Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

jane1
28. kvě 2012

ale ziadne nitky krvi, ani exem. teda predpokladam ze to by som rozoznala 🙂 zadne suche miesta, alebo s vyrazkami. na tvaricke obcas ma malinke vyrazky, ale to su podla mna tie take babetkovske, malinke. ziadne zacervenane, alebo tak. ono ich vlastne ani nevidno skoro, tusim sa to vola nieco ako milie? ci tak? no bolo ich vidno len uplne z blizka. ani neviem ci to teraz ma, take mi pridu obycajne.samozrejme ze sa ani neskrabe nikde.
hnacku si predstavujem ako niekolko davok denne ? 🙂) nasa pravidelne kaka raz za den.

jane1
28. kvě 2012

@michamicha aha. no ja si prave neviem uplne predstavit kolko je vela, aj som sa to pytala pediatr., no upokojila ma, ze to nemoze byt vela, kedze mala krasne prospieva. aj ked sme boli posledne, tak dokonca pribrala az o trochu viac nez mala 😎
zo zaciatku som mala podozrenie na reflux pre to grckanie, malej sa nepacilo v leziacej polohe, ked uz, tak sa mi szala pokojnejsia na boku a zvykla sa budit neskor koli odgrgnutiu a aj sa zdalo ze jej vadi mliecko, ze sa jej vracia do pazeraka. to nam vsak vekom preslo. ostalo len trochu grckania. ale ravim, mne sa vidi, ze ked sa mlada "prežere" 😀 😀 pripadne ked ju kojim po leziacky nadranom. to jej akoby nestecie do bruska dobre v tej polohe. asi este zaklopku nema ok 🙂

luthien.k
29. kvě 2012

@jane1 ono jediný spolehlivý způsob, jak zjistit, zda BKM vadí, je ji opravdu poctivě vysadit na 2 - 3 týdny a pak postupně zavést zpět (ne jednorázově, ale cíleně alespoň pět dní po sobě konzumovat mléčné výrobky, například jogurt, tvrdý sýr). Pokud není v rodině nic od alergií, spíš si myslím, že to alergie nebude, ale možné to samozřejmě je.
Co se týče zvracení, tak se říká, že "hodně" je už víc jak jedna polévková lžíce. Jinak je to běžné. I přítomnost hlenu ve stolici u kojeného dítěte je do určité míry normální.

jane1
29. kvě 2012

@luthien.k ved prave 🙂 preto som sa o to aj zacala zaujimat a peto ju aj drzim, tu dietu. len vdaka tejto teme a najma vdaka tebe uz viem, ako ju potom otestovat.
no a ak 1 PL je vela, tak to potom grckame hroozne vela 😀 😀 no myslim ze u nas to mozno pripisat skor refluxu, alebo teda este nezavretej priklopke ci ako sa tomu hovori 🙂 lebo to nie je po kazdom jedle, skor vtedy ked je medzi jedenim kratsi rozozstup ako bezne, alebo ked dlho je na cicuske. no a okrem toho prospieva nastastie krasne.
bolo by uzasne, ak by to nebola BKM.
mna vystrail ten hlien, lebo nikto zo znamych co som sa pytala, nic take nepozuruje.

tymothy
1. čer 2012

Zkoušela jste některá dělat makové "mléko"? Případně jak vám chutnalo a jakým způsobem jste ho vyráběly? Vzpomněla jsem si, že jsem na něj kdysi dostala recept, bohužel jsem ho někam založila... 😒 Vím jen, že se zalil vodou a pak se to nějak mixovalo...a nakonec osladilo medem. Ale množství a přesný postup si nepamatuju.

luthien.k
1. čer 2012

@tymothy použij google 😉 Ale bacha na to, že mák i med jsou časté alergeny.

tymothy
1. čer 2012

Já právě našla recept na veganských stránkách, ale ten postup mi připadal trošku jiný...

