Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

jankapavol
10. led 2013

@katyxq a co jim vadí?mně teda taky celkem vadí, jak kamaradky dycky, když malou zvednou, tak komentují slovy:ježiš, ta je jak pírko 😠 Ale co už...

katyxq
10. led 2013

@jankapavol Obvykle se dočkám oslovení biomatko (myšleno jako urážka, já to beru jako lichotku 😀) a pak nějaký pindy o tom, že nemám malou týrat hlady a dát jí najíst 😠. Dneska už je můj postup takový, že to nahlásím adminům, smažu a dotyčnou si připíšu na papír zvaný blacklist 😀 "nikdy a na nic nereagovat" - obvykle jsou to ty, co dítě posazují nesedící dítě, mají klokanku, chodítko a dítě krmí piškoty, brumíky, jupíky, řízky v roce apod.

jankapavol
10. led 2013

@luthien.k ona mi ale nikdy moc nejedla. už jako mimnko velmi malo vypila,příkrmy odmítala velmi dlouho a do 11 měsíce byla živena skoro jen kojením a kaší....pak až začla jíst tuhou stravu, ale žadny pyré...ekzem ji vyskočil až v 15 měsících, když užívala amoksiklav (PNC)...tak to snad nemohla mit alergii na BKM, když ekzem se rozjel až tak pozdě?

luthien.k
10. led 2013

@jankapavol někdy jediným příznakem alergie je špatné přibírání, případně chudokrevnost... Antibiotika už mohly být jen poslední kapkou, které dorazily střevní flóru, která tvoří důležitou součást slizniční imunity střev, hrající velkou roli i u atopického ekzému.

jankapavol
11. led 2013

@luthien.k
@katyxq a co ji mam mazat na chleba?????

katyxq
11. led 2013

@jankapavol nejdřív kup chleba s vhodným složením (bez BKM a sóji, vyhovuje opravdu jen minimum druhů), mazat můžeš avokádo plus šunku (krůtí, vepřovou - z kupovaných mají dobré složení Dulano z Lidlu, v Albertu mají Berger v modrém obalu, v Penny Leco šunku odd kostti nejvyšší kvality), výjiměcně margarín (zase, bacha, co v něm je, chuťově podle mě ujde zelený Alsan ze zdravé výživy, BioVive z Billy ... jak to po sobě čtu, tak prostě nečekej, že v jednom obchodě nakoupíš vždycky všecko), jinak pomazánky - z cizrny, červené čočky, zeleniny, masa, pokud dítě nereaguje na ořechy (zkoušela bych, až bude stabilizovaná), tak sem tam i sladké z ořechů a ovoce (mám v blogu články s recepty, bezmléčných pomazánek tam taky pár je).
K snídani je nejlepší kaše z obilného mléka obohaceného vápníkem a bezlepkové obilniny s ovocem a kokosovým tukem (nebo pak ořechy), zasytí to a dodává energie dlouhodobě, nechytá po tom chuť na sladké.

jankapavol
11. led 2013

@katyxq mě švihne

jankapavol
11. led 2013

@eyael myslim, že když jsi ty alergik, tak mala ma sanci 60procent, že bude taky a když jsou oba dva rodice, tak 80procent...

jihajiha
21. led 2013

Ahoj holky
@katyxq
@luthien.k
chtěla bych se zeptat, jeslti se u 5měsíčního mimča může prokázat alergie na mléko. Z mého laického pohledu (k dr jdu ve středu) si myslím, že alergii má - vždy tak 2-3 hodiny po snězení mléčné kaše měl bolení bříška, kakání, dost se mu to vracelo do pusiny, taky od narození měl zelenou stolici dost často - teď asi vím, proč nezabírala probiotika, ze stěrů nic neměl. Je možné, že tu alergii má? A taky bych se chtěla zeptat, čím nahradit u mě mléčné výrobky, když kojím, co jíst, abych měla dost vápníku? Děkuji

moncicip
21. led 2013

@jihajiha Ahoj moze ju mat, nasmu malemu ju diagnostikovali ked mal 4mesiace a 7dni presne. A este ked som kojila tak hovorili ze mozem jedine tvaroh a tvrdy syr.

jihajiha
21. led 2013

@moncicip a jak dlouho jsi vydržela kojit? Takže dr by mu to mohla už zjistit? Já četla na netu, že u malých dětí se to zjišťuje problematicky, tak uvidíme.

luthien.k
21. led 2013

@jihajiha testy nejsou směrodatné, bohužel, jedině vysadit BKM ze stravy obou, a to alespoň na 2 - 3 týdny a poté pomalu BKM zavést zpět a sledovat reakci. Pokud alergie je, nesmí se NIC, kde je BKM, ani tvaroh ani tvrdý sýr.

