Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

eyael
8. lis 2012

@luthien.k Předpokládala jsem, že v období, kdy "normální" děti přechází na kravské bychom mohli přejít na nějaké obilné. Do kdy tedy je třeba speciální UM podávat?

eyael
8. lis 2012

@luthien.k vždycky se rozčílím u pediatry, která tvrdí, že malá přeci dobře přibírá, tak to s tou BKM nebude tak žhavé. Kdybych neměla dobrozdání z gastra, tak tomu nevěří. Z krve totiž reakce nepotvrzena, tak to mudra hned "moudře" zavrhla. Neví o těhle problémech vůbec nic, na každé kontrole se mě opakovaně ptá na to samé ☹

Trochu mě trápí, že i když jsme na Nutrilonu AC, nedostává nic s lepkem ani s BKM, tak stejně má stolici hustě kašovitou až tekutou, opravdový bobek jsme zažily snad dvakrát-třikrát. A hlavně pořád nevím, co jí dávat k jídlu, aby měla vyváženou stravu ☹

eyael
8. lis 2012

@luthien.k Jestli nevadí, popíšu náš takový běžný jídelníček, prosím o tvoje zhodnocení -

snídaně - Nutrilon AC
svačina - přesnídávka ovocná domácí (jablko s hruškou), banán, občas kupované směsky ovocné
oběd - zelenina (různé směsky z mrkeve, pastiňáku, dýně, zelených fazolek nebo cukety) s masem (kuřecí nebo hovězí) a rýží (brambory nedávám, má po nich tekutější stolici), dorazí se Nutrilonem
svačina - nejčastěji Nutrilon AC
večeře - obilná (bezlepková) kaše rýžovo-kukuřičná, rýžová, pohanková, prosná nebo jáhlová (po té taky trochu víc tekutější stolice)
druhá večeře - Nutrilon AC

přijde mi to šíleně jednotvárné ☹ domácí puding mi jíst nechce, jiné ovoce moc nemůže - projímá (švestky) nebo alergizuje (citrusy). co mám sakra ještě vařit? ☹((

nasekuratko
8. lis 2012

@luthien.k aha, tak to je mazec! protoze tohle mu v nemocnici dali, ze to na jeho dietu muze! A ja jsem si rikala, ze se druhy den skrabal.... 😕

luthien.k
9. lis 2012

@nasekuratko co Ti na to mám říct....? Je to prostě ostuda, když si v nemocnici pletou alergii na BKM a intoleranci laktózy.

luthien.k
9. lis 2012

@eyael UM do té doby, než začnou pořádně jíst normální jídlo, tj. plnohodnotná snídaně, oběd, večeře i svačiny 🙂 Já jsem mladšímu dávala UM cca do 13 měsíců, pak už ne, ono upřímně, UM je průmyslově zpracovaná potravina (víc, než třeba mléko obilné, což je jen fermentovaná rýže nebo jiná obilovina, voda, olej a troška soli, případně mořských řas) a já se takovým snažím vyhnout, co to jen jde. Dříve jsem doporučovala, aby děti pily UM do tří let atd., ale to jsem už přehodnotila, jak se čím dál víc zabývám otázkami stravy.
Jinak váš jídelníček bych určitě upravila, na snídani bych zavedla kaši, oběd OK, na večeři klidně co na oběd nebo hustou masozeleninovou/luštěninovou polévku, svačiny jedna ovocná a jednu bych zkusila bezlepkové pečivo s různými pomazánkami, domácí šunkou nebo paštikou. To je model, co máme doma a maximálně nám to vyhovuje.

eyael
9. lis 2012

@luthien.k díky moc, už mi to přišlo málo pro její potřeby. A máš pravdu, je důležité, abychom se zbavily toho UM "co nejdřív". Nejen že to leze do peněz 😀 ale není to žádná mňamka ☹

Však starší nepotřebuje mléko co je týden dlouhý, jen když má výjimečně chuť na medové křupinky, co se do mléka sypou. Jinak ho nepijeme (bohužel mi nechce obilná, ale třeba jí taky přeučím). Ve školce jim tedy mléčné výrobky a mléko dávají, ale nijak to nepřehání.

