Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

krista
17. srp 2010

@perla200 ahojky, zrovna zítra se jí chystám dělat, mám doma rýžové mléko (neobsahuje laktozu, ani bílkovinu krav. mléka), udělám to z toho 🙂

lendaxy
31. srp 2010

ahoj holky i nám v pátek vyřkli ortel, že je malá alergická na kravské mléko ☹ Vůbec nevím co ji mám dávat k jídlu,mléko pije Nutriolon H.A, ale nevím čím nahradit máslo, čím zahustit omáčku ☹
Také jsem si myslela, že to nahradím kozím mlékem a jogurtama, tak teď fakt nevím poradíte mi někdo prosím?

krista
31. srp 2010

@lendaxy my jsme vypustili všechno mléčné, ale máslo jsem nechala, omáčky můžu vařit jen ty tmavé, smetanové samozřejmě nepadají v úvahu (svíčková, kuře na paprice...) u některých jde smetana vynechat, i když to neni třeba ono 😉
Jinak naše svačiny jsou teda otřesný 😖 jogurty a sýry jsme nahradili šunkou, marmeládou, ovocem, zeleninou (toho mi ale moc nejí) ... skoro nic zdravého 😔 Zítra jdeme znova na testy, doufám, že nám to vyvrátí a vrátíme se po 9timěs. k normálnímu jídelníčku.

krista
31. srp 2010

A jinak vařím i peču a klasické mléko nahrazuju mlékem rýžovým, takže to až takový problém není, spíš mám opravdu problém s těma svačinama, protože ona jen tak něco nechce, koukám, že vaše malinká je ale opravdu ještě malá, to Kristý byly už skoro dva roky. Lukymu bude teď rok a neumím si představit mu mléčné vynechat, šunku a takový věci do něj cpát ještě nechci 😔

hojani
31. srp 2010

ahoj holky, lendaxy..udivuje mě ten nutrilon H.A., tenje jen jako prevence, proalergiky je pak nutrilon allergy care.
máslo nahrazuji margarínem-ale můžou se jen určité druhy

jinač my svačinkujeme siváčky(nově amuňáčky, sojové dezertíky), mlíka zkouším od rýžového,přes pohankové,sojové... a ted jsem dostala od švagrové vzorek sojového mléka v krabičce jako fruko,synovec ho má hrozně rád,tak jsem zvědavá co ten náš brouček na něj řekne😉
a jinač ještě použiváme luštěninové pomazánky...
dokonce se mi podařilo koupit nemléčné lentilky a jak malý baští 😀 😀 😀, první mu stačila jedna dvě...a teď??? by chtěl sfutrovat celý pytlík najednou 😅

hojani
31. srp 2010

jinač veškeré jídla jako svíčková, koprovka atd..vařím z těch náhražkových mlík a v pohodě...jíme to celá rodina bez větší újmy 😉

jinač se dá uvařit i pudink z vody, třeba s jablíčkem na kostičky.. trošku ocukrovat ,okyselit...takjako by želetinu na buchtu či dortík...to nám taky chutnalo ..popř. uvařit s tím nahrážkovým mlíčkem

krista
31. srp 2010

@hojani tu soju vám závidím, malá reaguje i na soju, takže většinou když už najdu pomazánku bez mléka je tam soja a ty zeleninové jsem našla nějakou luštěninovou a houbovou ve zdr.výživě a to mi nejedla, škoda no 😉

hojani
31. srp 2010

@krista jo máme velkou výhodu,že opravdu jen to mléko...synovec měl jak lepek,vejce,mléko..a to se fakt těžko schání 🙄 teď už mají jen mléko a bílek..tak se zase lépe žije a se švagrovou se tak doplňujem ,když seženem cosi nového 😉

