Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

zuhur
10. lis 2011

@brusinka.pusinka já jsem snad viděla jeden díl a tak mě to znechutilo, že se fakt nedívám (ještě, že se dívá občas sestra - bych byla ochuzená o hrk hrk krém 😀 )

U nás dnes Kuře královny Kálí s rýží

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@zuhur u nás sledujem tchán náš milí ěda ale opravdu se u toho baví jinak já jen na netu kouknu na recepty to mě stačí 😉 😀 😀 😀

simonceli
10. lis 2011

dneska u nás zapečený lilek s mletým masem a mozzarelou

nikissek28
10. lis 2011

jen špenát s br.knedlíkem a masem 🙂

reruna
10. lis 2011

kuřecí vývar, tříbarevné špagety a kuřecí nudličky se žampiony a smetanovou omáčkou

monavika
10. lis 2011

vcera jsem delala tento recept,je opravdu moc chutnej 🙂Řízky naruby

potřebujeme - Špetka soli,4 kotlety,hrnek strouhanky,hrnek oleje,3 vejce,2 dl vody,3 lžíce kečupu,3 lžíce plnotučné hořčice,1 lžíce vegety

postup - Maso malinko osolíme a naklepeme ve strouhance,aby se vtlačila do masa.Potom je namočíme v rozšlehaném vejci a zprudka opečeme na pánvičce na oleji.Pak řízky narovnáme do pekáčku nastojato a zalijeme směsí z vody,kečupu,hořčice a vegety.Zalité řízky upečeme doměkka.Nejlepší jsou s bramborovou kaší

dnes budeme mit svickovou 🙂

mamkamarketa
10. lis 2011

ja se na prostreno divam 😀 😅 dite spi,ja si uvarim kaficko a smeju se (treba ta slecna vcera,to bylo 😅 )

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@mamkamarketa tak jak dopadl koláč dělala jsi?

mamkamarketa
10. lis 2011

@brusinka.pusinka ahoj. manzel ''co bude k veceri?'' ja ''cibulovy kolac''manzel ''to nemame penize?''
priznam,ze se mi moc nepovedlo testo,nedalo se vubec rozvalet 😔 ale napln to spravila 😵 ja jsem si, vypreparovala slaninu a super. a manza si pridal 😅 😵

moudivlacek
10. lis 2011

dneska jedeme za prabai,tak nevarim 😵 pak pisnu,co bylo
preji vsem hezky den

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@mamkamarketa no to je vděčný strávník ten tvůj mužskej -) jsem ráda že chutnal 😉 😀

zuhur
10. lis 2011

@mamkamarketa @brusinka.pusinka já ten koláč fakt budu muset brzo udělat - jak to vypadá má tu velký úspěch

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@zuhur 😀 😀 nám moc chutná je výborný 😉

mamkamarketa
10. lis 2011

@zuhur jee tys si pozadu 😀 😅 😉

zuhur
10. lis 2011

@brusinka.pusinka já jsem téměř pro cokoliv co nám zpestří jídelníček 😉

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@zuhur a jak ty kapustové závitky schválil tvůj mužík?

zuhur
10. lis 2011

@mamkamarketa no to víš - nestíhám 😀 😀 😀 Ale už 17. 11. už stěhujeme nábytek do nového a doufám, že tak týden na to se budeme stěhovat i my - pak budu mít možnost víc vařit a hlavně péct. Takhle mám jen relativně malou troubu (tu co dostávali účastníci Jste to co jíte) a když chci dělat něco většího tak musím o patro výš k mamce a té se to taky pokaždé nehodí.

zuhur
10. lis 2011

@brusinka.pusinka schválil, ale nevěřila bys - už jsem byla ve dvou obchodech a žádná kapusta 😅

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@zuhur 😀

mamkamarketa
10. lis 2011

@zuhur super 😵 my zase 17.11. letime na dovcuuuu 😵 doufam,ze obcas za me bude i nekdo varit 😅

zuhur
10. lis 2011

@brusinka.pusinka no je to děs - člověk se pro něco rozhodne a ty obchody to vysloveně sabotují 😀 Ještě jsem našla v posledním Albertu celkem zajímavý zelný placičky tak je chci zkusit. Zelí může taky. No a samozřejmě super jsou všechny možné bramborové recepty.
Mimochodem chci zkusit udělat manželovi někdy na sváču do práce takovou tu mléčnou - rýži co se prodává v obchodech (já to nejím) myslíš, že bude stačit uvařit rýži a před dokončením ji ještě zalít kokosovým mlíkem, aby se nacucla? V mlíce asi rovnou ne.
@mamkamarketa jůůůůůůůůůůů dovolená 😵 😵 😵 😵

