Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

martinatrnkova
25. lis 2012

Holky prosím o radu. Chtěla bych upéct nějaké bezmléčné cukroví - kvůli ABKM. Máte tip nebo recept? hledám, hledám, ale nic nenacházím

lena0
28. lis 2012

No nakonec jsme skončily na týden ve špitále :( stejně jsme se prd dozvěděly, možná alergie, možná taky ne. Sója je vhodná? Koupila jsem si nějaký sójový dezert - sladký, jelikož mám těžký absťák :D snad už to malé brzy začne pomáhat, jinak nám napíšou Neocate a bude po kojení :( musí taky něco nabrat, né hned všecko vykakat 😝

katyxq
28. lis 2012

@lena0 Sója raději ne, zhruba půlka alergiků na BKM na sóju reaguje nebo časem začne.

lena0
29. lis 2012

@katyxq : No teda, děkuji 🙂 budu pátrat dál po sladkém, které neobsahuje nic takového . Bohužel ten dezert už jsem snědla,tak snad to s malou nic neudělá ☹

lena0
29. lis 2012

Zrovna jsem objevila opět nitky krve v plínce, mohla to být ta včerejší sója takhle ryche???

katyxq
29. lis 2012

@lena0 Mohla, rychlost přechodu látek do mateřského mléka a rychlost alergické reakce je individuální. Já když snědla hovězí v poledne, tak malá měla nitky krve už druhý den ráno.

lena0
29. lis 2012

Tak to je opravdu rychlost ☹

lena0
30. lis 2012

Opět kaká zeleně, tak já nevím...že by opravdu ta sója?? To zase asi to střívko dostalo zabrat,že? Dneska jsem si udělala pohankový nápoj s vločkama, to snad už není alergen, nikde jsem nic nevyčetla. Dochází mi nápady,co vůbec jíst :(

katyxq
1. pro 2012

@lena0 Pokud vadí "jen" BKM a sója, tak koukni ke mně na článek s tipy co jíst, není to hypoalergenní dieta, ale každý ať vypustí to, co vadí dalšího.
Já budu dneska snídat kaši z ovesného mléka a kukuřičné krupice s kokosovým tukem a hruškama (a malá dostane totéž, jen hrušku bude mít ve formě pyré), k obědu bude pečené kuře s basmati ryží a nějaká zelenina (asi brokolice). A večeře je ve hvězdách 😉, ale mám tu vepřovou šunku, co jí dochází trvanlivost.

lena0
1. pro 2012

Kouknu děkuji 🙂 ovesné mléko se dá koupit kde? Mám v lednici mandlové, dá se taky použít? Mám doma takovou ovesnou kaši už z nadrcených vloček 🙂

katyxq
1. pro 2012

@lena0 Ovesné mají v DM, to mi moc nechutná, tak kupuju ve zdravé výživě Oatly - většinou přes internet z Bioobchodu nebo Coutrylifu. Mandlové dávám jen občas, snad všecky značky jsou slazené.

lena0
1. pro 2012

Ty jo, to je takový záběr se najíst :D do DM to mám daleko,ale budu se tam muset vydat, je tam více těchto výrobků 🙂 Já mám mandlové, nevím teď , co je to za značu a sladké mi nepříjde, naopak, je to takové zvláštní chuťově. Takže si udělám na snídaní kašičku z tohoto mlíčka, snad to malé neublíží 🙂

mirusak1
2. pro 2012

@martinatrnkova ahoj, povedlo se ti zjistit nejake tipy na vanocni cukrovi?
a co ostatni, neporadite? alergii na BKM sice potvrzenou nemame, ale mam podezreni a nechci to o vanocich pokouset, tak jsem ted na bezmlecne strave a shanim recepty na cukrovi. Moc diky

martinatrnkova
2. pro 2012

@mirusak1 Našla jsem pár stránek a vanilkové rohlíčky + linecké jse celkem dobré. http://www.potravinova-alergie.info/recepty-ale... z toho jsem čerpala já, a http://gfcfdieta.blogz.cz/2008/11/27/vanocni-cu... - nemám ověřeno

