Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

inees
21. únor 2011

evulino, Vive bio, je dražší, ale není to taková hrozná chemie. Naší malé ale nechutná na chlebu nic, má ho nejradši suchý.
Z pomazánek doporučuju třeba tahini (sezamová pasta), mandlové máslo (zvlášť bílé mandlové máslo) - prodávají je v klasických zdravěnkách.
Moc dobrý je hummus z cizrny - smíchá se uvařená cizrna s tahini, rozmixuje, dochutí dle libosti - třeba umeoctem, lze dochutit třeba česnekem, citronovou šťávou atd. Lze namazat na chleba, krekry nebo si nabírat jen tak špalíčkama mrkve.

Ludmilabb, zkus uvařit Sofince krupičku z nějakého rostlinného mléka (raději ne ze sojového), já vařím kaše z rýžového a z ovesného z DM. Místo pšeníčný krupice můžeš zkusit použít špaldovou, dcerce i mně ale víc chutná, pokud se tahle špaldová promíchá s uvařenými rozmixovanými jáhly. Nebo můžeš rozvařit jen jáhly v rostlinném mléce.
Sojový jogurty se moc nedoporučují, mně tedy moc chutnají sojový ovocný od Provamelu, ale kvůli bebunce si je radši nedávám, zdálo se mi, že jí trochu vadily i přes mý mlíko.

evulina1
22. únor 2011

inees díky za typy. Akorát nechápu to zvlášť bílé mandlové máslo☹. To znamená co?

inees
22. únor 2011

evulino, k dostání jsou dva druhy mandlových "másel" - to bílé je ušlechtilejší, jemnější a dražší, vyrábí se z nepražených loupaných mandlí. Druhý typ je z mandlí pražených, má hrubší strukturu, je levnější, ale je taky moc dobrý. Oba typy vyrábí třeba Rapunzel.
Z bílého mandlového másla můžeš vyrobit třeba mandlové mléko (2 polévkové lžíce másla a cca půl litru horké vody plus trochu kvalitního oleje, anebo jím můžeš zahusťovat třeba bílé zeleninové omáčky, ale je to pak trochu drahej špás.

Jo, a ještě co se mi osvědčilo při vaření - to je špaldová smetana, samotná je chuťově nic moc, ale na zjemnění do jídla je vynikající. Já ji frkám třeba do špaldota s brokolicí, do "smetanových" omáček k těstovinám, míchám ji s acetem balsamicem a trochou soli jako dresink k pečený zelenině atd. Mamka mi z ní uvařila klasickou svíčkovou, knedlíky zadělala z Reismilchu - a já se jen olizovala.

evulina1
23. únor 2011

@inees moc dík za vysvětlení. No to pro takový sortiment budu muset zajet do většího města. Tady žádný specializovaný obchod na takové věci není☹. Dneska jsem byla ráda, že jsem vůbec sehnala červenou čočku☹(

lojzina
24. únor 2011

ahoj,muzu se sem ,,vetrit" a zeptat se vas,co uz mate zkusenosti?muze se pri bezmlecne diete pudink v prasku?jako ze bych uvarila z ovesneho nebo ryzoveho mleka pudink...

stipa
25. únor 2011

@martina2105 dobrý večer, drago vám tenkrát posílala nějaké recepty. Mohla by jste mi nějaké napsat třeba i do IP? Mockrát děkuji 🙂

adricc
25. únor 2011

ahoj holky mohla bych poprosit taky o nejaky receptiky moc dekuju 🙂 🙂 🙂

luthien.k
5. bře 2011

@lojzina, koukám, že nikdo neodpověděl - pudink se dá vařit z rostlinného mléka, není to samozřejmě chuťově stejné, ale našemu prckovi to chutná, jen je třeba dát na půl litru mléka jeden a půl až dva sáčky, jinak to neztuhne. Já dělám i jen z kukuřičného škrobu (vadí mi barviva a aromata v pudinku) a na ochucení přidávám už při vaření místo části mléka ovocnou přesnídávku, případně trochu glukopuru nebo třtinového cukru.

