Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

brusinka.pusinka
2. zář 2011

@kammka souhlasím kynutý švestkový s mákem je užasný 😉 včera byli dva plechy a dneska není ani drobeček 😀
jinak u nás houbový guláš a čerstvým chlebem a jablečné lívanečky

samik2008
3. zář 2011

u nás dnes grilovačka,tak nevařím,ale maminka mi doveze kynutý knedle,mňam mňam 🙂

leonka24
3. zář 2011

🙂 u nás taky grilovačka, jen pro malou mám kuř. vývar se zeleninou, br. kaši s masíčkem a mrkvový salátek

aaadus
3. zář 2011

Včera pečený králík se zelím a knedlím. Dnes nevařím - jdeme do kina. A zítra si zajdeme na čínu nebo do Globusu.

simonceli
3. zář 2011

@kammka @brusinka.pusinka holky a dáte recept na kynutý s makem a švestkama?

brusinka.pusinka
3. zář 2011

@simonceli
Švestkový koláč s mákem
300 g švestky
náplň
2 lžíce cukr
skořicový cukr
rum
mák

podle potřeby
mouka na vysypání
tuk na vymazání

těsto
1 dl mléko
50 g rostlinný tuk
15 g droždí
4 lžíce cukr
1 ks vejce
250 g polohrubá mouka

Kynuté těsto: Všechny suroviny na těsto nejdříve odvážíme a odměříme. Mléko zahřejeme s rostlinným tukem. Nesmí se vařit. Až se tuk rozpustí, mléko odstavíme a necháme vychladnout.
V menší misce utřeme droždí s 1 lžící cukru, jakmile se rozpustí přimícháme 2 lžíce mouky a 2 lžíce vlahého mléka s tukem. Vymícháme v hladkou kašičku, kterou poprášíme moukou a zakryjeme ubrouskem. Takto připravený kvásek necháme vykynout.
Koláčovou formu o průměru 26cm vymažeme tukem a vysypeme moukou.
Prosátou mouku smícháme se zbylým cukrem, vejcem, vykynutým kváskem a mlékem. Propracujeme v hladké těsto, které poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout. To trvá asi jednu hodinu. Potom těsto opět propracujeme a vyložíme jím předem vymazanou a vysypanou koláčovou formu. Opět těsto necháme vyběnout.
Mezitím si připravíme náplň na koláč. Švestky omyjeme, rozpůlíme a zbavíme pecek. Mák podle potřeby zvlhčíme mlékem a rumem. Umeleme na strojku a vmícháme skořicový cukr. Podle chuti osladíme.
Vyběhnutý koláč poklademe švestkami a makovou nádivkou, pokapeme rozpuštěným máslem a pečeme ve středně vyhřáté troubě dorůžova.

dneska jen polívku Braboračku pro mě a dcerku a pak grilovačka u kamarádky na narozeninách 😵

eimmy
3. zář 2011

dnes telecí řízek a bramborový salát

simonceli
3. zář 2011

@brusinka.pusinka děkuji někdy zkusím...

kjajule
3. zář 2011

Kuřecí polévka s celestýnskými nudlemi, kapustový řízek s br. kaší, červená řepa 🙂

karmenta
3. zář 2011

Prosím o recept na něco s červenou řepou (syrovou). Nevím co s tím a zavařovat se mi nechce. Díky

moudivlacek
3. zář 2011

k obedu kruti vyvar se zeleninkou a pismenky, kuřecí kousky s cherry rajcatky, mozarrelou a smetanovou omáčkou
vecere kruti jatra na jablkach a hruskach s bagetkou

moudivlacek
3. zář 2011

@karmenta pro ditko? ja malemu repu proste jen uvarila a s bramborem 😉

pokud nevim,tak krome tu hledam inspiraci na recepty.cz

simonceli
4. zář 2011

Tak my dneska jedeme na oběd ke tchýni a odpoledne grilovačka. Co vím, tak má uvařenou cuketovou polívku se šalvějí - na tu se teda moc netěším a druhý nevím co bude a pak jablečný závín s pekanovými ořechy - ten jsem si naporučila 😀

moudivlacek
5. zář 2011

vcera jsem meli na veceri bramborove pirohy,minule jsem plnila brynzou, ted kvuli malemu lucnou cesnekem a petrzelkou,,manzel mel posypamae orestovanou cibulkou,byla to fatk mnamka,na obed dneska netusim,mame dopo cvico,alwe je tu jeste jeden patizon,tak neco ukuchtim z toho

brusinka.pusinka
5. zář 2011

my dneska čočkovou polívku na bílo, a špenát s brambore a vajíčkem 😉 a bábovku s lentilkami 😉

ilonne
5. zář 2011

@moudivlacek Jé, můžu poprosit recept třeba do IP? To by si manžel dal.

brusinka.pusinka
5. zář 2011

@karmenta

Červená řepa po řecku

Červená řepa
Česnek
Olivový olej
Řepu uvařime v horké vodě doměkka (podle velikosti - ty velké se vaří i déle než hodinu), zkoušejte měkkost třeba špejlí, nebo vidličkou. Poté vodu slejte a řepu zalijete vodou studenou - lépe se pak sloupává slupka.

