Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

kaja73
22. črc 2011

@jjjb Použi veto-je aj detska verzia,aspon na SK je.Je velmi tukove,tak ako to deti potrebuju a je vhodne aj na pečenie 🙂 .Mojmu malemu velmi chuti/chutilo-už možeme aj maslo,konečne.Kozie vyrobky opatrne-može byt skrižena reakcia s kravskou bielkovinou. http://www.rodinka.sk/index.php?id=natierka-vet...

jjjb
22. črc 2011

@kaja73 díky musím zjistit co vlastně můžem, mudra ted odjíždí na dovolenou, tak mi nemá kdo poradit. Jen když jsem se ptala z čeho mám vařit, př. udělat br. kaši kterou deti milují, tak mi říkala, at si koupím kozí mléko... tak z toho jsem usoudila, že kozí by mělo být ok. Ale opravdu ve všem plavu, vím to o naší alergii druhý den a teprve zjištuji co a jak, přijde mi, že tomu absolutně nemůžu pororozumět 😢

kaja73
22. črc 2011

@jjjb Kozie určite nedavaj-to ti povie aj luthein ,veticko nema ani BKM-bielkovinu krav.mlieka, ani laktozu-mliečny cukor-takže to určite možete a na varenie kup v DM ku napr ryžove mlieko s vapnikom-ja som malemu skoro rok z neho varila,je sladke a celkom chutne a nema pridany navyse cukor.

jjjb
22. črc 2011

@kaja73 díky za rady, jsem opravdu mimo 😠 rýžové mléko určitě koupím 😵 a ještě jsem slyšela o mořské řase. prý je to dobrý zdroj vápníků, přidat do polévky atd. No musím to pravdu nastudovat, aby měla vše potřebné vitamíny, protože ani ovoce a zelenina u nás není moc v kurzu 😒

jjjb
22. črc 2011

@kaja73 a myslíš, že to veto se dá sehnat i u nás v ČR?

kaja73
22. črc 2011

@jjjb to fakt netušim 😒 -či u vas je to vetičko.Riasy aj ja použivam do varenie hlavne polievok. 😉

jjjb
22. črc 2011

@kaja73 ok i tak díky, počkám třeba luthein.k bude vědět 😉

barevna
17. srp 2011

Ahojky,nevím jestli to tu už někdo psal nebo ne ale teď jsem narazila na web o alergiích na potraviny a jsou tam i recepty tak možná že se také budou někomu hodit 🙂
http://www.potravinova-alergie.info/

laduse
31. srp 2011

Ahojky..holky?slečny,paní🙂))
Jak se máme???....u nás mazec..proběhl boj se školkou,protože nedělají diety..ani si nesmím nosit vlastní jídlo,kvůli hygieny..takže budem pašovat🙂 s učitelkama🙂...ale o školku jsme nepřišly,tak v pohodě...jinak se máme báječně-rozvedeně,konečně i s razítkem🙂...mimochodem..můj ex..se bude ženit🙂))))..Adélka už bezmléčnou dietu zvládá jako nic..někdy koukám jako blázen🙂..moje okolí je doma zásobeno speciálníma dobrotama,když příjdem na návštěvu..takže super🙂....takže ženy🙂)) mějte se krásně a děti,ať jsou zdravé..papan

vojtisek2007
31. srp 2011

@laduse ahoj, u nás boj se školkou naprosto totožný - jedině že bych si jí na jídlo brala domů - tak taky pašujeme, naštěstí máme normální učitelky....s ředitelkou domluva není, nám nevyšly testy na ABKM ani krevní ani kožní, takže už druhý den jsme dietu vysadili a zkoušíme, jestli alergie prostě nezmizela....zatím ani náznak osypání nebo průjmu nebo bolesti bříška a zvracení, tak tajně nějak doufám, že třeba přeci jenom "zmizla".....