Jinak pozor u alergických dětí na pochoutky, co píše @inees, sezam - velký alergen, mandle - velký alergen, s tím opravdu hodně opatrně, zvlášť kdybyste to chtěly dávat přímo dětem!

luthien.k
5. bře 2011

@lubike, v tom, co píšeš, není bílkovina mléka nijak naštěpená (naštěpená je pouze ve speciálních UM, jako je Nutrilon alergy care, Nestle althera, Neocate...)!!!! Naštěpená je tam laktóza, čili mléčný cukr, a to na kyselinu mléčnou, takže jsou tyto výrobky stravitelnější pro ty, co mají intoleranci laktózy, ale pro alergiky na BKM jsou stejně nevhodné jako vše ostatní, co BKM obsahuje.

lojzina
5. bře 2011

@luthien.k ahoj,moc diky,ja uz varila pudink z oves.mleka,dala sem teda sacek a pul a bylo to husty hodne,tak sem trosku mlika jeste prilila a pak dobry,no jedl to malej ale nejak s enetvaril 😒 😀 .No a bude mu rok takze orechy a pod.mu nedavam...Pockej a jak to tedy varis,das min mleka a doplnis dets.presnidavkou?

luthien.k
5. bře 2011

@lojzina, přesně tak, dám míň mlíka a místo toho přesnídávku (tak půlku třebas). Z Reis drinku by to malému mohlo chutnat lépe, mně osobně Hafer drink (z DMka) taky moc nejede, ze sušeného Oves milku jsem to tedy nezkoušela, ten mi ale na pití chutná, pěkně teplý, oslazený melasou 😉 To jsem malému ale zatím nedávala.

lojzina
5. bře 2011

@luthien.k ja taky nakupuju v DM,vidis mozna to bylo mlikem 😉 ,zkusim teda z ryzoveho.a presnidavku myslis klasickou,detskou vyzivu ve sklenicce?Ovesne mleko jsem nedavno koupila v lekarne,susene,a az doma si vsimla ze je od 3 let az 😠 ,no co uz,nazpet s eme nechtelo.tak ho vypijem my 🙂

luthien.k
5. bře 2011

@lojzina, v tom Oves milku sušeném není nic, proč by si ho po roce prcek nemohl dát třeba v jídle (já z něj normálně vařím, dávám ho do omáček a tak, malý už jí téměř vše s námi), je to jen byrokratická záležitost, ty tři roky věku dítěte. Přesnídávkou myslím ovocnou výživu, kupuju taky v DM (Babylove nebo Alnatura), mají to čisté, bez zbytečných přísad, cukru atd.
Co se týče těch ořechů, resp. mandlového másla a sezamového tahini, to jsem myslela na @inees, která to doporučuje, ale nečetla jsem pořádně, jestli pro děti nebo pro kojící maminky, nicméně obojí je rizikové.

lojzina
5. bře 2011

@luthien.k ja si taky myslim,kdyz mu obcas toho mklika namicham,ze by to nemelo vadit 🙂 .Tak dekuju moc za rady 🙂

evulina1
6. bře 2011

Zdravím, mám prosím dotaz ohledně 8 měsíční holčičky. Dávám jí na kousání křupky, kukuřičné, pohankové atd. Co jiného bych ji mohla dát jako na spestření jídelníčku při ABKM? Děkujil

luthien.k
6. bře 2011

@evulina1, papá malá jablka a lepek? Pokud ano, moc dobré jsou Špaldové kačenky z Biopekárny Zemanka:
http://www.biopekarnazemanka.cz/katalog-detail-...
V dostání v DM drogerii.
P.S.: S lepkem už máte každopádně na čase 😉

evulina1
6. bře 2011

luthien.k díky. Hned pro kačenky někoho pošlu. Tady bohužel DM drogerii nemáme☹(. Díky

