Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

brusinka.pusinka
21. pro 2011

@beruskanula Všechny jsou chuťově moc dobré 😉 😀

jankadudova
21. pro 2011

Ahoj, treba mi poradite. Chtela bych zkusit pudink, ale muzeme jen Nutrilon Allergy Care. Pry se nesmi varit, ale v knize alergologa Fuchse recept na pudink je. Tak nevim...mate nektera zkusennost s varenim HA a jinych UM? Dekuji

beruskanula
21. pro 2011

@brusinka.pusinka : 😎 ten zimni vypada taky dobre 😀 😎 , tak bude asi ten.. a malymu udelame ten detsky s upravama 😀 🙂

diky jsi zlata...jsi pokladnice na recepty na vsechno 😵 🙂

brusinka.pusinka
21. pro 2011

@jankadudova
nevím jak s vařeným pudinkem s Hačkovým mlékem , nikdy jsem nezkoušela ale existuje nevařený pudink tak pokud mu ho chceš udělat myslím že se povede 😉 dělá se zastudena 😉 jmenuje se Olé 😀
@beruskanula není zač dětský děláme často moje děti milují punč 😉

reruna
21. pro 2011

@jankadudova já mám zkušenost jen s obyč Nutrilonem, ten se vařit smí, mají to i v jejich reklamních materiálech, co jsme kdesi dostali s nákupem, ale jestli to platí i pro HA mléka nevím, byl tam právě recept na pudink s kukuřičným škrobem

kukynka2
21. pro 2011

@brusinka.pusinka ta je prostě úžasná jak hamá a jde ji to 😵 a koukám,už Vám krásně svítí stromeček 🙂

jinak dost koukám do této diskuze je to veliká inspirace tady a úplná studnice receptů snad na všechno 😵

brusinka.pusinka
21. pro 2011

@kukynka2 děkujeme jsou to její oblíbené nudle 😉 jojo holky jsou šikuly i já se inspiruji i když hodně věci mám 😉 v receptíkách a už mnoho odzkoušené..... ale vždy někdo překvapí

petja
21. pro 2011

Dneska bramboračka a rýžové placky s bramborem

sarunatko
21. pro 2011

@brusinka.pusinka ahoj, nemáš nějaký osvědčený recept na vaječný koňak se slivovicí?

brusinka.pusinka
21. pro 2011

Vaječný koňak se slivovicí
6 ks žloutků | 1 ks vanilkový cukr | 1 ks slazené kondenzované mléko | 0,5 l slivovice
Postup přípravy receptu Domácí vaječný likér ze slivovice:
Utřete do pěny žloutky s vanilkovým cukrem. Po troškách přilévejte kondenzované mléko a šlehejte. Do ušlehané směsi vmíchejte slivovici. Nalijte do sklenice a vaječný likér ze slivovice nechejte zhoustnout.

Vaječný koňak
Potřebujeme

6 žloutků
25 dkg cukru
1/2 l sladké smetany
1 vanilkový cukr
1/2 l slivovice

Jak na to
Žloutky ušleháme s cukrem a vanilkou, pak pomalu rozšleháme šlehačku a nakonec přidáme slivovici.

sarunatko
21. pro 2011

@brusinka.pusinka děkuji, děkuji, děkuji. 🙂

hanulka190
21. pro 2011

@jankadudova my máme tenhle Nutrilon taky,ale vařit jsem to teda nezkoušela,dělám mu všechno z vody...i ten puding,je to sice takový želé, ale baští to 🙂

andinecka
21. pro 2011

@brusinka.pusinka
moc děkuji za zásobení recepty 🙂 🙂
chtěla jsem se zeptat, zda nemáš nějaký recept na svatební koláčky ( dcera bude mít narozeniny 25.12.) a měla by z nich velkou radost. Děkuji

moudivlacek
21. pro 2011

furt lezime,takze rychly vyvar z kostek z DM zeleniny a nudli 😀 ja z mrazaku gril rizek a malej ma br kasi

brusinka.pusinka
21. pro 2011

@andinecka mám
svatební koláčky
drobení
 drobenka
na potření
 žloutek
nádivka
 1 balíček vanilkový cukr
 1 ks žloutek
 30 g cukr moučka
 1 balíček tvaroh
 1 lžička máslo
náplň
 povidla
těsto
 3 ks žloutek
 1 sklenice olej
 2 lžíce cukr krupice
 250 ml mléko
 250 g hladká mouka
 250 g polohrubá mouka
 1 balíček vanilkový cukr
 1 balíček droždí
 citronová kůra
Z části vlažného mléka, lžičky cukru a droždí si připravíme kvásek. Do mísy dáme mouku, cukr, citronovou kůru, vzešlý kvásek, žloutky rozmíchané ve vlažném mléce a olej. Zaděláme do hladkého těsta a necháme kynout.

