Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

brusinka.pusinka
17. led 2012

dneska bude rajská polívka a udělám kapustu a pečenou krkovici a buď brambor nebo knedlík bramborovej 😉 (syn má dneska sladké jídlo ve škole z toho se nenají a malá také 😀 😀 😀 takže přijdou hladový 😉

brusinka.pusinka
17. led 2012

@alenv
čočkový salát
Čočka 250 g
Cibule 100 g
Uzeniny 100 g
Sladkokyselé okurky 100 g
Červená paprika 1 ks
Vejce 3 ks
Rajčata 2 ks
Sůl
Pepř
Slunečnicový olej
Citrónová šťáva
Namočenou čočku uvaříme a necháme vychladit. Do mísy zamícháme na kostičky nakrájená vejce (natvrdo uvařená), papriku, rajčata, okurky, cibulku, osmaženou uzeninu a vmícháme čočku.

Zakápneme olejem, dochutíme solí, pepřem a citrónovou šťávou. Dle chuti je možno do salátu místo oleje vmíchat majonézu.

Babiččin čočkový salát
olej
sůl
2 ks vejce
na ozdobu
 čerstvá pažitka
salát
1 ks bobkový list
1 ks cibule
2 hrnky čočka
3 kuličky nové koření
2 ks mrkev
5 kuliček celý černý pepř
zálivka
1 lžíce pikantní horčice
 sůl
 mletý černý pepř
3 lžíce olej
 ocet
Přebranou a propláchnutou čočku namočíme. Mrkev očistíme, opláchneme a nakrájíme na kolečka. Přidáme ji k čočce i s celým novým kořením, celým černým pepřem a bobkovým listem. Uvaříme doměkka. Koření vyjmeme, čočku s mrkví necháme okapat a přidáme nadrobno nakrájenou cibuli.

Z hořčice, oleje, soli, mletého černého pepře a octa připravíme zálivku.

Čočku s mrkví smícháme se zálivkou a necháme odležet na chladném místě.

Vejce rozšleháme se solí a na oleji z nich usmažíme omeletu, kterou rozkrájíme na nudličky a nasypeme je na salát. Babiččin čočkový salát ozdobíme nasekanou pažitkou.

Čočkový salát s rajčátky

Na skvělý čočkový salát potřebujeme půlkilovku čočky, pět šálků vývaru (nebo vody), dvě lžičky soli, čtyři lžíce olivového oleje, jednu velkou jemně nasekanou cibuli, dva plátky celeru (nadrobno nakrájet) a půl šálku nasekané zelené papriky, pět cherry rajčat. Na zálivku pak půl šálku olivového oleje, dvě lžíce (vinného) octa, půl lžičky černého pepře a lžičku soli.

Osolenou čočku uvedeme do varu (ve vývaru je lepší) a necháme dusit do měkka. Kdo má problémy s nadýmáním, může – podle babiččiny rady – přidat trochu majoránky.
Když je čočka měkká, přidáme olivový olej a ochladíme.
Potom vmícháme cibuli, celer, papriku, na čtvrtky nakrájená cherry rajčátka a vše přelijeme zálivkou. Zamícháme.
Do salátu můžeme ještě přidat natvrdo uvařená vejce (na čtvrtky), šunku (na čtverečky 2x2 cm), nebo dietní párky (na půlcentimetrová kolečka) – zkrátka podle chuti nebo podle ledničky.

Čočkový salát s jablky
4 porce 100 g čočky, 2 jablka, 150 g kysané smetany, 1 cibule s natí, 100 g sterilovaného celeru, 1 lžička hořčice, bylinková sůl
Čočku namočíme přes noc do vody, propláchneme a čočku necháme v míse jen ve vlhku. Večer a ráno znovu propláchneme a za dva dny máme krásně naklíčenou čočku.
Do čočky nastrouháme jablka i se slupkou, přidáme krájenou cibulku, celer bez nálevu a ochutíme hořčicí, zlehka osolíme a spojíme se smetanou.

Čočkový salát s paprikou a arašídy
250 g čočky, uvařené v zeleninovém vývaru doměkka
4 lžíce olivového nebo sezamového oleje
1 malá červená cibule, nakrájená nadrobno
2 červené papriky, na kostičky
hrst pražených arašídů
2 lžíce vinného octa, cukr a sůl, čubrica a bílý pepř podle chuti
Ještě teplou čočku dejte do misky. Vmíchejte olej, cibuli a papriku. Na zálivku prošlehejte ocet, cukr, sůl, čubricu a pepř s trochou vody a vmíchejte do čočky. Nakonec přidejte arašídy.

moudivlacek
17. led 2012

@alenv jj takovej jako jsou treba reklamni stanky a maji tam hotove sushi v krabickach za nehorazne penize a pak vsechny mozne veci od te znacky, tak jsem rada, ze vim, kam pro to jet 😉

moudivlacek
17. led 2012

@alenv prosim te toho lososa davas cerstveho ci uzeneho?

