Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

buba08
22. bře 2013

@eyael dakujem velmi pekne za rady 🙂

danielahe
22. dub 2013

@luthien.k ahoj, omlouvam se ze vpadam sem do teto diskuze 🙂 , chtela bych te poprosit o radu. Muj syn je kojeny a mezi 3. a 4. mesicem nam zacly hlenovite zlutozelene napenene prujmy ( do te doby ukazkove pribirani, zadne problemy s briskem, spokojene spici miminko ) a ekzem ( 2 mala drsna loziska asi 0,5 cm mel uz od narozeni, ktera se nezvetsovala ). Mudra mi nakazala drzet bezmlecnou dietu ihned, ze je to BKM. ( krevni testy negativni i na Intoleranci laktozy a kasein) Ted jsem tu cetla, ze pri BKM nemuzes mlecne vyrobky bez laktozy. Ja si v DM kupuji to nastepene mleko Hmilk obcas a zadny prujem nemame, ale staci, abych snedla 4 male kousky keksu, kde byla syrovatka ( do ted si za to nadavam ) a prujem je zpatky. Zkusila jsem i kozi mleko ( 2 hrnecky za tyden) a ok. Tak by me zajimalo, jestli mame BKM nebo intoleranci laktozy. Jinak az na ten prujem ( po mleku) je vse ok. Zadne boleni briska, vysmate, klidne miminko a v 6 mesicich male pres 8 kilo, takze prospiva ukazkove. Uz nic zkouset nebudu ani nebudu pokouset kozu, ted jsme meli i nitky krve ve stolici, nastesti jen jednou a malinko 🤐 . Predem moc dekuji za nejake info.

luthien.k
30. dub 2013

@danielahe píšu pozdě, omlouvám se. Pokud je dítě kojeno, tak MM obsahuje laktózu zcela přirozeně a naprosto nezáleží na tom, zda ji matka konzumuje nebo ne. Čili konzumovat bezlakózové výrobky (pokud sama matka netrpí lakt. intolerancí) je nesmysl a pokud by prcek měl intol. lakt., tak bude mít problémy pořád. Intol. lakt. je u tak malých dětí celkem málo častá, narozdíl od alergie na BKM. Já bych určitě doporučila nekonzumovat nic mléčného aspoň 14 dní a pak otestovala jogurt.

danielahe
30. dub 2013

Ahoj, moc dekuji za odpoved. My meli po mliku ( je uplne jedno jestli skrytem nebo ve sve normalni podobe 😅 ) vzdycky prujem s hlenem a naposledy mel i v hlenu nitky krve 🤐 a to jsem snedla bohzel 🤐 4 slane keksy 🤐 🤐 🤐 . Takze mliko uz nezkousim radeji 😢 . A dekuji za vyjasneni 😅 te laktozy, jsem z toho na mrtvici 🤐. Ja spis ted resim ten ekzem. Chapu, ze se to muze zlepsovat i zhorsovat jeho psychickym rozpolozenim, ale tim, ze jsem jedla jen ryzi a spol., tak se malemu olezla pusinka zlepsila a zmizlo mu i vetsi lozisko na nozicce. Jinak banan uz neji, protoze se po nem osypal 🤐

luthien.k
1. kvě 2013

@danielahe u tak malých dětí ta psychika obvykle nehraje tak zásadn roli, spíš ty potraviny, růst zubů, očkování, infekce...

danielahe
1. kvě 2013

@luthien.k A jeste dotaz 😅 , proc kase sinlac neni vhodna? pisou, ze je vhodna pro alergiky? A prave nejsem schopna pochopit, jak je mozne, ze po kravskem mleku ( pila ja ), kde byla ta nastepena laktoza nemel zadny prujem a po nejakem mini pidi mnozstvi v potravine ma průjem 🤐 Dekuji 🙂

luthien.k
1. kvě 2013

@danielahe to také neumím vysvětlit, nicméně laktóza opravdu do MM nepřechází, protože je jeho přirozenou součástí. Může teoreticky vadit i něco jiného v té sušence. Na Sinlacu vadí cukr (velký nepřítel zdravých střev, které jsou pro atopika veledůležité, při kojení samozřejmě i střeva matky) a karob, který se vyrábí z rohovníku, což je příbuzný sóji a Věra Zíková vypozorovala, že asi 30% alergiků na BKM reaguje i na karob - proto ho při eliminační dietě nedoporučuje.

