Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

simonceli
24. říj 2011

@falca1 teda ten krém vypadá luxusně..... to udělám.....

llllucka
24. říj 2011

@falca1:krém znám,jen doplním,že ztužovat není nutný,drží to i bez toho😉A dá se to natřík i na klasickou olejovou buchtu🙂

reruna
24. říj 2011

@samik2008 tak alobal místo pečícího papíru jsem ještě nezkoušela, nevím, jestli by to šlo pak pěkně sloupnout, zkoušela jsi to?

reruna
24. říj 2011

dnes špagety s rajčaty, žampiony a šunkou

reruna
24. říj 2011

@eyael můžeš ten jablkový dělat i bez těch smetan, nebo nahoru dej vanilkový krém třeba z pudinku bez vaření apod. ale i jen tak je to dobré.

samik2008
24. říj 2011

@reruna nakonec mi mamka volala že se staví tak sem ju poprosila o pečící papír tak mi dovezla,takže sem to upekla na tom a koláč už je skoro sežranej 😀 ..jinak mamka říkala,že si myslí že by se to na to přilepilo a nešlo by to

reruna
24. říj 2011

@samik2008 právě žě toho alobalu bych se taky bála.... tak dobře, že tě mamka zachránila, a jsem ráda, že se povedlo 🙂

brusinka.pusinka
24. říj 2011

dneska kuřecí polívka a těstovinový salát s tuňákem kukuřicí a zeleninkou

rena1410
24. říj 2011

ahoj holky, nevite nejaky dobry recept na cockovou polevku?ja ji delam klasicky, ale chtela bych neco jineho. dekuji

brusinka.pusinka
24. říj 2011

@rena1410
čočková polévka s kysaným zelím
150 g čočky
100 g kysaného zelí
1 cibule
3 lžíce tuku
4 lžíce hladké mouky
1 žloutek
1/4 litru zakysané smetany
kmín
pažitka
sůl
česnek
Předem namočenou čočku uvaříme do poloměkka. Zelí nakrájíme a přidáme k čočce. Cibuli nakrájíme, orestujeme na tuku, zasypeme hladkou moukou a osmahneme do žluta. Cibulovou jíškou polévku zahustíme a povaříme ještě 10 minut. Ochutíme solí, kmínem a utřeným česnekem. Ve smetaně rozmícháme žloutek, nalijeme do polévky a necháme přejít varem, posypeme nasekanou pažitkou.

Čočková uzená polévka
1 hrnek čočky
1 ks cibule
1 ks mrkev
uzené maso
smetana
1 l vody

Na oleji osmahneme nakrájenou cibulku a zalijeme vodou. Do vody vhodíme nakrájené uzené na kousky - čím menší, tím lepší - a nasypeme omytou čočku. Čočky dáme jen tolik, abychom místo polévky neměli kaši. Přidáme ještě vhodíme nakrájenou mrkev a vaříme. Když je čočka měkká, osolíme, přidáme zakysanou smetanu a zahustíme. Pokud je přeci jen čočková polévka příliš hustá, zředíme vodou a krátce povaříme

Španělská čočková polévka
250 g čočky
1 ks klobásy chorizo
2 brambory
1 zralé rajče
1 mrkev
půlka červené papriky
půlka zelené papriky
1 cibule
4 stroužky česneku se slupkou
sůl
1 lžíce sladké mleté papriky
špetka mletého římského kmínu

Do hrnce dáme čočku, celé rajče, celou mrkev, cibuli, česnek, chorizo, zalijeme vodou, přidáme mletou papriku, sůl a vaříme 20 minut. Pak vyndáme zeleninu, rozmixujeme ji, vrátíme ji do polévky, přidáme nakrájené brambory a vaříme dalších 20 minut. Ke konci vyndáme chorizo a nakrájíme na kolečka.