alenv
17. led 2012

@brusinka.pusinka super díky moc ten první udělám 🙂

alenv
17. led 2012

@moudivlacek néé čerstvého.. nikdy ne uzeného 🙂 mám ho z makra

brusinka.pusinka
17. led 2012

@moudivlacek chválím manžu je to šikula 😀

moudivlacek
17. led 2012

@alenv nedelas ty jako gurmanka tatrak z lososa, ja ho miluju, mam tu x receptu, ale nevim, ktery bude ten pravy a jedinecny 😵

moudivlacek
17. led 2012

@brusinka.pusinka vyridim, u nas sladke dela spis on, u nas se to doma nikdy nedelalo sladke, takze krom babovky a bublaniny nic neumim 😀

eva_j
17. led 2012

Ahoj holky,já dnes na aření moc času nemám, tak udělám manželovi a mě koprovku a malýmu těstoviny s masem a zeleninkou.

alenv
17. led 2012

@moudivlacek no, abych se přizanal tak jsem ho ještě nedělala.. já si vždycky dělám tatarák z vepřové svíčkové 😀 😀 ale ráda bych nějaký dobrý ochutnala

moudivlacek
17. led 2012

@alenv tak to risknu zkusim a dam vedet 😉

alenv
17. led 2012

@moudivlacek jako, že uděláš z uzeného?

moudivlacek
17. led 2012

@alenv mam recepty i z uzeneho i z cerstveho, ja uzene veci obecne moc nemusim

alenv
17. led 2012

@moudivlacek já myslela to sushi 🙂 no já taky uzené právě moc nemusím

moudivlacek
17. led 2012

@alenv nene to udelam z cerstveho a ten tatarak nekdy zkusim taky z cerstveho

sarunatko
17. led 2012

My dneska budeme mít vepřové roládky plněné špenátem a sýrem. Nějak mi poslední dobou dochází nápady na vaření, ach jo.

zuhur
17. led 2012

Já jsem dnes pozvaná na svíčkovou 🙂

zuhur
17. led 2012

@sarunatko to znám ☹

sarunatko
17. led 2012

@zuhur A navíc mě to aji jaksi přestává bavit, protože mi u vaření utíká dítě, pořád vypadává z lehátka, přivázaná řve jak tur a v postýlce s sebou pořád mlátí do šprušlí. Achich ouvej ☹ 😀

llluckaaa
17. led 2012

@sarunatko No jo, to znám. Mně když se plete pod nohama, tak zaručeně něco připálím, rozvařím nebo přesolím. Teď jsme do naší prťavé kuchyně naštosovali přenosnou postýlku a v té vydrží chviku si hrát, obzvlášť, když jí tam dám do misky kukuřičné křupky 🙂

eriska
17. led 2012

@sarunatko taky to znám😉 asi jako každá, mně ale naštěstí vaření baví..no, my lehátko zrušili tuším kolem 5. měsíce, kdy se z něho vyvlékl, tak jsme pak koupili židličku v ikee a to byl maximálně spokojený, dala jsem mu vždycky něco na hraní a byl klid😉

holky, a jdu hledat receptík na palačinky, to bude asi nejrychlejší obídek z toho, co doma je, akorát jsem je ještě nikdy nedělala 😖 takže, holky, palačinkyády😀D@zuhur@sarunatko nějaká osvědčená rada, než pak začnu vztekat u smažení? smaží se jen tak, že? nebo pod ně kápnete olej, sádlo, máslo?

1luciferka1
17. led 2012

@zuhur závidím, svíčkovou miluju

Dnes dělám betoňáky s kačenou a zelí - manža si poručil 😉 a počítám, že to bude na dva dny 😵

brusinka.pusinka
17. led 2012

@eriska já když smažím ta jen obetřu pánev mašlovačkou ;) v trochu oleji nikdy víc jen opravdu to olíznu a palačinky máme jedna radost 😉 😀

eriska
17. led 2012

@brusinka.pusinka děkuji🙂 brusi a nemáš na ně recept? já zatím našla jen ty zapečené a tam máš napsané pouze hotové a já je fakt ostuda nidky neděla 😒 ale hledám dál🙂

zuzi82
17. led 2012

Včera na oběd rizoto a dnes čevabčiči. K večeři jsme měli tortily a dnes kluci čočkovou a já dršťkovou polívku 😉

brusinka.pusinka
17. led 2012

@eriska jj recept je na straně 215 😀

eriska
17. led 2012

@brusinka.pusinka jééé, díky, já jsem zatím u strany 102, prcek mi sem pořád nosí kávičku a polívečku, tak mě brzdí😀D

lenam
17. led 2012

@zuzi82 Zuzi, jak děláš to čevabčiči?

sarunatko
17. led 2012

@llluckaaa Tak kukuřičnýma nebo rýžovýma křupkama taky uplácím 🙂