Oloupanou řepu pak nakrájejte na kolečka, tak 0,5 mm široká (pokud je řepa velká rozpůlte si ji). Česnek (podle odhadu a snášenlivosti, já na jednu velkou řepu dám třeba 3-4 stroužky) nakrájejte na plátky, a pak všechny ingredience prokládejte: olej s česnekem, na to pár plátků řepy, opět olej a česnek a řepu... aby se vše dobře „provinulo“.
Řepa v oleji nemusí plavat. A nemusí se ani solit. Nejlepší je uložené do druhého dne (v lednici).
Jím to jen s pečivem jako studenou večeři, ale hodí se i jako přílohová zelenina.

Celerový salát s řepou

300 g celeru, 300 g sterilované červené řepy, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžíce octa, 2 stroužky česneku, citrónová šťáva, petrželová nať, sůl

Červenou řepu nakrájíme na drobné kostičky, promícháme se zálivkou z oleje, octa, utřeného česneku a rozsekané petrželky a urovnáme na plochou mísu. Očištěný celer nakrájíme na velmi jemné nudličky, promícháme se zálivkou z oleje, soli a citronové šťávy a těsně před podáváním urovnáme na červenou řepu

Krůtí játra s červenou řepou

500 g krůtích jater, 500 g těstovin, 3 lžíce olivového oleje, 1 lžíce másla, 150 g zelených fazolek, 2 větší červené řepy, 1 citron, pepř, sůl

Řepu omyjeme, osušíme, nakrájíme na měsíčky, potřeme olejem, zakapeme citronem, osolíme a pečeme 45 minut v troubě. Fazolky omyjeme, dáme do rendlíku s máslem, osolíme a 2 minuty restujeme. Nakonec zakapeme citronovou štávou. Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme játra a opékáme je 6 minut po každé straně. Hotová játra nakrájíme na plátky, podle chuti osolíme a opepříme. Krůtí játra podáváme s opečenou řepou, fazolkami a těstovinami

.
Plněná řepa

8 menších červených řep, 200 g vepřového masa, 1 cibule, 1 rohlík, 1 vejce, 100 ml mléka, 200 ml smetany, 1 lžíce oleje, 2 lžíce másla, 200 g strouhaného sýra, sůl, pepř, vegeta, strouhanka, petrželová nať

Řepy důkladně omyjeme, uvaříme v osolené vodě, vyjmeme a necháme zchladnout. Každou bulvu seřízneme a vnitřek vydlabeme. Cibuli nakrájenou nadrobno osmažíme na oleji, přidáme mleté maso, osolíme, opepříme, dochutíme petrželovou natí, podlijeme a podusíme.

Do vychladlé směsi přidáme vejce, rohlík namočený v mléce a vegetu. Řepy naplníme směsí a vyrovnáme je do pekáčku vymazaného máslem. Polijeme smetanou a na každou dáme kousek másla a kopeček sýra. Posypeme strouhankou a pečeme 30 minut ve vyhřáté troubě.

Pečená řepa

8 menších řep, 3 lžíce olivového oleje, sůl, drcený pepř, alobal

Celé řepy dobře omyjeme, zabalíme důkladně do alobalu a na plechu nebo zapékací misce pečeme v troubě 11/2 hodiny. Upečené řepy propíchneme vidličkou, oloupeme a pokrájíme na tenčí plátky. Poté je přelijeme olivovým olejem, opepříme a osolíme.

Sváteční kuřecí salát

200 gramů kuřecích prsou, grilovací koření, 200 gramů červené řepy, 4 vejce, 1 sáček rýže, cukr, sůl, pepř, majonéza, zelená cibulka

Kuřecí prsa nakrájíme na kostky, posypeme grilovacím kořením, solí a pepřem a necháme uležet aspoň hodinu. Poté je osmažíme na pánvičce. Červenou řepu uvaříme do měkka, vychladíme, oloupeme, opláchneme, nastrouháme na hrubém struhadle a dochutíme cukrem a solí. Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme, oddělíme žloutek od bílků a bílky nakrájíme na kostičky. Rýži uvaříme a necháme vychladnout. Do misky misky postupně vrstvíme polovinu rýže, polovinu červené řepy, 2-3 lžíce majonézy, bílky, kuřecí kousky, rozdrolené žloutky, zbytek řepy, 2-3 lžíce majonézy a zbytek rýže. Salát posypeme nasekanou zelenou cibulkou a vychladíme.

