Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

heket
4. čer 2013

@katyxq , díky, řepu upéct určitě zkusím. Malá začala jíst ten druhý příkrm večerní až v průběhu 10 měsíce, do té doby stačil polední, potom začala projevovat hlad. Dostává cca 1,5 hodiny před spaním, koupu ji až po jídle. Ale musím říct, že od zavedení příkrmů se stran kroucení stále zlepšuje, už od zavedení polední masozeleniny prakticky zmizel občasný hlen ze stoličky, jehož původ jsem nemohla odhalit, držím poměrně striktní eliminační dietu při ABKM (jako kojící), zřejmě ji zlobilo ještě něco jiného, ale nepřišla jsem na nic. Nicméně po zavedení příkrmu hlen úplně odezněl, jsem moc ráda, a bolestivé kroucení je taky prakticky pryč, jediné, že se kroutí a pustí právě, když dlouze větříkuje 😉 . Usínáme taky později, mám sůvičku po sobě, takže jídlo je kolem sedmé večer a kojení před spaním kolem půl deváté... Ale bez večerního příkrmu má prostě velmi viditelný hlad, lítá po prsou sem a tam a k tomu si kouše ruce a pláče při ukládání, večerní příkrm byl a je už nutný. Ona je krom toho ovoce velmi jedlé miminko... 😕

katyxq
4. čer 2013

@heket ještě mě napadá - probiotika berete? Ty alespoň 10miliard baktérií denně (hodné nás tu třeba Swiss laktobacily "5" nebo Colon Dophilus, ty mi přijdou lepší), malá do roka 1-2miliardy denně, od roka 2-4miliardy (dobrem jsou Swiss laktobacílky baby, Infants Dophilus, Infants Dophilus plus, co nemůžu doporučit jsou vysypávací sáčky Biopron, koupila jsme jednou, nenapadlo mě předem studovat složení, nečekala byhc tam umělý vanilín a je tam) ... dál si nejsem jistá, jak to má narůstat s věkem, @luthien.k asi bude vědět 😉.

heket
5. čer 2013

@katyxq , jo dávala jsem už od šestinedělí, jako prevenci ekzému Laktobacílky od Swiss. ABKM se projevilo kolem 3 měsíce a už laktobacílky v té době měla, jednu dobu to bylo dokonce horší s nimi než bez nich (myslela jsem na možnost, že mohou obsahovat stopy mléčné bílkoviny 😨 ). Potom jsem několik měsíců jedla jen já jako kojící (užívala jsem je už v těhotenství), ale kupovala jsem tedy Biopron premium, že prý je pro dospělé dobrý, tak snad tam nějaké živé acidophilly byly... Malá je každopádně moje první dítě, které nemá projevy ekzému, ťukám ťukám, ale zatím to tak je. Oba starší měli hodně nepříjemný ekzém už od šestinedělí, mladšímu zůstal dodnes a oba mají potravinové alergie. Na BKM je náš posledníček v něčem první 😅

corny01
2. črc 2013

@heket Vypadá to, že máte bohaté zkušenosti s ABKM a potravinovými alergiemi. Taky s malou (6m.) bojuji s něčím takovým, dřžely jsme eliminační dietu a vypadá to na mlíko, ale krom toho mi netoleruje ani spoustu jiných potravin - hlavně příkrmy (jen cuketu a rýži) po ostatním se osypává, průjmuje, zácpuje a bolí ji bříško tak, že se trhá od kojení (mrkev, batáty, brambory, banán) a já nemůžu ani ovoce, po tom se hrozně nadýmá (dokonce ani vařené hrozny nedává a to jsou doporučené v dietě).Chci se zeptat, jestli nemáte ze zkušenosti nějaký rozumný postup se zaváděním příkrmů a zároveň nových potravin do mého jídelníčku, mám už strach jíst cokoliv nového, pediatra je v tomhle totální zabedněnec a tak pátrám, kde se dá, ale nic rozumného jsem zatím nenašla. Zařadila jsem teď ještě znovu probiotika mě i jí, tak čekám, jestli to nějak zabere. děkuji

luthien.k
2. črc 2013

@corny01 doporučuji tuto diskuzi, kde se scházejí maminky dětí i s multiproteinovými alergiemi, http://www.emimino.cz/diskuse/hlen-a-krev-ve-st... obrátit se přímo na uživatelku JaLa, je to moje známá. Je tam víc šikovným maminek, co mají děti zejména s trávicími potížemi.
Jinak znám i maminky, co samy třeba byly na pár potravinách, třeba na osmi, živiny doháněly pomocí Neocate a kojily a kojily, protože dítko jinak nic netolerovalo. Ono dneska by zřejmě ve vaší situaci dětský gastroenterolog nebo alergolog poradil neotálet s tím zaváděním, ale já si myslím, že pokud dítko reaguje, že prostě počkat, vydržet to, vypomáhat si Neocatem i ve své stravě, pokud je těch potravin hodně málo. Hlavně to chce pořádné vyšetření na gastru, i na parametry autoimunity atd.