laduse
1. zář 2011

@vojtisek2007 ..Ahojky..hrozně moc držím palce,aby zmizla...Adélka nikdy nezvracela,neměla křeče ani krev ve stolici..jen lehký osypání...sem tam jen řekla,že jí bolí bříško..nahodila normální bobek🙂 a bylo po bolení...jediné co ještě měla byla neustálá rýma a zahlenění...od vysazení mlíka všechno ustoupilo...sem tam se ještě trochu osype-nevím sice z čeho,ale doktorka na kožní mi řekla,že u atopického exému se Aďa bude občas osypávat,i když mléko vysadím úplně..naštěstí její osypání se nedá srovnat s tím co jsem viděla jinde..moje kamarádka má syna a jeho atopický exém...no to jsem až brečela...tak nakonec jsem jen ráda,že Aďa to má v té mírné formě...na testy jdem zas v prosinci..tak doufám,že její narozeniny 4-té...budem oslavovat se šlehačkovým dortem🙂)) dělám si srandu,tenhle stejně nejíme🙂)))
Držím palce...opatrujte se🙂))

kovalda
7. říj 2011

Ahoj,
tak u nás malá měla asi od šestinedělí ekzém na obličeji a dost trpěla na prdíky. No mysleli jsme, že klasika kolika a tak ..... No teď se ukazuje, že se osypává po mléčných výrobcích. Pediatrička mi řekla jen, že 1. roce věku to většinou zmizí. Dala mi Nutrilon HA, ať zkusíme a teď, když jí byl rok, ať zkusíme občas něco s bílkovinou dát.
Včera se mi ale osypala úplně příšerně po celém tělíčku (zkusila jsem normální Sunar) a svědilo ji to. Tak mne to nakoplo a našla jsem tady vás 🙂 Naštěstí stále ještě dost kojím, tak to doháníme přese mne. Takže nasadím mléčnou dietu celé rodině 🙂 Oves milk mám naštěstí doma, rýžový jsme včera dopili a na vaši radu pořídím to z DM (bez soji).
@luthien.k Mohla bych taky poprosit tipy a rady do IP? Díky moc 🙂

luthien.k
7. říj 2011

@kovalda škoda toho, že jsi sem nezavítala už po tom šestinedělí. Doktorku bych vyměnila, pokud skutečně malá pila HA Nutrilon a ne Nutrilon alergy care nebo Nestle althera - HA mléko není pro děti s alergií na BKM, tam je BKM štěpená jen částečně!
Ostatní viz. IP.

kovalda
8. říj 2011

@luthien.k moc díky 🙂 No, mne to zezačátku vůbec nenapadlo. Pak když jo, tak to zas bylo hrozně nejednoznačný. Doktorku vůbec nenapadlo ji poslat na nějaké testy. Takže vlastně ani teď nemá žádné rozbory z krve nebo tak něco. Ale jak jsem tu četla, tak ty stejnak nebývají na 100%, tak jsem vlastně docela ráda. Takhle jsme na to přišli prostě testováním, tak nasadíme dietu a budu se modlit, aby to byla jen ta kravská bílkovina 🙂
No a doktorka že máme zkusit nejdříve ten Nutrilon HA a když by byl problém, tak že je pak mléko ještě více štěpené. No, doktorka je jinak dobrá a co jste tu tak psaly, tak pediatři o těchto věcech prostě moc neví, tak jí zkusím dát ještě šanci.
Večer (až bude malá spát) se hned vrhnu na ty tvé rady a pečlivě nastuduju. Už takhle mám 2 stránky v bloku napsané z této diskuze 🙂 Moc užitečné je třeba to s tou sojou, že by se mohla vytvořit taky alergie, tak nenahrazovat. Což bych samozřejmě hned udělala. Tak díky 🙂

kacf
8. lis 2011

Ahojky,

holky můžu poprosit o radu, zda můžu dát 10m prckovi animáček? Může i rýžové mlíko v tomto věku? Nějak nechci kupovat krabici NAC abych jí nevyhodila jako u předchozího exempláře :o) U nás je alergie potvrzená pouze u prostřeďního dle náplasťového testu. U nejmladšího už jsem nikam nešla, jen hned poznala. Jen je mi záhadou, že skoro 3 leťák už snese bezlaktózové výrobky (klasiku jsem zatím neměla odvahu testnout). Že by to v tomto případě byla intolerance laktozy? To je stav trvalý nebo také může vymizet časem? Trochu teda zvažuju vysadit ity věci bez laktozy, protžeje vzteklej, tak jestli se tot řeba nezlepší...
Můžu také poprosit o nějaké ty recepty?
Jinak při pečení mléko nenahrazuji a dávám místo mléka vodu..

