Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

luthien.k
23. kvě 2012

@stejspa8 alergii Ti tam asi nezjistili, ale zřejmě zvýšené protilátky IgE. To ale jako průkaz alergie nestačí, musí se to shodovat i s potížemi. Pokud pociťuješ nějaké těžkosti typu trávicích obtíží, trpíš na časté záněty dýchacích cest, dušnost nebo máš přímo astma, atopický ekzém, tak bys alergii mít mohla, ačkoli u dospělých je tato alergie extrémně vzácná. Daleko víc lidí trpí nesnášenlivostí laktózy, nemohou ji trávit.
Nejlepší cestou, jak to zjistit, zda máš alergii, je vysadit mléčné (naprosto vše, včetně potravin, co obsahují mléko v sobě, jako je sladké pečivo, sušenky, čokoláda, většina uzenin atd.) na 2 - 3 týdny a poté zařadit zpět do jídelníčku. Pokud se potíže vrátí (nebo nějaké objeví), tak se to dá považovat za průkaz alergie. Na gastru Ti nepomohou (dělají tam jiné protilátky, které o alergii nevypovídají nic - IgG a IgA), můžeš si to ale zjistit takto sama.

omnia23
23. kvě 2012

@luthien.k mne to na gastre zistili,potvrdili,prebrali sme spolu dietu a liecbu 😉

luthien.k
23. kvě 2012

@omnia23 a jaké jsi měla potíže? Jakou máš přesně dietu? Na gastru většinou spec. IgE, které jako jediné vypovídají o alergiích, nedělají. To je specializace alergologů.

omnia23
23. kvě 2012

@luthien.k ja som mala nauzeu a spazmy v GIT.Eliminovala som mliecn vyrobky,odsledovala som si,co mozem a co nie.

luthien.k
23. kvě 2012

@omnia23 to jsou příznaky typické pro intol. laktózy... Takže něco můžeš z mléčného a něco ne? Při alergii se nesmí nic aneb vadí vše, kdežto při intol. laktózy obvykle nevadí zakysané výrobky, tvrdé sýry...

omnia23
23. kvě 2012

@luthien.k nie,ja mam alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka

luthien.k
23. kvě 2012

@omnia23 OK, takže nejíš z mléčného nic...? Ono opravdu moc dospělých s touto diagnózou není, tak i proto mě to tak zajímá, ze studijních důvodů 🙂

omnia23
23. kvě 2012

@luthien.k jem napriklad syry,i ked ja na druhy den citim boleti zaludka napriklad,ale ignorujem ich 😉

luthien.k
23. kvě 2012

@omnia23 a ty protilátky, které Ti dělali, si už asi nepamatuješ...?

omnia23
23. kvě 2012

@luthien.k nie,mam ich doma,momentalne som na sluzobke na hoteli,ked sa vratim mozem pozriet 😉 Studujes medinu?

luthien.k
23. kvě 2012

@omnia23 nene, ale zajímám se o tyto věci hodně 🙂 Tak budeš hodná, když na mě budeš myslet, už Tě nebudu přesvědčovat o jiné diagnóze, ale mám už tolik zkušeností, že maminky si to pletou, tak proto... 😅

omnia23
23. kvě 2012

@luthien.k mna nemusis presvedcovat o inej diagnoze,potvrdilo mi to viacero lekarov,sama to studujem,takze to sedi 😉

luthien.k
23. kvě 2012

@omnia23 už věřím, při intol. lakt. jsou příznaky do cca 90 minut nejpozději, ne druhý den 🙂

omnia23
23. kvě 2012

@luthien.k no a hlavne,prax je castokrat ina ako teoria 😉

luthien.k
23. kvě 2012

@omnia23 s dospělými ji v tomto ohledu nemám, tu praxi, ale s dětičkama už poměrně hodně 😉

omnia23
23. kvě 2012

@luthien.k s vlastnymi myslis? 😉

luthien.k
24. kvě 2012

@omnia23 to nejen, ale vedla jsem už hodně dětiček s atopickým ekzémem i jiným problémy spojenými s alergiemi ke stabilizaci jejich stavu (teda vedla jsem k tomu jejich maminky) 🙂

omnia23
24. kvě 2012

@luthien.k to je mile

romcovaklarka
25. kvě 2012

Ahoj holky, nevíte, jestli se dá dělat pudink z kokosového mléka - ne sušeného, ale takového toho v plechovce? např. http://www.hamka.cz/index.php?option=com_virtue... Díky 🙂

lojzina
25. kvě 2012

@romcovaklarka ahoj,to nevim,bohuzel,ale ja varila na radu @luthien.k 🙂 pudikk z ryzoveho mlika a dobry,akorat se toho prasku musi dat 1 a 1/2 bal.