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@zuhur já ji dělám v domácí pekárně a jinak se vaří v mléce jiank by nechutnala jako mléčná rýže 😉
dvě porce: 0,75 hrnku rýže, 2,5 hrnku mléka, špetka soli, 2 sáčky vanilkového cukru, borůvkový kompot (nebo jiný)
Postup
Rýži zalijeme mlékem a necháme 30-60 minut stát.
Osolíme a přivedeme k varu. Za častého míchání uvaříme doměkka (cca 20-25 minut).
Odstavíme a vmícháme cukr (podle chuti).
Na talíři ozdobíme kompotem a lístkem meduňky.
zaléží na chuti klidně osladt hnědým cukrem a skořicí je to výborné 😉 bez kompotu 😉

mamkamarketa
10. lis 2011

@zuhur pozor kokosove mleko je strasne tucne a myslim,ze ma i dost cholesterolu (pokud se nepletu)

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@zuhur bramborové mňaminy 😉
Balkánský pekáč

cuketa, brambory, rajčata, cibule, česnek, tvrdý sýr, balkánský sýr, sůl, mletý pepř, sušená bazalka, olivový olej, zelená petrželka

Brambory uvaříme ve slupce do poloměkka a oloupeme. Oloupané brambory, cuketu, rajčata a cibuli nakrájíme na kolečka, jsou-li moc velká, přepůlíme je. Česnek nakrájíme na drobné kousíčky, tvrdý sýr na tenké čtverečky nebo obdélníčky, balkánský sýr na kostičky. Pekáč nebo zapékací misku vytřeme olejem a naskládáme do ní nastřídačku brambory, cuketu, rajčata, cibuli a tvrdý sýr. Posolíme, opepříme, posypeme bazalkou a kostičkami balkánského sýra. Nakonec pokapeme olejem a vložíme do trouby vyhřáté na 200°C. Pečeme 30 minut. Na talíři posypeme zelenou petrželkou. Konzumujeme samotné nebo s chlebem.

Bramborová kaše zapečená s vejci
1 kg brambor, 200 ml smetany, 300 ml mléka, 50 g másla, sůl, kmín, 4-5 vajec, 150 g tvrdého sýra, zelená petrželka, česnek dle chuti
Postup
Brambory oloupeme, nakrájíme na kousky, zalijeme vařící vodou, osolíme okmínujeme a uvaříme doměkka.
Z měkkých brambor slijeme vodu, přidáme máslo a rozmačkáme. Po částech vmícháváme horké mléko se smetanou (množství záleží na druhu brambor) a vyšleháme hladkou kaši.
Do kaše vmícháme hrst strouhaného sýra, rozmačkaný česnek a najemno posekanou petrželku.
Zapékací mísu vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Urovnáme do ní bramborovou kaši. Lžící vyhloubíme důlky a do každého rozklepneme jedno vejce a osolíme.
Vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme do ztuhnutí vajec (cca 20-25 minut). Potom posypeme povrch sýrem a dopečeme dalších cca 10 minut.
Po vytažení z trouby necháme 15 minut odpočinout.
Podáváme se zeleninovým salátem.
Horké se špatně krájí, chceme-li úhledné porce, musíme nechat chládnout déle.

Bramborové pirohy s tvarohem

2 kg syrových brambor, sůl, olej na smažení
náplň: 250 g měkkého tvarohu, 1 cibule, 1 vejce, sůl
Postup
Tvaroh rozmícháme s vejcem, solí a drobně nakrájenou cibulkou. Brambory nastrouháme a osolíme. Do dlaně nabereme hrst brambor, vymačkáme přebytečnou vodu (ne úplně, ať to zas není suché), z brambor na dlani uděláme placku, na její jednu polovinu dáme lžičku ochuceného tvarohu a druhou polovinou přiklopíme. Trochu zmáčkneme, rukama zarovnáme a vkládáme do rozpáleného oleje na pánvi. Osmažíme z obou stran dozlatova.

