Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

eimmy
7. zář 2011

bramborový knedlík s cibulkou, pečené maso, špenát

brusinka.pusinka
7. zář 2011

dneska kuřecí vývar s tarhoňou, a halušky se zelím a uzeným a brynzovou jemnou zálivkou 😀 k večeři sladké nudle zapečené s tvarohem

brusinka.pusinka
7. zář 2011

Jinak jsme Vám chtěla holky napsat že včera k večeři byl Lilek zapečený s tuňákovým kuskusem a uzenou mozzarelou a byla to mňamka nezkutečná😀 Já jen ochutnala ale moji milovaní ani nemukly jak měli boule za ušima 😀

eriska
7. zář 2011

@kammka dáš mi prosím receptík na lívanečky? já je mám moc ráda, tak bych vyzkoušela něco nového..

my dneska dojíme pečené kuřátko s rýží, na sváču bude panna cotta s borůvkovým přelivem a k véče dýňová polívečka..budu ji dělat poprvé, tak jsem na to zvědavá 🙂

brusinka.pusinka
7. zář 2011

@eriska jestli chceš dám ti svůj receptík 😉

Jablečné lívance s ovesnými vločkami

Mléko 4 dl
Ovesné vločky 160 g
Polohrubá mouka 140 g
Žloutek 1 ks
Moučkový cukr 2 lžíce
Strouhanka 1 lžíce
Jablka
strouhaných 400 g
Sůl 1 špetka
Vanilkový cukr
nebo skořicový 1 balíček
Rostlinný olej
na smažení

Do horkého mléka namočíme ovesné vločky a necháme nabobtnat (cca 15 min.), pak přidáme žloutek, mouku, cukr, sůl, strouhanku a jablka a promícháme. Těsto nabíráme lžící a smažíme na oleji do růžova - nejlépe v lívanečníku.

Hotové sypeme skořicovým nebo vanilkovým cukrem.

my je milujeme jsou užasné a jětě místo vanilkového cukru používám skořicový 😉 a někdy dáám dovniř hrst hrozinek a mandlí 😉

eriska
7. zář 2011

@brusinka.pusinka děkuji..zní to moc dobře..vyzkouším😉

brusinka.pusinka
7. zář 2011

@eriska není zač 😉

jimmy1
7. zář 2011

dneska frankfurtská polívka, pečené uzené, bramborový knedlík a kysané zelí.

aaadus
7. zář 2011

My se dnes zmohli jen na br. kaši s volským okem, malý má vařené vajíčko a třešňový kompot. Závidím, že máte chuť vařit a hlavně to pak sníst...

brusinka.pusinka
7. zář 2011

@aaadus velká gratulka k mimiskvi a a ť te zdraví a pokud máš nevolnosti tak vydž pak zase bude chutnat jako předtím 😉

eriska
7. zář 2011

holky, my si dali po obídku panna cottu s borůvkovou omáčkou a je to teda žrádlo a to doslova😀D doporučuju vyzkoušet😉

kammka
7. zář 2011

@eriska když já jsem asi jiný typ, než brusinka...já dělám skoro všechno od oka...prostě udělám těsto z mléka, vajíčka, hladké mouky, vloček , špetky soli, lžíce cukru a 1/2pytlíku sušeného droždí..když je to nakynuté, dám do toho přiměřeně hrubě strouhaných jablíček...to těsto musí být hustší, ale řidší než třeba na litou buchtu..aby se lilo..

simonceli
7. zář 2011

@brusinka.pusinka ten recept na lívanečky vypadá dosti dobře. To asi zkusím. Ale kolik jich je z jednoho toho těsta? A dájí se jíst i za studena?

brusinka.pusinka
7. zář 2011

@simonceli dají se jist za studena a je jich poměrně dost i když já dělávám z 2 i trojité dávky a kdyby se trhaly tak stačí přidat trošku hladké mouky 😉 a pro nadýchanost sníh z bílku 😉

kammka
7. zář 2011

@aaadus jéé, já si řekla, po přečtení tvýho příspěvku, zas jedna chuděra anorektička 😀

pak koukám že 7tt, tak gratuluju, mně ty nevolnosti teprve čekají, ještě jsem ale nebyla u dr., tak trnu..no snad to bude ok, ty nevolnosti přežiju...

map07
7. zář 2011

fazolové lusky s paprikovo-smetanovou omáčkou a ještě nevím co k tomu, k obědu byla br kaše a sekaná 😉

brusinka.pusinka
7. zář 2011

@kammka tak gratulka a hlavně zdravíčko 😉

aaadus
7. zář 2011

@brusinka.pusinka děkuji 🙂
@kammka děkuji 🙂 to jsem si taky myslela, že nevolnosti přežiju, ale tentokrát je to fakt masakr. A do toho mám teplotu, boží...

ladida.l
7. zář 2011

Prosím poraďte co z bulguru, aby to mohlo i dvouleté batole?

brusinka.pusinka
7. zář 2011

@ladida.l
Bugur s tuňákem
1 plechovka tuňák v oleji
1 plechovka tuňák ve vlastní šťávě
1/2 balíčku pšeničný bulgur
podle chuti
1 špetka
pepř
sůl
příloha
zelenina
Bulgur vložíme do kastrolu, přidáme požadované množství vody (podle návodu) a přiměřeně osolíme, pro lepší trávení opepříme. Necháme minutku povařit a přidáme plechovku tuňáka v oleji a jednu ve vlastní šťávě (mohou být kousky i drť). Přiklopíme poklicí a necháme dojít na mírném plameni doměkka.