myska77
10. bře 2011

Ahoj holky, muzu se k vam pridat? Mam 20 mesicni dvojcata a jedno bude mit nejspis alergii na mliko i laktozu. Testy budou az za 5 tydnu. Mej silene exemy/vyrazky a prujmy. Po te co jsme vysadili mliko se vse upravilo tak to bude asi ono. Musim vam teda rict, ze ted 2 tydny jsem byla uplne psychicky na dne. Rikala jsem si co mu dam k jidlu, najednou jsem doma nic krome chleba s marmeladou bez masla nemela 😅 Dneska jsem uz doplnila zasoby potravin a vim z ceho jak varit, ale teda dalo to fusku se zorientovat. Fakt vas obdivuju a zvlast jeste vic ty, kdo mate deti bez lepku. Nejdriv mi Matysek nechtel nic z tech novych veci jist ani pit ta inst.mleka, ted uz si trochu zvyka. Jen skoda, ze ten druhy ted chce to co bracha a uz do nej jogurty nedostanu. Chteji jist stejne veci.
Holky myslite, ze staci, kdyz piji ta susena mleka plus davam calcium sirup? ty Nutrilony a Neocaty mi odmitnul. A jeste dotaz, ktery z tech Nutrilonu je povoleny pri BKM, Alergy care nebo ten Digestive alergy care? Neocate asi ani zkouset nebudu. Diky moc

luthien.k
10. bře 2011

@myska77, abych to trošku uvedla na pravou míru - na laktózu není možné mít alergii, alergeny jsou vesměs (téměř) jen bílkoviny (plus dalších pár látek, ale to se netýká mléka) - u laktózy se jedná o intoleranci, což nemá s alergií nic společného - tělu chybí enzym na její zpracování (trávení) ve střevech, takže ona místo rozložení na jednodušší cukry "kvasí", z čehož je nadýmání, průjmy, bolesti břicha, někdy zvracení. Ekzémy ne.
Je možné mít souběh alergie na BKM a intolerance laktózy, ale je to hodně neobvyklé (nicméně znám minimálně jedno dítě, které to má). Mmch, jakto, že se na to přišlo tak pozdě?
Neboj, ani bráškovi bezmléčná dieta nemůže uškodit 😉 Co se vápníku týče, záleží na tom, kolik a jaké vypije plus co dalšího v jídelníčku bohatého na vápník má. Při alergii na BKM se můžou tato mléka: Nutrilon alergy care, Nestle althera. Při alergii na BKM a zároveň intoleranci laktózy: Nutrilon alergy digestive care, Nestle alfare. No a samozřejmě Neocate.
Klučina je už velký, jestli mu Nutroš nechutná, je možné zkusit na pití rýžové mléko obohacené vápníkem, Reis drink calcium z DM drogerie, 1 dcl dodá 120 mg vápníku (DDD je cca 600 mg), takže 4 dcl denně (například 2 dcl na pití a 2 dcl do vaření - pudink, kaše... - tak to děláme my) a k tomu něco z potraviny bohatých na vápník (brokolice, květák, rajčatová šťáva, pomeranče, quinoa, kapusta, fenykl, pohanka, melasa, šípek (čaj nebo marmeláda), mořské řasy - vločky Nori nebo řasa Wakamé jsou skvělé do polévek - ale jen kousek, velikost poštovní známky u Wakamé nebo špetka vloček Nori) a je to naprosto OK 😉

myska77
10. bře 2011

@luthien.k Diky, ze si to takto shrnula, mozna jsem se jen spatne vyjadrila. Proc by nemohl mit alergii na BKM a zaroven intoleranci laktozy? My jsme vyzkouseli bezlaktozovou dietu a mel prujmy dal, pak jsme vysadili BKM, ale nechali laktozu a stejne. Az, kdyz jsme vysadili oboje tak prujmy prestali a taky se mu zlepsila ta vyrazka nebo co to ma na nohach a rukach. Do ted to lecili jako atopicky exem a nepomohlo nic, az ted se to zlepsuje. A proc se to projevilo az ted? Do 8 mesice byli oba kojeni a uz od narozeni mel Mates na nohach male flicky te vyrazky coz se zvetsovalo spolu s tim, jak jsme pridavali jogurty a dalsi mlecne produkty. No stejne z tech testu asi nic nezjistime, tak chvili pockame a pak treba vyzkousim jogurt. Nenapada me co jineho by to bylo neu to mliko, ted mel dva tydny silene prujmy a zadek skoro do krve, ma dost citlivou pokozku. Take mi prijde ale divne, ze ty prujmy zacaly az ted tak masivne, neuvedomuju si co bylo spoustecem. Rano k snidali pili 260 ml. a pak cornflakes a zitne polstarky s krabicovym mlekem tedy. Svacina ovoce (jablko/banan), obed vareny s masem, zelenina a priloha, svaca opet 260m Sunaru a Holandia jogurt, a vecere mlecna kase. Mezi tim rohlik, kukuricne krupinky, ovoce. Myslis, ze tam bylo neco spatne, cim jsem to spustila? Takhle uz to jedi temer od roka. Ten druhy je poradku a ma pevnou stolici, Mates ji mel vzdycky ridsi, ale podle Mudr. pry OK. Ach jo ☹

