Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

weri1
21. zář 2011

@zuzilinka mohla bych poprosit o recept? vůbec nevím na jaké stránce dohledat. děkuji

silente
21. zář 2011

@weri1 - kopíruju (str.150):
Dáš vařit těstoviny. Zatím na pánvičce lehce orestuješ česnek nakrájený na plátky, feferonku nakrájenou nadrobno (jadýrka vyndat) a rajčata nakrájená na plátky. Nechat pak hezky vše změknout.
Když jsou těstoviny hotové, přecedit, dát do nich kysanou smetanu, promíchat a pak vše spolu s nadrobeným balkánem zamíchat do té hotové rajčatové směsi z pánve. Důkladně promíchnout, aby se vše spojilo a balkán roztavil a fertig. Mňamina velká.

weri1
21. zář 2011

@silente děkuji 😉

fagulka
21. zář 2011

Zdravím,já budu zítra dělat krémovou polívečku,která se zkládá :4 větší mrkve,3 brambory,šlehačka,máslo a sýr. Nastrouhanou Mrkev na hrubém struhadle osmahnu s 1 lžíci másla,přidám brambory také nastrouhané,zeleji vodou ale néé moc,jen trošku nad zeleninu a dusím.Asi po 15min. rozmixuji a vleji smetanu. Ochudím trošku soli a vegety.Naliji na talířek,zasypu parmazánem nebo uzeným sýrem a pokaju ještě troškou šlehačky co zbyla a polívka pro nás i děti je hotová.
Druhé budou lasagně... 😉

brusinka.pusinka
22. zář 2011

dneska špenátový krém s krutonky a krůtí kostky na paprice s rýži a jablkový kompotek (domácí)

mamkamarketa
22. zář 2011

holky prosim jsem tele. syn ma dneska ve skolce bulgur, co to je?

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@mamkamarketa Bulgur je předvařená, nalámaná celozrnná pšenice. Získává se z pšenice tvrdé, kdy se zrno umyje, uvaří, usuší a podrtí na menší kousky. Namáčením vznikají enzymy a dochází k částečné přeměně škrobů na jednoduché cukry, tím je bulgur stravitelnější a zrno biologicky aktivní. Bulgur se obvykle nejí samostatně, používá se spíše jako součást různých pokrmů. Chutná po oříšcích a voní po obilí.

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@mamkamarketa moje děti zbožňují tyto dva recepty,

Bulgur se zeleninou a červenou čočkou

200 g pšeničného bulguru,
1 mrkev,
5 lžic mražené kukuřice,
1 malá cibule,
1 zeleninový bujón bez GS,
80 g červené čočky,
kousek másla,
Solčanka
Postup:

Nadrobno nakrájenou cibuli, nahrubo nastrouhanou mrkev a kukuřici dáme do hrnce. Zalijeme 500 ml horké vody s rozpuštěným zeleninovým bujónem a přivedem k varu. Vsypeme bulgur a vše pod pokličkou na mírném plameni uvaříme doměkka.
Zatímco se vaří bulgur se zeleninou, uvaříme také červenou čočku v neosolené vodě. Pak ji ochutíme Solčankou a kouskem másla a podáváme s bulgurem.

Bulgur s vepř.masem a zeleninou
Pšeničný bulgur,
vepřové maso - kýta / kotleta,
sůl,pepř mletý,
kari koření 1rovná lžička,
Tacos koření(Kotányi)1plná lžička,
olej tak 1polév.lžíce,
cibule 1ks,
česnek 2stroužky
vývar/voda asi 500ml,
zelenina- květák, zel.fazolky, kořenová zelenina(nebo lze použít i směs mraženou)
červená paprika zeleninová 1/4ks,
rajčata -já cherry asi 8ks,
pórek -kousek.
Postup

