Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

eyael
11. lis 2012

@katyxq jj, dáváme. Ať je má nebo nemá, je to jedno. Resp. je to lepší, dřív po probiotikách měla ještě větší průjmy.

verbalinka
11. lis 2012

@eyael to je záhada 😖 A co to neřešit? Bolí ji bříško? Obtěžuje jí to nějak? Jsou v tom hleny nebo krev? Pokud ne, tak to asi neřeš. Prostě ji třeba jen prožene víc pohybu, něco ožužlá (jen hádám 😅 )...

eyael
11. lis 2012

@verbalinka já už fakt nevím. Normální bobek je nám asi zapovězený 😅 přijde mi, když nemá průjmy a moc řídkou stolici, tak je klidnější a líp spí. Raději si hraje, je víc v pohodě. Taky je malá, asi se jí špatně vstřebávají živiny. Oproti své sestřičce v jejím věku je o dvě velikosti menší.
Hleny v tom jsou, často má stolici tmavou až černou jako kdyby jedla špenát. Ten nejí, ale nevím, jestli není od banánu?
Kytky k ožužlávání nemáme, čisticí a jiné prostředky jsou asi 1,5m vysoko...
Nenapadá tě ještě něco? Mě už fakt ne... vždycky si říkám, že už to snad máme vychytaný a pak zas "bláto".

katyxq
12. lis 2012

@eyael Černé může být od banánu, to by nemělo ničemu vadit. A nebo taky natrávená krev, ale nechci strašit (měl by se dát koupit test na okultní krvácení, je to domácí test bez předpisu, aby se eliminovalo zanedbání rakoviny střev u starších lidí). A jinak mě napadá, že by tu průjmy mohly být z nějakého druhu ovoce nebo zeleniny? Ale jen střílím od boku.

eyael
12. lis 2012

@katyxq test koupím, snad ho budou mít v místní lékárně, i když na krev ve stolici mi to nepřijde. Ale máš pravdu, je třeba vyloučit všechno. Jinak ovoce konzumuje v podstatě jen jablko a banán. Hrušky má rozvařené v domácí přesnídávce (1,6kg jablek, 400g hrušek), že by jí to až tak projímalo? Ostatní ovoce buď neukousne nebo projímá, tak jí ho nedávám. Co jsem vynechala hovězí maso, tak nemá ekzem na tvářičkách. Dneska jsem uvařila toho králíka, zrovna ho mixuju a budu dávat na porce do mrazáku a skleniček.

verbalinka
13. lis 2012

@eyael jsem ráda, že moje rada o hovězím zafungovala 😉 Ale jinak je to těžký - může mít alergii na cokoli. Luthien tady dřív psala i o alergii na rýži, banán, mrkev... Možná zkusit úplně osekat jídelníček a dávat jen česká jabka a třeba brambor+králík celý týden a potom postupně přidávat a čekat 5 dní, co se stane 😅 Ale pokud má hleny, tak to není v pořádku a značí to zánět ve střevě. Test na okultní krvácení ti v lékárně určitě objednají. Zkus to třeba víckrát, aby sis byla jistá. A nech si dát žádanku na gastro, nebo běž bez žádanky. Už několikrát jsem tady dávala odkazy na porodnice.cz, kde dr. Honzík skvěle radí. Zadej si tam hleny ve stolici a vyjede ti hodně odpovědí a ve všech píše, že to není v pořádku. Laura naštěstí už hleny, od příkrmů, nemá. Ale zase je pořád nachlazená 😖

katyxq
13. lis 2012

@verbalinka Šárce při dietě hleny postupně ubývaly (jak se střeva dávala dokupy, předpokládám) a úplně zmizely taky až s příkrmy. Ale jakmile poruší/me dietu, tak zase hleny (takže moje pití AC Nutrilonu byl na dlouho poslední experiment).