evicka333
5. bře 2012

@luthien.k ahoj, prosím mohla bys mi poradit? Malá má 6 měsíců, je plně kojená, krásně prospívá(má 8 kg). Já jsem ji ale zkusila už v 5 měsících dát pár lžiček rýžové kaše,tu ale nechtěla.(budila se mi na kojení už 3,5 měsíce co hodinu, tak jsem si říkala, jestli by jí kašička nezasytila).. Pak jsme dali banánovou (cca 3-5 lžiček) a to se nám poprvé stalo, že tak 2 hodiny po ní jsem ji nakojila, to vzápětí celé vyblinkala, měla kolikové bolesti bříška, ledové čelo, zpocené, pak blila ještě 7krát, i když už nebylo pořádně co (hleny a žlutou vodu) a 3 krát měla průjem-to vše trvalo tak 1,5-2h.. (mysleli jsme, že to je střevní chřipka, že nebyla nám došlo, až se to samé opakovalo po banánu (měla asi 2-3 lžičky, manža jí dal, když ho jedl a ona se za ním úplně rvala. Ale pak okamžitě po tom, co si ty lžičky dala začaly kolikové bolesti, trvaly tak 1,5 hodiny a pak se opakovalo, co předtím.. Tak jsme si mysleli, že to má alergii na banán. Ale teď nevím. Dnes večer jsme jí totiž dali tak 3-5 lžiček rýžové kaše (tu už trošičku měla, i když jí moc nechtěla a bylo to bez reakce)-ale dnes to samé jak po banánové kaši-tj. studený pot, cca 5 krát zvracení, průjem.. Myslíš, že je alergická na bílkovinu kravského mléka i banán? Mám strach začít s příkrmy-mrkvičku apod., nemůže mít tuto reakci po všem? 😢 Co teď? Já při kojení žádnou dietu nedržím (myslím tím, že piju mléko,jím jogurty apod.), měla bych to vynechat? Teď mě napadlo, že starší syn, který má 3,5 roku má věčně rýmu, bolívá ho bříško..Mohla by to být též ABKM? (on je alergik-roztoče,plísně, prach, pyly, psy,kočky-tak nevím, zda to není tímhle..S jídlem nikdy problémy neměl.. Moc děkuju za rady...

luthien.k
5. bře 2012

@evicka333 ahoj, no, já myslím, že vadí obojí, tj. banán i mléko, jsou děti, co měli po obojím při prvním podání anafyl. šok. Pokud potřebuješ dát příkrm, tak rozhodně z kaší rýžovou nemléčnou a ze zeleniny začít cuketa, brokolice, dýně. Pro Tebe 100% nemléčnou ditu a staršímu také jako test neuškodí, na 3 týdny, BKM by též mohla vadit. S oběma určitě na alergologii.

evicka333
5. bře 2012

@luthien.k moc Ti děkuji. Budu muset na alergologii. Jdu tam zavolat..

evicka333
5. bře 2012

@luthien.k ještě jsem se chtěla zeptat, víš, malá má půl roku, tak doktorka říkala, že už s příkrmy prý začít musíme.. Do kdy si myslíš, že by mohlo stačit jen kojení a nic jiného a bylo by to kvůli alergíím přínosné? kdy by si radila zavádět příkrmy ty? a mrkvička na začátek vhodná není? Moc Ti děkuji za Tvé cenné rady!