jane1
1. čer 2012

ahojky baby, pouzivate niektora tuk Alsan bio? je medenozlaty so zelenym pismom, maju v bio predajniach. ja len, ze som dlho hladala nieco, co bude chutit menej ako margarin a viacej ako maslo. a toto je super! pride mi velmi blizko k maslu. 🙂 tak mozno to niekomu pomoze.

luthien.k
1. čer 2012

@jane1 používám alsan nebio (zelený), na pečení., jednou za čas. Jinak jsem už margaríny prakticky odbourala, nepovažuju je za přínosné pro zdraví (obsahují rafinované tuky, a to mi vadí). Raději dělám různé pomazánky (luštěninové, masozeleninové, domácí paštiky, čistě zeleninové - třeba avokádová, baklažánová...). Nebo jen opečený toast pokapat panenským olivovým olejem 🙂

jane1
1. čer 2012

@luthien.k tento obsahuje palmovy tuk, slnecn. olej, mrkvovu a citr. stavu. jedine co to trochu spati je sojovy lecitin.
tak to by oproti margarinom malo byt ok ci?
mozem poprosit recepty na tie pastiky ? dakujeeem

luthien.k
2. čer 2012

@jane1 na paštiky nemám recepty, prostě mixuju, co mi přijde pod ruku 🙂 Vařené maso, játra orestovaná na cibulce, brokolici na páře atd. 😉

luthien.k
2. čer 2012

@jane1 u toho margarínu záleží na tom, zda ten slun. olej a palm. tuk je rafinovaný nebo ne, on i tem proces ztužování olejů není pro některé odborníky na výživu bez výhrad... Prostě můj názor je, že bychom měli jíst jídla co nejméně upravené, co nejblíže původní surovině. Což margarín zrovna moc není. Ale uznávám, že to zrovna není většinový náhor, co zastávám a vytříbila jsem si ho i díky výborným výživovým poradkyním, co mám za kamarádky.

jane1
11. čer 2012

@luthien.k ahoj, poslala som ti ipku, je to pre mna velmi dolezite.dakujem 😔

kaselka
25. čer 2012

Tak pridávam nejaké moje receptíky:
Petržlenovo - cuketová polievka: (možno sa Vám to bude zdať divná kombinácia no fakt chutí zaujímavo)
3 petržleny, 1 cibuľa, 1 cuketa, 1 strúčik cesnaku, 3 PL petržlenovej vňate. Na olivovom oleji orestujeme cibuľu a petržlen. Zalejeme cca 8 dcl vody, pridáme na kolieska nakrájanú cuketu a petržlen. vňať. Varíme cca 20 min. potom pridáme prelisovaný strúčik cesnaku a rozmixujeme. Podávame s hriankami.
(Pre nealergikov a dospelákov chutí dobre s kúskami pravého údeného lososa).
Šošovicová polievka:
1 cibuľa, 1 kaleráb, 2-3 petržleny, 1 strúčik cesnaku, 100 g červenej šošovice, 3 PL ovsených vločiek (špaldových).
Všetku zeleninku pokrájame a dáme variť tak do 7 dcl vody, pridáme umytú šošovicu a ovsené vločky. Varíme cca 15 min. (kto môže, kľudne dajte namiesto kalerábu 3 mrkvy + 1 malý zemiak)
Do každej hotovej polievky ešte pridávam 1 čl olivového, alebo slnečnicového oleja lisovaného za studena.
Keďže varím pre 2 r. dcérku zatiaľ nepoužívam žiadnu soľ a pod. Dobrú chuť 🙂

