Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

penelopa77
12. bře 2011

Ahoj luthien.k, prosím ťa, vieš mi poradiť nejaký link, kde by som sa dostala k receptom? Dcera ma alergiu na BKM a vajce, tiez ma vyrazky na tvaricke, sme dva mesiace na diete (bezvajecnej, na bezmliecnej sme od narodenia, pije Nutrilon AC), mam pocit, ze sa pomaly tie vyrazky stracaju, nam gastroenerologicka povedala, ze by sa to malo do mesiaca stratit, som prekvapena, ze pises az pol roka. mam pocit, ze jedalnicek mame stale dokola rovnaky, do varenia pouzivam ryzove mlieko, vacsi problem mam s desiatami a olovrantom, dokola ovocie a ryzove dezerty a chlebik s perlou s vitaminmi. Pozerala som diskusie aj o alergii na BKM aj o atp. ekzeme, ale recepty sa mi tam nejako stracaju, su dost rozsiahle tie diskusie. Dakujem

luthien.k
13. bře 2011

@penelopa77, vyrážky se sice do měsíce ztratí, ale ne alergie!!! Někdy i to čištění od ekzému trvá déle, klidně toho půl roku, protože do toho vstupují další vlivy, na které jsou malí atopici citliví (růst zubů, očkování, infekce, počasí atd.).

stipa
27. dub 2011

Holky posílám vám sem nějaký receptík - sušenky bez BKM a vajec

Špaldovo-kukuřičné linecké sušenky – (vhodné na všestranné využití, koláčové korpusy nebo vánoční cukroví..)

1.varianta - základní
150g špaldové mouky hladké (nebo normální klasická bílá mouka)
150g celozrnné mouky špaldové
200g rostlinného margarínu (já dala Perlu s vitamíny, ale může být cokoli na pečení co neobsahuje BKM a je vhodné na pečení...)
100g třtinového cukru (můžete použít i rýžová sirup nebo slad...)

Všechny suroviny zpracujeme v těsto a necháme v chladničce cca 1 hod. Po vychladnutí vyválíme a vykrajujeme různé tvary pomocí vánočních tvořítek či malé skleničky na frťana, komu jak je libo🙂

Pečeme v troubě při mírné teplotě 150 st. Cca 15 min. Pokud děláte korpus tak pečeme o něco déle. Sušenky nemusíte obalovat v cukru, jsou sladké a jsou křehké a velmi chutné i druhý den.

2 varianta: 1/3 špaldové mouky nahraďte moukou kukuřičnou nebo pohankovou – (tuto variantu špalda s kukuřicí jsem pekla já a sušenky jsou výborné🙂

3.varianta: pokud chcete doplnit zdravý tuk (a není žádná reakce na ořechy) odeberte ze základního receptu 100g mouky a přidejte 150g namletých lískových či vlašských ořechů. Je to výborný korpus třeba pod jablečný mřížkový koláč.

4. varianta: hotové sušenky můžete namazat kvalitním džemem a spojit jako linecké cukroví nebo můžete použít oříškový krém (pokud není reakce) například „Karob a Ořechy“ ze Zdravé výživy.

5. varianta: na rozválené těsto nasypte kandovanou citronovou nebo pomerančovou kůru, lehce posypte skořicí (opět, pokud nevadí) a vykrajujte sušenky. Můžete přidat i sušený nebo kandovaný zázvor – Zázvorové sušenky.

6. varianta: odeberte lžíci mouky ze základního těsta a přidejte lžíci kakaa (nebo karobu) a tři lžíce mletých oříšků a plňte do formiček, můžete přidat i skořici a hřebíček. (opět pokud je na něco reakce, tak vynechte či přizpůsobte podle sebe)

7. varianta: do základního těsta přidejte 3 lžíce strouhané mrkve a 2 lžíce strouhaného kokosu (opět pokud je na něco reakce, tak vynechte či přizpůsobte podle sebe)

stipa
27. dub 2011

Ahoj všem co mají děti s alergií na BKM a vejce. Nechám zde odkaz na mazanec případně vánočku na Vánoce. Vyzkoušela jsem a je výborný, rychloučký, chuťově super!!!! Recept je tedy opravdu bez vajec, místo 1/4 l bílého vína jsem dala dohromady 1/2 l mléka (Oves milk, Reis drink.....) a místo másla jsem dala máslo Ghí (ale můžete dát margarín Stella nebo Vital, něco co je na pečení) a citronovou ani pomerančovou kuru ani šťávu jsem tam nedávala a velmi nám mazanec chutnal a prckovi snad nejvíce Vrchní kůrku jsem mu nedávala, neboť byla namazaná vejcem.
Takže holky fakt super recept!!!
http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=22146
Příště vám zašlu recept na sušenky, také pro děti s alergií na BKM a vejce také výborné, jen se po nich zaprášilo!!!

