Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

jennyska
9. lis 2013

@eyael @z.u.z.k.a. @katyxq

Ahojky 🙂
Tak klidně napište zkušenosti se značkami, které jste používaly, do článku Alergie na BKM a my to pak s Katyxq, která články tvoří, přehodíme k daným tématům, jakmile vzniknou 😉

Děkujeme a přeji fajn večer! 🙂
Janča

heket
21. lis 2013

@jennyska , já také nemám čím přispět, malá byla kojená a teď v 16m jí žádné UM už zavádět neplánuju, dobře mi jí prakticky všechno, co předložím, takže pojedeme přes pestrou stravu.

belasy_motylik
5. pro 2013

Maminy detí, ktoré z akéhokoľvek dôvodu nemôžu mliečne potraviny - aký tuk dávate do vianočného pečenia???

betelgeuzz
5. pro 2013

@belasy_motylik do perníků jsem dala alsan a poznat to není.

katyxq
5. pro 2013

@belasy_motylik Alsan (do lineckého), nebo sádlo (do rohlíčků)

luly13
10. pro 2013

@katyxq to sadlo je po slovensky klasicka bravcova mast? 😅

katyxq
10. pro 2013

@luly13 jojo 😉

tallia
18. pro 2013

@belasy_motylik
Ahoj, dá se péct jednak bez použití tuku - třeba čokoládové pusinky s kardamonem, pokud budeš chtít, pošlu ti recept, jsou výborné,
další varianta je rostlinný tuk - řepkový olej bývá fajn, udělat se z něj dají třeba moc dobré vánoční perníčky, taky můžu poslat recept.
Pak mám ještě recept na nepečené cukroví bez laktózy (a současně i bez lepku, sóji a dalších látek, tohle všechno u nás doma musíme vynechat).
Pokud chceš nahradit třeba máslo, jde koupit mandlové máslo, ale je drahé.

sebo1
5. led 2014

Prikladám odkaz na zaujímavý nemecký dokument o kravskom mlieku. 🙂 Viac na: http://www.i-potraviny.sk/loz-o-mlieku-nemecky-...

mizulienka
15. dub 2014

@luthien.k co si prosim ta myslis o biorezenancii?
mam taku dilemu, malej robili testy asi pred pol rokom ale ziadna neznasanlivost na BKM jej nevysla...pred mesiacom sme boli na tej biorezonancii a tam nam povedali, ze mame vysadit vsetko mliecne....
vsetko to kvoli ekzemu, v poslednom case sa jej ekzem dost zhorsil a nevieme sa nejako ustalit, stale sa strasne skriabe, v noci nespime, je z toho dost podrazdena, nervozna, placliva...
uz vazne neviem, co by som mala robit, kozna nam stale predpisuje kortikoidy a protopic, nechcem jej to davat, bola by som radsej keby sa s tym dalo nieco robit inou formou...dakujem velmi pekne.

mizulienka
16. dub 2014

ahojte, viete mi prosim vas poradit?
co je napisane napr na sunke alebo uzenine, ked tam je nejak schovane mlieko?

a muz teraz kupil tmavu cokoladu a je na nej napisane, ze nie je pridane ziadne mlieko, ale v zlozeni je kakove maslo - moze to obsahovat BKM?

luthien.k
16. dub 2014

@mizulienka já si o ní myslím, že je to tahání peněz z lidí 😅 Běž se určitě poradit ke kam.zyk do tématu o atopickém ekzému, to by bylo určitě nejlepší 🙂 Jinak ta čokoláda - kakaové máslo nemá s BKM nic společného. U těch uzenin - nejraději bych Ti tedy řekla, abyste je nejedli, protože jsou rakovinotvorné (i šunka, viz http://www.stream.cz/nejnovejsi/adost/10001380-...), ale co se týče Tvého dotazu, tak tam je napsané, že zkrátka obsahuje mléčnou bílkovinu/mléčné proteiny.

mizulienka
16. dub 2014

@luthien.k dakujem za odpoved 😉
sunku jedavame velmi malinko, len som rozmyslala, ze ako pod cim tam moze byt schovane mlieko, ked stale pisete, ze aj uzeniny obsahuju mlieko 😉

o tej biorezonancii mam aj ja pochybnosti, len chytam sa aj slamky a on vravel vysadit mlieko, ze jednoznacne to jej robi zle....preto sme presli na bezmliecnu dietu, mozno som urobila zle....ale neviem sa nejako dostat na zaciatok a urcit, co vlastne jej robi zle...pojdem este za kamzyk...dakujem velmi pekne

este jednu otazku mam existuje aj nejaka nahrada za kyslu smotanu? 😉

tina_7
25. dub 2014

...prosím maminky se zkušenostmi s ABKM jaké instantní nemléčné kaše jste dávaly dětem? Naše malá odmítá veškeré příkrmy kromě pohankové a rýžové kaše zadělávané vodou, chtěla bych vyzkoušet ještě nějakou jinou. Dívala jsem se v lékárně, že hodně jich je dochuceno vanilinem - ten nevadí? Předem děkuji!