luthien.k
5. bře 2012

@evicka333 musíte... Znám dost dětí, co byly plně kojeny o dost déle. Ono toto nelze lámat přes koleno, pokud je na tom imunita a trávení tak, že bude reagovat na všechno možné, tak bych nepospíchala, i když nové trendy hovoří zavádět co nejdříve vše (což doporučuju, pokud to jen trochu jde, ale bohužel s mladším synem jsme toho dokonce doteď moc nezavedli, protože je taky hodně reaktivní).
Zkusila bych tu cuketu, brokolici, jak jsem psala, to jsou potraviny s nízkým alergenním potenciálem (narozdíl od mléčné kaše a banánu, také bohužel mrkve - ta už je spíš mezi těmi více alergizujícími, vadí například oběma mým synům a syrová i mně).

ejaolejnik
20. dub 2012

ahojte, nasmu malemu vcera prisli vysledky krvnych testov z alergologie a vysledok znie alergia na kravske mlieko ( myslim, ze normalna hodnota ma byt 15 a my mame 78) Maly bude mat o par dni rok. Nema ziadne vyrazne problemy, ziaden ekzem, problemy s bruskom, ci nejake alergicke reakcie (sem tam ked je vyzleceny sa skrabe po brusku). Na alergologiu sme v podstate sli preto lebo maly odmietal asi tyzden jedlo, nechcel takmer nic papat, tak sme zvolili radsej alergo ako gastro vysetrenie, pre istotu, ci nahodou mu nieco nevadi a preto nechce papat (ak by na alergo nic neprisli tak by sme sli na gastro - ale kedze jogurty, mm, mliecne kase papal mysleli sme ze to skor bude nejaka alergia). V podstate papal uz takmer vsetko okrem jahod a bielka. Teraz ma to mrzi, pretoze tym ze nemoze nic mliecne nam odpadli asi 2-3 jedla denne (niekedy na striedacku mal mliecne ranajky, poobede taky olovrant jogurt, tvaroh a pod. a na veceru kasu). Navyse este ho stale kojim (chcela som uz pomalicky zacat odstavovat ale asi si este nejaky cas pockame kedze radsej este vydrzim kym maly si zvykne na novu stravu a tak o tom znova zacnem uvazovat). Takze kontrolu mame o 2 mesiace mame vylucit KM zo stravy, a doktor nam predpisal Zodac 2x po 3-4kvapky. Chcela by som sa Vas opytat ako je to s mojou stravou? Musim uplne vynechat KM zo stravy? Aj maslo a pod.? Alebo nie? Ako je to so sojou? Ukazala by sa reakcia na soju pri krvnych testoch? Skusit ju na sebe, ze ja si dam a tak uvidim ci bude maly reagovat? Ci ani neskusat a radsej mu davat len to ryzove mlieko a pohankovy napoj? Kupili sme vcera ten pohankovy tak mu skusim dnes spravit ci mu bude chutit... a co davate na desiatu? Resp. veceru? Su nejake alternativy jogurtov ? Co by som aj tu na Slovensku mohla kupit? Jedine ktore sme vcera nasli boli bud kozie alebo sojove... Za vsetky odpovede vopred dakujem 🙂

luthien.k
21. dub 2012

@ejaolejnik určtitě vynechat BKM na tu dobu ze stravy obou.

mafianka
22. dub 2012

Holky nevíte jestli se dá někde na internnetu koupit mléko neocate?? děkuji

katyxq
22. dub 2012

@ejaolejnik Tan pohankový nápoj - není to značka Zajíc? Ten totiž obsahuje kaseinát, čili obsahuje BKM, tak pozor na to.