verbalinka
13. lis 2012

@katyxq mně se právě moje dieta nepotvrdila. Takže jsem začala v 5,5měsících s příkrmy a hleny zmizely. Ale zase ťeď bývá často nachlazená (rýma, kašel). Jenže to taky může souviset se starším ve školce, nebo taky ne. Po týdenním podávání kaší jsem zaznamenala špatný spánek a řev, po vysazení se to zklidnilo. V neděli jsem dala jogurt (a mmch jí moc chutná) a od včera počínající rýma. Ale nevím, jestli si jen něco nesugeruju. Takže vydržím další rýmu a potom zase hokus pokus 😅

eyael
13. lis 2012

@verbalinka
@katyxq
myslím, že ty opakované hleny měla z porušení diety - hovězí maso 😔 Taky jsem vysadila ten banán a má stolici normálně barevnou, takže to fakt asi bude tím, žádné krvácení. Zítra jí dám banán znovu pro potvrzení téhle nové teorie 😵
Jinak po rýži to má lepší, brambory horší, dneska jsem zkusila dát těstovinky v polévce, tak uvidíme. Taky jsem uvařila přesnídávku jen z jablíček, ještě až budu mít chvilku tak jí uvařím mrkvičkovou. A budeme holt dávat jen jablka, mrkev a banány, rýži, zeleninku a krůtu nebo králíka, dokud se jí to nestabilizuje. Taky trochu projímat jí může dýně nebo cuketa, co myslíte?

lena0
13. lis 2012

Děušky, prosím jak jste poznaly tu alergii na BKM??? Malá má už přes týden zelenou stoličku, ze stěrů se nic nezjistilo. Prospívá dobře , jsem s MUDr. domluvená a už pár dní vynechávám mléko a dávám probiotika, nejdřív jsem vynechala jen mléko bez efektu,potom vše mléčné a stolička už je žluto hnědo zelená a hlavně není tak častá ( malá má 2,5 měsíce a kakala 11x denně :( ) Taky se párkrát objevily krvavé nitky asi třikrát..... (je stále plně kojena) takže nějaký test na tu alergii by měla udělat sama dr., nebo si mám říct? Ela2 jak se to projevovalo u Vás krom těch nitek ??? 😝 Předem moc děkuji za odpověď

luthien.k
13. lis 2012

@lena0 to se spolehlivě nepozná jinak, než vysazením všeho mléčného, včetně skrytých forem mléka (sušenky, pečivo, většina uzenin...). Poté, když je cca 14 dní situace v pořádku, tak se zase mléko zavede a sleduje se situace, říká se tomu eliminačně expoziční test. Spolehlivější metoda není, v podstatě nemá smysl traumatizovat dítě různými odběry a vyšetřeními, které většinou nic neukážou.

lena0
13. lis 2012

luthien.k , včera sem ještě snědla rohlík, jen jeden tedy , pak až jsem se dočetla,že obsahuje syrovátku,takže i rohlíky,chleba?? Uzeniny také? Tak to jsem vůbec nevěděla...místo sušenek mám piškoty ( ve složení jsem neobjevila nic mléčného) Ještě se zeptám, jak dlouho trvá,než případně nějaká změna nastane, od soboty jím takhle totálně bez čehokoliv mléčného a včera už to bylo , tedy jestli můžu jako laik soudit, lepší.....místo 11 stoliček cca 4 ... i barva lepší....

lena0
13. lis 2012

Jéé a čím to pečivo nahradit? Kdysi jsem jedla takové ty kukuřičné chlebíky, křupavé, ale nevím, jestli je to vhodné při kojení...🙂

katyxq
13. lis 2012

@lena0 Pečivo můžeš - ale je se známým složením (taky bacha na hovězí maso, má některé stejné bílkoviny jako mléko, vynech i ovčí a kozí mléko a taky sóju, je velmi častý souběh s alergií na BKM), prostě číst a číst. Změnu poznáš i jako laik (kdo jiný by měl znát své dítě líp že ty 😉), pozitivní efekty diety můžou být už za pár dní jejího držení.

lena0
13. lis 2012

Paráda, které pečivo má ovšem na sobě etiketu :p co jste jedla vy Katy?? 🙂 Hovězí jsem měla včera, to jsem taky vůbec netušila,ach jo :/

luthien.k
13. lis 2012

@lena0 balené pečivo 😉 Ono takový bílý rohlík není stejně výživově nic moc, bílá mouka s tukem, případně s tou syrovátkou - pro pořádnou nutriční hodnotu to chce nejlépe něco celozrnného. Ideální varianta je domácí celozrnný chlebík, jednoduchá příprava je z domácí pekárny.

katyxq
13. lis 2012

@lena0 Já teď jím pečivo jen někdy k večeři (snídam kaše a k večeři mám často to samé, co druhý den k obědu) - kdybych nezávislačila na Koňovi, tak bych pekla domácí 😅, takhle střídám chleba typ Šumava (je třeba se zeptat nebo kupovat balený), doma upečený bezlepkový ze Schär mix B, žitný, žitnošpaldový a žitný s dýňovými semínky z DM a občas bílé bagetky (dopékací z Alberta nebo Penny) nebo kváskové pečivo z obchodu zdravé výživy.

