Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

lorreine
25. led 2012

Tak ja to mam dnes podobne ako kammka, vcera sme mali damskou jizdu u kamosky. Robime nieco ako "Prostreno". Minule to bolo u mna a samozrejme 10 bodov 🙂. Teraz u kamosky a teda som sa najedla tak, ze moje bricho vyzeralo ako v piatom mesiaci 😀. Dezer bol uplne luxusni panna cotta s horkymi boruvkami...mnam. Dorazila som domov a 4.hodine rano, takze som tiez cele dopoludnie prespala. A potom iba mala snidane, takze obedo-vecera bude asi spagety...alebo pizza 🙂?

kammka
25. led 2012

já jsem zadělala na chlebík, neb jsem koupila jen šest malých bagetek a zbyly tam dvě...

nikiii
25. led 2012

U nás k večeři pořádně silná česneková polívečka se strouhaným sýrem a topinkama na kostičky a ještě musím dát péct chlebík, k snídani tu není nic 😀

pelenka
25. led 2012

@mochenkaa Možná hloupý dotaz, ty skořicové koblížky se vykrajují lžící přímo do oleje?

eficenka
25. led 2012

@nikiii
@kammka
pečeš domácí chleba? a v domácí pekárně, nebo v troubě?

mochenkaa
25. led 2012

@pelenka nevím jestli chápu správně pojem vykrajovat lžící. Ale naberu si lžíci těsta a nechám to stéct do oleje. žádný hezký tvar to nemělo, ale vydrželo to takovou chvilku než se to snědlo, že to vůbec nevadilo 😀

pelenka
25. led 2012

@mochenkaa Jj tak tjsem to myslela, díky🙂. Já právě váhám, jestli je mám péct večer mužovi na snídani nebo radši zítra na večeři. Hrozí, že se na ně vrhne ještě v noci🙂

mochenkaa
25. led 2012

@pelenka to ti neporadím. Já to dělala jako dezert ke kávě po jídle a M snědl odhadem celou dávku ještě před obědem 😀

weri1
25. led 2012

tak dnes byly tortily a móóóc jsem si pochutnala 🙂

misicka455
25. led 2012

Naložená krkovička naprudko, salátek

misicka455
25. led 2012

kde najdu receot na ty koblížky?

mochenkaa
25. led 2012

@misicka455 284 první příspěvek 😉

nikiii
25. led 2012

@eficenka Já v pekárně.

misicka455
25. led 2012

@mochenkaa díky

kammka
25. led 2012

@eficenka obvykle v pekárně, ale dnes jsem těsto po posledním hnětení vyndala a rozdělila do dvou forem na biskupák...

weri1
25. led 2012

@kammka máš svůj recept na chleba? mohla bych poprosit...prosím prosím 🙂

eficenka
25. led 2012

@kammka taky bych prosila o recept 😉
taky doma nemáme žádné pečivo a te´d už se mi peče pizza 😵

weri1
25. led 2012

@eficenka vím, že si to můžu najít na netu, ale dáš sem recept na pizzu-těsto.
Já kdysi měla skvělej, nekynutej a někde jsem ho založila 😒

eficenka
25. led 2012

@weri1 ???? to bylo na mě ? 😉
prosila jsem taky kammka o poslání receptu na chleba, ten já nemám, ale pokud chceš těsto na pizzu,tak klidně písnu!

weri1
25. led 2012

@eficenka jj na tebe a na pizzu 🙂

kammka
25. led 2012

dneska jsem pekla bílej, žádná věda:700g hladká mouka, 400ml voda, 2 lžičky soli, 1 lžíce cukru, 1,5 lžičky sušeného droždí...

eficenka
25. led 2012

@weri1
je to recept z kynutého těsta na calzone
500g hl. mouky
20g kvasnic - do 250ml teplejší trochu oslazené vody (necháme nabobtnat)
3 lžíce oliv. oleje
špetku soli
vše smícháme dohromady a dáme na cca 1 hodinu kynout.
Pak rozválíme potřeme protlakem 1/2 těsta, přidáme šunku, rajčata, kukuřici, česnek cibuli, žampiony, koření- dávám bazalku a oregano, a hlavně sýýýýr.... Druhou půlkou překlopíme a dáme péct na 180 st. na cca 30-45 min.... Po vyndání je prvně na povrchu taková "tvrdá" ale během pár minut krásně změkne... Dobrou chuť! 😝