ty siváčky (nově amuňáčky) jsou rýžové dezertíky,tak zkusit třeba to http://sivo.cz/Produkty-Jogurty.html , od nich jsou i ty pomazánky...je jich šíleně moc..a mým dětem jede jen valašská a fazolová..ostatní nechcou...připomínaj trošku jakoby paštiku.
a třeba ten domácí pudink zkusit...já jsem ze začátku víc kouzlila doma...teď už víc kupuji 😉 ,tak doufám,že se toho brzy střepeme, malého držím na dietě se dá říct odjakživa...šlo vidět,žemu to vadí..a právě mu vadilo i H.A. mlíko..ale dlouho mi trvalo než jsem se přes dětskou mudr probojovala na alergologii. Od doby co má totál nealergenní mlíko,tak je naprosto v poho, spí celou noc (tak se budil i 10x -hodně ho zlobilo zažívání),není v kuse nemocný a je prostě v poho (ale bojím se přicházejícícho podzimu ☹ )

krista
31. srp 2010

@hojani Kristý nemá žádné mléko už asi rok a čtvrt, teda myslím tím klasické umělé, to jsme museli taky zrušit, ke snídani si dává to rýžové s Carem, pudink jsem doma dělala, ale nejí ho 😖 ty dezerty vypadají super, to bych moc ráda sehnala, už jsem se koukala snad všude po obchodech tak nevím kde to tady sehnat ☹ já každopádně doufám, že jí třeba vyjdou ty testy dobře... jsem napjatá strašně moc. Nejhorší je, že vidí u bráchy že mu dávám jogurty, občas nějaký Gervais a ona ví že to nesmí, strašně mě o to prosí, tak bych jí to ráda dopřála. A kde kupuješ ty siváčky ty? Dá se to sehnat někde v supermarketu nebo hypermarketu???

krista
31. srp 2010

A tohle jsou ty svačinky co jsem zkoušela 🙂 bohužel, nechce to 😝
http://sivo.cz/Produkty-Chlazene.html

Jednou jsem omylem koupila nějakou se sojou, prostě jsem rychle prolítla složení, protože děti jsou v krámě nervní a soju ani mléko nikde neviděla a doma koukám ještě jednou a složení: "soya" mě to prostě nějak nedocvaklo, to ji chutnalo, ale byla osypaná 😔

hojani
31. srp 2010

@krista no já to mám podobné,jen alergik je mladšídítko...a mu to nejde ani vysvětlit...a dcerka taky někdy ujede..a nechá kelimek od jogurtu na stole...a co myslíš...jak myš za sýrem...se neotočím a on v tom prázdném kelímku po lokty 😠
já je kupuji ve zdr. výživě, a vpodstatě,tam kde jsi kupovala ty svačinky (to jsou ty co taky kupuji,ale jenty dva druhy- starší dceři první nejeli,ale teď už je baští v poho),tak by měli být schopni objednat i ty dezertíky...je to jedna firma.

taky se mi stane,že koupím cosi a je v tom mlíko,i když jsem ho tam neviděla...ale jinač sušenky a takové se dá docela sehnat v normoš obch. síti,pokuď člověk hodně čte 😉

lendaxy
31. srp 2010

¨holky díky.My jsme už z porodnice odcházeli s toxoalergickým ekzanténem, takže jsme byli na mléku Neocate, ale postupně se jí to zlepšovalo a mudr nás dal na Nutrilon H.A, takže teď mám doma 11 pikslí nutrolonu, a nevím jestli nás na tom mudr nechá nebo poradí něco jiného.malé byl rok a ty svačiny jsou otřes, protože fakt skoro nic nesmí.

krista
1. zář 2010

@hojani a jaké kupujete sušenky? Já třeba bez alergenu ještě nic nenašla, aby tam nebylo mlíko, ani kakao ☹ kupuju jen ty rýžové, kukuřičné křupky 😅 Dneska jsme byli na odběrech, je to hodina a malá ještě pořád řve 🙄 😖 no a výsledky budou za tři týdny, tak jsem strašně zvědavá. Jinak jsem včera psala do té firmy jak jsi házela odkaz tak mi odepsali kam dodávají a je to jeden obchod tady kousek, hned včera jsem se tam vydala, ale začlo tak strašně pršet že jsme to vzdali, jestli ale vydrží dnešní hezké počasí, tak vyrazíme a těším se, ještě aby to jedla, známe jí 😖

