Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

zuhur
7. lis 2011

@mamkamarketa přesně tak - já bych se toho taky jakž takž najedla, ale ten můj masožravec? To by hrozila manželská krize 😖 Ale zeleninkovou polívku dělávám - tu sní.

zuhur
7. lis 2011

@mamkamarketa 😀 Asi ho zkusím. Jen co mi zase otevřou Albert.

mamkamarketa
7. lis 2011

@zuhur a na vareni pouzzivam ramu cullinese je jako smetana,ale je to na rostline bazi 😉
u nas celkove to jidlo je show,pac ja mam dnu,manzel intoleranci laktozy 😅 🙄
zkus tu ramu na zepekane brambory s se zeleninkou,to je taky moc dobry,ale jak rikam me to az tak neva,ale ty chlapy to je jiny 😒

zuhur
7. lis 2011

@mamkamarketa zkusím, díky za tip. Já považuji za úspěch, že manžel nekonzumuje téměř žádné uzeniny a odstranili jsme tavené sýry. Snažím se dělat co nejvíc bramborových jídel - ty naštěstí povolené jsou. Takže pečeným bramborákům zdar zdar zdar 😀

brusinka.pusinka
7. lis 2011

dnešní mňamka 😀

mamkamarketa
7. lis 2011

@brusinka.pusinka mam hlad 😀

brusinka.pusinka
7. lis 2011

@mamkamarketa my už né 😉 😀

aaadus
7. lis 2011

za nás dnes vařil Globus - rybí filé po petrohradsku s bramborem

aaadus
7. lis 2011

Holky, které cukroví se peče jako první, aby se uleželo? Perničky, zázvorky a ??? Mě nějak chytla vánoční nálada, dnes jsem si nakoupila nové tvořítka na cukroví tak vymýšlím co vše upéct. Já jen teda nepeču plněné či slepované krémem, to nám nechutná. A ještě dotaz jak se dělá bílková poleva na perníčky? Vím jen, že se než se dá do zdobítka musí přesít přes punčochu a překrýt mokrou utěrkou.

brusinka.pusinka
7. lis 2011

@aaadus já dělám vše a dávám do mražáku a po vyjmutí teprve zdobím je velmi křehké 😉 po rozmražení, a první dělám medvědí pracny a vanilkové rohlíčky 😉 a plevu jsme davala dřív koukni jak jsem psala recept na moje perníčky 😉

aaadus
7. lis 2011

@brusinka.pusinka my máme malý mražák, takže nemůžu péct až tak moc dopředu. Na polevu mrknu, děkuji 🙂 Rohlíčky mám recept, které jsou druhý den měkké.

nikiii
7. lis 2011

zítra sekaná, bramborová kaše a zeleninovej salát.

mamkamarketa
7. lis 2011

@zuhur ja teda bramborakum moc neholduju 😒
ale k veceri jsem mela br.kasi a kukuricny klas 😀 a celkem jsem si i pochutnala 😀

zuhur
7. lis 2011

@mamkamarketa ale manžel jo, takže aspoň něco 🙂

zuhur
7. lis 2011

Tak hlásím, že ten čokoládový dort s řepou - je fantastickej a určitě zařazuju 😀
@aaadus jako první pečeme perníčky

peroli
7. lis 2011

@zuhur spíš napiš co je vhodný 😉 třeba něco vymyslíme 😉

zuhur
7. lis 2011

@peroli

Potraviny vhodné při dně:

Tuky - rostlinné tuky a oleje, které neprošly varem (oleje po vystavení vysokým teplotám žluknou, žluklé tuky rychle ničí vitamin E, a to má za následek zvýšenou tvorbu kyseliny močové)
Ovoce - datle, čerstvá dužina z kokosu, avokádo, hrozinky, banán, hruška, jahody, třešně, pomeranče, grep, kiwi
Mléčné výrobky - zakysané mléčné výrobky, jogurty, tvarohové sýry, kysaná smetana
Zelenina - kukuřice, zelí nebo kapusta(vařené), celer, mrkev, cibule. hnědá rýže
Příkrmy - hnědá rýže, sladké brambory
Pečivo - tmavé i bílé pečivo
Koření - petržel, kmín, majoránka, pažitka, kopr, čerstvé mandle
Nápoje - čerstvé neslazené ovocné džusy (vyvarujte se brusinkového džusu), minerální voda (ne voda z vodovodu)