eyael
7. pro 2012

ahoj holky, jen v rychlosti - slavíme velký úspěch! Konečně máme normální bobek! 😉 😵 Je mi jasné, že pro nezúčasněné to zní divně, ale kdo ví, jak jsme pořád bojovaly, pochopí 😉
moc děkuji @verbalinka a @luthien, vaše rady jsou k nezaplacení 🙂 od té doby, co nedávám hovězí maso, je dcerka o 100% lepší. Začala jsem taky UM víc a víc nahražovat rostlinými mlíčky, na přípravu jídel používám už jen tyhle. UM dostává jen když chce napít mlíčka, jinak už vůbec, to vychází cca max 2x denně.
Jo a jak jsem psala, že má tmavou stolici, tak jsem vysledovala, že je to z toho UM. Rostly jí zuby, nechtěla kousat, tak měla pár dní skoro jen UM, a stolici měla totálně černou. A s nasazením normálního jídla zpět do stravy v pohodě.
Vyzkoušela jsem i kuřecí (polévku s masem), zdá se, že jí to nic nedělá, tak alespoň tahle starost se nám vyhne.
No a bohužel jsme zas všechny ženský nemocný, malá dokonce na ATB, takže v tomhle směru nic moc, ale držíme se 😉 Příští týden jdeme na roční prohlídku a eleminační zátěžový test, tak jsem zvědavá, jak dopadneme. Osobně si myslím, že bude ještě reagovat na "klasické" kraví UM, protože dokud jsem nevynechala hovězí, měla pořád polotekutou stolici. Dám vědět a zatím páček 🙂

verbalinka
13. pro 2012

@eyael gratulace 🙂 Ale mně neděkuj, to vše @luthien.k a kamzyk 🙂 Pročtením celých diskuzí jsem se to prostě "naučila".
@luthien.k můžu dotaz? 9.měs. dcera má teď poslední dobou pořád rýmu, kašel apod., ale k večeři jí kaše. Tu jsem teď vysadila, tedy nahradila bezmléčnou a míchám to s vodou, ale není to nic moc. Mohla bych jí kaši udělat s rýžovým mlíkem z DM? S tím bez kalcia? A ještě jeden dotaz - můžu už zkusit bílek? Dřív se bílek zaváděl až po roce, ale už jsem od tebe několikrát četla, že bys ho zkusila zavést dřív... Moc děkuju 😉

katyxq
13. pro 2012

@verbalinka já kaše vařím normálně z rýžového nebo ovesného mléka 😉, sem tam i z mandlového (vzhledem k tomu, že toho sní tak lžcíci, tak používám ta s vápníkem už asi tři měsíce, prstě dělám kǎsi k snídani sobě i malé najednou)

verbalinka
13. pro 2012

@katyxq díky za odpověď 😉

eyael
13. pro 2012

@verbalinka ale jo, nebuď skromná, jste holky šikovný 😉 já to tu sice taky pročítala, ale nějak jsem to najednou všechno nepobrala...
jinak to kuřecí asi bude přeci jen problém - zkoušela jsem polívku a měla trochu vysypané tvářičky, tak to zkusím o víkendu ještě jednou, jestli to nebyla náhoda nebo něčím jiným...
na roční prohlídce neutrální, má podle mudry 75cm a cca 9kg, je prostě maličká, za dva měsíce zas vyrostla jen o 1cm. Počkám ještě do 15m a pak zkusím nahodit co s tím budeme dělat. Teď mě víc trápí jiná věc - pojišťovna hradí Alergy Care mlíko jen do 1roku dítěte, takže nám ho už pediatra nenapíše. Jako můžeme ho koupit za plnou cenu, ale to bude šílená darda ☹ tak přemýšlím, jestli se finančně vyplatí dávat jen různá rostlinná mlíka a nebo kupovat to UM. Musím to propočítat... a na gastru jsme zatím nebyly, Aduš měla horečky a nudle, takže teď zas léčíme tohle.

Zkusily byste zátěžák samy doma? Nejsem si totiž moc jistá, co na gastru vykoumají - dají jí napít normál UM (nebo HA, ale to je jedno) no a budou čekat. Jenže ona průjmy měla až po cca 6hodinách od prvního podání, tak dlouho tam snad nebudeme? Nebo nevíte jak to probíhá?

ale nejdůležitější pro mě je, že teď, po úpravě stravy, je Adélce líp, je veselejší, hravější, prostě spokojenější miminko 😉 😎

verbalinka
13. pro 2012

@eyael neni mala, ale normalni. Vyska je akorat krasny prumer a vaha je ok. Laura mela na 8.mes prohlidce 7440g, za 2 mesice pribrala cca 400g, takze pokud bude mit v roce 9kg, tak budu nadsena. Klidne testuj doma, ale na gastru to bude lepsi. V pripade pozitivity by ti mohli psat UM. A budete tam urcite dyl. Mely byste, protoze ma mala zpozdene reakce.

eyael
13. pro 2012

@verbalinka 😉 už jsem to několikrát psala, mudra jí měří špatně, jen tak přiloží metr k hlavě a jen tak přečte délku. Nemá přesný metr, kde by přiložila k hlavně pevnou oporu a správně jí natáhla. Adélka je ve skutečnosti ještě menší, vidím to na oblečení co nosí. Aneta v jejím věku měla oblečení o dvě velikosti větší. Aduš je s bídou na spodní hranici.