Taky mi dneska říkala gastroenteroložka že mám zkusit to H.A., já si myslím, že malá ho stejně chtít nebude, no tak při nejhorším ho dám prckovi, ten ho třeba vypije, i když nevím, myslím si, že chuťově asi nebude pro ty děti moc lákavý že 😅

hojani
1. zář 2010

ahojky holky,

lendaxy co to je ten tox. ekzantén?nesmíte jenmlíko nebo i něco víc? Tomík má dietu od půl roku..a nesmět jen mlíčko je furt velká výhra v té stravě

kristi - myse vyhýbáme opravdu pouze jen mléku, kakao,hořkou čokošku normoš můžeme, v albertu mají euroshoper sušenky...hranaté obdelníčky-- v podsatě obyč. bebe sušenky to jsou, také tam mají farmářské sušenky tři různých příchutí - ty jsou jak bebe dobré ráno chutově, potom sušenky med. PÚ, bebe brumík lodičky nemají mlíko, slané tyčinky Bořka stavitele -jsou bez posypové soli, v lidlu mají i takové makové kolečka jako telka,a takové tyčinky s kmínem... i v lídlu jejich značka čokopiškotů je bez mlíčka.
ale opravdu se vyhýbáme pouze mlíku,jinač vše v poho..první jsem byla úzkostlivá a řešila vše...teď už ne... a taky záleží jak se stavíte k popisku: může obsahovat stopy mléka.... - toto stejně jako švagrová beru,že je to vyráběno v provoze,kde dělaj i z mléka,tak se může stáát,ale v podstatě v tom výrobku nic není (já to beru jen jako jejich krytí kdyby náhodou něco-švagrová tak samo a to je synovec velký alergik,že mu i volali rychlou po prvním UM)
Taky v albertu jejich albert závin jablíčkový,makový- bez mléka
Je toho dost a všeobecně je dobré číst výrobky těch levných značek co napodobuji výrobky z reklam 😉

kristi a nenechala bych se odradit prvním nezdarem,že to malá nevezme, určo bychpokus opakovala 😉..popř jestli jí přesnídávky,,tak třeba míchat i s nimi..a postupně ubírat..prostě ji ošálit 😉

Tomík původně nechtěl pít nic krommého mlíka a to ještě jen z prsa přímo a jen doma, v terénu ani ránu ani z prsa ani z flašky ani UM....děsné to loňské léto bylo s výletováním..a pod.... teď vypije co teče z čekoholiv 😀...H.A. mu nedělalo žádný chuťový problém....a alergy care,které je vyhlášené tím,že je hořké..taky ne..Pije jak duha 😉

krista
1. zář 2010

@hojani ty jo toho je těch sušenek, ale tam říkáš že je asi kakao viď? Já dávám bacha i na to, udělala jsem kdysi kakaovou buchtu a z toho se mi taky osypala. To jak říkáš ty stopy a že je vyráběno v závodě co zpracovává mléko ani moc neřeším protože to už bychom fakt nemohli koupit nic že 😅 takový ty buchty já peču doma, tak jsem si spíš říkala nějaký ty sušenky 🙂 S tím H.A. uvidím teda, dneska jsem zkoušela trošku jogurtu jak nám Dr. dovolila, moc jí to chutnalo, ani se nedivím, jen aby jí teda nic nebylo, výsledky budou až za tři týdny, jsem na to zvědavá, nám jde především o to vyloučit celiakii, kdysi ji vyšel pozitivně lepek, tak abych se ještě nedivila 😕 😒 no uvidíme, díky za typy, je toho kopec, to si napíšu a budu chodit po obchodech 😀 je teda fakt, že jsem těch sušenek prozkoumala jen pár, pak jsem to vzdala, jednak děti v obchodech vyvádí a Kristý na co sáhnu by hned koupila a za druhé jsem usoudila že mlíko je fakt všude 😝

