Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

kulenka
20. únor 2012

@pelenka
Skotské dalamánky
175 ml vlažného mléka
175 ml vody
2 lžičky sušeného droždí (15 g čerstvého)
1 lžíce krupicového cukru
500 g bílé hladké pšeničné mouky
1 1/2 lžičky soli
1 lžíce mléka na potření

Mléko a vodu nalijte do odměrky. Do misky odměřte 100 ml vody s mlékem, přisypte droždí a cukr. Nechtě 5 minut stát, potom promíchejte, aby se droždí rozpustilo. Vmíchejte polovinu zbylé vody s mlékem.
Ve velké míse smíchejte mouku se dolí. Do středu udělejte důlek a přilijte ve vodě a mléce rozpuštěné droždí. Vmíchejte mouku a podle potřeby i zbytek mléka s vodou, abyste vymíchali lepkavé těsto.
Těsto vyklopte na zlehka pomoučený vál. Hněťte asi 10 minut, dokud nevypracujete hladké, pružné těsto.
Vložte ho do čisté mísy, přiklopte utěrkou a nechte kynout asi hodinu, až zdvojnásobí svůj objem.
Těsto stlačte pěstí a nechte asi 10 minut odpočinout. Rozdělte je na 8 dílů, z každého vytvarujte oválnou placku vysokou asi 1 cm. Dejte na pomoučený plech, potřete mlékem a vydatně posypte moukou.
Nepřikryté dalamánky nechte kynout asi 30 - 45 minut, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Dalamánky ještě jednou vydatně posypte moukou a do každého vytvořte palcem asi 2 cm hluboký důlek.
Pečte v troubě předehřáté na 200°C 15 - 20 minut dozlatova.

Ten plech bych spíš doporučila vyložit pečícím papírem, poprvé jsem ho jen vysypala moukou a dalamánky jsme potom odsekávali majzlíkem 😀 😀
Jo a ještě se tu píše, že e obvykle podávají ke snídani plněné opečenými plátky slaniny a smaženým vejcem, to jsem ale nezkoušela 🙂

eriska
20. únor 2012

@kammka hmmm, tak jsem našla máslíčko v mrazáku, ale zase nebylo droždí v kostce, tak jen sušené, ale zatím to mrcha vůbec nekyne 😠 a to je ten důvod, proč kynutý dělám jen s babičkou 😵 příště si to rozmyslím

kulenka
20. únor 2012

@pelenka
Buchtičky z Parker House

2 1/2 lžičky sušeného droždí (20 g čerstvého)
250 ml mléka
60 ga nesoleného rozehřátého másla
30 g nesoleného rozehřátého másla na potření
2 lžíce krystalového cukru
2 ušlehaná vejce
560 g hladké pšeničné mouky
2 lžičky soli

Droždí nasypte do 100 mléka. Nechte pět minut stát, potom promíchejte, aby se droždí rozpustilo. Zbytek mléka ohřejte v kastrůlku s máslem a cukrem. Míchejte, dokud se máslo nerozpustí. Odstavte a do vlažného mléka důkladně vmíchejte vejce.
Ve velké míse smíchejte mouku a sůl, do středu udělejte důlek a přilijte mléko s droždím a směs mléka, másla a vajec. Promíchejte s moukou, až získáte lepkavé těsto.
Těsto vyklopte na vál a hněťte asi 10 minut, až je lesklé, hladké a pružné.
Vložte ho do máslem vymazané mísy, přikryjte utěrkou a nechte kynout asi 1 1/2 - 2 hodiny, až zdvojnásobí svůj objem.
Stlačte pěstí a nechte deset minut odpočinout.

Tak a teď se z toho nechá dělat spousta věcí:
Buchtičky z Parker House:
Těsto rozdělte na dva kusy a každý vyválejte do obdélníku 20x40 cm, každý obdélník rozkrojte podélně na 4 pruhy o šířce 5 cm. Každý pruh rozkrojte na 4 obdélníčky 10 cm dlouhé. Půlku každého obdélníčku potřete máslem a přeložte napůl, aby přečníval 1 cm okraje.
Buchtičky dejte na vymazaný plech vedle sebe tak, aby se vzájemně překrývavaly a nechte j dokynout asi 30 minut.
Potřete je rozpuštěným máslem a pečtě v troubě předehřáté na 220°C dozlatova, asi 15 - 20 minut.