falca1
25. led 2012

dnes červené nudle 😀

tygrous
25. led 2012

Holky, co s fenyklem? vycetla sjem, jak je zdravy, tak jsem ho koupila, ale nejak nevim, co s nim😅

tygrous
25. led 2012

Jinak u nás k obědu hrachová polívka, kuřecí stehna pečená s brokolicí a těstoviny, na véču jáhlovo-cuketoví brumíci (něco na způsob bramborákového těsta s cuketou, jen jsem tam dala místo brambor uvařenou jáhlovou kaši😉) a dala péct do formy na brumíky, aby to ti mí chlapi jedli, když v tom není maso😀

nikiii
26. led 2012

My jedeme dneska do města, takže se najíme u našeho taťky v práci, měla by být křenová omáčka, mňam.

marhulinka
26. led 2012

My dnes máme rajskou polévku a zapečené brambory se zeleninovým salátem. K večeři koblížky 😵

brusinka.pusinka
26. led 2012

@tygrous
Gratinovaný fenykl
Fenykl
bulvy 2 ks
Rajčata 2 ks
Strouhanka 2 lžíce
Strouhaný parmesán 2 lžíce
Máslo 1 lžíce
Olivový olej
Pepř 1 špetka
Sůl 1 špetka
Z fenyklu odstraňte vnější tvrdé listy a zelené košťály. Naťové lístky nakrájejte nadrobno a odložte stranou. Bulvy rozkrojte na čtvrtky a vykrojte košťál. Vložte do horké osolené vody a vařte přibližně 5 minut. Pak sceďte a propláchněte studenou vodou. Mezitím rozpalte troubu na 200 °C a nakrájejte rajčata na kostičky. Ohnivzdornou zapékací misku vymažte trochou olivového oleje a vložte do ní fenykl. Posypte rajčaty, strouhankou smíchanou s parmezánem a fenyklovou natí. Lehce osolte a opepřete. Poklaďte vločkami másla a zapékejte asi 20 minut.
Příloha: bramborová kaše, vařený brambor nebo servírujte jako přílohu.

Dušený fenykl
4 ks fenyklu
4 ks větších rajčat
3 ks šalotky
4 stroužky česneku
4 snítky čerstvého tymiánu
2 lžičky fenyklových semen
6 lžic olivového oleje
100 ml bílého vína
3 špetky soli
2 špetky mletého pepře
1 lžička cukru
Očištěný fenykl podélně rozkrojte a nakrájejte na čtvrtky. Omytá rajčata, šalotku, česnek a tymián nakrájejte.
Semena fenyklu orestujte na pánvi na oleji. Přidejte rajčata, šalotku, tymián a česnek. Zalijte vínem, osolte, přidejte cukr a ochuťte pepřem. Přikryjte a duste 20 minut.

Fenykl zapečený po sicilsku
1,2 kg fenyklu, 4–6 lžic mouky, 8 lžic olivového oleje, 250 g mozzarelly, 1 velká konzerva loupaných rajčat (800 g), po 2 snítkách dobromysli, tymiánu a bazalky, tuk na vymazání formy, sůl, pepř, 150 g strouhaného parmazánu, posekaná fenyklová nat' na ozdobu
1. Fenykl očistíme, omyjeme, nakrájíme na plátky a osolíme. Obalíme v mouce a pak opékáme po obou stranách 5 min. na oleji. Mozzarellu nakrájíme na plátky. Troubu předehřejeme na 225 °C. Rajčata i s nálevem povaříme 5 min. Bylinky posekáme.
2. Polovinu fenyklu vložíme do vymazané formy, pokryjeme 1/2 mozzarelly, okořeníme solí, pepřem, fenyklovou natí a bylinkami, posypeme 1/3 parmazánu. Pak celý postup zopakujeme.
3. Rajčatovou omáčku dochutíme, pokrm jí přelijeme a posypeme zbytkem parmazánu. Zapékáme v troubě 25 min.