Guláš z červené řepy
400 g červené řepy, 5 brambor, 2 cibule, 80 g anglické slaniny, 250 g uzeniny, 4 stroužky česneku, sůl, mletý pepř, majoránka, 2 lžíce hotové jíšky, trochu oleje
Postup
Na trošce oleje opečeme na kostičky pokrájenou slaninu a cibuli. Brambory a řepu nakrájíme na kostky, uzeninu na kousky a přidáme na cibuli. Promícháme a zalijeme horkou vodou nebo vývarem. Osolíme, opepříme, přidáme majoránku a pod pokličkou uvaříme doměkka. Nakonec vmícháme jíšku, chvíli povaříme a odstavíme. Podle svého gusta ochutíme rozmačkaným česnekem, případně dosolíme.
Podáváme s chlebem.

Prokládané brambory
1,2 kg brambor, 750 g vepřové kotlety, 2 velké cibule, 2 zelené papriky, 1 velké jablko, 2 nožičky maďarské klobásy, hrst mletých ořechů, 2 kelímky zakysané smetany, velká hrst strouhaného sýra, olej, sůl, mletý pepř
Postup
Kotletu nakrájíme na plátky, lehce naklepeme, osolíme, opepříme a prudce opečeme na rozpáleném oleji.
Brambory, cibuli, papriky a klobásy nakrájíme na tenká kolečka a vrstvíme do pekáče nebo většího kastrolu: polovinu brambor, cibuli, papriku, opečené maso, jablko, klobásu, ořechy a druhou polovinu brambor. Obě vrstvy brambor před přidáním dalších surovin posolíme.
Na brambory rozlijeme smetanu a posypeme sýrem. Přiklopíme poklicí a vložíme do trouby vyhřáté na 200°C. Pečeme 50-60 minut, pak sundáme poklici a necháme zezlátnout povrch

Zapečené brambory s bylinkami
1 kg brambor, sůl, pepř, 50 g másla, 30 g hladké mouky, 600 ml mléka, 250 ml smetany, 100 g strouhaného ementálu, svazek zelených bylinek, máslo na vymazání formy
Postup
Brambory oloupeme, omyjeme a vaříme v osolené vodě asi 20 minut. Poté je zcedíme a necháme trochu vychladnout. Rozehřejeme máslo a dozlatova na něm opražíme mouku. Smícháme mléko se smetanou a za stálého míchání přiléváme na jíšku. Svaříme do hustého bešamelu a rozpustíme v něm polovinu sýra. Osolíme a opepříme. Vařené brambory pokrájíme a dáme do vymaštěné zapékací formy. Troubu předehřejeme na 200°C. Směs bylinek omyjeme, osušíme a jemně posekáme. Polovinu jich vmícháme do bešamelu. Brambory přelijem omáčkou, posypeme zbytkem bylinek a zbylým sýrem. Zapékáme asi 15 minut. Podáváme s čestvou zeleninou nebo salátem.

Snad jen pro inspiraci ala brambory 😉 možná si upravíš a vyzkoušíš 😉

zuhur
10. lis 2011

@mamkamarketa já vím - koupila jsem jen jednu plechovku tak jsem mu chtěla udělat radost 😀 😉 Navíc toho je malá plechovka takže podle brusinčina receptu stejně budu muset nastavit kravským. (nebo dostane normální a já ho vypiju 😀 dřív jsem ho takhle umlsávala)
@brusinka.pusinka děkuju, já tím, že to fakt nejím tak nevím.

zuhur
10. lis 2011

@brusinka.pusinka "šmarjá" to zas bude co vařit 😀 😀 😀 jsi poklad 😵 😵 😵

mamkamarketa
10. lis 2011

hmmm menim menu na dnesni den 😀
bude zapekana kase s vejci a syrem 🙂

zuhur
10. lis 2011

@brusinka.pusinka ten guláš budu muset vyzkoušet v malém množství - já řepu nesnáším od školky a teprve si na ni začínám trošku zvykat, ale manželovi chutná. Ale vzhledem k tomu, že všechno co jsem vařila podle tebe bylo doma oceněno pochvalou tak se možná tu řepu naučím znova jíst 😉