Partybrot
Těsto na Buchtičky z Parker House
Žloutek rozmíchaný se lžící mléka na potření
1 lžíce sezamového semínka a 1 lžíce máku

Těsto rozdělte na 19 stejných kousků a každý vytvarujte do kuličky. Kulatou koláčovou formu (průměr 24 cm) vymažte máslem.
Kuličky vložte do formy tak, že nejprve vložíte po obvodu 12 kuliček a potom dovnitř naranžujete zbývajících 6 a do středu jednu. Potřete žloutkem rozšlehaným s mlékem, některé buchtičky posypte sezamem, jiné mákem.
Pod utěrkou nechte dokynout asi 45 minut. Pečte v troubě předehřáté na 200°C asi 45 dozlatova.

A nebo se z toho dají tvarovat jiné tvary, uzlíky, točenky, trojlístky (tři spojené kuličky těsta), šneci, houstičky ...)

kulenka
20. únor 2012

Pain Ordinaire

2 lžičky sušeného droždí (15 g čerstvého)
350 ml vody
500 g bílé pšeničné mouky
1 1/2 lžičky soli

Droždí nasypte do 100 ml vody. Nechte pět minut stát a potom promíchejte, aby se rozpustilo. Ve velké míse smíchejte mouku se solí, doprostřed udělejte důlek a nalijte vodu s droždím.
Dřevěnou vařečkou přihrňte do důlku dostatek mouky, abyste vytvořili řídké těstíčko. Mísu zakryjte utěrkou a nechte asi 20 minut odpočinout.
Do středu důlku dolijte polovinu množství zbylé vody a přihrnováním přimíchejte mouku ze stran. Pak přilijte podle potřeby zbytek vody, aby vzniklo pevné vlhké těsto.
Těsto vyklopte na vál a hněťte asi 10 minut, odkud není hladké, lesklé a pružné.
Dejte ho do mísy, zakryjte utěrkou a nechte kynout asi 1 1/2 - 2 hodiny, odkud nezdvojnásobí objem.
Těsto stlačte pěstí a nechte asi 10 minut odpočinout. Vytvořte z něj bochník chleba dlouhý asi 35 cm, položte na pomoučený vál a nechte kynout zhruba 45 minut, až zdvojnásobí objem.
Do bochníku nařízněte 5 zářezů hlubokých asi 5 cm. Pečte v troubě předehřáté na 220°C cca 45 minut, kůrka musí být zlatavě hnědá a při poklepu na spodní stranu bochníku se ozývá dutý zvuk.

Víc mi chutná, když se 175 ml vody nahradí jogurtem nebo podmáslím. A část mouky se dá nahradit celozrnnou.

falca1
20. únor 2012

@eriska to bohužel nevím ☹ , já to dělala vždycky s máslem i když jestli ses už dotoho pustila tak už to máš asi upečený - no zkus to 😀

petrajavor
21. únor 2012

Tak u nás budou dneska buchtičky s krémem 🙂

zuhur
21. únor 2012

Dneska budou kuřecí kousky s těstovinami a špenátovo-smetanovou omáčkou.

nikiii
21. únor 2012

My jsme se dneska pozvaly k @zuhur, takže si taky na těstovinkách náramně pošmáknem 🙂 🙂 🙂 🙂 😎 😎 😎 😎 😵 😵 😵 😵

brusinka.pusinka
21. únor 2012

@kulenka
Vesnický chléb
750 g žitné mouky
750 g hladké mouky
60 g droždí
850 ml vlažné vody
2 lžičky soli
2 lžičky mletého kmínu
Postup:
Obě mouky si smícháme se solí a kmínem. Rozdrobené droždí smícháme ve vlažné vodě, přidáme k mouce a z ingrediencí vypracujeme těsto. Těsto přikryjeme a na teplém místě necháme kynout asi 1 hodinu. Potom prohněteme, vytvoříme kouli a necháme kynout ještě asi 30 minut. Pečeme na plechu vysypaném moukou, v předehřáté troubě ve spodní části 60-70 minut při 200 °C.
Upečený venkovský chleba potřeme vodou, aby měl lesklou kůrku.