luthien.k
10. bře 2011

@myska77, jasně že může mít oboje, jen že to není časté 😉 Toho mléčného měli ve stravě ale fakt dost (i když je to vlastně dneska standard, bohužel), zajímalo by mě, jestli máte nějaké alergie, astma, ekzémy v rodině? Genetika hraje velkou roli. ABKM má ale už zřejmě od kojeneckého věku, ten ekzém tomu dost nasvědčuje (i přes MM přechází trochu BKM) plus ta řidší stolice a když se na problém nepřijde a neřeší se, naopak, dostává do sebe toho alergenu víc a víc, tak se příznaky mohou takto zhoršovat a může to vést dokonce k tomu, že tělo začne reagovat na mnoho jiných věcí jako na alergeny, taky bohužel známe tady z MK (z nerozpoznané ABKM vypěstovaná celiakie nebo alergie na mnoho dalších potravin).
Ta případná intolerance laktózy - ono to může být i přechodné, díky tomu neustálému "alergickému zánětu" ve střevech dostává tělíčko zabrat, takže důsledky mohou být i takové, to se ještě podle mě může spravit, stejně jako ABKM, pokud se bude držet přísná dieta
Testy skutečně nemusí vypovědět "nic" nejlepší je test s vysazením potraviny a když chceš mít jistotu, tak až se vyčistí ekzém (což může dost trvat, klidně půl roku, obzvlášť jestli byly kortikoidy - to se pak vrací ve vlnách a není to nic neobvyklého) a ustanou trávicí potíže, tak potom otestovat velmi opatrně, zda na BKM reaguje.

myska77
10. bře 2011

@luthien.k V rodine nic nemame, jen ja ted asi pul roku mam takovy blby kasel, a kdyz vysadim mleko, tak to prejde. Ja se ho ale nevzdam, ale delam to s rozumem 😀 Jinak kortikoidy jsme dostali, ale nepouzila jsem je, resim repikem a ovesnymi koupelemi 😵 Ted to trochu ustupuje tak uvidime. Myslis, ze kdyz mi nepije ten N.Alergy Digestive care, ze mi ho pozna i jidle, kdyz z nej uvarim? Nechci rovnou zkazit cele jidlo, tak se radsi ptam, jestli nemas zkusenost s tou chuti, jak moc to ovlivni. Koukam, ze mame stejne stara ditka a cekate ted dalsi, co to bude?

luthien.k
11. bře 2011

@myska77, s tím nemám zkušenost, nášemu malému to do jídla nikdy nevadilo, ani do pití, nicméně jak jsem psala, v tomto věku už dítě nutně nepotřebuje mléko jako takové, ani mléčné výrobky, aby se zdravě vyvíjelo a nic mu nechybělo, to je fakt jen mýtus. Navíc jestli reaguje opravdu silně, tak je asi 5% alergiků na BKM, kterým vadí i to zbytkové minimum BKM, které v těchto mlékách je a snesou bez reakce jen Neocate (který se z kravského mléka ani nevyrábí, narozdíl od těch Nutrilonů a mlíček od nestlé). Takže když ho plně, i do vaření, nahradíš obilnými mléky, nic se nestane a chuťově je to daleko lepší, u nás to jí celá rodina, návštěvy a téměř nikdo nic nepozná. Pošlu Ti do IP nějaké tipy, co jsem nashromáždila za tu dobu naší alergie.

myska77
11. bře 2011

@luthien.k Ses proste poklad, diky moc za vsechny rady a recepty. To ses musela upsat nez si to napsala, moc si toho vazim, mela bys to jit prednaset 😵 Maly mi ta susena mlika nechce, ani ta z DM s calciem tak mu to musim narvat do jidla 😀 Uz mam vsechny ty potraviny doma a ucim se je pouzivat. Normalne dneska ma kuzu alabastrovou, exem pryc, opruzeniny taky a tak tvrde hovinko jsem u nej jeste nevidela. Tak mam desnou radost. Zas muzem do bazenu a zivot bude veselejsi.

