Cizrna. Poraďte recept na její úpravu

holly1
30. dub 2008

kuchařinky, poraďte nějaký chutný recept na úpravu cizrny. dík x 🙂

iza
30. dub 2008

a chceš jí jako přílohu,pomazánku(myslím jako chumus),hlavní jídlo? s masem nebo vegoš? mám dost receptů, tak je můžu okopčit

holly1
autor
30. dub 2008

tak klidně všechno, jestli můžeš 🙂)

novako
30. dub 2008

cizrna pro masožrouty: http://recepty.atlas.cz/recept.asp?id_receptu=J...

cizrna pro ty, co masíčko neradi: http://recepty.atlas.cz/recept.asp?id_receptu=J...

Obojí vyzkoušené, obojí ňamka 😉

iza
30. dub 2008

Namaci se pres noc, jako fazole(zvojnasobi objem!) a pak se vari do mekka. Teprve pak jsou mozne dalsi upravy.Pripravy jsou casove narocne.

Pikantni cizrna
Ingredience:
18dkg cizrny
2 lzicky slunec. oleje
1 velka nadrobno krajena cibule
2 utrene strouzky cesneku
1/2 lzicky mlety kmin
1/4 kg brambor nakrajenych na mensi kousky
1/2 lzicky mleteho koriandru
spetka chilli koreni
3 dkg rozinek
3 dkg loupanych sekanych mandli
sul, mlety pepr

Namocenou cizrnu scedit, prebrat, zalit cerstvou vodou, privest do varu a varit prudce 10min. Pak ztlumime plamen a prikrytou varime jeste 45 min. Scedime a vyvar uschovame.
Na panvi rozehrat olej a 5 min smazit cibuli s cesnekem a kminem. Pridame brambory a cizrnu a 3-4 min dusime za michani. Pak prilejeme 1/2 litru vyvaru, koriandr, sul a dal dusime
30-40 min. Pak pridat rozinky a jeste 3-4 min dusit. Vmichat mandle, dochutit (sul, pepr, chilli) a podavame s kyselymi okurkami a bilym jogurtem

Cizrna s medem

Ingredience:
2 hrnky suche cizrny - namocit pres noc v osolene vode
sul
2 lzice rozpusteneho margarinu
2 lzice medu
1/2hrnku vody

V osolene vode namocenou cizrnu. zcedit, prebrat a zalit cerstvou vodou a mirne varit asi hodinu a pul do mekka, az voda temer vsakne. Smichat s margarinem, medem a vodou, prenest na sirokou formu (maly pekacek) a peci asi 1/2h pri 180 st.C.

Chumus:
Ingredience:
Hrnek suche cizrny - namocit pres noc
3 lzice citronove stavy
2 strouzky utreneho cesneku
3 lzicky soli
spetka pepre (malinko, podle chuti)
3 lzice tchiny(pasta)
3 lzice olivoveho (ci jineho) oleje

Namocenou cizrnu scedit, prebrat, zalit vodou a pridat sul a varit zakrytou asi 2 hodiny do mekka.
Odcedit a rozmixovat na jemnou kasi spolu s ostatnimi prisadami.
Vychladit a podavat . Mozno poprasit paprikou a jemne zakapat olejem

iza
30. dub 2008

Brambory s cizrnou

300 g cizrny,1,5 l vody na vaření cizrny ,600 g brambor ,2 lžičky soli ,koření: 2 ks hřebíčku, 1/2 lžičky skořice, 1 lžička kurkumy, 1 lžička kari, 3 ks bobkového listu ,5 lžíc oleje ,2 lžíce citrónové šťávy
Postup přípravy:
Cizrnu namočíme přes noc do vody. Potom ji uvaříme s bobkovým listem. Správně uvařená cizrna se dá snadno rozmáčknout mezi dvěma prsty. Na oleji osmahneme koření a restujeme v něm brambory do zlatova asi 5 minut, přidáme měkkou cizrnu a podlijeme vodou, která nám zbyla z jejího vaření. Osolíme a povaříme brambory do měkka. Po odstavení dochutíme citrónovou šťávou

myschka
30. dub 2008

iza přesně tenhle recept mám na humus ale s s humusem to nemá nic společného ☹ Já jsem se po roce v Izraeli stala na humusu závislá a teď mi hrozně chybí, už jsem vyzkoušela x receptů a nic není ono. nemáš ještě nějaký jiný recept?

skuli
1. kvě 2008

My milujeme cizrnu jen uvařit,scedit,posolit a dát trošku másla.Mňam 😝 Někdy dělám polévku stejně jako hrachovou.

gedren
1. kvě 2008

Ja ji delam s uzenym a se zelim jako zdravejsi variantu bramborovyho knedliku. Uplne trivialne: uvarim kus uzenyho, nakrajim na malinky kousicky, uvarim predem namocenou cizrnu, promicham to navzajem, k tomu si kazdej nakyda sterilovany zeli podle chuti a super 🙂

holly1
autor
2. kvě 2008

holky, díky moc, už se těším, až vyzkouším.

ilci
10. kvě 2008

cizrnu mám ráda, bezva recepty
ale teď v těhu ju nemůžu ani cítit 😀 😀

doubek
15. kvě 2008

ziji ve Spanelsku a tady je to velice bezne jidlo, ktere se pripravuje velice snadno a je to vyborne.Pres noc namocena cizrna  se uvari s chorizem(paprikova klobasa- napr. muze byt i cabajka), nakrajene hovezi maso, bucek a kousek uzeneho. Kdyz je cizrna mekka, tak na zaver priadame jelito. Nezapomenout osolit. Voda at je par centimetru na lusteninou, aby jidlo melo spravnou chut.Dobrou chut.

sylvar
16. kvě 2008

cizrnu mám ráda jako hrachovou kaši,povařená, rozmixovaná

skuli
24. čer 2008

doubek-Taky jsem byla 2 roky ve Španělsku a to jídlo mi moc chutnalo.Slintám tady nad klávesnicí 😝

iza
20. říj 2008

posílám další recept
falafel
Základ: Cizrnu namočit přes noc do vody (cca polovina z půl kilového pytlíku CountryLife vystačí na zhruba 20-30 kuliček). Nabobtnalou cizrnu propláchnout čistou vodou a rozemlít nebo rozmixovat. Na množství cca půl pytlíku přidat 1 vejce a 3-4 polévkové lžíce strouhanky. Pořádně promíchat a osolit.
Dochucení: česnek podle chuti (upozorňuji že česnek z Číny ztrácí po úpravě skoro chuť), trochu kari pro barvu a vůni, trošku papriky, pepř, cca 3 pol. lžíce nasekané koriandrové nati (stačí i petržel).
Vyrobit kuličky zhruba o průměru 2 cm (trochu je ještě obalit ve strouhance, aby nelepily) a osmažit v dostatečném množství oleje (alespoň centimetr oleje na pánvi!)...Jíst pokud možno teplé, studené stojí za starou belu 🙂