corny01
3. črc 2013

@luthien.k díky za tip, mrknu tam.

jakmony
12. črc 2013

@luthien.k Ahoj, pročetla jsem si diskusi už z roku 2011 o alergii na mléko - syn se mi z mléka taky osypává, je mu nyní rok, tak teď přemýšlím, co a jak budu vařit. Posílala jsi dříve nějaké recepty - nemáš to prosím ještě někde uložené? Moc by mi to pomohlo. Pokud ano, budu ráda, pokud mi to zašleš na email: jakmony@centrum.cz Předem moc děkuji a přeji pěkný den M.

luthien.k
12. črc 2013

@jakmony ahoj, mně se z toho časem vyvinul přivýdělek na rodičáku, takže souhrn pokynů pro dietu bez BKM zadarmo už neposílám, ale moc pěkné informace a i řadu receptů má ve fotoblogu @katyxq k bezmléčné dietě 🙂

jakmony
13. črc 2013

@luthien.k chápu🙂 Zeptám se teda, kolik by stálo zaslání tvých informací?🙂

sarinkazanet
13. zář 2013

Ahojky, mám tří letou dceru, máme alergii na kravské mléko a bílek vaječný. Používám na pečení místo hery nebo másla Alsan Bio, Alsan Fit, je to palmový tuk a jiné složky, kupuji to ve zdravé výživě. U nás je spíš problém, že se snažím sehnat nějakou bezmléčnou smetanu, ale taky ne hlavně ze soje.

katyxq
15. zář 2013

@sarinkazanet střídám ty samé, co dala odkaz @luthien.k 😉, jasný, jako kravská smetana to není, ale nefrflá ani můj manžel (neb extra pro něj fákt nevařím).

heket
21. zář 2013

Ahoj, ještě jednou bych se ráda s odstupem zeptala, jestli tu ještě někdo čtete, malé je 14 měsíců, kojená ještě 2xdenně, alergie na BKM výrazně pravděpodobná po eliminačně-expozičním testu od 3měs. Dodržovala jsem striktní bezmléčnou dietu při kojení do cca 10m (7 měsíců), potom jsem postupně zařadila prakticky vše a malá nemá žádné potíže, žádný hlen ani krvavé stoličky, žádné kožní projevy. Jediné, že přímo nepiji mléko, to jí vadilo nejvíc a zvykla jsem si na Reis drink Ca. Naše Dr. říká pokaždé něco jiného, nedokážu se na její názor spolehnout, mohu se prosím zeptat, v jakém věku byste zkusili dát kysané mléčné (bílý jogurt) přímo dítěti? Já jsem držela bezmléčnou dietu od jejích 3m, další 4 měsíce jí nevadí kojení při mojí normální konzumaci pestré stravy... Moc děkuji za případnou reakci.

lucka662006
21. zář 2013

Dala bych jí jogurt na 18ti měsících. My dali poprvé na 12ti a vyblinkala to, podruhé na 15m....i když Tobě jde asi o tu potenciální alergii.... Pokud kojíš 2x denně, malá jogurt přeci nutně nepotřebuje....když budeš ty konzumovat dostatek vápníku.

heket
21. zář 2013

@lucka662006 Děkuju za reakci. Upřímně, mám dost obavu o množství mnou snědeného vápníku, jím sice mléčné, ale počet porcí denně reguluju, přece jen se trochu bojím. Za těch pár měsíců, kdy jsem pila Reis drink Ca, přidávala si mořské řasy a jedla potrav. doplněk s vápníkem, mi odešly 4 stoličky, takže předpokládám, že vstřebávání náhradních forem vápníku nebude u mě nic moc a tudíž, kdoví kolik toho jde tím mlékem? Malá kojení víceméně už odmítá, je opravdu otázka, kolik toho 2x denně vypije. Občas mám pocit, že si sotva lízne (protože mi potom mléko různě teče, což se mi už měsíce nestávalo).
Vůbec netuším, jaký asi příjem vápníku ona má, tj. kolik ho dostane ode mě. Rýžové s vápníkem jí nechutná, takže nepije a dávám jí to jen do kaše. Nevím, proč mi z toho nejde uvařit klasický pudink, vždyky zůstane řídký i při snížení množství rýžového mléka. Několikrát jsem zkoušela a pokaždé to bylo jen na vylití (i z kukuřičného škrobu). Dr. mě přemlouvá, ať jí kupuju Nutrilon AC (předepsat nechce, že malá neprošla ofic. kolečkem diagnóz), ale upřímně se podání Nutrilonu bojím víc než kysaného kvalitního jogurtu. ☹