Směs promícháme a můžeme servírovat. Ingredience jsou určeny pro dvě porce. Podáváme nejlépe s křehkým ledovým salátem, který upravujeme běžným způsobem. Můžeme nakombinovat s rajčaty, okurkou, někdy olivami. Salát zaléváme balsamikem a přiměřeně solíme.

Bulgur můžeme připravovat i bez solení - pro dietáře. Nebo naopak s různým kořením dle chuti a vkusu každé kuchařky. Bulgur i tuňák má specifickou chuť, kterou je ovšem škoda upozadit výrazným kořením.

Pro obměnu je možné s tuňákem přidat i kousky zeleniny jako je brokolice, mrkvička nebo celer.
Turecký salát z jemného bulguru

Bulgur 1,75 hrnek
Rajčatový protlak 1 plechovka
Olivový olej 1 hrnek
Vařící voda 1,75 ks
Rajče
nadrobno nakrájené 1 ks
Okurky
nadrobno nakrájený 1 ks
List salátu
2 - 3 nadrobno nakrájený 3 ks
Cibule
1 - 2, zelená - nakrájená 2 ks
Citrónová šťáva 1 hrnek
Kmín 2 lžička
Sušená máta 1 lžička
Sůl 1 lžička
Do velké mísy dejte jemný bulgur a vařící vodu. Zamíchejte a nechte bulgur odpočívat 5 - 10 minut, dokud neabsorbuje všechnu vodu. Bulgur nesmí být vlhký, voda se musí všechna absorbovat a objem bulguru se zdvojnásobí. Zatím na oleji osmahněte cibulku, přidejte rajčatovou pastu, sůl a duste 1 - 2 minuty. Tuto směs smíchejte rukama s bulgurem. Potom přidejte citrónovou šťávu, kmín a sušenou mátu. Dobře promíchejte a nechte vychladnout. Nakonec přidejte rajčata, okurek, zelenou cibuli, salát, petrželku nebo kopr a vše promíchejte.

Bulgur se zeleninou a červenou čočkou

200 g pšeničného bulguru,
1 mrkev,
5 lžic mražené kukuřice,
1 malá cibule,
1 zeleninový bujón bez GS,
80 g červené čočky,
kousek másla,
Solčanka

Nadrobno nakrájenou cibuli, nahrubo nastrouhanou mrkev a kukuřici dáme do hrnce. Zalijeme 500 ml horké vody s rozpuštěným zeleninovým bujónem a přivedem k varu. Vsypeme bulgur a vše pod pokličkou na mírném plameni uvaříme doměkka.
Zatímco se vaří bulgur se zeleninou, uvaříme také červenou čočku v neosolené vodě. Pak ji ochutíme Solčankou a kouskem másla a podáváme s bulgurem.

Bulgr se zelím

1 menší hlávka zelí
150 g pšeničného bulguru
400 ml vody
1 zeleninová kostka bez GS
3 lžíce oleje
1 cibule
zelená petrželka
bazalka
1 jarní cibulka
Solčanka

Na oleji na hlubší pánvi osmahneme najemno pokrájenou cibuli, přidáme zelí nastrouhané na hrubém struhadle, osolíme a na mírném ohni a bez přidání vody restujeme do křupava (asi 15 minut). Přidáme bulgur, zalijeme vroucí vodou smíchanou s bujonovou kostkou a ještě společně dusíme 15 minut. Pak přidáme nasekanou petrželku, bazalku, promícháme a přikryté poklicí necháme stát asi 15 minut. Hotový pokrm posypeme pokrájenou jarní cibulkou a podáváme se salátem z čerstvé zeleniny.

ladida.l
7. zář 2011

@brusinka.pusinka moc děkuju.
Zítra zkusím ten s červenou čočkou. Snad se to může při kojení 😨 😕

brusinka.pusinka
7. zář 2011

@ladida.l červená čočka se může nenadýmá 😉 já malou kojila 20 měsíců a jedla jsem ji 😉

tymothy
7. zář 2011

Rýžový nákyp (k večeři) - k obědu jsme měli kuře ze včerejška. 🙂

ladida.l
7. zář 2011

@brusinka.pusinka Solčanka je něco jako Podravka nebo Vegeta? To asi můžu vynechat, co?

brusinka.pusinka
7. zář 2011

jo je to něco podobného dá se sehnat ve zdravé výživě ale klidně vynechej také jsme vynechávala jak byla malá nemší

alenv
7. zář 2011

dneska je švestková omáčka s bramborovým knedlíkem.. dala jsem vepřové a kousek daňka

weri1
7. zář 2011

@alenv jak děláš švestkovou omáčku?

alenv
7. zář 2011

@weri1 na oleji osmahnu, špek nebo slaninu.. pak na to dám maso.. zprudka osmahnu a vyndám, na výpek dám kořenovou zeleninu jako na svíčkovou.. osmahnu to zlatava, pak přidám jedu větší cibuli, lžíci cukru, půlku štávy z citronu, 2 lžičky rajčatového protlaku, nové koření, celý pepř, bobkovej list, celý sáček švestek a opět vše osmahnu do zlatava. Pak zaleju horkou vodou, přidám maso, sůl a nechám vařit cca hodinu a něco nebo můžeš péct v troubě. Pak vyndám maso, omáčku pořádně propasíruju.. je pak už dost hustá. Pak dochutím solí, půlkou štávy z citronu cca decku červené vína, asi 4 vrchovaté lžíce povidel a pak už podle tvých chutí🙂 je to opravdu výborné

brusinka.pusinka
8. zář 2011

dneska segedín s knedlíkem a vaječná polévka s houbami a drobením 😉 a pudinkové misky seovocem a zakysanou smetanou 🙂

eimmy
8. zář 2011

dnes vepřový plátek, pečený brambor a peču štrůdl