hojani
1. zář 2010

@krista kakao je v jednom ze tří druhů těch farmářských sušenek..možná v těch M PÚ,jinač myslím,že ne..ty bebe jsou fakt jako bebe....
no já právě přišla na to,že ty levné značky ty výrobky šidíí o to mlíko 😀,takže perfektně k našemu prospěchu 😉,no ale jestli řešíte lepek..tak to je asi ve všech klasická mouka..

jinač zkusit kokina ve zdr výživě...od tama kupujem taky různé grahamové a aspol... jestli jsi kakao zkusila jen jednou,takbych udělala test ještě jednou..popř. carobový prášek...já ho mám doma místo kakaa... a taky dětem chutnaj rozinky v carobu 😉 nejen dětem 😀

krista
1. zář 2010

@hojani néé ten lepek teď neřeším, nemáme držet bezlepkovou dietu, jen jí jednou vyšel pozitivní tak teď dělali komplet rozbory na lepek, cholesterol, cukr, mlíko... no tak uvidíme, ale ona tím ekzémem opravdu na lepek nereaguje, tak doufám, že se to nepotvrdí 😉

Grahamové sušenky jednou koupila babička, už netuším co tam bylo, asi soja? No malá se šíleně osypala 😔 chutnaly jí, ale bohužel... carobový? To ani neznám člověče 😅 to se musím podívat 🙂

A co vaříte na obídky? Nějaký mňamy typy? 🙂 mám pocit že vařím pořád to samé a samé slátaniny 🤐

No už se těším až vyrazíme do obchodu 😀

hojani
1. zář 2010

@krista tak to jo,tak ať testy výjdou o.k....já netuším kdy nás budou testovat znovu...v listopadu máme u obou dětí naplánované kožní testy,ať se ví přesně co vše jim dělá problém.

na oběd už vařím vše. jen méně kořením 😉 ,ale díky tomu,že vařím jen já.tak už mi to taky příjde jednotvárnéé...no teď vlastně ne,protože teď jsem lazar a nesmím camrat...tak cosi uklohníme s manžou..a částečně něco donese mamča 😅 ,se bojí,že ji umřuhlady 😀

hojani
1. zář 2010

http://www.bioobchod.cz/svatojansky-chleb-karob... to je on 😉 ,používá se jako náhrada za kakao

krista
2. zář 2010

@hojani tak to je super, díky za typ a jak to chutná? Že bych zkusila nějakou tu buchtu nebo dort, ale aby to bylo k jídlu 🙂
A u vás se alergie projevovala jak, že máte kožní testy? Taky ekzémem?