Maso-použila jsem kýtu-nakrájíme na tenké plátky a pak na širší proužky.Pak zasypeme kořením Tacos,jemně osolíme a necháme chvilku stát.
Na větší a hlubší pánvi si rozehřejeme olej,vložíme maso a restujeme do zlatova,pak přendáme na talíř a uchováme v teple.
Na tutéž pánev s výpekem po masu přidáme na osminky nakrájenou cibuli a na stroužky nakrájený česnek,orestujeme do sklovata,přidáme bulgur,kari koření,promícháme a podlijeme vývarem nebo vodou.Přidáme zeleninu,dle potřeby dosolíme,přiklopíme pokličkou a za občasného promíchnutí dusíme asi 15min.Pak přidáme orestované vepř. maso,červenou papriku na proužky,cherry rajčata na čtvrtky,pórek na nudličky,je li nutné ještě trošku podlijeme a dusíme pod pokličkou dalších asi 10min.
Jestli jsme podlili moc necháme u konce bez přikrytí aby se nám přebytečná tekutina vydusila pryč.Jídlo v pánvi má být šťavnaté ale "neplavat"

mamkamarketa
22. zář 2011

@brusinka.pusinka dekuju 😵 to s tim veprovym mase vypada dobre! zkusim to udelat o vikendu. dekuju mockrat za vysvetleni! a jeste ten bulgur prodava asi jen zdrava vyziva,ze? v tescu to asi nesezenu?!

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@mamkamarketa no nevím můžeš kouknout ale spíš ta zdravá výživ tam ho kupujeme my

mamkamarketa
22. zář 2011

@brusinka.pusinka jasny, v tescu bych si asi vsimla. dekuju moc!!!! 😵

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@simonceli
@zuzilinka moc děkuji holky 😉

alenv
22. zář 2011

holky můžu poprosit o recept na květákovou polívku..

kammka
22. zář 2011

@mamkamarketa já ho koupila v Bille.

včera byly vepřové nudličky ve sladkokyselé omajdě s bambusovými výhhonky a rýží..
a šla jsem spát zas po půlnoci, zavařovala jsem ta rajčata: upéct s cibulí, bylinkama a oliváčem a solí, pak sloupat, je z toho hodně šťávy, naplnit do sklenic i s bylinkama a kouskama té cibule, zalít šťávou.. mám 8 sklenic, udělala jsem 2 veliké pekáče. na víkend plánujeme brigádu, dřevo. dojedou M. rodiče, přivezou Fanynku.. tak buď bude rajská s rýží a něčím z mletého masa, nebo udělám pro malou rajskou polévku a na druhé něco vymyslím..M. otec se bude tak jako tak vofrňovat, jak tuhle nad smaženým kaprem, že chce jen malej kousek, že to nemusí.. a já to přitom tchýni říkala předem co bude a nezmínila se...
někdy mám 110 chutí udělat jim segedín.. a pak dělat jako že jsem nevěděla, že on to nejí.. tchýni totiž obvykle neodporuje.. ale mně to brblání nad jídlem štve.. on a M. bratr brblaj skoro nad vším, co vařím.. když jsme stavěli a byl tam M. bratr, kolikrát remcal, jestli nepojedem do hospody, to jsem vždy říkala, ať jede sám, ale na to abychom jeli i my všichni, fakt nemáme.. že mu na ten jeden oběd dám.. ale pro nás jsem už vařila, tak co bych s tím pak dělala... no co byste mu na to řekli?? Martin už mi slíbil, že zjistí, jestli tchán, jeho táta, bude tu rajskou jíst..já na tohle nejsem zvyklá. o mým tátovi vím, že ho naštvu hrachovou nebo krupicovou kaší k obědu, jinak sní cokoli.

kammka
22. zář 2011

@alenv já dělám takhle: do vody dát vařit lžíci krupičky, jak to vře, hodit do toho růžičky květáku, voda osolená, nebo klidně vývar...když je květák měkký, zakvedlám do toho vajíčko a hodím něco zeleného: pažitku nebo petrželku.. někdo dává muškátový květ nebo oříšek, nevím přesně.