marhulinka
21. únor 2012

Dneska zapečené těstoviny s kuř.masem a zelenina, na mlsku trhanec s domácím jahodovým džemem a zakysankou. K večeři budou vaječné chleby a pro prcka polévka.

marhulinka
21. únor 2012

Jinak všem chválím krásné houstičky,na ně už mám taky zálusk 😀 😵

brusinka.pusinka
21. únor 2012

Dneska cézar salát 😀 a pro malou na večeři rajskou polívčičku s nočky 😀

prdecek
21. únor 2012

žížalovou cibulačku a buchtičky s krémem 🙂

zuhur
21. únor 2012

@brusinka.pusinka určitě brzo vyzkouším

Teď jsem ještě z trouby vytáhla kokosovou buchtu - tak snad bude návštěva spokojená 😉 😀

nikiii
21. únor 2012

@zuhur Návštěva se oblizuje už teď 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

prdecek
21. únor 2012

http://ona.idnes.cz/upecte-si-americke-susenky-... zkoušel někdo tento recept?????

brusinka.pusinka
21. únor 2012

@prdecek cookies děláme dávala jsme recepty nedávno😀 moje děti je mají rádi a rádi je patlají je to jednoduché 😀

brusinka.pusinka
21. únor 2012

@prdecek strana 325 😀

babulinkab
21. únor 2012

polívka z červené čočky
treska, mrkev a brambory

brusinka.pusinka
21. únor 2012

dnešní mňamina 😝 😀

cajori17
21. únor 2012

My dnes máme zojemskou omáčku s rýží .....

kammka
21. únor 2012

my byly dnes ráno u mudry kvůli odběrům na mandle, odebrali si ode mně jenod malý moč, pak jsem řekla, ať jí koukne do krku, že chraptí a šmidra.. takže zbylé odběry za týden pokud bude ok.. vytřela jí krk...dala rcp na mazání na ekzém a v lékárně z poslední pětistovky zařvaly tři... doma ani máslo a mouka.. takže nákup: mouka,cukr,máslo,trs banánů,dva tvarohy,droždí,4housky,džus,brambory... a s tím si budem muset zatím vystačit.. než přijde ta pitomá nemocenská..ach jo.. 😠
k obědu bramboračka...s chlebem ze soboty..

aaadus
21. únor 2012

bramboračka, sójové maso s těstovinama

mates22
21. únor 2012

my dnes co dům dal - bramborová omeleta - zbyly brambory od neděle, šunka je do zítra, jasná volba 🙂

boban
21. únor 2012

@kammka taky čekám na nemocenskou,zatím marně 😠 😠 a my nechali minulý týden v lékárně 650kč 😠

eriska
21. únor 2012

my dneska buřtguláš,@brusinka.pusinka mi na něj udělala chutě, k tomu měly být ty houstičky, nicméně, taťka včera přišel z lesa a snědl mi je škoro všechny, zbyly 4, dvě dal dopoledne synátor a zbylé dvě dojedl před chvílí děda 😀 a za sladkost u nás bude na přání tatínka jablíčkový dortík
@boban @kammka holky, v lékárně je to u nás taky vždycky pálka, to ani nemarodíme, ale min. týden, olejíček do vody na ekzém, sudokrém, ibáče a pětset taky v čoudu..a to jsem oželila mezizubní kartáčky za dalších 200☹

boban
21. únor 2012

@eriska stou lékárnou je to vážně mazec 🙄 pro dospělé dobře zaplatím si,ale tak drahé léky pro děti je fakt hnus 😔

boban
21. únor 2012

holky kde najdu recept na ty vaše slavné houstičky..tak bych zkusila,jsem tohle těhu ujetá na rohlíky a pečivo 😀 😀

aaadus
21. únor 2012

@boban str. 293 😉

zuzi82
21. únor 2012

Ahojky, tak my včera špagetový nákyp s kuřecím masem a žampiony a dnes rajčatové rizoto s kuřetem. 😉