katyxq
25. dub 2014

@tina_7 raději dělǎm kaše domácí - viz https://www.modrykonik.cz/kase ... ale pokud chceš vyloženě instant, tak zajdi do zdravé výživy a koukni na značky Countrylife nebo třeba Nomina

tina_7
6. kvě 2014

Díky! Ona právě ty doma dělané moc nechce a baští mi instantní, asi že jsou jemnější, tak jsem chtěla najít ještě jinou příchuť... kamarádka mi doporučila kukuřičnou Mišutku, trochu se bojím kukuřice, zda není GMO, ale prý by neměla, tak to zkusíme.

eyael
13. kvě 2014

Ahoj holky, před cca dvěma lety jsem řešila v téhle diskuzi stejnou věc jako vy - moje dítko má alergii na BKM. Dalo mi velkou práci vůbec zjistit, o čem tahle alergie je, na koho se můžu obrátit, na co mám nárok a jak vlastně mám pro svoje dítě vařit, kde nakoupit a čeho se vyvarovat. Pokud se chcete dozvědět informace a praktické postupy odzkoušené na mém vlastním dítěti, přijďte k nám do mateřského centra Balónek na Praze 4 na besedu věnovanou této alergii. Beseda je bezplatná, platí se jen symbolická částka 50,- Kč za brožurku s detailními informacemi, kterou si pak odnesete domů.
Pište mi do SZ pro další info, nebo pokud to admin nesmázne, tak se podívejte na FB stránky centra https://www.facebook.com/photo.php?fbid=8611015... . Těším se na viděnou 😉

pisisvori
2. pro 2014

@luthien.k i ostatní když mimi nechtělo UM Nestle Althera mám zkoušet jiné třeba Nutrilon Alergy Care nebo to nemá cenu a prostě to pít nebude, když byla zvyklá na MM a Sunar premium? Díky

pherenika
1. čer 2015

Dobrý den maminky,dnes potvrzena alergie na kravské mléko :( Mám 18m.holčičku jí skoro vše,ale pořád byla a je závislá na lahvičce se sunarem,čím jí ho nahradit?V lékárně mi poradili rýžové mléko,ale to jí nejspíš nedá vše :( co má,děkuji za rady 🙂 Veronika

nikolinanikola
16. lis 2015

@luthien.k
Pročpak se nedoporučuje nahrazovat ovčími a Kožíková produkty?

nikolinanikola
16. lis 2015

@luthien.k
Pročpak se nedoporučuje nahrazovat ovčími a kozími produkty?
@luthien.k

letote
18. lis 2015

Dobrý den maminky,mám 15-ti měsíční dceru,která je od 4 týdne po narození velmi silný atopik,od 1.měsíce musela být dokrmována Nutrilonem H.A.,který nesnášela měla koliky,průjmy,ekzémy...byla rovnou převedena na Alergi Care,který ji vyhovuje.Kojená byla bohužel pouze do 6.měsíců (kvůli mým zdravotním problémům),musela být odstavena.Alergologem byla prokázána velká intolerance BKM,alergie na brambory,banány,jablka,mák.Trochu i vejce.Nyní na 15.měsících brambor ani jablko problém nedělají.Alergolog trvá na pokračování v Alergi Care 2,ale pediatr mi doporučuje přejít na Nutrilon H.A.3,jelikož se Alergi Care 3 nevyrábí.Jsem ve slepé uličce,jelikož vím jaké problémy měla i po H.A. mléce nechce se mi přecházet,jenže Alergi Care už pro ni asi nebude mít potřebný obsah živin v poměru k jejímu věku.Bylo mi doporučeno i kozí mléko,ale v přiměřené míře jelikož má minimum železa,jenže ona mi i po něm zvrací ☹.Když jí UM přestanu dávat úplně nevím čím ji mám nahradit vápník,bílkoviny...atd.co v mléce je,když díky alergiím má omezený jídelníček.Její bratr má také potravinové alergie a proto hrozí,že může být i ona alergická na to co on (ořechy,citrusy,broskve,kiwi..).Na BKM nebyl nikdo z jejich sourozenců alergický,proto jsem nic takového nemusela řešit,ale teď si nevím rady,chtěla bych aby měla pestrou stravu,ještě,že nemá alergii na lepek,to naštěstí vyšlo dobře.