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@alenv krémová květáková
květák, voda, sůl, máslo, hladká mouka, čistou vodu, sladká smetana

POSTUP PŘÍPRAVY

Do trochu osolené vody dáme vařit růžičky květáku. Když jsou měkké, ale ne rozvařené, tak si vytáhneme pár pěkných růžiček a dáme stranou. Ručním mixérem rozmixujeme zbylý květák ve vodě a zahustíme světlou jíškou z másla a mouky, trochu povaříme a přidáme smetanu a necháme projít varem. Do uvařené polévky vrátíme růžičky květáku a můžeme dozdobit třeba petrželkou.

květáková polévka
1 litr vody,250 g květáku (může být i mražený), 40 g hl. mouky, 30 g másla, sůl, majoránka, nové koření, brabory.
V hrnci rozpustíme máslo a zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli. Zaprášíme moukou a připravíme jišku,kt.zředíme vodou. Přidáme omytý květák(rozebraný na růžičky) a vaříme 20min.Občas promícháme.Přidáme nakrájené brambory a koření.Vaříme než změknou brambory.Hotovou polévku můžeme ještě dochuti sušeným česnekel dle chuti.
Báječná i pro malé děti.
Přeji dobrou chuť.

berenika39
22. zář 2011

ahoj, květáková: do hrnce květák, míchanou zeleninu (mrkev,celer,petržel), sůl, pepř. Vedle v kastrůlku jíšku z másla. Když je květák měkký, do vroucí polévky přilít jíšku. A je to. A trochu muškátového oříšku, jen špetku 😉 .

alenv
22. zář 2011

@kammka
@brusinka.pusinka holky díky moc 🙂 zkusím zahustit jen rozmixovaným květákem a opepřím.. nechci tam jíšku to víte jsem v redukci 😀 😀

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@alenv tak v tom případě dej míň vody a pak klidně zahustíš rozmixovaným květákem či i bramborem uvařeným 😉

alenv
22. zář 2011

@brusinka.pusinka dneska se do toho pusím 🙂 díky

petrusam
22. zář 2011

pstruh se zeleninou 😉 zítra bude kuře s rýží ..

alenv
22. zář 2011

@brusinka.pusinka prosím tě, ještě bych potřebovala nějaký tip.. mám doma všechny druhy masa.. ale chtěla bych něco kde je křen. Aleš křen moc rád a takové jídla moc neznám..

kammka
22. zář 2011

@alenv maso s křenem. asi nebude dobré kuřecí, nej je asi jazyk, ovar tj. vepřová hlava, koleno, krk...
nebo křenová omáčka..přesný rcp ti brus. určitě napíše 😀

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@alenv
Křenová omáčka:

Suroviny:
1 lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
¾ litru hovězího vývaru
1/4 litru smetany ke šlehání
3 lžíce smetanového křenu
sůl

Postup:

1. Na pánvi si nejprve připravíme jíšku z másla a hladké mouky.
2. Osolíme a zalijeme částí vývaru (ve kterém jsme předtím uvařili hovězí maso s bobkovým listem, novým kořením a cibulí) a za stálého míchání povaříme.
3. Jakmile je omáčka hustá, přidáme 3 lžíce smetanového křenu a smetanu. Pokud křen není dostatečně ostrý, přidáme jemně mletý bílý pepř.
4. Promícháme. Podáváme s plátky hovězího a knedlíkem.
5. Tip: Omáčku lze vylepšit přidáním strouhaných mandlí.

křen
30 dkg křenu; 2 dcl převařené vychlazené vody; 1 dcl oleje; 2 lžíce octa; 1 lžíce cukru; 1 malá lžička soli.
Křen očistíme a nakrájíme na malé kostičky. Se všemi přísadami rozmixujeme na kaši a naplníme do malých skleniček od dětských přesnídávek. Křen je nutné uchovávat v ledničce.Používáme jako přílohu k ovaru, párkům apod, ale můžeme ho použít i do křenové omáčky.