omnia23
26. kvě 2012

@luthien.k ahoj vcera som si na teba spomenula ako som pisala,ze mozem par veci mliecnych,no tak vcera som si dala cestovinu so smotanou,ktora mi nevadila a neskutocne ma bolel zaludok celu noc 😠 Cize vsetko to zavisi od protilatok,prave odskrtavam smotanu z mojho zoznamu povolenych jedal

jane1
28. kvě 2012

ahojte vsetky 🙂 prestudovala som celucku diskusiu 🙂
my zatiel nemame nic potvrdene, malicka bude mat 8.6. 4 mesiace. cca mesiac je tomu, co som si asadila bezml. dietu. sama si nie som celkom ista, ci probl. s prdikmi nasho drobca suvisia s mojou konzumaciou mlicneho, i jednoducho len este nema dosta. vyvinute vn. organy a jedna sa o beynu vec.
ale preco som sa o to zacala zaujimat, je, ze mame hlien v stolici. pediatr. vravela, ze male mnozstvo hlinu nevadi, a vyviedla ma z omylu, najprv som si totz myslela, intolerancia laktozy. ale teda ze ovela castejsia je ta bkm. nakolko ale mala prospievala, neodporucala zatial nejake testovanie, ze to tak ci tak zas nie je 100 % a ze ak chcem, mam skusit vysadit mliecne.
mala sa od vtedy zlepsila, prdicky zvladala ovela lepsie, lenze bolo to akurat v dobe, ked vlastne koliky ustupuju a posledny tt sa uz zacala pret. na brusko a to zistila ze velmi pomaha na prdicky. hlien mala aj tak, hoc sem tam sa stalo, ze nemala.
tak teraz neviem.
pred par dnami som skusila platok syra, na druhy den v noci sa trosku viac potrepila s prdkmi, no ziaden rev, zvjanie sa, nic take. len ju to prebudilo a trosku namahy musela vynalozit.
tak rozmyslam, ze zas nasadim aspon na 3 tt a potom skusim ten postup s jogurtom.
ak mozem poprosit najma LUTHIEN o nazor.
staci plynatost a hlin na podozrenie na bkm?

jane1
28. kvě 2012

inak super mnamka je zmrzka zo zmraz. bananu! uzasne kremova, lahodna ako smotanova! 🙂
ja ju bastim len taku, alebo k tomu primix. maliny limetkovu stavu a agave sirup 😉
chcmem skusit s presom, skoricou a karobom 😎