danielahe
1. kvě 2013

@luthien.k díky, tak ja tu kasi asi vysadim 😝 , prcek je uz na kasi zvykly, takze asi budu muset odstriknou svoje, ale bude to fuska 😅 . nechala jsem si predepsat AC od nutrilonu, ale ve slozeni me prave zarazi ta syrovatka a to, ze tam jsou zbytky te bilkoviny. Nemam odvahu mu ho dat, zatim mam sveho mlika dost,ale nekdy mam pocit, ze nestiham tvorit 😅 . Malemu davam probiatika a ja jim lepicol

luthien.k
1. kvě 2013

@danielahe AC mléko je z hydrolyzované (naštěpené) syrovátkové bílkoviny, kasein je odstraněn zcela. Nicméně mohou tam být stopy a silným alergikům na syrovátkové bílkoviny to může vadit. Potom jedině Neocate, Alfamino apod.

danielahe
1. kvě 2013

Pri prvnich potizich jsem nastoupila na eliminacni dietu, nejedla jsem vejce, soju, psenici ( lepek ano ) mliko, kureci a hovezi. Prujmy prestaly a pak jsem postupne pridavala, ale postupovala jsem opacne 😅 , dala jsem si prvne hovezi maso. ( v te dobe jsem ekzem neresila, nebot mudra mi rikala, ze se telo cisti, takze jsem se soustredila na stolici 🤐 ) Krom pretvavajiciho ekzemu vse ok, pak jsem byla na detoxu podle Jonase ( no mam pocit, ze asi tomu neverim, protoze, podle pani jsem mohla soju bastit ve velkem 😀 ) Proto jsem po mesici a pul detoxu najela na tu ryzovo-brokolicovou stravu, aby se prcek ocistil trochu. nastesti to pomohlo a ekzem zacal mizet. Chtela jsem si nechat napsat Neocate, ale mudra mi prvne dala AC nutrilon, tak nevim nevim. Bojim se, ze Ac nebude pro tobika vhodne. 😝 ..Uy si pripadam jako psychomatka, co furt resi stravu 🤐

katyxq
1. kvě 2013

@danielahe tak dělej kaše z vody nebo z reis drink Alnatura z DM (vzhledme k věku to bez vápníku, obohacené je vhodné až cca od roka)

luthien.k
1. kvě 2013

@danielahe radikální detox není při kojení zrovna to pravé ořechové... A neboj, takových psychomatek nás tady je 😀 AC zkus, uvidíš, při nejhorším vysadíš a budeš chtít Neocate.

danielahe
1. kvě 2013

@katyxq ahoj, a muze to tak male mimi? na tech mlikach je napsano, ze to neni vhodne jako nahrada za kojenecke mliko 😖 , jako napadlo me to, ale nevim 😅
@luthien.k
@katyxq jinak dekuji za rady 😵 😵 😵 , snad to nejak zvladneme 🙂

katyxq
1. kvě 2013

@danielahe jasně, jako plná náhrada za mateřské nebo umělé mléko to vhodné není, ale jednou denně na kaši je to naprosto OK, taky se dá použít hafer drink, pokud dítě může oves - z něj mi kaše přijde chutnější a hustší.

danielahe
1. kvě 2013

@katyxq hafer drink jsem zkousela moc mi nechutnal 😅 , ale do te kase bude ok 😉 , no uvidim jestli nebude malemu vadit, musim zkusit, ale nacla jsem tu jeho dozicku s AC mlikem a uvidim, jak bude reagovat, zatim vypada dobre, tak bych asi pouzila to na kasi 😕 😉

jennyska
10. kvě 2013

Ahoj všem!