luthien.k
21. zář 2013

@lucka662006 kojení dvakrát denně potřebu vápníku dítka jaksi nepokryje 😉 Ale on vápník naštěstí není jen v mléčných výrobcích.

@heket, bílý bio jogurt bych klidně zkusila (pomalinku, od namazání kolem pusiny, přes 1 lžičku a postupně navyšovat), pokud tam byla alergie, tak bych mléčné ale nedávala denně, ale max. obden, a to jen ty zakysané výrobky a tvrdé sýry a máslo. Nic jiného.

luthien.k
21. zář 2013

@heket po roce věku bych též nedávala UM, pokud jinak má pestrou stravu, jí hodně druhů zeleniny, vejce, maso, zařadit je možné i mixovaná semínka (dobrý zdroj minerálů a bílkovin), určitě ovesné vločky, hodně kvalitních tuků (máslo, kokosový olej a další za studena lisované panenské oleje), ryby (ne z farem).

heket
21. zář 2013

@luthien.k , moc děkuju! Máslo přepouštím, zatím mi šlo opravdu jen o ten jogurt. Malá zatím odmítá syrovou zeleninu, vařené sní naštěstí téměř cokoliv. Semena a ořechy naopak nezkouším, protože oba starší jsou na to alergičtí, nechce se mi to riskovat, zatím. A děkuju za info, že pokud dávat, tak nejčastěji ob den. Můžu se zeptat, jestli přepuštěné máslo zachová užitečné vlastnosti, nebo ne? Já tím odstranila všechny zbytky kravských bílkovin, ale jestli tam zůstane něco užitečného, to už si nejsem tak docela jistá... nicméně používám na dušení jablíčka, na kaši. Jinak olivový a avokádový olej.

luthien.k
21. zář 2013

@heket ano, přepuštěné máslo zachovává své vlastnosti, úplně nejlepší je máslo od kraviček pasených na trávě 🙂 Jinak silní alergici nemohou ani ghíčko, ale velká část alergiků na BKM ho snese. Oleje perfektní, klidně bych přidala i ten kokosák, ten je taky výborný. S těmi semínky a ořechy rozumím. Určitě to chce částečně celozrnné věci (na pečení míchat mouky, ty ovesné vločky...) a luštěniny, na ty jsem zapomněla, postupně zkoušet (do polévek, pomazánek), také jsou dobrým zdrojem nejen bílkovin, ale i těch minerálů.

heket
21. zář 2013

@luthien.k , chleba peču doma z žitného kvásku, malé chutná 🙂 , celozrnné mouky už používám, zase to nechci přehnat v procentu, protože děti do 3 let nejsou schopné ty šrotoviny dobře trávit a díky tomu nevyužijí z jídla ani tolik vitaminů a ostatních látek, co by jinak tělo dokázalo. Ale cca 40%celozrnných mouk v chlebu mám a střídám. Z luštěnin zatím bez protestů pojme červenou čočku, tu už dávám dlouho, krátce zkouším cizrnu, ta jí tolik nevoní, ale protlačím postupně, pomazánky mi jedí i starší děti. Kokosák se trochu bojím, kluci jsou alergičtí i na kokos a jelikož je to za studena lisované, aby jí to nevadilo. Jsem tak ráda, že ona jako jediná z mých dětí nemá zatím ekzém, klukům vadí i dýňové semínko, sezam, zkrátka i věci, které alergizují vzácněji. Zato jim vůbec nevadí a nikdy nevadilo mléko, jsou to věci. Děkuju moc za všechny informace, jako všichni se modlím, ať její přecitlivělost je toho druhu, který v prvních letech odezní...