eyael
9. lis 2012

@luthien.k jen si tak uvědomuju, že vzhledem k tomu, že malá ještě nemá žádné zoubky (dvě jedničky dole nepočítám), budeme muset asi s těmi chlebíky a pomazánkami nebo šunkou ještě počkat ☹

luthien.k
9. lis 2012

@eyael no ono dost dětí je schopné "kousat" i bez zubů 😉 Některé děti kousky dáví, to je pravda, ale některé to zvládají překvapivě dobře 🙂 Ono dá se dát pomazánka ze lžičky a kousek pečiva do ručky, ať si k tomu žužlá 😉

verbalinka
9. lis 2012

@eyael @luthien.k pardon, ze vam do toho kecam, jen me napadlo, ze hovezi pri bkm by mala nemela, co si pamatuju ze "studia bkm". A eyael - zkousela jsi vysadit vejce, tedy i kur.maso? U nas jsou bobky ukazkove, akorat nejak pokaslava. Doufam, ze jen viroza a ne bkm, ci reflux :-/

luthien.k
9. lis 2012

@verbalinka pravda, chtěla jsem na to reagovat, ale vařím u toho a dítě mě k tomu tahá za nohavice 😀 Je to tak, hovězí bych též určitě nedávala.

verbalinka
9. lis 2012

@luthien.k děkuju za potvrzení 😉 Jsem ráda, že si to ještě dobře pamatuju 😀

eyael
9. lis 2012

@verbalinka @luthien.k tak to už jí nezůstane žádné maso 😕 když vysadím hovězí i kuřecí, tak co potom? na králičí nemám to je moc drahý a ani se nedá běžně sehnat. Vepřový taky ne, to se tuším z nějakého důvodu dává až později. Z těch běžnějších ještě krůtí? To je taky drůbež. Tak to teda netuším 😨 😒 Ryby jsou taky velký alergen, to to teda babo raď!

luthien.k
9. lis 2012

@eyael, zase tolik toho prcek nesní, aby se mu nedal koupit králík, což? Jinak krůtí se může, výborné je z horního stehna (červené) i prsa, dělám vývary z krůtích křídel a krků také... Jehněčí je také OK, ale to je ještě hůř dostupné, než králík a dražší. Co se týče vepřového, není pravda, že ho děti nemohou, tady pořád panuje hysterie z živ. tuků, ale já živ. tuky za problém nepovažuji a klidně bych dala i vepřové, nejlépe od řezníka nebo kdyby šlo sehnat domácí.

verbalinka
9. lis 2012

@eyael králičí (vždyť jí stačí na oběd cca 20g, takže z jednoho králíka je hodně porcí), krůtí může, vepřové jednou týdně by taky šlo, pak máš jehněčí, zkusit i ryby (nevím, jestli můžete). To kuřecí jsem myslela v souvislosti s vejci. Pokud nemá reakci na vejce, tak samozřejmě kuřecí může 😉 U hovězího je problém s možnou reakcí (hovězí = mléko). Takže u bkm se hovězí nedoporučuje. Jak jsi říkala, že má stále tu stolici "divnou", tak právě může dělat problém to hovězí.

katyxq
9. lis 2012

@eyael My dáváme maso na střídačku krůtí, králičí, vepřové, ryby (ty 1-2xtýdně), pštrosí a taky občas husí a kachní (včetně kůže), sem tam kuřecí maso (bio nebo farmářské) a žloutek. Jehněčí je v pořadníku k vyzkoušení, kdybych měla zvěřinu, tak ji zkusím taky.
Z jednoho zadního králičího stehna jsem udělala přes 10porcí, takže cenově mi to nepřijde žádná hrůza (tenhle byl navíc od manželových rodičů, takže zadara, ale občas koupím farmářskýho králíka).

eyael
9. lis 2012

@verbalinka já nevím, jestli má reakci na vejce, ještě je neměla

eyael
9. lis 2012

@luthien.k no i když toho tolik nesní, tak králíka musíš koupit celého, ne jen jednu porci 😀 a kde ho v pražských krámech kupujete? tady máme Lidl a Alberta a ani v jednom z nich ho nemají.