stipa
27. dub 2011

dnes jsem koupila v drogerii DM a jdou bezlepkové (rýžovo-kukuřičné) bez vejec a mléka http://eshop.provita.cz/milly-friends-125g-scha... ale ztkuste ty sušenky viz. recept výše - jsou výborné a vyjdou mnohem levněji.

stipa
27. dub 2011
evulina1
24. kvě 2011

Zdravím, dcera 11 měsíců úplně přestala pít mléko Nestlé Alfaré. Čím ho můžu nahradit? Pochybuju, že bude pít mléko stejně hořké,ale jiné značky☹ Mohla by už kozí mléko? Nebo jaké? To Alfaré nesní ani v kaši. Pozná to, že je to hořké. Prosím poraďte. Díky.

alami
31. kvě 2011

@evulina1 a prečo ti ho prestala piť? len tak sama od seba? mne keď syn z ničoho nič prestal piť kravské mlieko, zistila sa u neho alergia na BKM, teda asi sám vedel, prečo prestal. Malá ti teda asi má alergiu BKM, keďže ste boli na BKM. V žiadnom prípade jej nedávaj sójové, my sme prešli na sójové a vytvoril si na sóju alergiu, čo je strašne nepríjemné, lebo sója je naozaj všade a držať teraz bezsójovú dietu je neskutočne náročné -(popri tom máme refluxnú a BKM dietu - katastrofa)
ak by si prešla na kozie - existuje práškové - aj 100% kozie, alebo ako kozí nápoj s prímesami - to je pasterizované. Ak by si mala priamo čerstvé kozie, nezabudni dobre prevárať, inak hrozí prenos kliešťovej encefalitídy!! či je kozie vhodné pre tak malé dieťa, neviem, skús pogoogliť.
Ja by som dala asi ryžové, myslím, že by bolo najľahšie, ryžová múka sa môže zavčasu u detičiek, tak si myslím, že to by bolo v pohode. Pozor zas na zloženie u rôznych výrobcov, v ryžovom sa nájde zas aj sója - aj v pohánkovom napr. - zn Zajíc - dávajú tam sóju, ak ti ho bude veľa piť, aby ste si nenarobili zle 😖 my pijeme teraz tento http://www.vemica.sk/ryzovy_napoj.php?sekce=13

evulina1
31. kvě 2011

@alami, Ano, dcera má alergii na BKM. Koupila jsem rýžové mléko v DM drogerii a to pila. Pak jsem zkusila dát na půl rýžové a to Alfaré a zatím to pije. Ještě týden počkám a pak ji zkusím dát jen to Alfaré. Seženu Asiana rýžový nápoj v ČR? Díky

alami
1. čer 2011

@evulina1 to teda neviem, skús si pogoogliť, alebo nájdeš niečo podobné od iného výrobcu.

luthien.k
2. čer 2011

@evulina1, Reis drink z DMka je také moc dobrý, od roku můžete i Reis drink Calcium s vápníkem, malá už rok skoro má, tak bych se nebála pomalu ho zařadit. Ale jestli pije Reis drink s Alfare napůl, tak to je dobře, protože z výživového hlediska je to UM samozřejmě lepší.

lendaxy
2. čer 2011

ahojky já kupuji rýžové sušené mléko zajíc,Dělám s toho puding,zahušťuji omáčky a dokonce jsem z něho dělala i klasické buchty.Není to skoro znát, jen ten puding je trošku mdlejší.

