Chleba z domácí pekárny

lady742
9. říj 2016

Koupila jsem si pekárnu a postupně zkouším péct různé druhy chleba.Jenomže skoro vždy je chleba tuhy, druhý den už uplně tvrdý.Při pečení ani nevykyne.Peču podle receptu z knížky, která byla u toho.Používám sušené droždí.Může někdo poradit v čem je problém, popř.nějaké odzkoušené recepty dodat.Děkuji 😉

lajla
9. říj 2016

@lady742 😂 jako bych slyšela sebe...nakonec letěla z "okna"... preju ať někdo dobře poradí

eimmy
9. říj 2016

zkus kupovat směs ta vydrží , krásně vykyne, já peču denně jak ze směsí tak podle fantazie, raději menší bochánek .

rousse
9. říj 2016

@lady742 když jsme ji měli novou, tak asi půl roku jsem pekla jen chleba🙂 kupovala jsem už hotové směsi - objednávala jsem je z netu. Pak se nám to ale přejedlo a šla do skříně. Pak jsem občas pekla chleba podle receptu, vykynul nádherně, ale nechala jsem jen udělat těsto a přendala ho na plech do trouby - mám moc ráda chlebovou kůrku a ta mi u chlebu z pekárny prostě chyběla. Rada? Těžko říct - zkusila bych prostě jiné recepty🙂

mandala
9. říj 2016

No tak nevím, v čem je problém, ale po upečení by chléb určitě neměl být tuhý a druhý den tvrdý. Podle mne je to receptem, nemáš v receptu velký poměr celozrnné mouky ? To pak těžko kyne a chléb je hodně hutný. Napíšu ti recept, podle kterého peču já, snad se povede -

PIVNÍ CHLÉB
100 ml vody
250 ml piva
2 lžičky soli
2 lžičky kmínu
350 g hladké mouky
150 žitné chlebové mouky
1 vrchovatá lžička instantního droždí
program základní, velikost střední

Jinak teda nesouhlasím s tím, že pekárna neudělá chlebovou kůrku, naopak mě ji dělá krásně křupavou, i když je možné, že každá pekárna peče jinak. 😉

panickatlamicka
9. říj 2016

320 ml voda
1 VO octa
2 VO oleje k vrtulce
2 MO soli
2 MO kminu
350 g vyrazkove mouky
150 g psenicne ch. mouky
cca 8-10 g ceestveho drozdi
1 MO cukru na drozdi
Pekarna program basic, stredni kurka.

panickatlamicka
9. říj 2016

@mandala zkusim 🙂

konidana
10. říj 2016

Blbý je že každá pekárna má trochu jinak nastavané ty programy. V naší první celozrnný chleba trval přes 4 h, V té co máme teď to je také nejdelší program, ale jen na 3h a10min. Má nějak zkrácenou dobu kynutí nebo hnětení nebo obojí. Musela jsem to vychytat a vyplatí se řídit podle té přiložené knížky. Recepty z jiné pekárny mi spíš nešly. Doba pečení je skoro stejná cca 1h. Problém může být v tom, že těsto je buď moc řídké nebo moc tuhé, to se musí vyzkoušet přidáváním pár lžic vody či mouky. Od pořízení 1. pekárny (po asi 3 nebo 4 letech pečení 3x týdně šla do věčných lovišť) chleba skoro nekupujem. Ted už máme 2. nebo 3.rokem druhou

Já peču tento chleba , podle přiložené knížky k pekárně:

celozrnný chleba
(ale upravila jsem si poměry mouky a místo vody a suš.mléka dávám obyč mléko, mléko s vodou, smetanu s vodou - co je doma)
2 lžičky soli
2 (1,5) lžíce cukru
1 lžíce oleje nebo sádla
500 ml mléko
celkem 700g mouky (dávám na třetiny pšeničnou, žitnou a celozrnnou, nebo jen žitnou a pšeničnou zhruba napůl, nebo tak nějak)
1 lžička kmínu
1,5 lžičky sušeného droždí
Program na 1 kg celozrnný chleba světlá kůrka.
Aby kůrka bylla jedlá i druhý den (nejdřív je křupavá ale pak spíš tvrdá) tak horký upečený chleba potřu mašlovačkou mlékem a zavřu do obyč. trouby (studené, na mřížku, aby chleba vystydl, odpařil, ale nevyschnul )

konidana
10. říj 2016

Všechny mouky dávám samozřejmě chlebové. Taky jsem zkoušela malinko regulovat množství droždí. Podle toho jak předchozí chléb vyšel a také jsme jednou měli cca 0,5kg balení sušeného droždí, tak jak vlhlo, tak se postupně muselo dávat víc a víc. Že ho mám uskladnit v lednici, aby se toto nestávalo, jsem se dozvěděla až zpětně.

konidana
10. říj 2016

@mandala jak peču ten celozrnný, tak je tedy prý dost tužší (říkají ostatní), ale nám chutná.

oskarka111
10. říj 2016

Ahoj, taky mám pekárnu už dyl, ale většinou dělám chleba z koupenych směsi a to hlavně z lidlu celozrny. Chutná nám nejvíc. Ale jak čtu příspěvky, tak zkusim nové recepty.tak také děkuji za inspirace.

mariva30
10. říj 2016

Ahoj, u nás peče tento chleba celá rodina, tak snad bude chutnat.

20dkg žitné chlebové mouky
40dkg hladké mouky
400 ml vlažné vody
2 lžíce oleje
1 lžice octa
3 lžičky soli
1 lžička cukru
1 lžička sušeného droždí
Kmín
Podle chuti je možné přidat votruby (1 lžíce), slunečnici, lněné semínko... Vlastně cokoliv..
Nejdřív nalijes do nádoby všechno tekuté, potom zbytek.

lady742
autor
10. říj 2016

holky, děkuji za rady, určitě vyzkouším, z té celozrné je jasné, že to tolik nekyne, ale té dávám, teda když ji použiji je 1/3. 😒