aluskaasimon
10. lis 2011

Ja budu delat kureci rizoto s hraskem, mnam! 🙂

brusinka.pusinka
10. lis 2011

@zuhur
Bramborové šišky s kysaným zelím
500 g kysaného zelí, 2 cibule, 1 lžíce oleje, 1 balíček bramborového těsta v prášku, kmín, špetka cukru, sůl
Postup
Do kysaného zelí přidáme jednu nadrobno pokrájenou cibuli, kmín, podlijeme malým množstvím vody a podusíme doměkka. Mezitím připravíme podle návodu na obalu těsto a necháme je asi 5 minut odpočinout. Těsto zformujeme do válečku, odkrajujeme z něho asi 2 cm silné plátky a ty vytvarujeme do šišek, vložíme do vroucí osolené vody a asi 5 minut povaříme. Na oleji zpěníme nadrobno pokrájenou cibuli. Šišky vmícháme do podušeného zelí, které jsme dochutili solí a cukrem a doplníme zpěněnou cibulkou.
Pro nehubnoucí členy rodiny posypeme na talíři rozškvařenou slaninou nebo opečenými kolečky klobásy.

Bramborové tvarožníky
400 g brambor uvařených ve slupce, 250 g měkkého tvarohu, 1 vejce, 1 velká cibule, 100 g polohrubé mouky, sůl dle chuti, tuk na smažení, kečup, pórek
Postup
Brambory oloupeme a nastrouháme. Totéž provedeme s cibulí. Promícháme s tvarohem a vejcem, osolíme a přidáme tolik mouky, aby vzniklo husté těsto. Pomoučenýma rukama tvoříme placičky a z obou stran je smažíme dozlatova.
Hotové potřeme kečupem a posypeme pokrájeným pórkem. Podáváme teplé.

Bramborový dort
900 g syrových brambor, 1 mladá cuketa, 200 ml smetany na vaření, 4 stroužky česneku, sůl, mletý pepř, 1 lžíce posekané petrželové nati, 1 lžička oregana, kousek másla, 200 g tvrdého sýra, 3 naťové cibulky, 3 ředkvičky
Postup
Brambory i cuketu oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Ve smetaně rozmícháme rozmačkaný česnek, bylinky, osolíme a opepříme. Dortovou formu vymažeme máslem. Střídavě do ní skládáme vrstvy brambor a cukety. Každou vrstvu osolíme, pokropíme ochucenou smetanou a posypeme nastrouhaným sýrem. Formu uzavřeme alobalem a vložíme do trouby vyhřáté na 200°C. Po 60 minutách alobal sejmeme a dopečeme dozlatova. Po vytáhnutí z trouby necháme ve formě částečně vychladnout. Odstraníme boční část formy a dort ozdobíme cibulovou natí a nakrájenými ředkvičkami.

Brambory s hruškami a sýrem
1,8 kg syrových oloupaných brambor, 2 hrušky, 200 g sýru Niva, 400 ml smetany na vaření
Postup
Brambory oloupeme a nakrájíme na plátky, totéž uděláme s hruškami.
Sýr nahrubo nastrouháme.
Na plech nebo zapékací misku naskládáme plátky brambor částečně přes sebe, sem tam naskládáme mezi brambory řadu hruškových plátků.
Až máme pokryté celé dno plechu (formy), posypeme polovinou sýra.
Všechno zopakujeme ještě jednou jako druhou vrstvu, posypeme druhou polovinou sýra a rovnoměrně zalijeme smetanou.
Přiklopíme víkem nebo druhým plechem (případně alobalem) a vložíme do trouby vyhřáté na 200°C. Pečeme cca 35-40 minut.
Až jsou brambory měkké, odkryjeme a dopečeme do zezlátnutí.

Hlíva na rozmarýnu
500 g hlívy ústřičné, 7 stroužků česneku, pár snítek rozmarýnu, 1 kostka zeleninového bujónu, sůl, 1 lžíce solamylu, 1 lžíce másla, 4 lžíce worcestrové omáčky, olivový olej
Postup
V půl litru vody rozvaříme bujón.
Hlívu pokrájíme na kousky, česnek nadrobno.
Na pánvi rozehřejeme trochu oleje, přidáme česnek a krátce opečeme. Přisypeme hlívu a za stálého míchání smažíme asi 3 minuty.
Přidáme rozmarýn, máslo a zaprášíme solamylem. Dobře promícháme, přidáme worcestrovou omáčku, zalijeme vývarem a pod pokličkou dusíme doměkka (cca 20 minut). Podle chuti můžeme přisolit.
Podáváme s pečivem.

