Bedýnkáři, podělte se o recepty a zkušenosti

antiope
8. říj 2010

Už pár týdnů odebírám bedýnky s bio zeleninou a ovocem. Každý týden na mě čeká překvapení, co zrovna ve své bedýnce najdu a poté začne moje pátrání po receptech. Často tomu předchází pátrání v knihách a na internetu, abych danou zeleninu vůbec identifikovala 😀
Najde se tu podobný nadšenec, který je na tom podobně? 🙂

petromilla
1. únor 2011

U nás fungují i tropic bedýnky, kdo chce, může si týden předem objednat, ale u nás doma to moc nejede, my radši ty jabka. Na vánoční svátky jsem si ji objednala, jedli jsme to ještě 14 dní, možná jde i to, že jablko se umyje a sní, kdežto ananas, grep nebo meloun už dá práci oloupat, puboši jsou líný druh 😎 .

ikarkulka
2. únor 2011

@petromilla nejen puboši 🙂 od porodu jsem ráda, když si umyju a v letu sním to jablko 😀

přidám odkaz na recepty, kdybyste někdy měly v bedýnce něco, s čím jste se nesetkaly a nevěděly, co s tím
http://www.biorevnice.cz/bio-recepty.php

petromilla
2. únor 2011

@ikarkulka a bude hůř! 😀
díky za odkaz, jsou tam prima recepty 😉 .

terryfox
3. únor 2011

@ikarkulka Už jsem tu, díky za info o diskuzi 😉
Já bedýnkuju už skoro rok, ale ve formě těch opravdových bedýnek kratší dobu. Dřív jsem kupovala zeleninu, ovoce, sýry a vajíčka na farmářském trhu tady u nás za městem. Teď nově nabízejí i bedýnkování, je to prima, na netu zadám kolik čeho chci z aktuální nabídky, která je teď samo chudší. A pak si pro bedýnku (tedy spíš bednu :o) vždy dojedeme. Zrovna dneska jedeme, čtvrtek je náš odběrný den. Něco se nabízí v bio kvalitě (mrkev, ředkvičky, cibule, cuketa, brokolice), něco je zelenina od českých farmářů, prý jen s minimem použité chemie.
Nejraději bych tedy vše jen v bio kvalitě, ale přiznám se, že do bedýnky objednám třeba i ty papriky a rajčata, když máme chuť na lečo, přestože není jejich sezóna. Pořád je ta zelenina prý ve vyšší kvalitě než ze supermarketu... ale nevím, jde taky o důvěru k dodavateli.
V našem městě mám ještě možnost odebírat z jednoho dalšího zdroje, ale ten ještě dražší 😖 Já platím za bedýnku cca 400Kč, dopravu neplatíme, vyzvedáme si ji sami, páč to máme kousek. Ten druhý zdroj nabízí tři velikosti bedýnek - 3 (230Kč), 5 (360Kč) a 7,5 (490Kč)kg. Přijde mi to celkem drahé 😒 Protože třeba teď v té tříkilivé je kilo brambor, trochu mrkve, celeru, petržele, nějaké zelí a to je vše. Za 230Kč drahá sranda 😝 Ale zase se dušují, že mají vše fakt jen bio, mají na stránkách i odkaz na certifikáty dodavatelů, ten je ale nefunkční 😖 😀 mají je tam ale vypsané, takže se může člověk mrknout třeba na jejich weby, jeden z nich zatím na certifikát o ekohospodaření čeká, je v nějaký zkušební lhůtě, kdy už ale musí dodržovat striktně pravidla ekopěstitelství. Tady bych jim věřila, jen mi vadí cena a taky nemožnost navolit si, co v bedýnce chci. Nějak mi to vyhovuje 😉 🙂
Tam, kde beru já, je pan zprostředkovatel trochu plašan, třeba na svých stránkách píše, že má od dodavatelů certifikáty, ale nevím, proč je tedy na webu nezveřejní 😕 Ale zase je to cenově dobrý, můžu si vybrat a nabízí i domácí cereální vajíčka, jsou vynikající, pak taky domácí máslo, opět skvělé, jí ho tedy manžel, já máslo obecně moc nemusím, ale chutná opravdu líp než z krámu 😵
A pro zajímavost, minule jsem kvůli synkovo příkrmům objednala bio mrkev a byla jsem zklamaná ☹ Ta "jen od farmářů" byla výborná, ta bio neměla skoro žádnou chuť, byla vyschlá, ani ne moc oranžová 😖 Tak nevím, jestli to může být tím, že už je prostě dýl skladovaná? 😕 Každopádně takový to, že jsem ochutnala a hned věděla, že tohle je poctivá zelenina bez chemie, se nekonalo, spíš naopak 😒
Tolik zatím ode mě 😉 😉 🙂