ale jsem ráda, že jsem zas trochu ochytřená co se masa týče. Holt zkusíme vynechat ty dvě a uvidím, jestli bude nějaká změna.

verbalinka
9. lis 2012

@eyael a neměla ani nic, co vejce obsahuje? Protože stejně jako hovězí=mléko, tak kuřecí=vejce. Králíka rozporcuješ a zamrazíš 😉 Zkus se v obchodě zeptat, řeba tak někdy králíka mají. já mám pocit, že u nás v albertu ho mají. Ale já králíka nerada - vidím ty ouška a tlapičky 😀 Takže my jedině ve skleničkách 😀

evka3231
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
eyael
9. lis 2012

@katyxq no jo, když je domácí zdroj, je to hned lepší. Moji rodiče bydlí na vesnici, ale tam nikdo králíky nepěstuje, už je několikrát sháněli. Sehnali jen jednou náhodou od člověka z vedlejší vesnice a stál 200,- Kč, živý, nestažený, nevykuchaný!

Jak to maso pro prcka připravuješ? Je to dost suché, ale moc nakládat se to asi nedá jako pro dospěláka... Vykostit a podusit na vodě nebo nechat i s kostma a podusit na vodě a pak obrat? V našem případě to budu muset stejně rozmixovat, malá by to neměla čím ukousnout.

eyael
9. lis 2012

@verbalinka a kde se dá koupit králík ve skleničkách?! Jinak nevím, jestli měla v něčem vejce - pečivo ještě nejí, v zelenině není, v ovoci taky ne, těstoviny měla snad jednou a asi byly bezvaječné (u mojí mamky). Knedlíky nejí, sladké pečivo taky ne...V čem ještě by "natajno" byla přidaná vejce?

luthien.k
9. lis 2012

@eyael jestli šetříš, tak skleničky určitě nejsou dobrá volba 😉 Já bych králíka dusila nebo připravila v troubě na nízkou teplotu (na 120 st.., hodně podlít vodou a dusit několik hodin), a to rozděleného na porce. Maso bych obrala a i s vývarem, co vznikne, rozmixovala a dala si zamrazit 😉

eyael
9. lis 2012

@luthien.k tak to určitě ne, skleničky vyjdou dráž 😉 myslela jsem jen na vyzkoušení, jestli to bude jíst

katyxq
9. lis 2012

@eyael Dusím na vodě nebo i troše sádla (cibulky, kmínu) i s kostma, pak oberu a včetně vývaru rozmixuju a po porcích (v tvořítku na led zamrazím)

nasekuratko
9. lis 2012

@luthien.k vidím, že tady řešíte, dokdy dávat UM. To právě taky řeším. Malý má UM jen 1x denne, v 6 ráno. A nevím, jak ho od toho odnaučit? On v 6 vypije mleko a spi dal. Mam mu davat snidani uz v 6, kdyz se vzbudi hladny? 😕

luthien.k
9. lis 2012

@nasekuratko tu jednu dávku bych mu klidně nechala, pro klidný spánek, který je taky moc důležitý - pro oba 🙂

eyael
11. lis 2012

ahojda, tak teda nevím, čím ty průjmy u Adélky mohou být. Jak jsme se tu bavily o vynechání hovězího a kuřecího a všeho z vajec - včera a předevčírem nic takového neměla, dvakrát měla normální bobek a hned potom zas takové bláto na hřišti, že musela pod sprchu 😠 Už si přijdu jak blázen, nejí skoro nic kromě toho co jsem tu psala. Už fakt nevím, co vynechat nebo změnit 😢 😖
Jak rychle dětem projdou jídla zažíváním?

michamicha
11. lis 2012

@luthien.k čau, já dneska zkusila dát Vojtovi k obědu kuřecí vývar a pak ještě kousek kuřecí rolády a NIC se nestalo 😕 🙂 🙂 🙂 🙂

katyxq
11. lis 2012

@eyael Nevím, jestli to tu už neproběhlo - probiotika dáváte?