lendaxy
2. čer 2011
luthien.k
2. čer 2011

@evulina1, @lendaxy, Zajíc rýžový obsahuje sóju, toho bych se vystříhala, stejně jako toho kozího, obojí je rizikové co do možnosti zkřížené reakce, ale o tom jsme se už bavily jinde 😉 Jsem zvědavá, co vy a jogurt -)

lendaxy
3. čer 2011

@luthien.k ano vlastně máte pravdu, ale čím nahradit odpolední svačinky?Ten jogurt jsem zkusila a zatím dobrý 🙂 jupíííí

luthien.k
3. čer 2011

@lendaxy, no super 🙂
Odpolední svačinka - já vařím pudink z rýžového mléka, pro lepší výživovou hodnotu do něj dávám nastrouhané jablko nebo hrušku nebo nějakou přesnídávku (někdy dám i piškoty, není to nic moc a hodnotu to rozhodně nezvýší 😅 , ale vejce nám nevadí a malý má sem tam radost 🙂) a nebo kupuji rýžový dezert zn. Amunáček nebo Kika (objednávají mi ho ve zdravé výživě, běžně ho u nás nemají). Nebo jen ovoce, ale to moc malý nejí (já mám skoro na vše alergii a jak to nevidí jíst mě tak to nechce 😖 ).

lendaxy
3. čer 2011

aha, no u nás v bio krámku nic rýžového nemají.Mě ten puding právě val moc nechce jíst.Tak je to těžký.Z ovoce může jen banán a nebo hrušku.Na soju alergická není, tak kupujem jogurty sojové a právě to střídám s kozímy a nebo ovčími.

zarzuela
3. čer 2011

@luthien.k Ahojky, máme taky alergii na mlíčko, pravděpodobně bílkovina i Lactosa, nějakou dobu nám nevadilo bezláktozové mlíčko AL110 a teď začal mít děsně trable i po něm. V diskusi se zmiňuješ, že jsi nashromáždila nějaký materiály, mohla bych poprosit o zaslání na IP, moc by mi to pomohlo.

Malej se mi trápil už od narození, bohužel Dr. se mi k testům povedlo dokopat až když mu bylo 10měsíců a vyšlo to k jejímu údivu pozitivně. teď jsme ve stádiu, že nemůže mléčného vůbec nic, rýžové mlíčko mi pít nechce, hned řekne ble ble a otírá si jazyk dlaní.

luthien.k
3. čer 2011

@zarzuela, pošlu, pro vás, jestli skutečně vadí BKM i laktóza, tak můžete pít Nutrilon alergy digestive care, Nestle Alfare nebo Neocate. Ale takový souběh je dost raritní, nicméně nemožné to není, znám i takové děti.

zarzuela
3. čer 2011

@luthien.k ono to je u nás asi dědičné, manžel má stejný problém :o( Nutrilon mi taky nepil je hořký... a ten Neocat jsem pátrala je straaaašně drahý :o(
Mě to přijde šílené, Dr. mi říkala, že může být uplně bez mléka, že mléko nutností není, všechny živiny má prý v ostatních potravinách. ale i tak se bojím aby mu nic nescházelo.. A Gastroenteroložka s námi vymetla, a radu jsme nedostali takřka žádnou, v čekárně jsme strávili 2 hodiny a za 5 minut jsme byli od Dr. venku. A to na mě ještě vylítla "co vy tady jako chcete" tak jsem jí řekla, že kvůli výsledkům z krve co drží v ruce potřebujem poradit co dál, a ona no tak vždyť pijete tu AL tak to nechte, změřila zvážila a dala nám sbohem. jednání děs :o/ nějak se v tomhle asi na Dr. spolehnout nemůžu, přijde mi, že sami o tom pořádně nic nevědí a diví se, že jediný projev u malého je ukrutná plynatost, do půl hodiny co vypije mlíčko má bříško jak přefouknutej balon a děsně křeče. Nejhorší je, že když se to už stane není mu jak pomoct.

luthien.k
3. čer 2011

@zarzuela, Neocate samozřejmě jen na předpis, jinak se to nedá.

zarzuela
3. čer 2011

@luthien.k aha to jsem nevěděla, že to je na předpis, a to se pak doplací zruba kolik? Chuťově je taky hořký?

zarzuela
3. čer 2011

@luthien.k děkuji moc za poslání, fíha to ti fakt muselo dát mraky práce 🙂 jsi zlato. Přečtu vše až malej bude večer pinkat. Co se týče kupovaného jídla už jsem tak nějak zběhlá, ale ještě tápu co vařit
Mě vždy může vzít ďas, když mi Dr. říká, "no víte on z toho jaksi vyroste" ale tak proč se nám to zhoršuje to už mi nikdo nepoví :o(

Ještě se chci opítat, ten Kokos milk, to kupujete sušený nebo v nějaký krabici tekutý, já narazila ve zdravé výživě akorát na sušený a ten obsahuje 0,5g laktozy na litr. a malému vadí i 0,001g/l :o( tak to asi žádný kokosmilk nemůže co?