katkaajurko
26. čer 2012

ahojte, dnes nam doktorka povedala,ze maly vykazuje podla krvi alergiu na kravske mlieko . NO a pojdeme este na gastro. Ale nic moc mi neporadila co davat malemu jest - vecer totiz dostaval kasu - nejaku ryzovu alebo ryzovo kukuricnu-kde ale bolo aj bezne UM - co by nemal... predpisala nam zatial HA mlieko - ale co citam vsetci uzivate este nejake ine - specialne tak neviem sa z toho vysomarit 😕 co dat miesto tej kase a ako zabezpecit dostatok mliecneho ked nic nemoze (jogurty a kyslomliecne vraj moze-ale jogurty ho prehanali tiez,tak neviem... ) a ja dojcim asi na 90%
mozem mliecne? uz sa obmedzujem aj v zelenine a ovoci,lebo vela sa pucil tak ja mam pocit,ze moja vyziva tiez uz je biedna a teraz neviem ci mozem alebo nemozem mliecne,to mi nepovedala..no a jednu davku UM dostaval vecer lebo inak sa casto v noci budil a pytal prsnik -aj ked uz ma rok .

nejake jednoduche rady by som potrebovala do doby kym mi na gastre poradia co dalej ...

katyxq
26. čer 2012

@katkaajurko Pokud jde o alergii na BKM (nebo to chcete otestovat), tak se musí dávat UM s plně štěpenou bílkovinou - Nutrilon allergy care, Nestlé althéra nebo Neocate (ale to je bez předpisu šíleně drahé). HA mléko nedávat, tam je ta bílkovina jen částečně naštěpená. Jogurty, máslo se také nesmí, taky se vynechává hovězí, telecí maso a nejlépe i sója. Pokud kojíte, tak musíte dietu držet také. Je nutné sledovat složení všech potravin (pozor hlavně na pečivo, sladkosti, uzeniny, margaríny, velmi mnoo potravin obsahuje mléčné složky)
Kaši kupte nemléčnou a udělejte ji z toho speciálního UM.
Jak na dostatek vápníku najdete tady http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan... (doporučuju prostudovatbi předchozích 8 dílů).

katkaajurko
29. čer 2012

@katyxq Dakujem , len takna rychlo- su nejake "sladkosti" bezmliecne? okrem takych co si upeciem sama...?

katyxq
29. čer 2012

@katkaajurko Určitě, hlavně ve zdravých výživách nebo v DM se dá vybrat.

tina1506
29. čer 2012

@katkaajurko asi se to tady už psalo,my kupujeme v Penny od Karlova koruna hořké polomáčené a něco jako esíčka...

katkaajurko
29. čer 2012

@katyxq
@tina1506 dik uz som nieco pozistovala

jasmika
29. čer 2012

Ahojte maminky...môžem poprosiť o Vaše skúsenosti a rady.... ako sa prejavovala alergia na kravské mliečko..my máme doma vlastnú kravičku, som z Oravy, takže mliečko máme vždy čerstvé a každý deň, ale posledné dni-dcérka má 2 roky aj tri mesiace, si stále len pýtala mliečko,nič iné nechcela jesť,v kuse len mlieko chcela... predtým mala tak max 2x do dňa mliečko na obed pred spaním a na večer...pomedzi jedla normálne...
zmenila som mlieko a robím jej domáce sojové...či náhodou nemá alergiu na kravské...ale stále mám pocit že nechce jesť moc....no to mliečko si už toľko nepýta...

bekulkamama
2. črc 2012

@jasmika od narození jsme měli průjmy, dr. stále dávala za vinu zubům ale trvalo stále nakonec se ve stoliciá objevovali vlákna krve, šli jsme na krevní testy a tam zjistili alergii na laktozy všem živoč. mlík a alergii na kravskou bílkovinu, zdálo se mi divný že píšeš že touží po mlíku víc a víc ale je pravda že malej mi pořád chtěl dokola jíst jen a jen jogurty a jiné mléčné výrobky jako by to tělo něčím strádalo a pořád vyžadovalo nějakou složku z mlíka... prosím tě jak se dělá domácí sojové????