Vánoční čočková polévka
640 g čočky
1 litr zeleninového vývaru
100 g pórku
50 g čerstvé červené papriky
50 g nasekaných vlašských ořechů
čerstvá petrželka
60 g hladké mouky
80 g másla
špetka soli

Čočku přebereme, propláchneme a namočíme do studené nesolené vody. Druhý den vodu scedíme, čočku vložíme do zeleninového vývaru a uvaříme doměkka. Potom zahustíme máslovou jíškou, dochutíme kořením, přidáme jemně nasekané ořechy, špetku soli a drobně nakrájenou papriku a pórek, zalijeme zbytkem vývaru a krátce povaříme. Před podáváním ozdobíme čerstvou petrželkou

Zlatá čočková polévka

30 g másla
1 velká cibule nakrájená nadrobno
450 g pastináku nakrájeného na kostičky
350 g mrkve nakrájené na kostičky
150 ml suchého sherry
80 g červené čočky
1,2 l zeleninového vývaru
sůl
pepř
čerstvá pažitka na ozdobu a na ozdobení
2 lžíce nastrouhaného křenu
6 lžic zakysané smetany
V hrnci na polévku rozehřejeme máslo, přidáme cibuli, dobře promícháme a hrnec přikryjeme. Cibuli dusíme při mírné teplotě asi 10 minut. Vmícháme pastinák, mrkev a sherry. Uvedeme do varu a necháme vařit mírným varem 40 minut. Přidáme čočku a vývar a dle chuti osolíme a opepříme. Uvedeme do varu, pak snížíme teplotu a hrnec přikryjeme. Vaříme mírným varem dalších 15 až 20 minut, až je čočka měkká. Polévku rozmixujeme v mixéru nebo tyčovým mixérem v hrnci dohladka. Potom ji v hrnci pomalu uvedeme do varu. Pokud se nám bude zdát příliš hustá, přidáme trochu vývaru nebo vody. Nastrouhaný křen vmícháme do smetany. Pažitku na ozdobu nakrájíme nadrobno a několik stébel ponecháme vcelku. Polévku nalijeme do nahřátých misek a každou porci ozdobíme lžící smetany s křenem. Ozdobíme nakrájenou pažitkou a několik celých stébel položíme napříč. Ihned podáváme.

Starohorská čočková polévka
50 g libové slaniny
150 g čočky
1 cibule
150 g kořenové zeleniny (karotka
celer
petržel)
200 g brambor
sůl
cukr
ocet
Čočku přebereme, propláchneme, zalijeme dostatečným množstvím vody a vaříme. V kastrolu zlehka osmahneme nakrájenou slaninu spolu s nakrájenou cibulí a kořenovou zeleninou, pak přidáme na kostky nakrájené oloupané brambory, osolíme, vlijeme částečně předvařenou čočku a společně uvaříme doměkka. Nakonec dochutíme špetkou cukru a octem
a pak jěště dělám klasiku ale dávám do ní smetanu a je to u nás bílá čočková polévka

babsiegirl
24. říj 2011

Dneska Smazaaaaaaaaaaaaaaaak! :D Zitra kureci salat s Naan chlebem...

eriska
24. říj 2011

@zuhur to je dobrý nápad, vánoce se pěkně blíží, taky si chci dělat seznámek s receptíky, co budeme péct..ačkoliv, prcek se teď vrhá po slepovánkách, takže ty u nás budou určitě:

Slepovánky (linecké)
21 dkg. hl. mouky
14dkg másla
7 dkg moučkového cukru
vanilkový cukr
1-2 žloutky

tyčinky ze strojku (ty miluju🙂)
25kdg hl. mouky
12 a 1/2 dkg hery( ne máslo!)
6 dkg moučkového cukru
1 žloutek
1 lžíce mléka
vypracujeme těsto, pomocí strojku tvoříme tyčinky, a pečeme, po vychladnutí spojeme dvě tyčinky marmeládou a konce omáčíme v čokoládě