hojani
2. zář 2010

@krista to je jak sypký kakaový prášek (jak holandskékakao 😉 )
my jsme šli už z porodnice osypání (nevím z čeho, já nic nejedla...ale první noc dostal příkrm)...s tím jsme se trápili tři měsíce z rozlitím na celé tělo...dohady o kvasinkách, hormonech, ekzemu....nakonec pomohly až kortikoidy...kožařka to nakonec uzavřela jako ekzém..a postavila na dietu mě jako kojící matku....
T. je únorový...v létě jsme začli zkoušet UM pro případ,aby ho mohl nakrmit někdo jiný a já si mohla odskočit (odstříkané MM odmítal, i když jsemměla namraženo dost.), a to nám začly průjmy,které trvaly dva měsíce, šíleně ho trápilo celé trávení + ublinkaval od začátku,ikdyž nebyl překrmený (dodnes v 18 m vypije max. 180 mlíka najednou),v noci nespal, od září se přidali kašle ,nudle, furt dokola...nevydržel ani 5 dní zdravý (včetně starší ségry), přešel přes bronchitidy, zápalplic o vánocích...neuroložka už měla zálusk na alergii na BKM, zastupujicí mudr. též..já též, jelikož to máme v rodině...naše dětská ovšem hluchá..ale já už jakštakš dietu nasadila...ale dávala jsem jen H.A. mléko...to bylo málo...nakonec jsem si alergoložku vybojovala letos na jaře...potvrdilo se mléko a astma...takže se hledá příčina astmatu...
obě děti promarodili v kuse s mini pauzami 3/4 roku...než jsem dostala dcerku na alergologii (protože u dětské jsem si vybojovala doporučení jen pro syna),tak ji začly dost silné astm. záchvaty......tak mi bohužel oba skončili na kortikoidech...ale je fakt,že od té doby se drží...T. s ročním opožděním začli očkovat....máme teprve 3.platné hexy v 18m...a to napíchané v posledních 3 měsících, co se držíme. Te´d se bojím toho podzimu,co to s nimi uděla...toho se fakt děsím

krista
2. zář 2010

@hojani no tak to je jako blbej film 😲 😔 to jsme proti vám měli prakticky prd, hlavně když se Luky narodil tak jsme neustále lítali po doktorech, nebyl týden v klidu, vždycky nervy, všude se dlouho čekalo, pak mi Kristý doma proječela hodiny a hodiny, protože měla taky otřesnej ekzém, pořád se jenom škrabala a my ji mazali a brečeli taky, do toho dostala zácpu, takže opačný problém jak u vás a ta trvala taky hodně dlouho, i s lékama ☹ už to nechci nikdy zažít, ale bojím se, že u malýho se tomu taky nevyhneme, on se mi osypal coby tříměsíční, ale to byla asi moje chyba, byla jsem nemocná a dala jsem si do čaje med, od tý doby byl osypanej tak nárazově, taky jsem si dala mléčnou dietu a vždycky se to upravilo 😉 teď ho nekojím, je na UM a musím zaklepat, že je celkem OK, ale počítám, že až bude nějaká viroza nebo tak něco, tak se to hrozně zhorší, děti teď jsou dlouho zdravý. A k tomu ublinkávání, malá měla reflux od narození do 13timěs., malý ho má taky pořád, za chvilku je mu rok, tak jsem zvědavá jak dlouho se ho to bude držet 😕

hojani
2. zář 2010

@krista no taky pěkné...mi oba blili od narození a přešlo nám to přechodem na tuhou stravu a tím že děti už neleží..ale T. má furt slabý žaludek...stačí aby zabrečel a jde to zněho ven... na testech na reflux jsme nebyli..
No my jsme exoti..jakštakš domarodili děti a sesypala jsem se já...už mám toho všeho dost 😠 ,doufám,že tenpodzim zima bude lepší 😉
Jinač se zácpou jsme se hodně natrápili u dcery...

krista
2. zář 2010

@hojani neboj my jsme taky exoti 😅 já jdu v říjnu na operaci se žlučníkem, pořád někde lítáme po doktorech, je to takovej koloběh, kterýho se asi nikdy nezbavíme 😝 ale pevně doufám, že ano 🙂 tak vám držím palečky, aby i u vás bylo líp, já pořád věřím, že ta alergie na mlíko je prostě jen přechodná 😵

hojani
2. zář 2010

@krista tak teď jsi mě potěšila a i dnes rozesmála...nejsme jedinííí..ale né že bych vámto přála....to mlíko je v poho..dá se s tím v poho žít, jak si zvykneš..a měla by vymizet 😉
teď tě pobavím jáá, jsem čerstvěpo operaci kolene...a samo se nezotavuji tak rychle jak mudr tvrdil...takže doma fest bojuji a se mnou celá rodina,protože nezvládám se starat o děti 🙄