miska73
3. únor 2011

@terryfox už jsem o bedýnkách něco slyšela. Nemáš nějakej odkaz, kde se dá objednávat?? Díky 😉

terryfox
3. únor 2011

Jo a ještě k receptům, podle nich já moc nevařím, jsem intuitivní kuchařka 😀 Ale taky samo někdy něco najdu a zkusím. Většinou ale vařím jedinečně, podruhý to už nezopáknu 😀 Zelenina je většinou u nás základ všeho jídla, manžel mě kolikrát už proklíná 😠 Třeba dneska jsem si k obědu udělala trochu bio rýže se zeleninovou směsí, lupla jsem na oliv. olej mrkev, pórek, zbytek uvařených fazolí, cibuli, papriku a jen jsem to osolila a na talíři posypala sýrem. Takhle vařím nejraději 😵 Manžel už ale po včerejší číně ze sójového masa (já ho miluju) už nic zdravého nechtěl 😀, tak jsem mu osmažila cibuli s kousky uzenýho a směs dala na noky, k tomu kyselou okurku a byl spokojenej 😉 Někdy už to nedává, já vařím fakt dost zdravě, tedy na chlapa 😀 My holky většinou nemáme problém baštit zeleninu, ovoce, rýži, těstoviny, pohanku a podobné dobroty, libové maso a tak.

A boršč miluju (manžel ho třeba ale nejí, většinu zdravých jídel sní, něco s větším, něco s menším nadšením, ale borčš by nedal). Myslím, že ho dělám výbornej a jednoduchej 😉

Osmahnu na oliváči (na ničem jiném skoro nevařím... ještě někdy na bio řepkovém za studena lisovaném oleji, četla jsem jednou, že je prý snad ještě zdravější než olivový) cibuli, pórek (nebo třeba jen jedno, když nemám oboje), přihodím mrkev, celer, petržel na kousky, stále lehce restuju, pak zaliju troškou vody, přidám na kostky řepu (oloupanou), chvilku dusím, zatím nakrájím brambory na kostky, lupnu je tam, zajilu od oka vodou, aby bylo dost na množství zeleniny, přidávám Alnatura bio bujón, obvykle hovězí, i když zeleninový by splnil stejnou funkci, do pravého boršče patří hovězí maso, tak většinou dávám i ten bujón hovězí 😀, maso nedávám. Z koření dávám bobkový list, celý pepř a nové koření. Vařím, dokud brambory nezměknou, ostatní zelenina zůstává ještě trochu na zkus. Pak dám kyselé zelí, od oka, prostě tak, aby jakoby polévku zahustilo. Můžete dochutit, dosolit, opepřit, nebo přidat pažitku, petrželku, dle chuti 😉 Je opravdu dobrej 😵
Moje teta mi minule říkala, že by do něj ještě přidala trochu protlaku, že do toho klasického patří, mně to ale přijde zbytečné, myslím, že by se tam jeho chuť ztratila, sám boršč je dost výrazný. A jako bonus na talíři dávám zakysanou smetanu, lze určitě i šlehačka. Žeru ho doslova nezřízeně, třeba si i 3x přidám, ona je to taková jalová polívka, mám po ní za dvě hodiny hlad, ztloustnou se z toho snad ani nedá, tak proč si nedopřát 😀

terryfox
3. únor 2011

@miska73 Tady si můžeš najít v okolí Tvého bydliště, jestli někdo bedýnky nezajišťuje:
www.bedynky.cz
A tady odtud posílají do celé republiky, jen se to prodraží kvůli poště 😒
www.zdravicek.cz

miska73
3. únor 2011

@terryfox díky, mám to koukám kousek 🙂 , jo a boršč teda taky miluju, ale i s masem...mňam, mňam 😀

ikarkulka
3. únor 2011

@terryfox teri, to je divné s tou mrkví, my máme vždy výbornou. a je to právě naopak - v létě jsem z nouze kousla do té ze supermarketu, a ta byla bez chuti, taková gumová, no hnus.
třeba tě podvedli 😖 šla jsem schválně kousnout do té, co máme doma teď - taky už bude dlouho uskladněná - a je výborná.