lena0
13. lis 2012

Tak když to shrnu kočky, tak vše , co obsahuje mléko a je to zřejmé, potom tedy to pečivo , uzeniny , a hovězí maso, sója. Nejlépe tedy kupovat balený chleba, nebude z toho malou nadýmat? Určitě nechat "oschnout" že. Je ještě něco, co nezní "mléčně" a měla bych se toho vyvarovat? Vzhledem k tomu,že jsem netušila to hovězí maso a rohlík, tak začínám zase od začátku ☹

lena0
13. lis 2012

Ještě mě tak napadá co hovězí vývar, taky ne-e? 🙂

katyxq
13. lis 2012

@lena0 Taky ne, prostě krávy ve všech podobách nebrat 😉 (ani mléčné složky jako laktalbumin, mléčná bílkovina, kasein, kaseinát, máslo, atd.).

tymothy
13. lis 2012

@lena0 Když to tak pročítám - ještě je dobré dát si pozor na šunky, uzeniny, paštiky,...tam bývá to mléko také často nacpané...

lena0
14. lis 2012

Děkuji moc,,ještěže jsem to tady objevila,to bych mohla do nekonečna malé ubližovat,vůbec by mě nenapadlo to hovězí maso. Určo budu vše kupovat pouze balené,ať vím složení,tzn. i šunku, ale připadá mi,že když vypíchnu pečivo,sýry a téměř všechny salámy,tak mi toho moc na ten chleba nezbývá 🙂 alespoň ten margarín mám v lednici 🙂)))

luthien.k
14. lis 2012

@lena0 on teda ani margarín není nic moc... http://www.margit.cz/encyklopedie/margariny/ Ono vůbec pečivo by nemělo být hlavním zdrojem živin kojící maminky, lepší jsou kaše z celozrnných obilovin (vloček) na snídani, na večeři nejlépe husté masozeleninové nebo luštěninové polévky, oběd opět maso - zelenina - příloha nebo luštěniny s celozrn. obilovinou (aby jídlo mělo kompletní sadu aminokyselin), ke svačině ovoce nebo ovocné dezerty (rozvařené ovoce s pudinkem apod.) nebo to pečivo - s domácími pomazánkami (luštěniny, maso se zeleninou mixované, domácí paštika, šunka...).

lena0
14. lis 2012

@luthien.k : Vyzkouším,vločky tedy určo, z luštěnin mám strach,přeci jen jsou nadýmavé....čerstvé ovoce krom jablek a banánu taky vynechávám,ať se neosype....totéž veškerá zelenina, krom okurky..ono je to s tím jídelníčkem záběr...;)

luthien.k
14. lis 2012

@lena0 je nesmysl vynechávat zeleninu, po vařené (dýně, květák, červená řepa, fenykl atd.) se Ti neosype. Naopak znám dítě, co mělo anafylaktický šok po banánu 😉 Nebála bych se ani švestek, vařených hrušek, hroznového vína. Luštěniny, pokud se namáčí aspoň 24 hodin (několikrát se jim mění voda) a vaří se bez poklice s kmínem a fenyklem, tak v podstatě nenadýmají. Dobré je jíst aspoň červenou čočku, cizrnu...

katyxq
14. lis 2012

@luthien.k K těm luštěninám mám zajímavý poznatek - co jsem na ABKM dietě, tak mě přestaly nadýmat 😉 (takže momentálně už třetí den dlabu hrachovou polívku, jsem jí uvařila nějak moc).

luthien.k
14. lis 2012

@katyxq já myslím, že to souvisí s tím, že se Ti dalo do pořádku trávení 🙂

katyxq
14. lis 2012

@luthien.k Asi jo 🙂, další plus bod pro dietu 😉.

lena0
15. lis 2012

Holky , jak dlouho trvá, než se projeví ta změna v jídelníčku, kdy se může dostavit nějaký efekt? Začínám být zoufalá, snažím se fakt jíst vše bez mléka a jeho stop a malá dneska opět krev v plínce....bůh ví, jestli tu alergii má, co jiného to může ještě znamenat? Já myslela,že jí to nějak pomůže,přece do toho mlíčka se to dostává během nějakých ceti hodin, ne??

katyxq
15. lis 2012

@lena0 Pozitivní změny se projeví v řádu dnů až 2-3týdnů. Takže vydrž, taky můžeš vysadit vejce + kuře.