Fenyklový salát s pomeranči
fenykl
středně velký 3 ks
pomeranč 4 ks
olivy černé
vypeckované 12 ks
petržel - nať
hladká 1 svazek
pepř černý drcený 1 špetka
sůl mořská 2 špetky
olej olivový 2 lžíce
Fenykly očistěte, odkrojte tuhé horní řapíky, podélně je rozčtvrťte, vykrojte tuhou část od kořene a jemně je nakrájejte na měsíčky. Nasypte je do mísy, osolte, opepřete, zalijte olejem, promněte a nechte v chladu 10 minut rozležet.
Pak okrájejte kůru z pomerančů až na čistou dřeň. Nad miskou se salátem vykrájejte z pomerančů jednotlivé měsíčky a přidejte je do salátu, pomerančovou kostru do něj vymačkejte.
Přidejte natrhané lístky petrželky, na čtvrtky nakrájené olivy a promíchejte.

Tuňák s baby fenyklem
tuňák
steaky 4 ks
fenykl
byby 400 g
česnek 3 stroužky
cibule šalotka 1 ks
kečup
jemný 2 lžíce
citronová šťáva 2 lžíce
brambory
menší 400 g
sůl
pepř barevný
drcený 1 trocha
olej olivový 4 lžíce
citron
Brambory oloupejte, uvařte v osolené vodě a sceďte. Steaky osušte, osolte, opepřete, potřete olejem a citronovou šťávou a nechte krátce rozležet. Fenykl zbavte tuhých stonků (nechte jen lůžka) a překrojte na čtvrtky nebo půlky (velký fenykl nakrájejte na nudličky).
Na jedné pánvi zpěňte na lžíci oleje drobně nakrájenou cibuli a na plátky nakrájený česnek, přidejte fenykl, krátce orestujte a zalijte asi 4 lžícemi vody a citronovou šťávou. Poduste asi 2 minuty. Přidejte na půlky nebo čtvrtky překrájené brambory, kečup, promíchejte a ještě krátce prohřejte. Podle chuti osolte a opepřete.
Na druhé pánvi potřené olejem upečte z obou stran rybí steaky doměkka. Na talíře rozdělte fenykl s bramborami, přidejte steak a doplňte dílkem citronu.

Tempura z krabích tyčinek s bramborovo-fenyklovou kaší
krabí tyčinky surimi 400 g
mouka pšeničná hladká 0.75 hrnku
voda
ledová 0.75 hrnku
mouka pšeničná hladká 0.5 hrnku
na obalení
škrob kukuřičný 0.25 hrnku
vejce 1 ks
víno bílé
nejlépe saké 1 lžíce
olej slunečnicový
olivový 2 dl
na smažení
petržel 1 špetka
na ozdobu
brambory 850 g
na kaši
mléko 2 dl
na kaši
fenykl
puk 0.5 ks
na kaši
olej olivový 3 lžíce
na kaši
sůl
Nakrájené oloupané brambory uvaříme doměkka v osolené vodě. Očištěný fenykl nakrájíme na kostičky, orestujeme na oleji, podlijeme mlékem, osolíme a podusíme doměkka.
Tyčinky překrájíme na poloviny. V misce promícháme vejce s vínem, vodou, moukou a škrobem. Směs prošleháváme v misce postavené v ledové vodní lázni asi 5 minut. Kousky krabích tyčinek obalíme v mouce, pomocí špejle je namočíme do připraveného těstíčka a smažíme asi minutu ve vrstvě rozpáleného oleje i se špejlí. Usmažené tyčinky přendáme na papírovou utěrku a necháme odkapat přebytečný tuk.
Podušený fenykl i s mlékem rozmixujeme. Uvařené brambory scedíme, prolisujeme přes jemné síto, přimícháme fenyklovou pastu a podle chuti přisolíme. Kaši naplníme do cukrářského sáčku a ozdobně ji nastříkáme na talíř. Doplníme smaženými krabími kousky a posypeme nasekanými bylinkami.
TIP: Nemáte-li pravé saké, použijte do těstíčka lžíci sladšího bílého vína.

Gratinované kuřecí řízky
kuřecí prsa 4 ks
fenykl 2 ks
olej 2 lžíce
sýr ementál 45% t. v s. 4 plátky
sůl
pepř
citron 0.5 ks
Očistěné fenykly vložte do vroucí osolené vody s citronovou šťávou a cca 5 minut povařte. Vyndejte z vody, osušte, rozpulte a vyřízněte tuhý zbytek stvolu.
Řízky lehce naklepejte, osolte a opepřete. V pánvi rozehřejte olej a maso opečte z obou stran doměkka. Opečené přendejte na plech vyložený pečicím papírem, na každý položte půlku fenyklu a zakryjte plátky ementálu.
V předehřáté troubě nebo pod grilem zapékejte, až se sýr částečně roztaví. Podávejte s vařenými bramborami, salátem nebo pečivem.