luthien.k
3. čer 2011

@zarzuela, no já to mám konciopované na dietu bez BKM, takže laktózu tam neřeším, to už si budeš muset vychytat sama 😉 Neocate může předepsat alergolog nebo gastroenterolog a doplácí se asi stovka, což je super, ale chuťově popravdě nevím, my ho nikdy neměli, má určitě specifickou chuť, co maminy říkaly, ale jestli je hořký, to nevím, on se vyrábí jinak než ta další dvě hydrolyzovaná mléka... Zeptej se přímo v tématu Neocate, někde v kojencích ho najdeš...
Jinak vařit můžeš normálně, jen prostě mléko nahradíš obilným, smetanu těmi sušenými mléky nebo přímo obilnou smetanou, jen sýry moc nejdou, bez těch se zkrátka člověk musí obejít 🙂

zarzuela
3. čer 2011

@luthien.k Tak to je úžasné jestli jen stovka 🙂 dík moc za rady

monnaa1987
6. čer 2011

@evulina1 Krásný den,
nám dnes zjistila Mudr na alergologii z testů alergii na BKM a doporučila synovy (13 měsíců) koupit mlíčko BEBA HA že je prý chutnější a že ho děti mají raději. Je prý nasládlé. Poprvé budeme toto mlíčko kupovat zítra, tak jsem na to sama zvědavá. 🙂

Monika

luthien.k
6. čer 2011

@monnaa1987, a jaké má syn příznaky? Jak přesně mu tu alergii zjistili? Pokud má skutečně alergii na BKM, tak se NESMÍ pít HA mléko, tam je BKM jen částečně štěpená, při ABKM se pije plně hydrolyzované mléko, Nutrilon alergy care nebo Nestlé althera. A není pravda, že HA mléko je sladší, podle mých subjektivních chutí je HA mléko víc hořké než alergy care.
Mimochodem, HA mléko se používá jako prevence vzniku alergií u dětí do prvních příkrmů (pak už jeho podávání ztrácí smysl), NIKDY jako řešení alergie na BKM!

monnaa1987
6. čer 2011

Ano, máte pravdu. Nám dělali kompletní krevní testy kde vyšla intolerance alergie na kravské mléko IgA 37,60 a IgG více než 100 .Takže tedy pouze ohrožen zvýšeným rizikem alergie na mléko. Proto nám bylo doporučeno mlíčko HA BEBA .S tím jak je a nebo není sladké zkušenosti budu mít až zítra🙂 , to totiž poprvé mlíčko BEBA vyzkoušíme. 😉
U syna jsem příznaky nevypozorovala žádné .

luthien.k
6. čer 2011

@monnaa1987, aha, tak v tom případě se to má takto: pokud syn nemá žádné příznaky typu trávicí potíže (bolesti břicha, průjmy, hlen nebo krev ve stolici, zácpu), ekzém, není dušný, netrpí častou nemocností (horních cest dýchacích), po mléku nezvrací, prospívá nebo není chudokrevný, je nesmysl, aby pil HA mléko při takovém nálezu - hodnoty protilátek IgG a IgA totiž nevypovídají ohledně alergií vůbec o ničem, dříve si to alergologové mysleli, že vypovídají, ale podle nových poznatků tomu tak není, hromada lidí je má zvýšené a nic to neznamená (zdroj této informace je dr. Fuchs, špička české alergologie zejména v otázkách potravinových alergií). Jediné smysluplné testování na potravinové alergie je ze specifických protilátek IgE a ani to není 100% průkazné.
HA mléko se indikuje do doby, než jsou zavedeny první příkrmy (nejen ty mléčné), má podle výzkumů smysl ho podávat pro prevenci alergií obecně (ne jen té na kravské mléko), ale jakmile se tělo setká s dalšími potenciálním alergeny v podobě příkrmů, nemá jeho podávání další význam, takže rozhodně ne po roce věku.
Je to samozřejmě na Vás, co uděláte, jen píšu to, co bohužel dneska průměrný alergolog, který nesleduje nové poznatky, ani neví... Natož pediatr.

lendaxy
7. čer 2011

@zarzuela ahojky, to mlíčko Neocate jsme měli taky na předpis a platili jsme něco kolem 160,-Kč za 1bal.Akorát na chuť si už nepamatuji.