Alsaský jablkový koláč. Poraďte

alisek
24. zář 2008

Potřebovala bych poradit od některé z vás, která ho peče a povedl jí. protože mě se teda nepovedl. Krém mi oc nezhoustnul a po vyladnutí a rozkrojení vytekl z koláče.
děkuju a rady.

mysinka
24. zář 2008

Alisku, hodila bys sem pls recept? 🙂

achalteke
24. zář 2008

jo taky bych ráda 😉

lendy1
24. zář 2008

alisek, ta krémová hmota musí být jen promíchaná-ne všechny ty ingrediance vyšlehat. Ten koláč tuhne až po vychladnutí, v troubě neztuhne 😉

lendy1
24. zář 2008

a recept:
doba přípravy je cca 15+30 min.

Ingredience:
Těsto:
125 g másla
1 sáček vanilkového cukru
250 g polohrubé mouky
lžička kypřícího prášku
špetku soli
1 vejce

Krém:
1/8 l husté smetany
2-3 vejce
špetka citronové kůry
1 sáček vanilkového cukru
lžíce cukru

4-5 jablek

Příprava:
Dortovou formu vymazat a vysypat, troubu předehřát na 180°C.

Jablka oloupat, zbavit jádřinců, nakrájet na čtvrtky, zvrchu několikrát naříznout.

Suroviny na těsto promnout, spojit vejcem. Těstem vyložit dortovou formu, vytvořit nižší okraj.

Poklást jablky, naříznutou plochou navrch. Zalít krémem.

Smetanu prošlehat se zbylými ingrediencemi. (Toto je množství podle původního receptu, já toho krému dělám asi o polovinu víc :o))

Krémem zalít jablka a koláč upéci asi 30 minut.

alisek
autor
24. zář 2008

Lendy, vyšlehala jsem to jen ručně metličkou ale dala jsem tam smetany (na šlehání) 250ml, to bude asi ten problém 😒 navnadila me na to jedna z holek co hodnotili recept..příště tam dam míň. A taky jsem pochopila, že vychladnutím ztuhne, tak jsem ho hodila pres noc do lednice..pak se dočtu, že se má podávat teplý 😕 😀

filip249
28. lis 2012

Pekla jsem dnes tento kolac poprve a je vyborny.Testo jsem vylepsila 2lzicema bileho jogurtu a nez jsem pripravila jablicka, dala jsem testo do lednice.Vyborne se s nim pracovalo.Slehacku jsem pak dala temer celou a v ni jsem kratce rozslehala 3cela vajicka s vanil.cukrem a ostatnimi ingrediencemi.Kolac jsem nejprve pekla asi 20 min jen pokladeny
jablicky a slehacku s vajicky nalila az pak a nechala dalsich 25minut v mirnejsi troube dopect.Vse bylo upecene a zadny krem netekl.Napadlo me, ze by kolac byl dobry s ridkym pudinkem.Tak snad se priste povede.Zu

jey_jey
24. kvě 2014

Já ho peču opakovaně, a tento recept je naprosto bez chyby 🙂 Ještě nikdy se mi nestalo, že by vnitřek tekl nebo něco podobného 🙂 U nás se obvykle ztratí ještě vlažný :D Přikládám recepis 🙂

Koláčový korpus: 200g polohrubé mouky, 100g změklého másla, 1 žloutek, 30g moučkového cukru, špetka soli, 2PL studené vody

Náplň: 600 - 700g jablek, vanilkový cukr

Těsto: 3 žloutky a 4 bílky, 100g cukru, kelímek smetany ke šlehání 31%

1) Mouku s máslem, žloutkem, cukrem, solí a vodou zpracovat do těsta na vále, dát do sáčku a nechat alespoň 2 hodiny odležet (čím déle, tím lépe se vyvaluje)

2) Troubu předehřát na 200°C. Vymazat a vysypat KOLÁČOVOU MÍSU (to je taková ta kulatá mísa s vroubkovaným oleje) vyválet těsto a přenést do mísy, vytvořit okraje. Nasypat nakrájená jablka na plátky (0,5-1cm), zasypat vanilkovým cukrem a dát asi na 25 minut do trouby.

3) Ze zbylých vajec + bílku z prvního vejce ušlehat pěnu, přidat šlehačku ( !! POZOR!! už nešlehat, jen přilít !!! ) a ještě za horka nalít na koláč, pak dát asi na 15 minut znovu do trouby (když to voní, šup s tím ven!)

Přeji dobro pochutnáníčko 🙂 Kačka z hor 🙂