mamkamarketa
7. lis 2011

mam pripraveny notysek a budu si zapisovat 😀
@peroli

brusinka.pusinka
8. lis 2011

Tak hoky
@zuhur
@mamkamarketa
co takhle sladká rýže, Rýži uvařit a osadit pokud můžete tak buď javorovým sirupem nebo medíkem pokud né stačí hnědý cukr, a do rýže vmíchat banán, hrozinky,kokos pomeranče či dle vaši chutě a kuchyně ovoce a pak zamíchat zakysanou smetanu 😉 Myslím že toto sladké jídlo byste mohly (Zuruh nevím jak má rád tvůj muž sladké 😉
Jinak čtu že Vařená kapusta nevadí tak bych doporučila závitky s rýží a kořením či s mletým maskem zapečené v troubě Kapustu musíte nejdřív spařit do měkka a pak naplnit a zapéct 😉 pokud dte do směsi rýži nemusíte mít přílohu třeba jen chlapy zakusují chleba 😉
Sladké brambory s celerovým pyré by se také dali a chlapovi ktomu třeba kousek libové masíčka 😉
Zelí :

Zelné placky
1 sklenice kysané zelí (může bít i maláhlavička doma uvařeného zelí 😉
1 ks vejce
250 g polohrubá mouka
podle chuti
mletý černý pepř
sůl
1/4 lžičky mletý kmín
1 špetka majoránka
podle potřeby olej na smažení
Z kysaného zelí odlijeme stranou nálev. Podle potřeby můžeme zelí překrájet, ale není to nutné.
Připravené zelí dáme do mísy. Rozklepneme k němu vejce, přidáme mouku a okořeníme podle chuti kmínem, majoránkou a pepřem. Nakonec těsto osolíme a důkladně promícháme. Koření můžeme zvolit podle vlastní chuti.
Pánev dobře rozehřejeme. Ze směsi vytvaruje malé placičky, které opékáme na oleji v rozehřáté pánvi. Zelné placky smažíme, dokud neztmavnou.
Zelné placky jsou velmi dobré. Hodí se jako samotná chuťovka nebo příloha k pečeným či smaženým masům
dají se upéct i v troubě na pečícím papíru potřeným olejem 😉

Kukuřičná polévka
6 ks kukuřičný klas
muškátový oříšek
6 ks cibule
6 lžic smetana ke šlehání
mletý bílý pepř
sůl
1 l zeleninový vývar
2 lžíce olivový olej
Cibuli očistíme a nakrájíme na kolečka. V hrnci rozpálíme olej a kolečka cibule v něm pomalu restujeme než začne zlátnout. Pak přilijeme vývar asi 10 - 15 minut cibuli dusíme.

Mezitím z kukuřičných klasů ostrým nožem okrájíme kukuřičná zrna. Přidáme je k cibuli. Vše zprudka přivedeme k varu, pak oheň zmírníme a polévku přikryjeme poklicí a dusíme, než kukuřice změkne.
Pak polévku stáhneme, necháme trochu vychladnout, přelijeme do mixéru a rozmixujeme vše dohladka. Hrnec opláchneme, přelijeme do něj krém, přidáme šlehačku, podle chuti do polévky nastrouháme muškátový oříšek a polévku osolíme a opepříme. Za stálého míchání ji přivedeme k varu a můžeme podávat.
Hotovou kukuřičnou polévku servírujeme teplou a zdobíme petrželkou nebo kousky kukuřice. Můžeme ji posypat sýrem.

Žlutá kukuřičná polévka
1 velkou nakrájenou cibuli s balíčkem mražené kukuřice orestujeme na 2 pl olivového oleje s 2 pl vody. Zalijeme 1 litrem vody s 2 kostkami würzlu a malou chvíli povaříme. Asi polovinu množství polévky rozmixujeme a vrátíme zpět do hrnce.
Při podávání můžeme zjemnit přidáním sójového mléka nebo smetany.

Kukuřičné placky
tuk na smažení
kukuřičná hrubá mouka
sůl
bramborový škrob
Kukuřičnou hrubou mouku smícháme s vodou podle potřeby, trochou bramborového škrobu a štipkou soli, necháme 15 minut odležet. Vytvoříme tvarovatelnou hmotu.
Ze směsi vytvarujeme menší placky, které smažíme na rozpáleném tuku.
Kukuřičné placky podáváme jako chuťovku, přílohu, apod.
a opět se dá upéct na pečícím papíru potřeným olejem 😉

no snad trocha inspirace 😉 i když to máte hlky hodně těžké 😒
jinak u nás pečené kuře s rýži a polívka se jěště uvidí ;.-)

kami1984
8. lis 2011

Holky, mate osvedceny recept na kukuricnou polentu?