helsi
23. dub 2012

@luthien.k Ahoj! Prave jsem se zaregistrovala na stranky. Vidim, ze jsi obrovsky odbornik a chtela jsem poprosit o par rad. Mam 13 mes dceru s pozdnim stadiem ABKM. Po diete a reexpozicnim testu v 6 mesicich byla bez prujmu, problem zacal zase az po zkousce UM pred par mesici...teprve pote jsem si vybojovala doporuceni k Dr. Fuchsovi. Ted jsme nove 3 tydny na diete a zkousim Nutrilonu AC, stale kojim, ale ja uz nemusim byt dle lekare na diete. Dceri se ale objevil exem okolo pusinky a uz si ani nepamatuji tuhou stolici, to uz je nekolik mesicu. Muze exem byt reakce na Nutrilon AC, meli bychom mit ale otestovano, ze to snasi. Sama jsem zacala pit mleko, drive jsem byla jen na mlecnych vyrobcich a pila Reis drink, tak jeste toto. Dceri jsem navic minuly tyden dala poprve detskou kruti sunku, vetsi kousek papriky, par lzicek boruvkove presnidavky, nejake koreni - no proste jsem asi moc experimentovala, jak me ted opet nechce nic jist. Ale ze by ji reakce vydrzela tak dlouho (cca 4 dny)? Spise mi to prijde na to mleko, ze ji neustale zahrnuju pres me kojeni...Cetla jsem o pudinku z ryzoveho mleka - prosim, jak ho pripravujes? Me se v lednici tak rozlezel, ze z neho byla spise hustsi voda. Jinak supr za rady na amunacky - urcite zkusim! Nemas nejak recept, jak pripravit pomazanku? Nevim, co jako zaklad misto tvarohu, Luciny, cim to spojit. Diky za veskere rady!

helsi
23. dub 2012

@helsi A jeste jsem se chtela zeptat, zda veskera probiotika jsou v poradku, zda nektere bakterie nejsou mlecneho puvodu a nevadi jako mlecna bilkovina.
Take me zaujal seznam HA potravin, jde se na to podivat treba nekde na internetu? Clovek najde jen celkem dobra doporuceni o uplne provnich prikrmech, ale jak postupovat po roce veku uz moc ne.
Dekuju za veskere informace!

luthien.k
24. dub 2012

@helsi ahoj, určitě nebudu mít lepší radu, než dr. Fuchs 😉 Nicméně, svůj názor napíšu, já osobně bych, pokud jsou takové potíže, nesadila opět totální dietu (i u sebe při kojení), a to aspoň na 14 dní. Poté zkoušela vše postupně, pomalu, 4-5 dní v kuse jednu novou věc. Co se týče AC mléka, jsou děti, co ho nesnesou, například můj syn, a musí mít speciální preparát na bázi aminokyselin - Neocate. Těch 14 dní bych dávala proto Reis drink calcium a kdyby se zlepšila, tak bych znovu zkusila zavést AC mléko.
Probiotika jsou OK, bakt. mléčného kvašení nemají s BKM nic společného.
Seznam HA potravin: http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

helsi
24. dub 2012

@luthien.k Ahoj, diky moc za nazor a i za info ohledne HA potravin, probiotik....
Dnes jsem se spojila s doktorem a ten rika, ze je take tezke rici, ale muze se zkusit opet dieta, max. mesic. Takze asi zase pujdu na dietu. Prosim te jeste, kde kupujes pecivo bez mleka? Jen balene? Neco jako rohlik? Dcera rohliky dodnes desne zboznovala - popravde si myslim, ze "nase bezne" rohliky ji to nevyvolavaji, kdyz drive po nich reakci nikdy nemela, ale preci jen bych mela jit zase striktne. Hezky den!

stejspa8
23. kvě 2012

dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak Vám přesně stanovili alergii na mléko? Mě řekli na alergologii z krve že se mi tam objevila alergie na kravské mléko, ale že tam mám i alergii na trávy a že se to může křížit, ale ž eprej mi nezbyde nic jíného než to vyzkoušet...nevíte prosím jestli se mohu objednat na nějaká větší vyšetření nebo jestli tohle je jediné směrodatné? děkuji

omnia23
23. kvě 2012

@stejspa8 mne to zistil gastroentrolog,takze sa skus obratit na neho,vezme ti krv a da preverit len protilatky na bielkovinu kravskeho mlieka 😉