jasmika
2. črc 2012

@bekulkamama dakujem za opísanie vasích skúseností..
sojové mliečko sa robí veľmi jednoducho a je neuveriteľne lacné v porovnaní z tým koľko zaplatíš za sojové mlieko v obchode, a vzniká pri ňom okara- to je veľmi výživný a zdravý vedľajší produkt- napr. karbonátky z neho robím...ale nieje dobrý na sladko..skúšala som a je to fuj..ale v karbonátkach je super...
Postup:
dám si do šálky soju- normálnu z obchodu,kupujem Lagris, Soju si na 12 hodín namočím do vody.... Samozrejme ju prepláchni najprv.
Potom si dám variť asi 3 l vody, soju si rozdelím na tri časti, a mixujem to ručným mixérom na kašu...čo najlepšie premixovať....Pridám si trošku vody aby sa to mixovalo lepšie...len toľko aby sa zaliala soja...
Ked začne voda vrieť tak pridám tú soju (Treba pri tom stáť - prudko to kypí)
Miešame, a penu ktorá sa urobí na vrchu zbierať a vyhodiť.
varíme to spolu asi 10-15 min. Odstavíme, trošku osolíme a ochutíme - agave,trstinový cukor, alebo med, môže byť aj vanilka - podľa chuti. Ja to nechám trošku prechladnúť a potom precedím cez plienku - okaru použijem na varenie dalej. Mliečko si nechám vychladnúť a dám do fliaš. V mrazáku ti to vydrží veeeeeľmi dlho...aj navždy 😀

Z jednej šalky urobíš približne 3 litre mliečka a máš aj okaru. Dokonca si môžeš urobiť aj domáce tofu.receptík nájdeš na nete...ja som ešte neskúšala

bekulkamama
3. črc 2012

@jasmika fíha to je hotové umění nebo to tak zní v té slovenštině to louskám abych pochopila, nevím co to je ta okara 😀 takže pro mě po česku ju já si dám do hrníčku soju kterou namočím na 12 h. a tu postupně potom rozmixuju a dám to pak vařit do té vody cca 3 litry? sbírám ten šum a vyhazuju a pak to přecedím! to přecezené to je akara? z toho pak třeba tofu a mlíčko bokem, chápu to dobře? 😀 jsem asi jelen

jasmika
3. črc 2012

@bekulkamama no ak je "šum" pena tak ano to sa vyhadzuje...Z okary si pohľadaj recepty - daj s do googlu nájdeš veľa 😀 Len tofu sa nerobí z okary-to si zrobíš z toho mliečka ak budeš chcieť...a vidíš pochopila si to..nieje to zložité...

bekulkamama
3. črc 2012

@jasmika ahaaaa 🙂 díky jj šum je pěna tak tomu říkáme co vyšumí na povrch se sbírá (jako u vývaru z polévek) a vyhazuje se... super díky moc za popis asi to fakt zkusím, já to pořád kupuju za strašný prachy 😝

jasmika
3. črc 2012

@bekulkamama no ja som tiež kupovala...ale to je hrozne drahé...a takto urobíš možno za 40 centov 3 litre mlieka...a to je fakt rozdiel... Ja jej potom do toho ešte niekedy mixujem banán, alebo jej tam dám karobového prášku trochu...proste tak aby jej to chutilo..lebo ono to má takú špecifickú chuť..treba to dochutiť podľa chuti

bekulkamama
3. črc 2012

@jasmika malý má rád pudingy sojové takže to vanilka pořád dokola s čokoládou jakože z carobu teda tak to musím doma zkoušet jak mu to bude chutnat a čím to budu ochucovcat a sladit a třtinový cukr používám pořád tak to půjde, strašně moc díky, jdu zrovna nakoupit tak kuknu zda to tu mají vůbec

jasmika
3. črc 2012

@bekulkamama potom daj vedieť ako sa ti to podarilo .. možno aj fotku 😀 ja robím tak že si svoje výtvory pofotím a dávam si to na fb..možno ako inšpiráciu a aj pre svoj dobrý pocit... 😀 😀 😀 😀