Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

falca1
12. bře 2012

masové koule s kuskusem.

hanula11
12. bře 2012

Nemáte nějakej dobrej recept na dortové těsto?
Já dorty nepeču (to u nás většinou dělá moje máma), udělala jsem jich zatím jen pár.
Ale tchánovci mají zlatou svatbu a tak mě napadlo, že bych jim mmj. udělala nějakej dort.
@brusinka.pusinka nemáš nějakej dobrej recept, nebo někdo jinej?
Moje babička byla kuchařka, pekla na svatby a máma má ten recept na dorty od ní, taky není špatný, ale třeba máte nějakej oblíbenej 😉 🙂 😵

kammka
12. bře 2012

@zuhur no občas se nezadaří dle receptu, hlavně, že jsi dokázala zaimprovizovat...

my za víkend snědli dva dortíky, nějak se mi rozjíždí chutě na sladký..
dnes dojídání zbytků: malá koprovku s knedlikem a já musaku.. je tam poslední kousek, budu to dělat častěji, docela dobrý..akorát si ten rcp trochu vyladím podle naších chutí. pak tu je z kostí králičí vývar, tak ten sleju scedím a maso oberu, bude v tejdnu rizotko..
a v lednici je kusanec nivy.. možá spáchám nějaký nivovošpenátový koláč...dnes určitě tvarohové listové šátečky.. víc asi nezmáknu, radši zkusím uklidit, pokud nebudu mít břuch hned jak beton...

marhulinka
12. bře 2012

U nás dnes vločková polévka a zeleninová omeleta na obídek a k večeři budou palačinky. Na zítra plánuji francouzské brambory se zeleninovým salátem.

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@hanula11
Dortové těsto piškotové
6 vajec, 9 dkg pískového cukru, citronovou kůru, 14 dkg polohrubé mouky, 4 dkg másla
Postup:
Žloutky s polovinou cukru a nastrohanou citronovou kůrou utřeme do pěny. Z bílků ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj zbylý cukr a přidáme do utřených žloutků, pak přidáme mouku a nakonec vlahé máslo.
Pečeme cca 20 minut v předehřáté trobě 180 st.

"Ořechový korpus na dort"
SUROVINY
7 vajec (sníh ze 7 bílků), 7PL polohrubé mouky, 7PL moučkového cukru, 5PL oleje, 6PL jemně mletých ořechů, 1/2 balení prášku do pečiva
Na vymazání formy: sádlo a polohrubá mouka
POSTUP PŘÍPRAVY
Vejce oddělíme na žloutky a bílky. Z bílků vyšleháme ručním šlehačem tuhý sníh. Pak do sněhu zašleháme 3,5PL moučkového cukru, poté zašleháme žloutky - po jednom žloutku!!! Pak zase 3,5PL moučkového cukru a nakonec zašleháme po lžíci olej. Tohle jsme vše šlehali el. šlehačem a teď už zamícháme jen vařečkou ručně: polohrubou mouku smíchanou s práškem do pečiva a mleté ořechy. Těsto nalijeme do dortové formy, kterou jsme předtím vymazali sádlem a vysypali polohrubou moukou. Díme péct do předehřáté trouby na 180°C asi na 30-45 minutek (zkoušíme špejlí).

hanula11
12. bře 2012

@brusinka.pusinka díky 😉 🙂

lenam
12. bře 2012

@brusinka.pusinka Brusinko, pro ty, který moc nepečou 🙂 Když to smícháš, tak jak pak přidáš tu mouku? Jen lehce vařečkou nebo můžu použít šlehač? Díky 😀

lenam
12. bře 2012

@brusinka.pusinka Mně dneska chytají chutě na nějaký jahodový dort. Jahody mám a snad i přísady, jen nevím, co bych měla udělat. Třeba něco s tím piškotovým těstem. Nemáš nějaký recept třeba s pudinkem nebo s tvarohem? Děkuji.

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@lenam mouku přidávám pomalu a míchám vařečkou stejně jako sníh, aby to bylo nadýchané
Jahodový dort s tvarohem a pudinkem
Piškot - dvě větší vejce, 10 dkg cukru, lžíce oleje, 1 jahodový pudink. Krém - půl litru rozmixovaných jahod, 6 lžic cukru, 50 dkg tvarohu, 1 vanilkový pudink bez vaření CrémeOlé. Rosol - 4 lžíce cukru, 1 vanilkový pudink a nakrájené větší jahody.
POSTUP PŘÍPRAVY
Dávám pro inspiraci lehčí dortík s jahodami, je vhodný i pro bezlepkovou dietu, ale hlavně ho milují moje děti.