Losos pečený na bylinkách
ryba - losos 600 g
tymián 1 svazek
bobkový list celý 1 hrst
rozmarýn 1 svazek
fenykl 2 ks
citron 2 ks
olej olivový
Na mřížku grilu rozložíme bylinky, na ně položíme kusy ryby a nakrájený fenykl.
Maso a fenykl pokapeme olejem a citronovou šťávou a pečeme na grilu 10–15 minut doměkka.
Před podáváním pokapeme rybu ještě jednou citronovou šťávou

Skandinávská krémová polévka
ryba - losos 200 g
smetana 30% 30 g
na noky
smetana konzumní (12% tuku) 50 g
na noky
veka 25 g
na noky
citronová kůra 1 špetka
na noky
pepř bílý mletý 1 špetka
na noky
vývar
rybí nebo voda 1 l
smetana 30% 2.5 dl
fenykl 0.5 ks
sýr
čerstvý 50 g
máslo 30 g
mouka pšeničná hladká 30 g
sůl
do nočků i na osolení vývaru, dle chuti 1 lžíce
na noky
kopr
nasekaný 1 lžíce
ryba - losos 150 g
na noky
víno bílé 1 lžíce
na noky
Fenykl nakrájíme najemno a uvaříme ve dvou třetinách osoleného vývaru doměkka. Z másla a mouky si připravíme světlou jíšku. Zalijeme ji zbylým studeným vývarem, rozšleháme dohladka, vmícháme do vroucí polévky a převaříme.
Rozmrzlého lososa nakrájíme, rozmixujeme ho se smetanou a sýrem a vmícháme do polévky. Vše rozmixujeme dohladka, přidáme nakrájený kopr a podle chuti přisolíme.
Připravíme nočky. Rozmrzlé maso nakrájíme. Veku nakrájíme na plátky a zalijeme 12% smetanou. Maso mixujeme, dokud se nezačne spojovat. Osolíme, přidáme pepř, kůru a mixujeme do zhoustnutí. Přidáváme víno a 30% smetanu s vekou a mixujeme, dokud hmota není hladká. Z hotové hmoty tvarujeme pomocí dvou lžiček nočky, které opatrně vpouštíme do vroucí osolené vody a vaříme asi 5 minut. Vyjmeme je a vložíme do lososové polévky.
TIP: Když nemáte rybí vývar, můžete použít i obyčejnou vodu.

Cizrnový salát
cizrna
malé, slaný nálev 2 konzervy
paprika
červená 2 ks
cibule
červená 1 ks
fenykl
malá 1 bulva
česnek 2 stroužky
rozmarýn 1 větvička
bobkový list celý 1 ks
citronová kůra
petrželka zelená
bujon zeleninový sypký 1 lžička
ocet vinný
červený 1 lžíce
olej olivový
panenský 4 lžíce
olej 2 lžíce
sůl
cibule bílá 1 ks
Na zálivku rozšlehejte vinný ocet s panenským olejem, solí a pepřem.
Nad plamenem nebo na grilu opečte papriky, až ztmavnou, dejte je do mikrotenového sáčku či hrnce, zakryjte pokličkou a nechte 10 minut zapařit. Pak je oloupejte a nakrájejte na kousky.
Zahřejte na pánvi 2 lžíce oleje, osmahněte na něm nadrobno nakrájené cibule, přidejte nakrájený česnek, na plátky nakrájený fenykl, rozmarýn a bobkový list. Za stálého míchání zvolna opékejte 4-5 minut.
Zeleninový bujon rozmíchejte v 200 ml horké vody a nalijte k zelenině.
Přidejte scezenou cizrnu, promíchejte a odkryté vařte, až se tekutina téměř odpaří. Sejměte z ohně, nechte trochu vychladnout, promíchejte s kousky paprik, citronovou kůrou a petrželkou.
Podávejte teplé nebo vychladlé.

victress
26. led 2012

ahojte kuchařky, prosím o radu, čím nejlíp zahustit špenát nebo můžete přidat rovnou celý recept. díky 🙂

brusinka.pusinka
26. led 2012

@victress dá se zahustit máslovou jíškou, smetanou nebo vajíčkem stačí si vybrat 😉 😀