luthien.k
11. bře 2011

@myska77, recepty a rady už jen kopíruju 😉 Vím, jak málo informací se člověk dozví od doktorů... Je to super, že malý má pěknou kůži i stolici, tak jen tak dál 🙂

myska77
12. bře 2011

@luthien.k Ahojky, tak jaka byla sobota? Nadhera, co? Muzu se jeste zeptat? Za jak dlouho muzu u Matyska zase zkusit nejaky ten jogurt nebo Sunar? Mela bych pockat treba rok nebo az se mu dozahoji ten exem, tak pak. On mi vubec nechce pit ta rostlinna mlika, ale fakt vubec. Ani ta tekuta z DM, ani ta instantni 😖 Zkusila jsem uz vsechna ve studene i teple podobe, do flasky i do hrnecku a dnes si dal trochu ryzoveho s grankem, toho vypil asi 3 loky, fakt bida. Kdybych mu mohla dat aspon ten Sunar.

luthien.k
12. bře 2011

@myska77, ahoj, sobota pěkná, ale já na ni raději koukám z okna, už se spíš tak valím a když to přeženu s aktivitou, tak nemůžu s bříškem vydržet, takže raději posedávám, polehávám doma 🙂
U potvrzené alergie se doporučuje minimálně půlroční striktní dieta, takže první vyzkoušení nejdřív po té době a to velmi opatrně (třeba jen namazat lžičkou jogurt kolem pusy první den, druhý den dát lžičku jogurtu atd. - nejlépe konzultovat s lékařem).
To je blbý, že z toho nic nechce, a co do kaše, to si dá? Nebo už jsi zkusila pudink?

myska77
12. bře 2011

@luthien.k No to verim, ze uz se radsi setris, vzdyt uz to mas za par. Co to bude a uz mas vsechno pripravene?Na kase mi kasliu uz oba od 18.mesice, k veceri chteji chleba nebo polivku. Kasi jsem uz navarila a oni ty tekute veci uz nechteji, tekute myslim netuhou stravu, kasi klidne udelam jak beton. A pudink jsem uvarila vcera vanilkovy z kokosoveho mlika a dnes cokoladovy z ryzoveho a nechtel ani jeden. Ten druhy klucina, ktery muze mliko by to ale jedl. Takze nemuzu ani zapect maso ve slehacce logicky, vid? Co kdyz mu to maso pak ocistim o tu slehacku, i tak myslis, ze by to vadilo?

luthien.k
12. bře 2011

@myska77, to je ale malej potvorák 😀 Ach jo, to fakt asi nezbývá, než mu dávat i ten sirup.
No, maso od šlehačky neočistíš, to se dostane i dovnitř, opravdu raději neriskuj, hlavně takhe zezačátku je třeba dávat opravdu pozor, aby efekt diety byl dostatečný. Po tom půl roce, až to zase zkusíš zavést, můžeš zkusit vypozorovat množství mléčného, které ještě snese bez reakce (pokud takové nějaké bude) a to mu dopřát - nastavuje se tak tolerance na BKM. Ale nejdřív dieta!
Jinak připravené... No skoro 🙂 A bude to další kluk 🙂 Jako u vás, jen s větším věkovým rozdílem 🙂

myska77
12. bře 2011

@luthien.k Jojo je to potvorak, ma svoji hlavu a zabit ho nemuzu a nacpat to do nej nasilim 🤐 Takze ke snidaji mu mliko udelam, ted mu to 15 minut okecavam jaka je to namka, ze to tata miluje, a ze mu to jako nechat bla bla bla 😀 , on si lokne a pak udela drzku, rekne bleeeeee a hrabe se po brachove flasce. Budu dal zkouset to kakao, myslim, ze to by casem mohl pit, ale zase je to sladci. Tak to holt jeste vydrzime a casem vyzkousime.
Tak to budes mit doma 3 chlapy, to bude hukot 😎 A jake mas vybrane jmeno a jak se jmenuje prvni? Budou si spolu aspon vic hrat, budou tym. Ti nasi jsou a je to bozi, jsou na sobe zavisli, i kdyz jsou dvojvajecni.