moncicip
21. led 2013

@jihajiha No ja som v tzom stree aj edno s druhym ze maly vkuse plakal a nechcel doma spat a ja som nemaa cas sa ani najest poriadne tak som kojila len 10tyzdnov, ale uz ked mal necele dva mesiace mali podozrenie na tuto alergiu. Ked som prestala kojit tak sme skusali kadejake umele mlieka najskor Nutrilon potom bebu potom bebu sensitive potom nutrilon HA potom nutrilon allergy care a nakoniec neocate na ktorom sme do dnes.

katyxq
21. led 2013

@jihajiha Jak radí luthien.k - nějaké rady, co jíst a nejíst jsou tady http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle... (držet opravdu striktně oba, vynechat i hovězí a telecí maso, sóju, karob - svatojánský chléb), číst složení absolutně všeho, co sníte, oba brát proitika, zredukovat ve stravě jednoduché cukry, hlídat si dostatek bílkovin, tuků (živočišných a rostlinných) a vápníku http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

lucinka0606
5. únor 2013

@katyxq
@luthien.k Holky, jakožto zkušené rádkyně v tomto problému vás poprosím o radu, no nebo spíš názor...U mého prvního dítka byla diagnostikována ABKM a to v roce....do roka jsme trpěli probdělými nocemi ☹ Proč tak pozdě jsme na to přišli, to je na dlouhé povídíní....určo jsem mohla udělat víc já, ale dávám to za vinu hlavně dr. ☹ Jediný náš problém bylo bolení bříška a v tom roce začal průjem, ikdyž takový netipický....jednou denně byl od hlavy k patě 🙂 Do půl roku byl plně kojený(přesně v půl roce jsem odstavila kvůli zdrav. problémům), přibíral naprosto krásně, žádný atop.ekzém, jen měl sem tam zelené kakání...
Teď mám doma 2 měsíční holčičku, kterou opět plně kojím, pěkně přibírá, žádný ekzém nic...Trápí nás ale hodně bolení bříška ☹ Napapá se a tak hoďku je samý úsměv uplně k sežrání, pak začne být unavená a jak jdeme spinkat(uspávám ji v náruči) začne se kroutit a plakat....když zaspí, tak ji cca po 20 minutkách něco vzbudí a protože se kroutí, tak je to něco asi určitě bříško....Co je divné, tak to, že v noci mě spí krásně(narozdíl od bráchy)...někdy, ale jen někdy má zelenou stolici. Už jsem zkoušela vysadit mléčné výrobky(i nemléčné s obsahem mléka), naposledy 4 dny, ale rozdíl nebyl vůbec žádný....co myslíte, po těch 4 dnech už by mělo jít trochu vidět, jestli se jí ulevilo, ne? A jinak, dle vašeho pohledu....vypadá to na tu hnusnou ABKM, nebo ani ne? Jak se ABKM projevovala u vašich dětiček???
Předem moc děkuji 🙂

luthien.k
6. únor 2013

@lucinka0606 vysadit BKM na 4 dny nestačí, pokud je to příčina, střevo potřebuje na zahojení obvykle delší dobu, 14 dní je minimum, kdy má smysl držet dietu bez BKM. Jinak to ABKM samozřejmě být nemusí, může jít jen o nevyzrálé trávení, dysharmonii střevní flóry... Určitě bych nasadila oběma probiotika, omezila sladké, bílou mouku, rafinované tuky (nejlépe to vše zcela vysadit spolu s BKM).

katyxq
6. únor 2013

@lucinka0606 Skoro nemám, co bych k @luthien.k dodala 😉, jen snad tak pro jistotu - dieta bez BKM znamená vysazení i skrytého mléka (hlavně bacha na pečivo, uzeniny, margaríny, no, číst složení všeho, já tuhle udělala chybu u barevných těstovin), hovězího masa, sóji, karobu. Pokud máš pocit, že by to mohla být alergie, tak bych současně na ty 2-3týdny vysadila ještě i vejce a kuře.
U malé BKM (hodnotím dnes zpětně, tehdy by mě to nenapadlo) začala prakticky od začátku škubáním od prsa (cítila BKM z mého mléka), neklid (i ve spánku), hodně řídká stolice (dle dr. normální, ale po dietě byla méně řídká i při plném kojení), během pár dní koliky, které se spíš zhoršovaly (stolice byla až zpěněná, kapky a fenykl nerungovaly, naopak to zhoršovaly, mírně pomohla probiotika), od měsíce ekzém, sem tam zelená stolice, od dvou a půl měsíce hleny ve stolici a v necelých třech měsících nitky krve ve stolici - ten den jsem najela na dietu.