Piškot: ušleháme zvlášť bílky s polovinou cukru do tuha, pak žloutky se zbytkem cukru a lžící oleje. Opatrně smícháme dohromady žloutkovou a bílkovou směs a nakonec jahodový pudink. A upečeme v dortové nebo koláčové formě.
Krém: rozmixované jahody dáme s cukrém vařit, v troše vodě rozkvedláme pudink a uděláme z jahod pudink, po vychladnutí ho šleháme s tvarohem a pudinkem CrémeOlé, a navrstvíme na vychladlý piškot. Krém poklademe nakrájenými jahodami.
Rosol: půl litru vody dáme s cukrem vařit, s tím že si trochu studené vody necháme na rozmíchání pudinku. A uvaříme z vody pudink rosol, který pak nalijeme na jahody.
Vše necháme řádně vychladit v ledničce, pak můžeme ale nemusíme sundat okraj dortové formy a nazdobíme. A pak můžeme mlsat. Dobrou chuť!

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@lenam jinak já zrovna dala do lednice nepečený dort s jahodami a pudinek😀

lenam
12. bře 2012

@brusinka.pusinka Brusinko, moc děkuji za radu. 🙂

lenam
12. bře 2012

@brusinka.pusinka Já ho dělala o víkendu. Ale můžu se zeptat, ten nepečený dort děláš s tím pudinkem? Já ho dělám nejčastěji se zakysanou smetanou nebo smetanovým jogurtem. Poslední dobou jsem se dala na pečení a zkouším recepty z této diskuze. 😀

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@lenam používám piškoty a 1 zakysanou smetanu jeden tvaroh s jogurtovou kulturou kompot dle chuti vanilkový pudink, cukr třtinový, vodu
do formy pokladu piškoty a zakysanou smetanu ochutím cukrem dle chuti pak je pokriji a druhá vrstva je jahody či kompot piškoty a tvaroh s cukrem, třetí vrstva je zase ovoce a piškoty a navrch udělám ze šťávy z kompotu a vody( tak aby bylo 500ml) pudink klasckým uvařením ale bez cukruu šˇva z kompotu je dost sladká, zaliji a nechám ztuhnout😀 ozdobím buď zakysankou na talíři nebo šlehačkou 😀
Žádná věda ale dobrota

lenam
12. bře 2012

@brusinka.pusinka To se mi líbí. Určitě to zkusím podle tebe. Pudink jsem tam ještě nedávala. Takže místo mléka použiješ kompot a vodu. To jsem ještě nedělala, ale zkusím to udělat. Bude to něco nového 🙂

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@lenam jj není tam vůbec mléko , až ztuhne dortík vyfotím a hodím foto sem😀

lenam
12. bře 2012

@brusinka.pusinka Budu ráda 🙂 Tak já dneska udělám znovu nepečený a zkusím to s tím pudinkem 🙂 Já ho mám prostě nejraději a bude to trochu jiné než ten o víkendu 😀

eriska
12. bře 2012

@lenam je to vlastně želatina, ten pudink se šťávičkou z ovoce a vody🙂my ho taky často děláme, nejvíce se osvědčil s meruňkama a jeden ananasový pudink a z toho udělat želatinu, je takový správně nakyslý😀ale nedávám jen zakysanku a tvaroh, ale třeba zakysanku a ušlehanou šlehajdu..(malý tvaroh nemůže)
@brusinka.pusinka @lenam holky, já tenhle dortík dělala včera, šlehám šlehačku jak blázen a pořád tekutá.kouknu a ona 12% 😖 takže jsem to dneska napravila a už se taky chladí, jen je s borůvkama.

a my nakonec olmíkové lívance a byly výýýborný🙂

@brusinka.pusinka brusí, nemáš receptík na nějakou domácí paštiku? nejlépe nějaký jednoduchý a chutný receptík🙂

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@eriska hihihi jsi se chtěla ušlehat co😀
paštika z drubežích jater
1000 g kuřecích jater, 1 šlehačka / 200 ml /, 1 máslo, 1 střední cibule, asi 3 stroužky česneku, čerstvý tymián, sůl, pepř, případně paštikové koření, olivový olej
Postup
Na oleji zpěníme jemně nakrájenou cibuli, drcený česnek, přidáme očistěná játra, lístky tymiánu a 100 ml šlehačky. Dusíme dokud játra nejsou hotová a všechna tekutina se nevypaří. Ochutíme solí, pepřem, případně kořením a společně se změklým máslem a zbývající šlehačkou rozmixujeme. Dáme do formy na srnčí hřbet a necháme v lednici vychladit, nejlépe do druhého dne.
Tip: servírujeme s brusinkami

Paštika z králíka a jater
 8 plátků anglická slanina
 300 g králičí játra
 300 g králičí maso
 1 - 2 lžic suché bílé víno
 1 ks rohlík
 1 ks vejce (L)
 200 g slanina
podle chuti
 sůl
 muškátový květ
 mletý pepř (směs 7 druhů pepře)
 česnek
 mletá sladká paprika
podle potřeby
 jemná strouhanka
Maso, játra, slaninu a česnek jemně umeleme. Rohlík namočíme do vína, lehce vymačkáme a také umeleme. Vejce smícháme s kořením (podle chuti) a přidáme do masové směsi. Základ paštiky dobře promícháme a osolíme podle chuti. Podle potřeby zahustíme strouhankou.
Formu (i chlebíčkovou) vyložíme plátky anglické slaniny, naplníme připravenou směsí na paštiku, pokryjeme zbylými plátky anglické slaniny a dobře zakryjeme alobalem.
Paštiku z králíka pečeme ve vodní lázni asi 60 minut na 165 °C. Po upečení paštiku zatížíme, necháme vychladnout a vyklopíme.
Paštiku z králíka a jater nakrájíme na plátky a podáváme s pečivem.