Hlíva s těstovinami
300 g očištěné hlívy ústřičné, 1 menší pórek, 1 větší mrkev, sůl, mletý kmín, 2 malé snítky saturejky, 1 malá větvička bylinky kari (smil italský), 100 g celozrnných těstovin, 2 lžíce oleje
Postup
Na pávni rozpálíme olej a nasypeme na něj na větší kousky pokrájenou hlívu. Za občasného promíchání opečeme prudce dozlatova.
Osolíme, okmínujeme a přisypeme nahrubo nastrouhanou mrkev a na kousky pokrájený pórek. Promícháme, krátce opečeme, vmícháme najemno posekané bylinky, podlijeme malým množstvím vody a pod pokličkou dusíme do změknutí hlívy (cca 15-20 minut). Podle potřeby doléváme vodu, tak, aby na konci dušení v pánvi bylo jen velmi malé množství tekutiny.
Mezitím uvaříme těstoviny. Scezené a okapané vmícháme k dušené hlívě, podle chuti dosolíme a podáváme.

Rýžové kari s brokolicí
250 g kulatozrnné rýže, cca 1 litr vývaru ( i z kostky), 1 hlávka brokolice, 10 cherry rajčátek, sůl, mletý pepř, 2 lžičky kari, 1 cibule, 100 ml smetany, 2 lžíce oleje
Postup
Rýži propláchneme horkou vodou a na sítku necháme okapat.
Na rozpáleném oleji lehce osmahneme nadrobno pokrájenou cibuli, vmícháme kari a přisypeme okapanou rýži. Chvíli společně osmažíme a pak zalijeme částí vývaru tak, aby rýže byla asi 1 cm pod vodou. Osolíme, opepříme.
Za častého míchání vaříme, podle potřeby doléváme vývar a velmi často promícháváme.
Až je rýže téměř měkká, přidáme smetanu, na kousky pokrájenou brokolici, promícháme a dále vaříme do změknutí. Až je rýže i brokolice měkká, vmícháme rajčátka a ještě asi tři minuty povaříme.
Podle chuti dosolíme.

Sýrové špecle
4 vejce, sůl, mletý pepř, sušená pažitka nebo petrželka, sušený česnek, polohrubá mouka, 2 cibule, olej, hrubá mouka, 200-250 g tvrdého sýra
Postup
V misce rozšleháme celá vejce. Osolíme, okořeníme a vmícháme tolik polohrubé mouky, aby vzniklo husté těsto. Chvíli necháme odpočinout.
Cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka. Do mikrotenového sáčku nasypeme hrubou mouku, přidáme k ní cibuli, sáček uzavřeme a důkladne protřepeme, aby se cibule obalila moukou. Potom ze sáčku všechno vysypeme na sítko a vytřepeme přebytečnou mouku. Cibuli obalenou v mouce nasypeme na pánev s rozpáleným olejem a usmažíme dorůžova. Vybereme z pánve a necháme okapat.
Odpočinuté těsto po částech vkládáme do lisu na špecle a protlačujeme do vařící osolené vody. Chvličku povaříme (asi 2 minuty, ochutnáním zjistíme jestli jsou hotové) a vybereme na sítko. Okapané špecle dáme do misky a promícháme s nastrouhaným sýrem.
Podáváme posypené osmaženou cibulí a s ledovým salátem.
Pokud nemáme špeclovač, můžeme těsto protlačit sítkem na halušky.

Zeleninové palačinky
těsto: 600 ml mléka, 2 vejce, špetka soli, 300 g polohrubé mouky
náplň: 100 ml smetany ke šlehání, 150 g taveného sýra, sůl, muškátový oříšek, 350 g mražené zeleninové směsi (hrášek, mrkev, kukuřice)
Postup
V polovině mléka rozšleháme celá vejce. Osolíme a postupně zašleháváme střídavě mouku a zbytek mléka, až vznikne hladké řídké těstíčko.
Na pánvi potřené olejem smažíme tenké palačinky.
Do smetany rozdrobíme sýr a pomalu zahříváme a mícháme, dokud se sýr zcela neroztaví.
Osolíme, okořeníme strouhaným muškátovým oříškem a vmícháme rozmraženou zeleninu. Zahříváme, dokud se zelenina neprohřeje.
Hotové palačinky plníme zeleninovou směsí.