eyael
13. pro 2012

@verbalinka jo a k tomu zátěžáku - ty myslíš, že tam budeme celý den? Radši se jich na to zeptám, až nás zase budu objednávat. Abych si třeba vzala pro malou jídlo na oběd nebo hračky apod. upřímně si tedy neumím představit co tam budu případně několik hodin dělat ☹

verbalinka
14. pro 2012

@eyael aha, a proč jí to neřekneš? Změř si jí doma a konfrontuj to. Takhle si jí ani nemůžeš zadat do grafu, protože to není ofiko ☹ Protože, pokud by se propadala v křivce (správně by se cca měla držet na stejném percentilu, v jejím případě i trošku stoupat výš), tak by bylo vhodné objednat se na endokrinologii. Zkus rustovyhormon.cz - tam najdeš grafy, poradnu a stačí si pročíst pár odpovědí a budeš vědět 😉
A co se týká gastra - pokud má non-ige alergii, tak by bylo ve vašem zájmu tam zůstat třeba dva dny a nechat se sledovat. Co jsem četla, tak ta hospitalizace určitě trvá aspoň den. Pro pediatra je dobrý mít papír, protože oni většinou matkám, bohužel, nevěří ☹

eyael
14. pro 2012

@verbalinka já už jí to říkala, odbyly mě s tím, že já to měřím špatně ☹ na endokryno jsem se už chtěla taky objednat, ale tam mě odpálkovali, že musím mít doporučení od pediatra. Na rustovyhormon.cz už jsem zadávala i konkrétní dotaz, trvalo 2 měsíce než odpověděli, v podstatě mě odkázali na pediatra. Takže začarovaný kruh.

verbalinka
15. pro 2012

@eyael u naší dr měřím vždycky já se setřičkou - já hlídám hlavu, aby byla správně na začátku měřáku + přidržuju tělo a sestra natahuje nohy a říká číslo a já jí koukám pod ruce. Nešlo by to u tvojí stejně? Prostě se jí do toho připlést? A pokud jí nedůvěřuješ, tak jí změň. A když si jí měříš doma, tak kolik má? V rustovyhormon radí, že se má počkat do roku, aby byla nějaké křivka. Být tebou měřím co 3 měsíce a za 3/4 kdyžtak řeším. Adélka se narodila dřív, tak má právo být menší. Mě třeba znepokojuje, že je Laura malá, protože já mám 1,80 a manžel 1,90 😅

eyael
15. pro 2012

@verbalinka taky měříme "společně". Já držím metr u hlavy, sestřička u nohou, ale nikdy přes ní nevidím na čísla, Aduš se dost mrská, tak jí musím uklidňovat a držet 😉 když měřím doma, hlavičku jí opřu o stěnu za přebalovákem, tam mi nemá kam utéct, no a pak natáhnu nožičky, propnu patu a značím. Jinak doma má o cca 3cm méně než v poradně, což v absolutním čísle výšky jde o cca 5% odchylky... kdybychom se dostaly do poradny rustového hormonu /bez doporučení pediatra nelze/ tak tam si sami přeměřují. To by se teprve vidělo 😉
no ale zpět k alergii BKM 😉 Průjem už neměla hodně dlouho, tak jsem ráda, že se to konečně, po půl roce srovnalo! JO a tesco má teď akci na ovocné výživy hamánek, nakoupila jsem pro Aduš třešňovou za 14kč slenička, to je docela dobrá cena. Aby chuděra nejedla jen pořád to samé dokola ☹

lucikan
15. pro 2012

ahojte, mate niekto skusenost, ktora smotana je chutovo najlepsia do vianocnej kapustnice? ja mam zatial odskusanu len kokosovu a to len do pecenia. Odkedy sme na bezmliecnej diete tak som nevarila ziadne slane jedlo, kam by mala ist smotana...tak rozmyslam, co je taka najlepsia volba.

eyael
15. pro 2012

@lucikan jestli můžete sojovou, tak já kupuju tu. Do "kapustnice" jsem jí nedávala, ale kuře na paprice s ní chutnalo jako s klasickou smetanou.

verbalinka
16. pro 2012

@lucikan sojovou pri bkm radsi ne. Ja davala ovesnou Oatly a dobry 🙂

katyxq
16. pro 2012

@lucikan používám ovesnou Oatly, sice to není úplně jako smetana z kravského mléka, ale chutná překvapivě dobře, ani manžel nefrflá, když ji dám do jídla 🙂.