Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

kami1984
2. kvě 2011

@brusinka.pusinka moooc dekuji.)))) jsi poklad!

brusinka.pusinka
2. kvě 2011

@kami1984 není zač my ji děláme docela často mňam 😉 😀

ruzenkas
2. kvě 2011

Ahoj, tohle je super téma 🙂
@brusinka.pusinka Koukala jsem na tu mrkvovou mňamku-těsto je skutečně jen mouka, prášek a Hera? 🙂

Jinak my máme v oblibě recept z Prostřeno, který jsem si upravila. Není to teda pro děti, ale pro dospěláky:
Oloupu brambory a nakrájím je na plátky. Položím je na předem lehce vytřený pekáč olejem. Když je dno pekáče (já dávám i na boky) zaplněné, posypu brambory grilovacím kořením. Položím na ně plátky vepřového masa (já dávám libovější krkovici). Vrch masa posypu znovu gril. kořením. Na maso kalady kolečka cibule. Na cibuli slaninu. (Pod tu slaninu se může dát ještě Niva, já jí nedávám, jelikož tento druh sýrů nesmím). Pekáč přikryji alobalem (nedávám víko, nějak se mi to neosvědčilo). V plynové troubě peču asi na půlku síly plynu a v elektrické na 180°C cca 1 hodinu. Asi deset minut před vytažením pokladu na slaninu plátky sýra a sundám alobal. Toto jídlo děláme, když máme chuť na něco dobrého, ty brambory takhle udělané jsou neskutečná mňamka-snědla bych je klíďo samotné. Sice se jedná o nezdravé a tučné jídlo, ale 2x do měsíce neuškodí 😉

brusinka.pusinka
2. kvě 2011

@ruzenkas ano recept je uplný jak je napsaný 😉

babulinkab
2. kvě 2011

@brusinka.pusinka nemáš nějaký tip na něco s kus kusem?

samik2008
2. kvě 2011

my máme dnes svíčkovou,sekanou a knedlík

brusinka.pusinka
2. kvě 2011

@babulinkab s jakým kusem masa 😉 a jakou přílohu bys chtěla k tomu 😉

vojtisek2007
2. kvě 2011

bílá zelnice na sladko s bramborem, mexické fazole+uzený+chlebík z pekárny

samik2008
2. kvě 2011

@brusinka.pusinka nemyslela babulinka něco s kuskusem?nebo jak se to píše

reruna
2. kvě 2011

dneska brokolicový krém a kuskus s mexickými fazolemi a kukuřící a zbytky pečeného masa ze včerejška

reruna
2. kvě 2011

@babulinkab kuskus je vděčný, dá se to smíchat s čímkoli - jakékoli zbytky masa, zelenina syrová či dušná, pečená, gratinovaná, sterilovaná, sýr, šunka, salám, kečup nebo krájená rajčata, fazole, smetanový sýr, tuňák - co dům dá.

brusinka.pusinka
2. kvě 2011

@samik2008 jj už to čtu 😀
@babulinkab
Zeleninový kuskus s fazolemi
200 g připraveného celozrnného kuskusku, 1 velká cibule, 1/2 lžičky pálivé papriky, 1 1/2 lžičky pepře, 1/2 lžičky soli, rajský protlak, 3 - 4 hřebíčky, 3 cukety, 3 mrkve, 4 nové brambory, 1 paprika, 200 g vařených fazolí.
Osmahněte nakrájenou cibulku na oleji, přidejte koření a rajský protlak, povařte 2 minuty. Vložte nakrájenou zeleninu, přilijte vodu a duste pod pokličkou cca 20 min. Na konec přidejte fazole a hotový kuskus.

kuskus s masem
Jedna cibule (středně velká) 3 stroužky česneku Maso staci 3 kureci kousky s kosti i bez, hovezi, teleci, dle „nalady“ 1 lžička Curry špetka Chilli 1–2 lžičky Sladké papriky 1–2 lžičky soli půl lžičky mletého černého pepře, Olivový olej Voda Cizrna (asi půl šálku) Hrozinky Rajčatový protlak (dle sobotni zkusenosti se mi osvedcila otma, je skoro jako ty tuniské rajčatové koncentrátý) Brambora (asi 3 menší) Mrkev (2 menší nebo jedna velká)

Na oleji orestujeme česnek, pak přidáme cibuli, až je to do sklovata, maso nakrajjime na kostičky a zalijeme olejem (asi tak 4–5 lžic) a osolíme, opepříme, přidáme sladkou papriku, chilli (jen špetku). Nebojte se osolit trochu víc, protože budete celou směs zalévat vodou aby se maso stihlo uvařit a zbylo dostatek sosu na zalití kuskusu. Poté do vody, která se bude již vařit přidáme oškrábané brambory, které rozkrojíme na čtvrtky a mrkev, taky na větší kusy, rajčatový protlak, lžičku harrisy (pokud není tak chilli).

Kuskus nasypeme do misky a po lžičkách přidáváme olej a vodu, osolíme, opepříme, přidáme curry, sladkou papriku (veškeré koření půl lžičky). Všechno musíme promnout mezi dlaněmi, aby to všude zvlhlo a nabylo ještě před vařením a hlavně aby se zamezilo žmolkům. Na kuskus existuje takový parní hrnec, který můžete nahradit utěrkou přehozenou pres hrnec a upevněné gumičkou (nezbytné hodně zalít vodou aby se nevyvařila, a maso, co se vaří vespodu se nepřipálilo)

Cous-Cous se vaří asi půl hodiny. Nemusíme čekat, až bude úplně měkký, protože ho pak ještě prolijeme sosem a on se dodělá.

