Vyvázání expřítele z hypotéky, poraďte

jajina.c
28. čer 2013

Zdravím všechny, kdo na toto téma zavítají a dofufám, že si vzájemně pomůžeme. Máme s ex u KB hypotéku na starý RD od roku 2007. Domluvili jsme se, že bych si hypotéku nechala převést na sebe. Nikdy jsme neměli problém se splátkama. Fixaci máme na 5 let, měli jsme jí v 3/2012. Banka na mě vyrukovala s podmínkama ohledně vyvázání expřítele: 1. bonita - to je mi jasný, 2. pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, ale musí zaměstnání trvat alespoň 12 měsíců, 3. pokud splním toto, tak stejně zaplatím cituji: " V případě konsolidace Vaší hypotéky( i když jí budete chtít zkonsolidovat Vy jako spoludlužník) bude dopočteno penále ke dni následující fixace. ". Setkali jste se s tímto druhem penále někdo? Chápu penále za předčasnou úhradu, ale o tomhle jsem neslyšela. Když chci po bance, aby mi sdělili, kolik by penále dělalo, ať už za předčasné splacení nebo toto druhé, tak mi řeknou, že to neví, že by se to počítalo až by ta situace nastala. Nechápu jednání banky, já jim chci dál normálně platit a oni se cukají jak mohou. Poradíte mi, jak toto vyřešit? Zažádala jsem banku o schůzku s ředitelem, tam se snad dozvím víc. Díky moc.

stavba
28. čer 2013

Tam jde o to, že vy si chcete převést hypotéku pouze na sebe, což z pohledu banky bude nový hypoteční případ, takže budete nucená doplatit zbývající částku, kterou byste doplatila do konce fixačního období. Každopádně to chce individuální jednání, třeba se domluvíte jinak.
@jajina.c

zamilovanadonej
28. čer 2013

@jajina.c Zkuste to na modré střeše, tam poradí spíš.... 🙂

evitaa
28. čer 2013

Jaká je výše hypotéky? Poplatek bývá 5% ze zůstatku za každý rok do konce fixace. Taky máme pětiletou fixaci a už bych do toho v životě nešla!!! 5 let je dlouhá doba a člověk po tu dobu s hypo nic neudělá, pokud nechce platit jak mourovatej!

evitaa
28. čer 2013

A ještě jim můžeš trochu pohrozit, že když budeš muset platit poplatek za předčasné splacení, že teda odejdeš k jiné bance. Takové případy by se měly řešit jako "zvláštní" životní události, což rozchod partnerů je. Co kdyby partner zemřel, taky by za to chtěli zaplatit poplatek????

jajina.c
autor
29. čer 2013

@evitaa 1 200 000,-

evitaa
30. čer 2013

@jajina.c Pokud to budou brát jako předčasné splacení, tipla bych poplatek kolem 200 - 220 tis.

jajina.c
autor
2. črc 2013

@evitaa no potěš koště ☹ , ve čtvrtek mám schůzku v bance, tak snad už se konečně dozvím víc.