Křenová polévka
250 g hovězí maso | 1 litr nálev z kyselého zelí | 3 lžíce strouhaný křen | 3 lžíce mrkev | 1 ks cibule | 1 lžíce sádlo | 1 lžíce hladká mouka | 2 dcl smetana | lžička sladká paprika | sůl
Postup přípravy receptu Křenová polévka:
Hovězí maso nadrobno nakrájíme a s nastrouhanou mrkví v nálevu z kyselého zelí doměkka uvaříme. Ze lžíce sádla a hladké mouky připravíme světlou jíšku, do které přidáme jemně nakrájenou cibuli a sladkou papriku. Polévku jíškou zahustíme a povaříme. Těsně před podáváním polévky přidáme smetanu, křen a podle chuti hotovou křenovou polévku dosolíme.

Řízek plněný křenem

4 ks řízků 2 ks vejce 50 g Hrašek 50 g šunky 50 g křenu
Doporučené přílohy:
Brambory sypané pažitkou

Vepřový řízek naklepeme a osolíme. Na polovinu navršíme směs vajec, hrášku, šunky a posypeme křenem. Řízek přehneme, spojíme, obalíme v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a osmažíme.

Loupežnické maso s křenem
750 g roštěnce | 60 g oleje | sůl | pepř | 250 g cibule | 250 g kapií | 50 g feferonek | 100 g křenu | 100 g hořčice
Postup přípravy receptu Loupežnické maso s křenem:
Maso nakrájíme na nudličky, osolíme, opepříme a prudce opečeme na horkém oleji, přidáme nakrájenou cibuli, necháme zesklovatět, vložíme nakrájené kapie a feferonky a krátce podusíme. Na talíři posypeme maso strouhaným křenem a doplníme kopičkou hořčice. Jako přílohu doporučuji chléb, smažené hranolky.

pomazánka z křenu

Měkký tvaroh 1 ks
Smetana ke šlehání 200 ml
Sůl
Křen
podle chuti - nebo tři lžíce křenu ve sklenici

alenv
22. zář 2011

@kammka já spíš mysleal nějaké plátky, ale třeba já si dělám kuřecí salát s křenovou zálivkou a chutná mi to😀

alenv
22. zář 2011

@brusinka.pusinka jééé super, tohle byla moje představa děkuju

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@alenv jsem ráda že jsem se trefila 😉

eimmy
22. zář 2011

dnes kuřecí špíz s fazolkama , zítra tortila s masem

brusinka.pusinka
22. zář 2011

@alenv jěště tento je výborný

Rybí filé se šunkou a křenem
600 g rybí filé 1 lžička soli 50 g másla 1 lžička jíšky 4 ks šunky 100 g křenu 1 šálek MAGGI Zlatý slepičí bujon pepř

Porci filé osolíme, opepříme a opečeme na pánvi na másle. Vyjmeme je, opečeme plátky šunky, které pak položíme na filé.
Do výpeku nalijeme trochou vývaru, přivedeme do varu, zahustíme jíškou, povaříme, dochutíme a procedíme na jednotlivé porce ryby.
Povrch posypeme strouhaným křenem.

a kapřík s křenem
1 kg kapra 2 ks vejce 1 lžíce hořcice 1 ks křenu 1 sáček MAGGI Bramborová kaše

Porce kapra nakrájíme, osušíme a obalíme v hladké mouce.
Poté rozšleháme vajíčka s horčicí a opět obalíme kapra.
Na závěr ho obalíme ve strouhaném křenu a dozlatova osmažíme.

alenv
22. zář 2011

@brusinka.pusinka tak to tak pro mě 😀 muž ryby nene.. ale asi udělám tu směs nebo ten řízek 😉