Pomazánka z červené řepy

200 g pomazánkového másla, 1 syrovou červenou řepu, pepř, 2 stroužky česneku, pažitka.

Pomazánkové máslo vložíme do mísy, mírně opepříme, přidáme utřený česnek se soli a nakrouhanou najemno čerstvou řepu. Vzniklou hmotu našleháme. Pokud chceme větší množství, můžeme přidat měkký sýr a naředit hustým jogurtem, šlehačkou, nebo majonézou. Mažeme na celozrnný chléb a zdobíme sekanou pažitkou

moudivlacek
5. zář 2011

@ilonne na 15 pirohu - 7 brambor, hladka mouka podle potreby, zalezi na bramborech, cca 400-500g, 1 vejce, sůl, brambory uvarime ve slupce,oloupme a najemno nastrouhame, pridame vejce, mouku a osolime,prohneteme a vyvalime plat cca 0,5cm vysoky, spravne maji byt ctverecky cca 10cm strana,ja delam pulmesicky a vykrajuju hrneckem, naplnime cim kdo rad (me se nejvic osvedcily syrove naplne, chce to neco ne moc husteho,brynzu i lucinu jsem redila joguetem, okorenit,pazitka,petrzelka...), pekne uzavreme,aby nam naplne nevytekla a varime v osolene vode,dokud pirohy nevyplavou na povrch,me to dela cca po 10 minutach, maly mel s cottagem,nebo prelit cibulkou,je to rychly jednoduchy a moooooc dobry,pak tu mam dalsi repcety bez brambor,ale nezkousela jsem a ted pospicham,tak pak najdu a poslu 😉

brusinka.pusinka
5. zář 2011

@moudivlacek my děláme skoro stejně a bez brambor máme také a jsou i dobré ale bramborové jsou lepší 😉

brusinka.pusinka
5. zář 2011

@ilonne naše bez brambor 😉
1 dl voda (mléko)
2 ks vejce
400 g polohrubá mouka
3 špetky sůl
postup jak u Moudivacka s náplněma i vařením.....Jinak je výborná i náplň z mletého masa a hub a i polité oškvařenou slaninkou a cibukou 😉 a nebo špenátová náplň 😉 nebo z kysanného zelí, a i na sladkou pro děti supr

ilonne
5. zář 2011

@moudivlacek @brusinka.pusinka Díky, zkusím oboje 😉.

aaadus
5. zář 2011

Já se dnes zmohla jen boloňské těstoviny a ještě musím na zítra uvařit rajskou

eyael
5. zář 2011

vývar s písmenky, špagety a´la bolognes (místo mletého šunka 🙂 )

eimmy
5. zář 2011

hrachová kaše s párkem a vajíčkem, kyselá okurka

reruna
5. zář 2011

rybí filé, brambory

eriska
5. zář 2011

@brusinka.pusinka prosím, hodíš mi receptík na bábovku s lentilkami?😉 děkujii

my byli v sobotu v zoo, tak jsem nevařila, v neděli u babí cuketové řízky s bramborovou kaší, odpo štrůdl, dneska, pro velký úspěch květákové placičky a kuřecí vývar

kristi
5. zář 2011

vývar ze včera, a asi bílou rybku s kuskusem

brusinka.pusinka
5. zář 2011

@eriska
Lentilková bábovka
2 sklenice polohrubé mouky
1 sklenice cukru krupice
1 sklenice smetany
4 ks vajec
1 ks vanilkového cukru
1/2 ks prášku do pečiva
citrónová kůra
krabička lentilek
1. Žloutky utřeme v míse s polovinou cukru, z druhé poloviny cukru spolu s bílky ušleháme v jiné míse tuhý sníh
2. Do žloutků přidáváme postupně smetanu, nastrouhanou citr. kůru, mouku smíchanou s práškem do pečiva, vanilkový cukr, lentilky, které jsme trochu nadrtili válečkem a nakonec opatrně vmícháme sníh z bílků
3. Těsto nalijeme do vymazané a moukou vysypané bábovkové formy (může být i na plech nebo srnčí hřbet) a pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 40 minut (pokud se nám po zapíchnutí špejle na ni nelepí těsto, je upečeno)
4. Hotovou bábovku opatrně vyklopíme z formy a necháme vychladnout.

moudivlacek
5. zář 2011

holky mam problem,delala jsem dle netu takove rezy z margot (ja mam vyzkousenou babovku a ta je prima), testo jako takove bYlo v poho i po upeceni,ale mel se uvarit coko pudink a udelat mrizka nebo cakance a po upeceni se z pudinku udella spis skraloup ☹ tak nevim zda to bylo zamerem ci jsem neco udelala blbe, zdali neni lepsi ten puding dat dovnitr buchty

reruna
5. zář 2011

@moudivlacek a ten pudink jsi dávala před pečením, že? počkej, třeba to bude po vychladnutí dobré