jinak my bereme bedýnky z country life, vyzvedáváme si je ve zdejším bioobchůdku. za bedýnku o váze cca 8 kg (jak kdy) platíme Kč 370,-.
nemáme možnost si obsah navolit, ale nevadí mi to, vždycky je tam něco dobrého a něco nového. teď v zimě je teda dost chudá (brambory, mrkev, jablka, řepa, celer... teď tam byl mangold), ale přes léto, na jaře... to je super!
a odběrový den máme taky ve čtvrtek 🙂

terezita
3. únor 2011

@terryfox @ikarkulka tak s mrkvi se mi to taky parkrat stalo.. ale to nebyla bio z bedynky, ale bio kupovana v obchode.. mala mi ji odmitala jist, toz jsme ji pak frnkli normos ceskou a nad tou se oblizovala.

ikarkulka
3. únor 2011

@terezita tak máme asi štěstí na dodavatele, potažmo pěstitele 🙂

terryfox
3. únor 2011

Tak se mi zdá, že tady u nás na jihu je nějak draho ☹
@ikarkulka Bedýnka, jakou máš, kočko, Ty, ještě dokonce o trošku menší, nabízejí u nás o 120Kč dráž?! 😕 Kurník!!! Stejně tak bikram yoga, konečně!!! po šílený době u nás ve městě vybudovali studio a permanentka na měsíc stojí 2400Kč 😨 Tak na to při rodičáku 7600Kč fakt nemám 😠 😠 ☹
A ta mrkev dnes opět bio a o trochu lepší než minule, ale pecka to není 😒

peko
3. únor 2011

@ikarkulka tyyy jo Káji, to je dobrá cena za 8 kg bedýnku, my jsme na zkoušku vzali Babybedýnku a mělo to tak 2 kg a platili jsme 150,- Kč 😲
ale teda mrkev byla dobrá 🙂

ikarkulka
3. únor 2011

@terryfox
@peko
ženy, asi 2 fotky bedýnek mám na fb, kdybyste se chtěly mrknout, co tam tak bývá.
možná u vás není takový zájem, a proto jsou dražší. tady je bere dost lidí.

peko
3. únor 2011

@ikarkulka jojo, už jsem je kdysi obdivovala, no doufám, že v sezóně budou ty naše bedýnky taky takové 😵
jdu objednat bedničku na příští týden, ještě mrknu na biokuře 🙂

antiope
autor
3. únor 2011

@peko No zkušenou bedýnkářkou bych se nenazvala, to spíš nadšenou 😀 S bedýnkami jsem se setkala poprvé tak před rokem a půl a nejdříve jsem byla zklamaná, když skončila sezona a nabídka byla omezená. Teď od září bedýnkuju znovu a našla jsem dodavatele, který mi padl do noty a má bedýnky docela rozmanité i teď v zime. Taky si je nechávám dovážet až domů, což pro mě jakož člověka pohodlného umocňuje radost z každé bedýnky. No upřímně trochu mě odrazovalo trmácet se pro ní každý týden do odběrného místa 😅

Co se týká topinamburů jako příkmů pro děti, tak ty jsem ještě nezkoušela. Nikde se o nich moc nepíše. Až uděláme základní zeleninové kolečko a ještě budou, tak je asi zkusím.

@terryfox kéž bych byla také intuitivní kuchařka 😉

orchidie
3. únor 2011

@peko a kde jste brali? Mas nejaky tip pro brnaky? Rada bych taky zacala odebirat pak na prikrmy... ale chtela bych to odzkouset jeste pred tim nez zacneme, abych pak uz odebirala na jistotu...
@ikarkulka a nemuzes dat fotecky bedynek sem? Na FB te bohuzel nemam pridanou 😉

ikarkulka
3. únor 2011
peko
3. únor 2011

@orchidie my jsme zatím zkusili Baby bedýnku odtud http://bioslunecnice.cz/articles.php?lng=cz&pg=126, ale v Brně už je víc poskytovatelů, tak možná je postupně vyzkoušíme
jinak v bedýnce byly brambory, topinambury, mrkev, petržel (jedna 😀), cuketa, brokolice a mangold, manžel ještě dokoupil hokkaido dýni, časem možná vyzkoušíme ještě jiný tip bedýnky