jane1
28. kvě 2012

ozaj a co sa týka varenia. mne osobne najviac chýba syr. tak som si vymyslela aspon akoze syrovú omácku.
urobím jednoducho besamel a do toho bud trosinku vína, franz. horcicu, ci citron. a celkom som sa obalamutila a zistila som, ze mi tam az tak velmi syr nechýba. fajná je na cestoviny, ale aj na zapecenie, ci uz maska alebo zeleniny.
jedávala som napr, brokolicu varenu s postr. syrom a maslom, tak teraz ju jedávam s touto omáckou.
a este som pouzila takýto besamel, ale poriadne hustý a ochutený dost výrazne franc. horcicou do tostov alebo grilovaných sendvicov. jednu stranu namazem vetom, dam platok sunky, druhu nahrubo besamelom,zlepim a grilujem. Mnamka 🙂
na chlieb bud nejako zamaskujem to veto / zelenina, sunka/ alebo si dam trebars len kecup detský /otma/ a na to sunku. pripadne domacu mast.
este mi poradila baba tu z kona / ktorej velmi pekne dakujem za vsetky rady/ pomazanku z tatarskej omacky
nastruhat mrkvu, nasekat cibulu, zmiesat s tatarkou, ochutit. ja davam vegetu a korenie. je perfektna na chleba. mne chuti dokonca ako colesaw salat 🙂
chystam sa este pohladat recepty na pomazanky zo strukovin, len kojim, tak musim opatrne, ci nebudu prdiky 🙂
prave si peciem croisanty, mala som uz strasny abstak po nich 😀 😀 nasla som chladene rolovane cesto na croisanty 😀 zlozenie ok, tak sa vytesujem.
pecivo si peciem doma vlastne, alebo kupujm v hypernove teke te zemlicky na rozpecenie, tam je zlozenie pisane a mam ich vzdy cesrstvo upecene.
inak, mozno poznate tuto stranku, ale nikto ju tu zatial nepridal, tak dam ja 🙂
www.bezmliecnadieta.estranky.sk
su tam popiane overene produkty, ktore sa mozu, recepty a podobne. avsak pozor, tam sa pouzivaju aj sojove vyrobky, treba odskusat, ci niekomu vadia. ja ich preventivne neuzivam.
tipy su tam aj na sladkosti 😉

michamicha
28. kvě 2012

@jane1 problém s prdíkama má většina dětí, některé klidně až do roka 😅 , takže pokud nemá malá výrazné průjmy nebo hodně hlenu ve stolici, nezvrací, prospívá dobře, nemá problém s atopickým ekzémem nebo nějaký další výrazný ukazatel k ABKM, tak bych se nestresovala hledáním nějakého problému 😉

katyxq
28. kvě 2012

@michamicha U nás alergie Na BKM začala jen prdíky, jenže se to horšilo, pak přišly fakt děsný koliky (a kapky nepomáhaly a probiotika jen trochu), pak ekzém a ve skoro třech měsících hlen a pak nitky krve ve stolici, tehdy jsem najela na dietu 😉.
Takže i kdyby bezmléčná dieta pomáhala "jen" od kolik a prdů, jsem pro (mimochodem Fuchs ve své knížce píše, že ta dieta pomáhá až ve třetině případů kolik, i když se nejedná o alergii).

michamicha
28. kvě 2012

@katyxq jo, já neřikam že to nepomůže, ale snažila bych se spíš myslet pozitivně než hledat za vším alergii na BKM 😅

luthien.k
28. kvě 2012

@jane1 máte alergie (jakékoli), astma nebo atopický ekzém v rodině?

jane1
28. kvě 2012

ahojte 🙂 no ja by som samozrejme bola stastna ak by to nebola bkm. len ked teraz bolo fakt dost dlhu dobu dobre, a len co som trosku zhresila, tak vcera a aj dnes sa budila. ibaze u tak maleho babatka tazko zitit, ze s cim to suvisi ze? ci zo zubkami / viditelne ju svrbia dasienka a cela je stastna ked jej ich skrabkam specialnou kefkou alebo jej drzim chladive hryzatko/

@luthien.k nie, nemame v rodine ani alergie, ani astmu a ani exem. resp. nic co by bolo zistene, alebo sa na to podobalo 🙂
vrackanie sme mali horsie, ale podla mna nic vynimocne. teraz je to kedy ako, niekedy takmer vobec za cely den, niekedy si blinkne par krat, mam pocit, ze podla toho ci sa preje 🙂
no a hlienu sme mali rozne, raz menej, inokedy podla mojho nazoru fakt dost, akoby takmer cela stolica bola hlienova.

@michamicha ake vracanie je priev. javom alergie? napr. ze po kazdom jednom kojeni? alebo ze nejake velke mnozstvo? ci ako?

michamicha
28. kvě 2012

@jane1 to ti poví spíš @luthien.k 🙂 u nás se blinkalo po každém kojení (MM a následně i HA UM) ☹ kolikrát šlo ven úplně všechno ☹ doktorka měla nejdřív podezření na reflux, ale nakonec z toho vyšla ABKM ☹ změna k lepšímu přišla až po konzultaci s alergoložkou, kdy se prokázala alergie na BKM, změnili jsme UM na Nestlé Althéra a se zavedením příkrmů, od té doby po jídle neblinkal 😎