Kachní paštika se slaninou
400 g kachních jater
6 lžic sherry
1 lžička ty­miánu
200 g slaniny na kostičky
2 posekané ci­bule
5 bobkových listů
3 filety z kachních prsou
šťáva ze 2 pomerančů
1 lžíce nakl. zeleného pepře
2 1/2 lžičky soli
pepř
65 g polohrubé mou­ky
75 g másla
250 ml smetany
2 vejce
1 po­meranč
4 plátky želatiny
250 ml portského vína
1. Játra pokrájíme. 300 g marinujeme 2 hod. ve 3 lžících sherry s tymiánem. Dusíme slaninu, cibuli a 2 bobkové listy. Přidáme ostatní játra. Osmahneme.
2. Vyjmeme bobkový list. Z masa stáhneme kůži, pokrájíme na kostky a rozmixujeme s pomerančovou šťávou a hmotou ze slaniny a jater. Vmícháme 1 lžíci zrnek pepře, 3 lžíce sherry a okořeníme. Předehřejeme troubu na 175 °C.
3. Na másle zapražíme mouku. Přilijeme smetanu a sejmeme z ohně, vešleháme vejce. Vše vmícháme do játrové hmoty. Směsí naplníme paštikovou formu. Ve vodní lázni vařime 90 min. Slijeme tuk. Zatížíme a necháme vychladnout.
4. Ozdobíme. Namočíme želatinu, vymačkáme, rozpustíme ve víně, nalijeme na paštiku.

Bůčková paštika
2 kg bůčku
1 hlávka česneku
4 vejce
3 lžičky grilovacího koření
3 lžičky vegety
Syrový bůček nameleme, přidáme ostatní přísady, promícháme a plníme do sklenic. Zavařujeme 2 hodiny.

Cikánská paštika
1 kg vepřové krkovice bez kosti
100 g slaniny
300 g drůbežích jater
1 cibule
3 vejce
sůl
pepř
2 lžíce hladké mouky
muškátový květ
Polovinu tučného masa nasekáme nahrubo. Libové maso umeleme najemno s játry a cibulí, přidáme sůl, koření, vejce, mouku a v míse utřeme. Pak vmícháme nahrubo nasekané maso a nakrájenou slaninu. Paštikovou formu vymažeme olejem, naplníme směsí, přikryjeme, formu vložíme do pekáče s vodou a v troubě necháme táhnout 80 minut (nevaříme). Pak necháme vychladnout, vyklopíme, zabalíme do alobalu a uložíme do chladničky.

eriska
12. bře 2012

@brusinka.pusinka díky moc🙂 ukládám, večer prostuduju a určo vyzkoušíme🙂 to víš, jsem to chtěla zkusit, jestli doopravdy nejde šlehat a nejde😀DDale naštvaná jsem byla, měla jsem na to chuť..

nadja73
12. bře 2012

@brusinka.pusinka dekuju za recept na dort za studena. Uz mam ulozeno. Jen jsem se chtela zeptat na ten tvaroh s jogurtovou kulturou. Nasla jsem na netu jen, ze je od Ehrmanna, mas zkusenosti jeste s jinym nebo jaky tvaroh teda pouzivas? Dekuju.

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@nadja73 je to on ten tvaroh ale jinak ho klidně namíchám koupím tvaroh a kvalitní bílý jogurt a smíchám😀 250g tvarohu a 125 ml jogurtu😀

nadja73
12. bře 2012

@brusinka.pusinka moc dekuju, obavam se, ze v klasickem supermarketu ho mit nebudou. tak budeme improvizovat 🙂

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@nadja73 kupuji normálně v Kauflandu a nebo v coopu 😀

nadja73
12. bře 2012

@brusinka.pusinka no a ani jeden u nas na Barrandove neni 😎

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@nadja73 a lidl?

nadja73
12. bře 2012

@brusinka.pusinka ten jo, takze teda tam 🙂

brusinka.pusinka
12. bře 2012

@nadja73 buď tam zkusit a nebo jěště v Bille , tam ho mívaly také. jinak improvizace😀 tvaroh vzít co nejmíň tučný pokud budeš míchat z čerstvého 😉

aaadus
12. bře 2012

Karbenátky s bramborem od včera, strouhaný koláč

kixi
12. bře 2012

Celozrnne chlebicky s domaci pazitkovou pomazankou, sunkou, vajickem a redkvickou a brokolicovy krem - dnes premiera - povedl se! 😀

fifina86
12. bře 2012

@lenam je na straně 353 od @petrajavor jen já mám velkou troubu od Mory, takže jsem "placky" neměla tak vysoké, ale i tak jsou řezy luxusní