Cizrnu musíme máčet minimálně 12 hodin předem, aby se lépe vařila, asi tak 15 minut až půl hodiny ve vodě povaříme a poté zcedime. Dáme na pánvičku trochu oleje a orestujeme rozinky, přidáme cizrnu. Až máme všechno hotové, prolijeme sos z brambor mrkve rajčat kuskusem, kde řádně promícháme a lžící rozmělníme žmolky slepeného kuskusu se sosem. Podáváme buď ve velké míse kde na povrchu ozdobíme masem a bramborami, mrkví a cizrnou s rozinkami, nebo rozdělíme do malých misticek. Jako další dekoraci můžeme zvolit orestované celé paprikové lusky (bílá paprika nebo slovenská).
KUSKUS NA SLADKO

50 g kuskusu, 300 ml vody, špetka mleté skořice, 1 lžička včelího medu, hrst žlutých velkých sultánek, hrst datlí

Kuskus zalijeme vařící vodou. Promícháme, přikryjeme a necháme nabobtnat cca 10 minut. Promícháme s medem. Ještě teplý kuskus vyklopíme na talířek, dozdobíme skořicí, datlemi a sultánkami.

babulinkab
2. kvě 2011

@brusinka.pusinka měla jsem představu něco s kuřecím masem a zeleninou, díky za recepty, večer prostuduji, teď mě děti nenechají

reruna
2. kvě 2011

@brusinka.pusinka no vidíš, na sladko jsem kuskus ještě nezkoušela, ale vyzkouším, syn ho miluje, tak snad mu bude chutnat i takhle

reruna
2. kvě 2011

@babulinkab tak jednoduše orestuj kousky kuřecího masa a zeleninu a pak promíchej s hotovým kuskuse, ten dělám tak, že ho zaliju vařící vodou a neechám 10 minut stát

brusinka.pusinka
2. kvě 2011

@babulinkab
@reruna 😉 🙂

reruna
2. kvě 2011

@brusinka.pusinka to těsto na ty mrkvové šátečky se dá udělat v pekárně, že jo?

brusinka.pusinka
2. kvě 2011

@reruna to je zbytečné je za 2 minutky smícháné a hned použiješ 😉 ale když chceš klidně to tam zamíchej 😉 😀

reruna
2. kvě 2011

@brusinka.pusinka tak to jo, já myslela, že to jde těžko 🙂

zuhur
2. kvě 2011

Dneska špízy s bramborem.

petrusam
2. kvě 2011

hovězí rajská a knedl 🙂

paja1975
2. kvě 2011

Ahoj holky, pardooon, jsem asi neandrtálec, ale já pořád nevím co to vlastně ten cous cous je. To je nějaké zrní? 🙂 Zdravé jídlíčko? A kde to koupím? Všude? Používám jáhly, červenou čočku, špaldovou mouku...., ale kus kus neznám. Nahoď te prosím. Děkujiiiiiiiiii p.

fangi
2. kvě 2011

K večeři udělám bramboráky, jsme neměli ani nevim a naposled se mi navíc nepovedly, no tak asi proto jsem je tak dlouho nedělala, tak snad dneska už budou eňo ňuňo 😀 😀

aemmi
2. kvě 2011

@paja1975 kooupíš to ve zdravý výživě, nebo v nějakým koutku se zdravou výživou v supermarketu, je to těstovina, můžeš koupit normální, nebo celozrnnou a jsou to takový malý zrníčka, který jen zaleješ vařící vodou a necháš nabobtnat, je to fajn rychlý, že se to nemusí vařit, jde to jak naslano, tak i nasladko, může to být jako příloha, rizoto, nákyp...

brusinka.pusinka
2. kvě 2011

@paja1975 Kuskus je tvrdozrnná pšenice zpracovaná do drobných kuliček, nejčastěji se vyrábí z bílé pšenice zbavené obalových vrstev, takže přichází o řadu vitaminů, minerálů a o vlákninu. koupíš ve větších marketech ale i ve zdravé výživě, bývá víc druhů 😉 jak píše aemmi 😉 nasladko naslano i do polévek

anieanne
2. kvě 2011

Bramborové válečky se špenátem a uzeninou.

eriska
2. kvě 2011

@rena1410 ahojky, zeleninový je oříšek je pro nás děsná mňamka a všem návštěvám to moc chutná, ještě jsem neslyšela chválu. já vařím podle oka, tak ti nebudu psát, kolik přesně čeho máš dát 😅

jeden celý vepřový oříšek našpikujeme kusy mrkve (té třeba já dávám víc, protože mi moc chutná), celeru, petržele, slaniny, osolíme okmínujeme a šoupneme do pekáče..kolem poházíme kousky mrkve, celeru, petržele, slaniny, jarní cibulky a cca 2 bobkové listy, 5 kuliček nového koření a 5 kuliček pepře..podliju hovězím vývarem a peču cca 2 hodiny na 200 stupňů..my máme rádi, když se masko rozpadá..pokud ti zelenina nechutná, tak ji kolem nemusíš házet a jen podlít vývarem..a dáváme si ho se špenátem a bramborovým knedlíkem..a druhý způsob, tu zeleninku rozmixuju se smetanou a dáme si to s knedlíkem houskovým..tak jestli budeš dělat, dobrou chuť🙂

beruskanula
2. kvě 2011

@brusinka.pusinka : jen hlasim, ze mrkvove satecky mocinky dobreee 😉 😎 🙂

babulinkab
3. kvě 2011

polévka pórková
prejt, zelí, brambory
syn to nejí tak má rybí prsty, brambory

beruskanula
3. kvě 2011

dnes zapecene spagety s mletym masem 🙂