michamicha
8. únor 2013

@luthien.k Káťo, prosím tě, může se stát, že když dítěti rostou stoličky a k tomu je i nachlazený, tak že bude víc (o mnohem víc než jindy) citlivější vůči alergenům?

azarijka
23. únor 2013

@michamicha ahoj, ano moze, teda aspon nam to povedala alergologicka. Malej v decembri zacala rast prva stolicka a straaasne sa jej zhorsil ekzem. Nepomahala ziadna eliminacna dieta ani ine opatrenia. Minuly tyzden jej ekzem takmer zmizol. Este cakame "prichod" poslednej stolicky. A boli sme minuly piatok u alergologicky a ta nam povedala ze rast zubkov moze sposobit vyssiu citlivost na alergie.

luthien.k
23. únor 2013

@michamicha jé, já přehlídla dotaz. Souhlas s azarijka.

michamicha
24. únor 2013

ahoj, zrovna jsem koukala na netu na vysílání Dobrého rána na ČT a bylo tam vaření pro alergiky na vejce a mléko 😉 jsou to 3 vstupy s receptem na palačinky, makové mléko a pšeničný dezert 🙂
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/104350494...
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/104350494...
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/104350494...

venuss
10. bře 2013

ahojky maminky, chtěla bych se zeptat, jestli se může projevit alergie na BKM jiz v 1mesici u deti? Mam mesicni dvojcatka, plne kojim, a zjistila jsem, ze po poziti vetsiho mnozstvi mlecnych vyrobku je trapi nadymani a boleni. Jiz pred tydnem se jim na pusince objevila vyrazka, doktorka konstatovala novorozeneckou dermatitidu. A jeste teda musim podotknout, ze se holky narodily v 37. tydnu, je mozne, ze by to pohla byt i intolerance laktozy?

katyxq
10. bře 2013

@venuss Ano, alergie na BKM se může projevit již takto brzo a při plném kojení (naše vlastní zkušenost), intolerance laktózy nemá kožní projevy, navíc ta vrozená je velmi, velmi vzácná.

majaga
10. bře 2013

@venuss Ano, aj my sme ten istý problém. A takéto maličké detičky to majú len a len z materského mlieka. Aj ja som vylúčila mlieko, laktózu a lepok zo stravy a dievčatá sa upravili + žiadne bolesti brucha. Teraz (majú 16 mesiacov) jem občas aj jogurty - prekysaná BKM! nie mlieko! - a zatiaľ nepozorujem, že by im to niečo robilo!!!!Aj ty to načas vylúč zo stravy. Veď neskôr sa k nim vrátiš. Postupne. Oni sa narodili skôr, takže môže byť, že majú nezrelý GIT. A chce to čas a dozrieť. A kúp si a aj im môžeš probiotiká. Držím palec a neboj, bude to ok.

majaga
10. bře 2013

@ela2 Kĺudne si kúp aj bezlepkovú a bezmliečnu knihu receptov. Ved bezlepkovú múku nahradíš obyčajnou a je to. Mimochodom využiješ ju aj pri varení pre malú na prechodné obdobie. A tie blp recepty nie sú zlé, nemaj strach. Častokrát sú lepšie ako bežné rp. A keď máte takýto problém, tak opatrne s lepkom u malej....Prajem veľa zdravíčka a všetko dobré 🙂.

buba08
10. bře 2013

ja mam intoleranciu laktozy, kupujem bezlaktozove vyrobky - maslo, mlieko, syry, dokonca ja slahackovu smotanu, jogurty aj pudingy je to znacka L minus, dufam, ze som vam aspon trosku pomohla. Namiesto klasickej praskovej smotany do kavy pouzivam pohankove mlieko (susene)

luthien.k
14. bře 2013

@buba08 intoleranca laktózy a alergie na BKM jsou dvě velmi odlišné věci, při alergii na BKM se nesmí ani tyto bezlaktózové výrobky.

eyael
22. bře 2013

@buba08 pozor na to pohankové sušené mléko. Nevím jakou značku kupujete, ale Zajíc má ve složení napsáno, že obsahuje kasein.

buba08
22. bře 2013

@eyael kupujem zajica, takze pre mna nevhodne, vsak?

eyael
22. bře 2013

@buba08 nj 😉 můžeš vyzkoušet ovesné sušené (jestli nejsi alergická na oves), pak kokosové, kukuřičné nebo rýžové, ale podívej se vždycky na krabici, vím že na některé z těch co jsem jmenovala je taky kasein napsaný...
ve zdr. veganské výživě, kam chodím nakupovat říkali, že Zajíc změnil složení výrobků, takže už od nich některé výrobky vůbec nebudou brát. Polevili ve výrobě, je to tak pro ně jednodušší...