Na MK funguje Wiki Modrého koníka, která je knihovničkou pojmů, znalostí a zkušeností maminek maminkám.
Máte-li tedy znalosti a nebo osobní zkušenosti s Alergií na mléko (u vašeho dítěte), prosím, vložte je do https://www.modrykonik.cz/alergie-na-mleko/ .

Sdílení osobních zkušeností je ve Wiki daleko přehlednější než ve fóru a proto se snažíme, aby měly pod daným tématem místo právě ve Wiki Modrého. 😉

Děkuji Vám za sdílení svých znalostí a zkušeností, které budou spoustě maminkám k pomoci, radě a podržení třeba i v těch nelehkých životních chvílích. Děkuji Vám, že si navzájem pomáháme!

Mějte krásný den! 🙂
Jennyska
Modrykonik.cz - Asmira team

eyael
19. kvě 2013

dnes jsem uvařila hummusovou budapešťskou pomazánku s trochou nastrouhané kyselé okurky, dcerce ke snídani moc chutnala, dala si ji s domácím celozrným chlebíkem. Zítra budou holky mít ke svačině vajíčkovou pomazánku ze slunečnicového margarínu a vařených vajec.

michamicha
20. kvě 2013

@katyxq
@luthien.k holky, nevíte jestli v tomto margarinu je BKM? Já ho koupila v Globusu, protože mi ten název byl povědomý, ale na složení jsem tam koukla jen v rychlosti. A doma jsem pak zjistila, že obsahuje máslové aroma a kys. mléčnou. Tak nevím jestli to je OK nebo ne ☹

katyxq
20. kvě 2013

@michamicha to by mělo být OK

luthien.k
20. kvě 2013

@michamicha z pohledu alergie na BKM OK, nicméně diacetyl aneb máslové aroma bych dobrovolně nejedla, ono ani margarín ne 😅

michamicha
20. kvě 2013

@luthien.k díky 😉 zkusíme a uvidíme 🙂 normálně kupuju perlu s vitamíny, nejí to teda denně, on radši suchý chleba a k tomu šunku nebo s paštikou 😀 musím zkusit nějaký pomazánky, jedeme furt do kolečka šunka - pastika, nic jinýho nechce :-/

katyxq
20. kvě 2013

@michamicha u nás se jede "dělená strava" 😀 - namazaný pečivo nepozře, sní samostatně chleba/housku a za chvíli potom to, co by se jinak na pečivo mazalo a dávalo 😉 - pomazánku (jak kdy), šunku, škvarky, vajíčko, tuňáka, k tomu zeleninu

luthien.k
20. kvě 2013

@katyxq
@michamicha
To samé bylo zpočátku u nás, ale už se to dost zlepšilo 🙂

venuss
1. čer 2013

moc děkuji všem za rady, ještě bych se chtěla zeptat, jak vám dětičky přibírají nebo příbiraly při alergii? Holky přibíraly hezky a teď se to jaksi zpomalilo a přibírají cca 100g za týden, není to málo? Ve střevech jim bylo zjištěno e.coli, tak měli průjem, ale již průjem nemaji a stale moc nepřibírají. mají 4 měsíce a váží 5300 a 5190, není to málo?

heket
2. čer 2013

Ahoj, omlouvám se, že se přidávám k rozjeté diskuzi, ráda bych se zeptala, jestli nemáte někdo nápad, co dávat 10m dítěti s ABKM jako třetí příkrm na dopoledne... Zatím máme masozeleninový k obědu a obilninu k večeři, střídavě vařím a ochucuji banánem, nebo dávám bezmléčnou kaši z vody. Dopoledne jsem doufala v ovoce, ale malá všechno odmítá, zkoušela jsem různé úpravy, zatím ani ťuk. Nemám vůbec nápad, co místo toho. Přestala jíst kukuřičné křupky, kousky jí zatím moc nejdou. Jinak je kojená, je ale vidět, že by už něco dopoledne slupla. Neměl byste prosím někdo nějaký tip?
Díky moc předem 😵