nikolinanikola
19. lis 2015

@letote
Kalcium můžete nahradit
1, Kalciovým sirupem http://www.lekarna.cz/generica-kalciovy-sirup-1...
2, v potravě nejlépe mořskou řasou (nadrtit a přisipat do jídla nebo dělat rolky se zeleninou). Mořská řasa obsahuje daleko více kalcia než jakékoliv mléčné výrobky: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

Co se týče brambor můžete nahrazovat batátou, podle všeho je i zdravější než brambora.

Jinak moc děkuji za výstižný dotaz, máme taky problém, že mi nechce malá pít HA. Kojila jsem ji do 1 rok a 3 měsíců...podle výrazu malé přijde HA nechutné a vypije ho stěží. Proto bych se ráda zeptala, co je tak zázračného v těch nemléčných HA, které by děti měli pít do 3 let? Dokáže to někdo vypsat:
- co je vše v HA tak důležité a na co to má vliv
- co je třeba nahrazovat, aby jsme nemuseli dítě nutit pít HA?

Děkuji moc

nikolinanikola
19. lis 2015

@tina_7 tohle ještě naší malé chutná http://www.bioviolka.cz/amunacek-rakytnikovy-12...
Jinak instantní kaši začal dělat jako novinku minulý rok NUTRILON.

katyxq
19. lis 2015

@nikolinanikola protože ovčí a kozí mléčné bílkoviny (i jiné savčí) jsou vélmi podobné těm kravským, riziko reakce je vysoké (a ta reakce může naskočit hned nebo i časem)

nikolinanikola
19. lis 2015

@pisisvori My jsme vyzkoušeli HA Nutrilon i UM Nestle Althera. V podstatě když to malá pila, tak jen, aby mi udělala radost. Primář dětského mi řekl, že když si dítě zvykne na sladké mateřské mléko, tak je těžké, spíše v podstatě nemožné přejít na HA. Tím, že je bílkovina v těchto nápojích štěpená, tak je velmi specifická hořká chuť, kterou nelze ničím změnit

nikolinanikola
19. lis 2015

@katyxq je děkuji za odpověď. To jsem nevěděla, ani prozatím nikde nenašla. Kozí i ovčí produkty právě používáme. Chápu to dobře, že tedy i zázračné v současné době opěvované colostrum může způsobit reakci při alergii na BKM?
Zatím mám jen právě opačné info:
Že kozí mléko především tedy mateřské kozí mléko (colostrum) blahodárně působí na alergie i trávící trakt. Což je problém ABKM, kdy hlavním problémem je kasein a děti mají zpravidla problém ABKM do vyvinutí trávícího traktu. Někdo uvádí, že je to i díky větším molekulám v kravském mléce. Kozí mléko obsahuje beta-kasein, který je založen na úplně jiné frakci, má odlišné složení a odlišný podíl bílkovinných frakcí a že je snášeno bez problémů nejen u dětí, ale i u dospělých.

Existuje prosím nějaká podložená studie nebo odborné zdroje na toto téma?

Ještě bych se taky ráda zeptala, jestli nemáte nějaké odkazy na studie ohledně reakcí na povinné očko a jak v případě ABKM postupovat , protože tam je také kasein?

nikolinanikola
19. lis 2015

@pisisvori, @letote omlouvám se za chybu v předchozích příspěvcích. Místo NUTRILON Allergic care jsem napsala HA jde to nějak upravit. Jinak pozor v lékárnách, tam to taky často pletou :-/

katyxq
20. lis 2015

@nikolinanikola ano, colostrum obsahuje kravské/kozí mléčné bílkoviny ... navíc jsou ta kravské/kozí, ne lidské, protilátky a nikdo neví, co to udělá s imunitním systémem dlouhodobě. Plus eticky je problematické - bez colostra mládě umře. O kozím mléce se traduje mýtů 😅 https://www.modrykonik.cz/kozi-mleko https://www.modrykonik.cz/alergie-na-mleko ... že ti někdo uzná ABKM jako kontraindikaci očkování je spíš z říše fantasy (bohužel), já už dál neočkuju, podepisuju reverzy, malou tedy nevezmou do státní školky atd.

veronm
29. únor 2016

čím doplnate u detí, 3 roky vápnik pri BKM? Brokolicu, šošovicu, nechce papať