brusinka.pusinka
8. lis 2011

@kami1984
Smažená polenta
200 g kukuričnej krupice, 800 ml vody, soľ, 300 g mäkkej salámy nakrájanej na pol cm plátky, vajce, hladká múka, strúhanka, olej
Postup
V osolenej vode uvaríme krupicu, kým nie je hustá. Potom ju rozotrieme na vodou vypláchnutý plech na 1 cm vysoko a necháme vychladnúť. Z vychladnutej polenty vykrajujeme kolieska s takým priemerom, aký má saláma. Skladáme koliesko polenty, plátok salámy, opäť koliesko polenty. Prichytíme špáradlom, obalíme v trojobale a smažíme z oboch strán.
Podávame so zeleninovým šalátom.

Polentový knedlík
1 díl kukuřičné krupice
3,5 dílů vody
sůl
Postup
I. verze – knedlík z kukuřičné krupice
Kukuřičnou krupici namočíme alespoň 1 hodinu předem , ideálně přes noc. Ve stejné vodě ji pak vaříme, v momentě varu osolíme aztáhneme plamen na minimum. Důležité je nemíchat! Jakmile zamícháte, musíte už míchat až do konce, aby se vám nepřipálila. Pokud vydržíte a nezamícháte, máte cca po 40 minutách hotovo. Vypneme plamen, až nyní důkladně promícháme a nalijeme na plech, do hrnečků, do formiček, misky či srnčího hřbetu. Necháme ztuhnout, skladujeme v lednici. Předpodáváním můžeme knedlík nahřát na pánvičce či grilovat v troubě.
II. verze – knedlík z instantní kukuřičné polenty
Instantní polenta se připravuje bez namáčení,pouze se vmíchá do vroucí osolené vody (poměr dle výrobce) a za minutu až tři (dle druhu polenty) je připravená. Další postup je stejný.

Suroviny pro přípravu pokrmu Kukuřičná polenta na slano :

300 g kukuřičné krupice, 700 ml vody, trocha soli, česnek, zeleninu na posypání

Kukuřičná polenta na slano
do vařící osolené vody nasypeme kukuřičnou krupici a na mírném plameni vaříme, přidáme drcený česnek, až je kaše hodně hustá, nalejeme do vytřeného pekáče (hlubokého plechu) můžeme posypat zeleninou, žampiony, cibulí, dle chuti potřeme směsí 70 g sinlac, 200ml vody a lžící oleje, zapékáme.
Polentu lze připravovat jakkoli, je chuťově neutrální i přijme ostatní aroma. Lze pouze upéct a konzumovat jako přílohu k salátu.

deyana
8. lis 2011

my dneska kuřecí vývar, kuřecí prsa v bylinkové omáčce, pečené brambory

zuhur
8. lis 2011

@brusinka.pusinka děkuju moc, určitě něco vyzkouším. Sladkou rýži manželovi dělám - má ji rád. Pro sebe dělám totéž s jáhlami - ty on moc nemusí a mě tahle verze přijde chutnější. Rýži miluju, ale stejně jako těstoviny ji nemusím na sladko.

Dnes těstoviny jen s rajčatovou směsí a sýrem.

brusinka.pusinka
8. lis 2011

@zuhur není zač prostě jsem jen vycházela z ingredienci co jsi vypsala 😉 😉

moudivlacek
8. lis 2011

u nas vinna klobasa se zelinovym salatem a maly na testovinky se zeleninou

zuhur
8. lis 2011

@brusinka.pusinka jsi fakt dobrá mě z toho totiž nic nenapadá. Už jsem psala manželovi co by řekl na kapustové závitky - tak jsem zvědavá 😀

brusinka.pusinka
8. lis 2011

@zuhur Díky hihihi myslím že mu budou chutnat když do směsi dáš nějaké mleté masko , však ho nemusí být hodně 😉 😉

zuhur
8. lis 2011

@brusinka.pusinka no maso tam bude muset být - takhle je ochotný sníst i cuketové placičky 😀

brusinka.pusinka
8. lis 2011

@zuhur no tak mu ho tam trochu přidáš 😉 my to také tak děláme není ho tam moc je tam víc koření a rýže a masa méně a i tak to našim klukům chutná 😉 ale dá se plnit i třeba kari rýži s hráškem a sýrem také moc dobrá kombinace 😉

brusinka.pusinka
8. lis 2011

dnešní mňamka 🙂