nemůžou nic začít strhávat z platu jen proto, že teď žijete spolu - můžou ovšem k vám do bytu - ikdyž tam nemáš trvalý pobyt, stačí pokud si budou myslet,že tam bydlíš máš tam svůj majetek a potom můžou zabavit i to, co je např.přítele - TV,lednice apod...a samozřejmě pokud přítel má doklady,že je to jeho a ne tvoje, vylučovací žalobou mu to vrátí,ale je to prostě byrokracie na třeba 2-3měsíce. Dítě dostane automaticky trvalý pobyt tam, kde ho máš ty a asi bych to tak i nechala, než se všechno vyřeší a poplatí

piduska
19. kvě 2014

@vojtisek2007 díky moc za odpověď. O tom, že můžou do bytu vím, ale naštěstí nikdo, kromě mých nejbližších přátel, neví kde bydlím a ani mi sem nechodí pošta. Poštu si si normálně vyzvedávám na poště, mám odnos. Spíše mi šlo o to, jesti mě budou hledat podle jména otce který je v RL dítěte. Sice si peníze strhávají, ale může je klidně napadnout že je to málo že.

vojtisek2007
19. kvě 2014

@piduska no samozřejmě,zvlášť pokud jsou to větší dluhy a splácí se po třeba 1.000, to pak skočí do bytu,oblepí co se dá,udělají pořádný bububu a člověk se snaží splašit všechny peníze najednou nebo co nejdřív, že jo....přes dítě nic hledat nemůžou, nikde jim adresu tvýho dítěte nedají

piduska
19. kvě 2014

@vojtisek2007 to se mi teda ulevilo. Je to v háji, když se člověk mstí tímto způsobem. Kdyby to byla moje půjčka tak neřeknu, ale bohužel to bylo ještě za manželství takže když to ex přestal platit, tak někdo to platit musí že.

vojtisek2007
20. kvě 2014

@piduska no to jo, ale při rozvodovém řízení jste si museli vypořádat majetek,tzn. i dluhy a jestli nesplácí,ač měl a musíš to za něj platit ty, můžeš to pak vymáhat po něm...vím že je to těžký, nepracuje, nebo na černo, nic nemá....apod

tonyakika
5. čer 2014

@kacenka1111 bohužel,jste manželé a sdílíte vše i to co bylo před,proto by si dnes každý před svatbou měl udělat rozdělení jmění,je to hnusné když jsou dva zamilovaní ale tak to pak dopadá,ti chlapy vám před svatbou neřeknou že mají dluhy.Jinak když nemá smlouvy o pujčce on,tak je musí mít druhá strana ne?S tím trvalým Vám neporadím,ale jistě se tu někdo najde z praxe 🙂 Hodně štěstí

blahova_andrea
5. čer 2014

@speedygon to bývalo, bohužel proběhla novela

blahova_andrea
5. čer 2014

@schnek exekutor nemůže dělat, co ho napadne, musí dělat to, co mu uložilo soudní rozhodnutí a to je vymáhat dluh. ano...to, že na něco nárok nemá musí prokazovat ten, koho se to týká, protože exekutor logicky nemá jak zjistit, že zrovna tuto věc nemůže zabavit, protože není toho, koho vypadá 😉

blahova_andrea
5. čer 2014

@marcihor1 účet někoho jiného rozhodně zablokovat nemohou, i když na něj chodí tvé peníze 😉

blahova_andrea
5. čer 2014

@piduska exekuci na tvého přítele rozhodně vést nemohou, ale pokud se nějak dopídí, kde bydlíte, tak vás tam mohou navštívit. vedeno to ale dál bude proti tobě, ne proti příteli 😉 ono stačí, když tě budou hledat a někdo řekne, že asi bydlíš tam a tam a mohou to jít prověřit, nebo pokud tam máš doručovací adresu někde nahlášenou, což asi ano, asi si nechodíš pro poštu na úřad, ne? 😅

blahova_andrea
5. čer 2014

@piduska pokud vím, tak exekutor se k RL tvého dítěte nedostane

blahova_andrea
5. čer 2014

@tonyakika slyšela jsem, že předmanželské smlouvy jsou v tomto ohledu také k ničemu ☹

tonyakika
5. čer 2014

@blahova_andrea já myslím že už se snad ani nedělají předmanželské smlouvy,nevím ale rozdělení jmění je zaručená věc 🙂