Vymáhají po mně exekucí půjčku manžela před sňatkem

kacenka1111
7. kvě 2013

Ahoj, prosim nevite si s tim nektera rady? Jak je mozny, ze prijeli exekutori kvuli manzelove dluhu, ktery byl pred manzelstvim? Jasne, ma tu trvale...Myslela jsem dle vasich rad, ze napisu odvolani, ze majetek je muj atp, jenze nemam doklady ( vetsina je nasich )...taky ze dluh vznikl pred manzelstvim...jenze nejsou smlouvy, manzel je nekam dal a nevi kam...k hledani se samozrejme nedostal a muzu rvat jak chci....taky mi na mem ucte pristala jeho exe na 35tis....s tim taky nic neudelal....jak je to mozne? opet dluh pred manzelstvim...smlouva k dolozeni opet neni....a do tretice - nemuzu mu pry zrusit trvalak ( dle me matky ), jelikoz je nejaka novela, ktera uvadi, ze musim trvaly prevest na jine trvale, ze uz nefunguji mesta jako trvala adresa...co s tim?

blahova_andrea
7. kvě 2013

@kacenka1111 no ono i když mu zrušíš trvalý pobyt, tak pokud se bude u tebe dále zdržovat a mít tam "majetek", tak tam exekutor dále může chodit. bohužel pokud nemáte na nic smlouvy a nemůžete nic doložit, pak je exekutor ze zákona povinen dále vykonávat, i kdyby vám sebe více věřil, že je situace jak říkáte.

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@blahova_andrea a kdyz se nebude zdrzovat? proste ho vykopnu a bude....mam papiry, vypisy z uctu, trebas upominku datovanou jeste pred manzelstvim, to by nepomohlo? proste ciste smlouvy o vzniku nemam, nekam je dal a nevi kam a k hledani se nema....vsechen majetek co je u nas krom pracky je moje nebo nasich, samozrejme by to potvrdili, coz je ale na nic....
jak je to teda s tim dluhem pred? kazdej rika neco jinyho....muzou mi to zabavit, nebo ne? asi jo, ma tam trvale, to bych jeste brala, ale muzou mi obstavit ucet, kdyz to bylo pred? spadaji ty dluhy i na me, nebo ne?

vojtisek2007
7. kvě 2013

@kacenka1111 tak to že je majetek tvých rodičů stačí doložit např.darovací smlouvou mezi vámi - a oni mít doklady nemusí....exekutor má v ruce nějaký papír - většinou platební rozkaz - kde je uveden dluh - komu dlužit, kolik a ze kdy to je...nebo stačí dle čísla jednacího z toho platebního rozsudku u příslušného okresního soudu nahlídnout do spisu - a tam ten kdo tvého muže žaloval musel k žalobě doložit nějakou smlouvu o půjče - takže lehce dokážeš, že to bylo před manželstvím - ale stejně, teď jestli jste manželé, máte SJM (společné jmění manželů) tak stejně na to asi může, protože půka je tvýho muže...od 1.1.2013 mohou postihovat i manželaúmanželku povinného - tzn. i tvůj účet, ikdyž exekuce je psaná na něj...s tím odvoláním - žaloba na vyloučení věcí z exekuce - podává se do 30ti dnů u soudu,který exekuci nařídil - a tohle je dost ošemetná,takže na to se určitě vrhnout s právníkem....držím palce 😉
jinak to trvlé bydliště jde soudně zrušit - ale to má taky jasné dané podmínky,za kterých to jde - že se nezdržuje v místě bydliště asi víc než půl roku apod....na to se toho právníka taky můžeš zeptat

zamilovanadonej
7. kvě 2013

@kacenka1111 Tak prvně bych okamžitě zrušila všechny platby co mi chodí na účet- rodičák nechat posílat složenkou, výplatu hotově apod... Právě, jak píše vojtisek2007, můžou i na účet manžela. 🙄