Ještě doplním, že starší dostávali už jogurt, ten samozřejmě teď nejde, nemám vůbec nápad, co místo toho. Myslíte, že by malá mohla ještě druhé jídlo zelenino-obilné?

katyxq
2. čer 2013

@heket kaši přesuň na dopoledne a večer dej taky zeleninu 😉. Z kousků můžeš zkusit syrové pokrájené avokádo, vařenou mrkev, vcelku pečenou a na kostičky pokrájenou červenou řepu, podušené zelené fazolky, v troubě pečené batátové hranolky.

pinonka3
3. čer 2013

Maminky, najíždím na eliminační dietu, kvůli ekzému...prosím vás, co ze základních potravin můžu, abych se vyhnula mléku? Co nemůžu - toho asi bude více, tak se ptám přímo, co můžu...toho bude asi méně ...je to " zatím " na 14 dní, tak mi stačí vážně základ - jaké přílohy, jaké maso, pečivo, ... strašně moc díky za rady!

katyxq
3. čer 2013

@pinonka3 Obvykle se začíná "jen" s vyloučením nejčastějších alergenů, což je vejce ((http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/alergi... plus kuře), bílkovina kravského mléka (http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle... v té nejstriktnější verzi, takže nai máslo, žádné hovězí a telecí maso a vše, kde jsou obsaženy) a sója a její příbuzný karob (svatojánský chléb).
Čti složení všeho, co sníš, lepší rada není, naprostá většina pečiva obsahuje něco mléčného nebo soójovou mouku nebo sójový leciton, sladkosti taky skoro všecky, u uzenin často hovězí - ale dají se najít produkty s vyhovujícím složením, když ne v bežných obchodech, tak třeba v DM nebo ve zdravých výživách, když tě přestanou těch pár druhů vhodného pečiva bavit (jako mě), tak holt jedině péct si doma.

heket
4. čer 2013

@katyxq , moc děkuju za odpověď, dopoledne kaši nemám problém, právě jsem si vybavila, že jsem vařila ovocno-obilnou našemu prvnímu, když dostal vlčí hlad po návratu z nemocnice. Ale večer zeleninu nevím - ona mi po zeleninovém příkrmu celkem pravidelně kaká, několikrát jsem dala zeleninu večer a ona potom zoufale v noci řve a má bohatý a plný důvod 😒 - látkuju. Po kaši večer mi nekaká, až zase dopoledne (většinou kaká 2x denně tuhou stoličku), takže do této změny se mi kvůli nám oběma nechce. Ale možná by nevadilo dát dopoledne zelenino-obilný?

Prosím tě, jak se peče ta červená řepa vcelku, jak asi velká ta řepa je (mám zkušenost s malými kořeny cca 10cm v průměru až s obry většími než velký celer), jak dlouho se peče a neteče příliš šťávy, když se potom upečená krájí? Řepu jsem nikdy nepekla, děkuju za rady. Batát ve stravě máme, možná by šla péct na hranolky i dýně, tu používáme taky hodně.

katyxq
4. čer 2013

@heket řepa se umyje, zabalí do alobalu a na 180-200stupňů upeče doměkka, ty malé trvají tak hodinu určitě, upečená se oloupe (nekdo louoe horkou, někdo zchladlou, vyzkoušej, co ti půjde líp). Já do 9 měsíce malá mohla dávat jídlo nejpozději v pět, jinak se kroutila, budila (a to usínala až kolem deváté, desáté, takže to nebylo jídlo chvilku před spaním), do roka večeřela jen pár lžiček, jinak "jen" kojení 😉.