luthien.k
22. zář 2013

@heket zdá se, že jídelníček bude mít bezvadný, s tím celozrnným souhlasím, nemá převládat, určitě ne, ale částečně tam být má, protože bílá vymletá mouka zase nepřináší ty minerály atd. 🙂 Jen to chce správnou míru, já to u kluků poznám jasně, když to s celozrnným přeženu - mají řídkou stolici..
Ty alergie na ořechy, semínka... Tam se obávám, že z nich spíš nevyrostou, nicméně oddalování jejich podání nemá u malé smysl, spíš se podle posledních poznatků tím zvyšuje pravděpodobnost reakce, ideálně se mají podat v období tolerančního okna, tj. mezi uk. 4 - 7. měsícem věku (což už je stejně pozdě). Přesto bych to opatrně zkusila.

heket
22. zář 2013

@luthien.k , asi máš s těmi ořechy pravdu. Já jsem chtěla malé přihodit něco s ořechy kolem toho 6m., když jsem jí dávala ochutnat všechno možné, lepek apod., ale nedokázala jsem se přinutit. Ona tou dobou dostala první očkování a nechtěla jsem úplně ztratit možnost hodnotit, co je od čeho. Nicméně jsem se ořechy v té době hodně cpala já (ona ty příkrmy spíš ochutnávala tou dobou, jinak byla kojená), krvavé průjmy ani hlen v té době už neměla, ekzém nikdy, tak jsem si říkala, že bych to třeba poznala, kdyby ořechy byly problém... Ale je to u mě psychické, to já vím. Nejstarší má na ořechy anafylaktickou reakci, mladší naštěstí "jen" ekzém-průjem, ale nemůžu se s tím doprat. Nechci, aby se mi osypala, vyekzémovala, já to pak týdny krotila... no. 😅 😅

maudn
22. zář 2013

Ahoj holky, synovi byla zjištěna alergie na kravské mléko, má zákaz všech mléčných výrobků, má teď 17 měs a alergie byla zjištěna v 15m., zajímalo by mě čím to, že nutrilon alergy care mu nepomáhal,ale až neocate advance ano, máte s tím někdo zkušenost?

luthien.k
22. zář 2013

@maudn Nutr. AC je vyráběn z kravského mléka. Ty bílkoviny jsou jakoby dlouhé "vláčky" aminokyselin, které jsou zde rozpojené na "velmi krátké soupravy", ale nikoli na jednotlivé "vagonky", narozdíl od Neocate nebo Alfamina - ty se nevyrábějí z kravského mléka a jejich aminokyseliny jsou vyloženě "volnými vagonky". Proto alergy care silní alergici nemusí tolerovat, údajně je jich asi 5% mezi alergiky na BKM.

luthien.k
22. zář 2013

@heket pokud je anafylaxe v rodině, chce to opravdu opatrně, kašičku na kůži natřít, pak kolem pusinky... 😉

maudn
22. zář 2013

@luthien.k děkuji za vysvětlení,

maudn
23. zář 2013

@luthien.k a můžu se zeptat ještě- jak je to s výrobky bez laktozy (máslo, mléko, jogurty, smetana....) ty se také nemohou?

luthien.k
23. zář 2013

@maudn nemohou, tam je bílkovina KM nijak nezměněná, jen je snížený obsah laktózy tak, aby nevadil těm, co trpí intolerancí laktózy (což není alergie, ale chybí k jejímu trávení příslušný enzym).

maudn
23. zář 2013

@luthien.k tak už mi je to celé jasné a je pravda, že se ta alergie vytrácí? mluvila jsem s jednou alergičkou, co to má celý život a ta říkala, že jen u hrstky lidí to přejde a zbytek to má celoživotně

luthien.k
23. zář 2013

@maudn s alergií na BKM je to naopak! U naprosté většiny dětí vymizí s tím, jak jim vyzraje imunita (do 3 let věku, u většiny, než jdou do školy), může tomu napomoct podpora zdravé střevní flóry, tj. brát probiotika (pro tento věk doporučuji Infants Dophilus plus) a vyhýbat se jednoduchým cukrům (sladkosti a sladká jídla) a i ty složité (pečivo, přílohy...) s rozumem - naopak hodně tepelně upravené zeleniny, pokud snese, tak kvašenou zeleninu (stačí malinko nebo aspoň šťávu), kvalitní maso, vejce (pokud není alergie), zdravé tuky (panenské oleje - kokosový, olivový, avokádový; ve vašem případě bych ghí určitě nedávala), semínka a ořechy (nepřehánět a pokud není alergie) a málo škrobové luštěniny (fazole, čočka).

Co nevymizí a co naopak se s věkem obvykle zhoršuje, je právě intolerance laktózy. Lidé si tyto dva problémy pořád hrozně pletou.