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@vojtisek2007 aha, takze cekali na ten prvni leden a vlitli na vsechny manzelky, hovadi boizi! ☹
diky moc

blahova_andrea
7. kvě 2013

no jako pokud ho regulérně vystěhuješ a už nebude k vám vůbec docházet a nic tam mít, tak by k vám výjezďáci měli přestat jezdit, označí si adresu jako starou, že už se tam nezdržuje. co se týká toho dokazování, tak na to se sepisovalo spousta složitostí, tohle konkrétně jsem já nikdy nedělala, tak přesně neporadím. ale mám pocit, že občas stačilo i svědecké čestné prohlášení, že ti ty věci někdo půjčil, daroval, že jsou prostě tvoje a ne jeho nebo nabité ještě před manželstvím. samozřejmě smlouvy, účtenky, výpisy z účtů atd. jsou nejlepší. já myslím, že záleží i o jaký dluh přesně jde a okolnosti kolem toho. těch datumů vzniku užívá exekuční řád taky několik a každá věc se řídím jiným. pro laika je to děsně nepřehledný a vyznají se snad jen právníci a to jen ti, co se na to asi specializují. on je vznik dluhu, pak různé ty právní moci všeho možnýho, exekuční titul, usnesení soudu. já bych se úplně hned nebála, že ti odvezou vše z domácnosti. obvyklý postup je ten, že dojedou, zjišťují...když komunikace a snaha povinného vázne, tak dojedou majetek olepit a sepsat, ale většinou ho nechávají na místě. to, že by to odvezli a šlo by to do dražby je zdlouhavá věc a nepřistupuje se k tomu hned. taky mám pocit, že se to často mění...co se po kom smí kdy vymáhat. já dělala přímo ty exekuční příkazy na účty, zaměstnavatele atd. a tam se ještě před mojí mateřskou blokovalo pouze jen povinnému, ne rodinným příslušníkům. něco jiného bylo u nemovitostí, ale ty jsem nedělala já.

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@zamilovanadonej jo to mi chodi na slozenku...

zamilovanadonej
7. kvě 2013

@kacenka1111 Aspoň že tak...

blahova_andrea
7. kvě 2013

@vojtisek2007 ty děláš do exekucí? koukám, že co jsem na mateřské, tak jsou novinky a jestli se jednou budu do práce vracet, tak budu začínat skoro jako novicka ☹

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@zamilovanadonej presne, uff

vojtisek2007
7. kvě 2013

@blahova_andrea dělám v advokátní kanceláři a změn je spousta 😝 😝 😝
@kacenka1111 nemůžou ti sáhnout ani na Skartu-pokud ti tam chodí rodičák

blahova_andrea
7. kvě 2013

@vojtisek2007 to jsou teď změny nějaké větší v exekučním řádu od 1.1.2013? to bych si možná měla stáhnout nějaké ty novinky a popřelepovat si exekuční řád doma, abych byla aspoň trošku v obraze. i když s návratem do práce moc nepočítám.

vojtisek2007
7. kvě 2013

@blahova_andrea to zas až do detailů nevím, my děláme max návrhy na exekuce a pak už jenom spolupracujeme s exekutorama, když už vymáhají...co všechno se přesně měnilo netuším, jen jsem postřehla právě ten účet toho manžela/manželky povinného,právě od 1.1.2013....jestli se změnilo ve vymáhání něco přímo a obsáhleji to nevím

luciina
7. kvě 2013

Když si vezmeš chlapa s dluhama tak jsou pak i tvoje, kdyby náhodou měl majetek před svatbou tak je jen jeho. 😀

blahova_andrea
7. kvě 2013

@vojtisek2007 i tak díky, aspoň vím, že na to mám mrknout. já dělala přímo ty účty, takže mě to zajímá celkově

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@luciina to je mazec, myslela jsem, ze je to jako s majetkem, no...