Kuličky rafaelo
6x bílá delissa
6x vesna
1 plechovka salka
kokos

vločkové rohlíčky (nemůžu oříšky, tak děláme tyhle)
24 kdg hl. mouky
16 dkg másla
8 dkg tuku
10 dkg opražených a umletých vloček
1 žloutek

plněné rohlíčky
25 kdg hl. mouky
12 dkg tuku
8 dkg cukru
2 žloutky
1 lžíce smetany
na špičku nože prdopeč - uděláme těsto, dáváme do formiček na rohlíčky a pečeme..po vychladnutí plníme krémem a máčíme v čokoládě
krém: 15 kdg másla, 10 dkg moučkového cukru, 1 lžíce kakaa

nepečené půlměsíčky od babičky🙂
tmavé těsto: 5 kdg kakaa, 50 dkg mletých piškotů, 25 dkg moučkového cukru, 1/2 hrnk horkého mléka, 10 dkg rozpuštěného 100% tuku
světlé těsto: 20 dkg másla, 20 dkg moučkového cukru, 25 dkg kokosu,, 5 dkg rozpuštěného 100% tuku
- každé těsto uděláme zvlášť, na plech dáme nejprve tmavé, pak světlé a polijeme čokoládou

vanilkové jazýčky
20 dkg másla
16 dkg moučkového cukru
1 vajíčko
1 vanilkový lusk (já loni dala vanilkový cukr)
20g čersvého zázvoru, nastrouhat hodně jemně
4 lžíce mléka
28dkg hl. mouky
1 lžička prdopeče
moučkový+vanilkový cukr na obalení

vypracujeme těsto, které stříkáme na plech ve tvaru tyčinek, pečeme zhruba na 180 stupňů a ještě horké obalujeme ve směsi cukrů

vínové cukroví
25 dkg másla
25 dkg hl. mouky
6 lžic bílého vína
vytvoříme těsto, rozválíme, vykrajuje tvary dle libosti a pečeme..ještě horké obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru...a taková obměna, 25 dkg hl. mouky, 25dkg ztuženého tuku a 250ml šlehačky a to samé se dá udělat i z tvarohu a na slano...

taaak, holky, šup sem s inspirací...mě by zase zajímalo nějaké nepečené cukroví

eriska
24. říj 2011

joooo a dneska svíčková z králíka od včera a zítra rýžový nákyp

eyael
24. říj 2011

@reruna - díky, já teď válčím s těhu cukrovkou, tak to nechci moc dráždit, bude stačit korpus 😅 😉 Ono je to asi víc vláčné díky tomu krému nebo smetaně... rodince dám smetanu, já si jí dám na stranu 😀

eyael
24. říj 2011

@eriska - super inspirace na vánoce 😉 chci se zeptat k jednomu receptu - jaký 100% tuk dáváš do těsta? Máslo má max 85, hera asi 72 😖

zuhur
24. říj 2011

U nás dnes hořčično-medové kuře.

brusinka.pusinka
24. říj 2011

😀

zuzi82
24. říj 2011

Ahojky, my jsme si dnes dali polévané rizoto s mletým masem. Víkend byl ve znamení kuchyně, manžel měl včera třicáté narozeniny, takže jsem pekla dvoubarevný dort a v sobotu tu byla večer návštěva, tak jsem pekla maso a dělala jednohubky a salát. Ale největší oslava bude až v pátek. To mi přijedou rodiče a navíc tu je pozvaných devět dospělých a pět dětí. To bude tóčo. Ještě že přijede mamka a pomůže mi. 😀

A cukroví já začínám péct suché v první půlce listopadu a v chladu v pohodě vydrží. Peču na prodej, takže musím začít brzo, ať stíhám. Slepuju a nepečené dělám až v prosinci a letos už mám seznámek hotový a čítá 40 druhů. Už jsem to chtěla seškrtat, ale nejde to. 😀 😀 😀 To z loňska nechci vyškrtnout, protože bylo dobré a zároveň chci zkusit i něco nového. 😀

zuhur
24. říj 2011

Kuře bylo mňam, jenom nechápu jak se ani po 45 minutách ve 200°C nedokázaly dopéct brambory 😢 Možná to je tou troubou. Uvidím v nové. Ale rozhodně teda zařazuju do jídelníčku.