krista
2. zář 2010

@hojani tak jestli si po operaci kolene tak se ti ani nedivím ☹ a rodina bojuje v tom směru že se snaží pomáhat nebo spíš moc ne? 😅 já teda jdu jenom na laparskopii, snad se to povede 😉 a tak bych se měla hojit rychle, doufám, protože jinak budu na ten boj sama, manžel bude mít dovolenou ten týden co budu v nemocnici aby se postaral o děti a pak mi začne opět tvrdý režim, ale už se to nedá vydržet s tím žlučníkem takže já se na tu operaci i těším a doufám, že mi pak bude lépe 🙂

Já si na to mlíko pořád nějak zvyknout nemůžu nebo teda zvykla jsem si, ale pořád mám nutkání dát někam smetanu, dát někam sýr, na návštěvách musím neustále hlídat aby jí nějakej "dobrák" nešoupnul čokoládu, kdykoliv dostane i blbý lízátko tak hledám složení a pokud tam neni tak jí ho radši nedám, ona potom nechápe proč jí to máma upírá, proč jiný děti to můžou, proč jí Luky jogurty ☹ v tomhle směru je to pro mě dost náročný vidět ty její smutný oči a jak prosí strašně moc 😔

drago
21. zář 2010

Krista my když jsme začínali na dietě tak já se skoro úplně složila. Myslela, že bude jen na vodě. Ale na internetu je spousta receptů, hodně jídel a pomazánek jsem si vymyslela sama. Malé skoro všecko dělám doma. Většinou ve všech potravinách je něco co vadí. My máme bezlepk. bezlméčnou, některé druhy zeleniny, z ovoce může jen jablka, hrušky, zkoušela jsem banány, ale nesmí víc jak jeden za den a broskve. Nesmí kakao, vadí ji konzervanty, barviva, bylinky a koření.. Pořád doufám, že se to zlepší. Skus projít zdravé výživy. Místo kakaa používám karob, malé vařím z rýžového mléka v dm drogerii ho mají docela levné. Používám nori řasy a po polévek a omáček wakame. Dělám doma veškeré pečivo, sladké koláče, koblihy, buchty i dorty jsem dělala. V létě jsem ji dělala i zmrzlinu. Dá se sehnat i čokoláda rýžová s karobem. Kdybys chtěla s něčím poradit tak klidně pisni. Nevím jestli to tady někdo psal, ale dá se koupit i rýžový desert vyrábí ho naturgreen a chutná jako pudink. Já jsem ho sehnala jen na netu, u nás ve výživách mají jen ty klasické rýžové s ovocem a ty malá nesmí. 😒

krista
21. zář 2010

@drago ježiš teda vy toho máte, to klobouk dolů jak to zvládáte!!! Já teda musím říct, že jsem včera malý volala na testy, byla 1.9. na krvi a je naprosto zdravá, všechno vyšlo negativně, byla jsem moc překvapená, takže už pár dní i to mléko zkoušíme a nic jí to nedělá, jsem šťastná jako blecha, malá se teď hodně rozjedla, každopádně rýžové mléko dáváme pořád, nebudeme nikam chvátat a všimla jsem si, že dělám i hlavní jídla pořád stejná 😅 spíš jde o ty svačinky, že dostane jogurt, gervais, sýr... všechno jí moc chutná. Každopádně díky moc za rady, člověk nikdy neví kdy se mu tohle může hodit, třeba mě to čeká ještě se synem, i když doufám, že ne 😉

drago
21. zář 2010

krista tak to závidím a držím malé palečky, kéž by se to tak i u nás zlepšilo. 🙂

krista
22. zář 2010

@drago moc bych vám to přála, co jsem takhle četla tak u hodně dětí to vymizí, teď jen aby se to nevrátilo 😉
A tu bezlepkovou máte preventivně nebo má malá celiakii??