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@vojtisek2007 me na socce rekla, ze muzou a na rodicaku ji mam taky, jen petistovku, ale i tak

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@vojtisek2007 je proti tomu uctu obrana? a jak je to po rozvodu? dnes rozvodu to prestane? uz na me nemuzou? treba na ucet?

blahova_andrea
7. kvě 2013

@kacenka1111 blokovat se dá samozřejmě i rodičovská, to, že je to pětistovka, tak to je výpočet podle výše kolik bereš, že ti musí zbytek ze zákona nechat 😉 selským rozumem bych řekla, že pokud se rozvedeš a dluh vznikl před manželstvím, že by měl být dál jen na exmanžela, ale co jde dneska v čr podle selského rozumu, že? ☹

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@blahova_andrea prave! hruza, uz se nikdy nevdam!!! akorat s tim starosti....

blahova_andrea
7. kvě 2013

@kacenka1111 je to hrůza. ale ono se nevdat v dnešní době taky moc neřeší. pro některé účely stačí společné žití víc jak 6m a jste druh a družka a jsou práva a povinnosti podobné jako u manželství. taky pokud se partnerovi něco stane, tak zas není nárok na důchod, ale ten stejně osekávají taky...no ... taky jsem svobodná 😉

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@blahova_andrea uz bych to nikdy neudelala🙂 tise zavidim🙂 sice kvuli detem je to naprd, ale jinak to je naprd....

blahova_andrea
7. kvě 2013

@kacenka1111 ono je dneska skoro každá verze na prd. já jsem soběstačná, tak to je asi nejlepší verze. všechny smlouvy a účty mám sama sebe, syn má moje příjmení, vyžívám tak nějak z úspor z mládí a občas nějaké té dávky, takže na muže extrémně fixovaná nejsem. ale není nad ideál ze starých filmů...klasická úplná rodina, kdy každý má svou funkci, své místo...dnes už téměř utopie

lucyvivien
7. kvě 2013

@kacenka1111 dej ho na mest. uřad nebo obec a hotovo a žádost o vyloučení se spisu mužeš podat i bez složenek, např. to dolož tím, že ti ten majetek někdo daroval a té osoby čest. prohlášení 😉

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@blahova_andrea tak tak...taky mi to doslo, ale pozde☹

@lucyvivien dle uradu to nejde jen tak, nejdriv musi byt rozvedeny, pak musi byt ukoncena najemni smlouva a jeste mi to musi dosvedcit osobne alespon jeden svedek ( soused, kamaradka, co k nam chodi )...
ohledne majetku to pry taky nejde, jeste ale zkusim darovaci smlouvu nabitou pred uzavrenim manzelstvi

lucyvivien
7. kvě 2013

@kacenka1111 aha tak to jo, co se týče toho vyloučení majetku jde to tak, závisí od soudu , dokonce sousedka jenom podala vyluč. žalobu s tím, že majetek není její a hotovo a do měsíce ho měla nazpátek, určitě se odvolej , čím dřív tím líp 😉

vojtisek2007
7. kvě 2013

@kacenka1111 myslela jsem to tak, že ti nemůžou bloknout s-kartu jako běžný účet, ale můžou ti šáhnout na rodičák a poslat na s-kartu míň, to jo, je to příjem

kacenka1111
autor
7. kvě 2013

@vojtisek2007 aha, tak jsem to asi spatne pochopila od te pani, dekuji za upresneni🙂

vojtisek2007
7. kvě 2013

@kacenka1111 jde o to, že na rodičák jako takovej ti šáhnout můžou - ale když už ti ho na s-kartu pošlou - tak tu ti prostě zablokovat exe nesmí...takže pokud ti tam pošlou rodičák 15.000 můžeš si 15.000 vybrat ,ale pokud ti z rodičáku vyjde, že ti něco strhnout můžou - musí ti zůstat nějaké to minimum na tebe a asi dítě - tak ti to strhnou a pak teprve pošlou

speedygon
7. kvě 2013

Co vím, tak dluhy nabyté před manželstvím se týkají jen toho, na koho jsou psané...za společné jsou považovány dluhy vzniklé za manželství.