zuhur
24. říj 2011

@zuzi82 40 druhůůůůůůů 😕 😕 😕 😕 šmarjá to by mě asi trefil šlak až bych si stoupla po vánocích na váhu 😅 Nebo pro vás doma to tolik druhů nebude.

zuzi82
24. říj 2011

A přidávám fotečku cukroví z loňska

zuzi82
24. říj 2011

@zuhur To bude, ale nechám od každého pár kousků. Loni nám doma zbylo možná 5-7 kg a bylo to tak akorát, ale u nás je velký jedlík manžel. Je vysoký a hubený a nějaké vánoce na něm vůbec nejsou znát, takže já peču a on jí 😀

miskadis
24. říj 2011

gulášová polívka, amolety se skořicí a cukrem.

aaadus
24. říj 2011

@zuzi82 páni, klobouk dolů tolik druhů. Nemáš recept na kokosové nebo ořechové košíčky - na spod se dává kokos (ořechy) asi s rumem a zalije se to čokoládou?

zuzi82
24. říj 2011

@aaadus Ořechové košíčky

Nádivka:
1/4 litru smetany nebo tatry přivedeme k varu, vmícháme 100 g pomletých ořechů, 80 g pomletých bebe sušenek, 80 g moučkového cukru a 2 lžíce rumu. Hmotou plníme košíčky, přelijeme čokoládou a zdobíme třeba půlkou ořechu.

Na obrázku je to košíček s malinkými hvězdičkami 😉

aaadus
24. říj 2011

@zuzi82 jo to bude asi ano, děkuji. A myslíš, že to půjde udělat i s tím kokosem?

zuzi82
24. říj 2011

@aaadus Nezkoušela jsem, ale myslím, že ano, jen v tom možná budou vidět ty sušenky, takže bych asi dala jen víc kokosu bez bebeček.

handm
24. říj 2011

Ahoj vánoční pekařky!🙂 Tak v tomhle mám výhodu, co jsem se vdala, tak tchýně - cukrářka skoro profík, peče na prodej jako zuzi82, takže máme milion druhů a ani nehnu prstem.. tedy když jsme tam, tak pomáhám, ale jinak už dostanu jen krabičku😉

každopádně dneska jsme dojídali od včerejška - kuře na paprice s těstovinama a makovou buchtu 🙂

kammka
24. říj 2011

ahojky,
já měla co se týče vaření, "povedenej" víkend...
v sobotu jsem nevařila, jen jsem upekla maso na vrabce a uvařila brambory na knedel..a cibulový koláč na neděli pro hosta.
v neděli odpo jsem čekala hosty, tak že udělám ještě švestkový koláč, kynutý s drobenkou.. haha, malá vylila poslední čtvrtlitr mlíka kočkám. bomba. tatínek dovez mlíko až kolem poledne, do toho jsem zjistila, že nemám hrubou mouku ani krupici na knedle, takže jsem rychle volala tatínkovi, aby to vzal s tím mlíkem, byl doučovat v Neveklově.. tak že ohřeju aspoň polívku.. a ona byla zkyslá.. by mně šlak trefil, fakt se mi dařilo.. naštětstí muž není na jídlo zatíženej, tak si namazal chleba a zakous cibulák a malý jídlo nechybělo vůbec, dala si jogurt.. a oběd byl k večeři 🙂))))

koláč byl k véče 😀
návštěva snědkla cibulák, daly jsme si burčák, a bylo dobře 😀

beisis
24. říj 2011

vepřové řízky bramborový salát a ten zbyde i na zítra, tak k tomu udělám kuřecí stehna. A polívku udělám bramboračku.