orchidie
3. únor 2011

@ikarkulka parada, dik 😀
@peko diky za tip 🙂

faflina
4. únor 2011

Ahojte bedýnkářky, chci vám jen napsat, že jse mi bedýnkování moc líbí, ale jelikož máme zahradnictví, tak moc dobře vím, že vypěstovat něco bez chemie, takové kvality aby se to dalo prodávat, je nemožné. Mi sami jsme pěstujeme k prodeji květák a salát, a bez použití hnojiv a postřiku, proti padlí a škůdců, bylo nemožné. Dnes již květák a ani salát pro prodej nepěstujeme. Nevyplatí se to a místo kde jsme původně pěstovali, je obsazeno balkónovými a jinými rostlinami. Prostě jsme se plně přeorientovali na pěstování pouze přísad zeleniny a květin a balokónové květiny.

I když vím, že bez chemie nic vypěstovat prostě nejde, přesto mě badýnky moc nedchly a přemýším nad tím, ale jak znám svého muže asi mi to neschválí. Dívala jsem se na to, že nejbližší dodavatel je v Olomouci, dokonce dva. Je to od nás CCA 40km. 😖

petromilla
8. únor 2011

naše dnešní bedna....

weri1
8. únor 2011

ahoj holky, mám dotaz, ty bedýnky jsou bio, nebo bez chemie, nebo jak je to? děkuji za info 🙂

petromilla
8. únor 2011

@weri1 jak kde....
já odebírám nebio, až na výjimky české, mělo by to být méně chemicky ošetřované.

antiope
autor
18. únor 2011

@petromilla Díky tobě, už u nás doma naší bedýnce neřekneme jinak než "bedna" 😀

A co bedna dala, s čím si tenhle týden nevím rady? Černou ředkev! Tak přemýšlím nad nějakým salátem. Co nadhodit nějakou kombinaci?

Jinak na bedýnkování se mi taky líbí (teda platí to pro ryze české bedýnky), že ta zelenina a ovoce nejsou anonymní. Pořádají se setkání s farmáři nebo je můžete poznat na farmářských trzích. No a pak taková mrkvička od Honzy Šmardy, jablíčko od Susových a další chutnají jinak než anonym ze supermarketu 😉

petromilla
19. únor 2011

@antiope není bedna jako bedna 😉 .

Černá ředkev je vhodná právě pro chřipkové období, obsahuje víc vitamínu C, než třeba citron. Malé bulvy ředkve se dají třeba jen nakrájet na tenké plátky a pojídat s namazaným chlebem. Dá se nastrouhat do salátu třeba z červené řepy nebo do zelného salátu, tam mi chutná víc, než křen. Receptů je na netu hodně....
Nemusí se ani loupat, ale to by mi nikdo nejedl, takže já jí zbavím té kožovité slupky.
Šťáva z ředkve s medem či cukrem je dobrá proti kašli a vůbec je to takové přírodní atb. Jednou měl náš mladej bolest v krku, nemohl polykat, měl čepy na mandlích, bylo to víkendu a na pohotovost se mi zrovna nechtělo. Šťávu s cukrem jsem mu dávala v pravidelných intervalech, vždycky po požití mu šla pára i z uší, strašně to pálí 😀 , ale v pondělí byl v poho 😉 . Když se ta šťáva nechá odstát, není potom štiplavá a dá se dát i malým dětem.

janca.k
24. únor 2011

Ahoj holky,
už delší dobu sleduji vaše nadšení pro bedýnky, ráda bych je taky zkusila, ale ať hledám jak chci, tak nenacházím odběrné místo blíž než v Brně.
Nemáte některá tip na místo blíž.? Boskovice, Blansko, Letovice?
A brňačky, odkud jste s bedýnkami nejvíc spokojené? Díky moc a bedýnkám zdar 😀

pitrisek
28. únor 2011

@janca.k Zkus www.stastnafarma.cz. Dodávají i do Letovic. Od pana farmáře bereme bedýnku co 14 dnů a jsme moc spokojeni🙂

janca.k
1. bře 2011

@pitrisek jéé děkuji moc, mrknu na to

katy_katy
4. bře 2011

Ahojte maminky, je tady nějaká bedýnkářka z jižní Moravy? A podělí se se svými zkušenostmi? Začínám o tom taky uvažovat, náš přísun zeleniny a ovoce přes zimu vázne... 😒 Jak často objednáváte? A jak platíte? Převodem? Děkuji za odpovědi... 😕