Mezitím utřeme tvaroh s máslem, žloutky a cukry do tvarohové náplně.
Z vykynutého těsta uždibujeme kousky, do kterých vždy zabalíme lžičku tvarohu, jako do kynutých knedlíků. Potom kuličku rozplácneme na placičku, vyhloubíme důlek, naplníme povidly, posypeme drobenkou, pomašlujeme žloutkem.
Koláčky skládáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 180°C, dokud nezezlátnou.

Svatební koláčky bez kynutí
6OOgr hladké mouky,100gr cukru krupice,
120gr másla, 4 žloutky ,špetka soli, 1a1/2
kypřící prášek do pečiva,70gr droždí,1/4 lit.
mléka,nebo smetany
Cukr,máslo,žloutky utřeme do pěny,pak přidáme postupně všechny přísady a nakonec droždí. Uděláme bochánky,ale také lze vyválet placku a koláčky vykrajovat.Okraje potřít vajíčkem,dáme různé náplně.Pečeme hned ve vyhřáté troubě.Po upečení koláčky pokapeme rozpuštěným máslem c cukrem a rumem.Můžeme na koláčky po upečení dát máslový krém.
Dělat tenké těsto a pracovat s menší dávkou,aby těsto nevykynulo před dáním do trouby.

Svatební koláčky jinak
polohrubá mouka 0,5 kg, sádlo 15 dkg, máslo 12 dkg, droždí 5 dkg, celá vejce 2 ks, mléko 8 lžic, sůl – špetka, cukr – špetka, na potření: máslo, rum, na posypání: cukr moučka a vanilkový cukr
Ze všech ingrediencí se vypracuje těsto na vále a nechá se chvíli odpočinout (nenechává se kynout!!!).
Dělají se čtverečky nebo kulaté koláčky a plní se náplní.
Peče se v prudké troubě a ještě teplé se potírají rozpuštěným máslem s rumem a pocukrují se.

Předpis jsem dostala od své bývalé kolegyně paní Vondrákové, několikrát jsem je dělala a vždy sklidily velký úspěch. Koláčky jsou spíš cukrářské a díky použitému sádlu v těstě a potření směsí másla a rumu a posypání cukrem zůstávají dlouho vláčné. Spíše jim pár dní uležení prospěje, kdežto klasické kynuté ztvrdnou. Mně se osvědčily vypichované malé kulaté koláčky (asi 3 – 3,5 cm průměr – vypichovala jsem skleničkou), těsto vyválet asi na 1/2 cm vysoko, než se udělají další plechy, tak trošku vyběhnou, pak se udělají něčím (dříve se používalo malé umyté závažíčko) malé, celkem ploché, prohlubně, které se plní náplní. Vzhled se celkem pod „krustou“ z másla, rumu a cukru skoro ztratí, takže je skoro jedno, jestli děláte koláčky čtvercové a vázané nebo kulaté. Jako náplně se osvědčila ořechová, maková, jablečná a tvarohová. Záleží na chuti.

Moravské svatební Koláčky (naše oblíbené)
1 kg hladké mouky + špetka soli
4 dl oleje
6 žloutků
5 dl vlažného mléka + 6 lžíc pískového cukru + kvasnice

Umícháme těsto, které necháme nakynout.
Natrháme malé kousky těsta. Jemně je roztáhneme,
naplníme je tvarohem či ořechovou náplní. Zabalíme,
namočíme do rozšleháných vajec a do posypky.
Dáme na plech.
Dáme je péci, pečeme na 175°C.
Ořechová náplň : 600g mletých ořechů spaříme 3 dl mlékem, 200g cukru, 2 žloutky a vanilkový cukr.

gab7
21. pro 2011

u nás dneska kachna,zelí a knedlík 😉 ....jak já už se těším 😀 😀 😀
polévku si Vojtík vybral v potravinách od Vitany rajskou s dětským obrázkem 😀 ,takže spokojenost na všech frontách 😉

gab7
21. pro 2011

@brusinka.pusinka u tebe najde člověk recept úplně na všechno 🙂 .je vidět,že vaření,pečení je tvůj koníček 😉 Doma si tě musí hýčkat 🙂

brusinka.pusinka
21. pro 2011

@gab7 receptů mám hromadu a vařím i peču moc ráda -) no hýčkat spíše mi dělá radost kdž je talíř prázdný a slova jako to bylo dobré.... a můžu jěště trošku .-D 😀 😀

gab7
21. pro 2011

@brusinka.pusinka To věřím 🙂 .já vždycky přemýšlím,co uvařit,kolikrát už dochází nápady,a tak se chodím inspirovat sem 😉 . Taky je pro mě největší radostí,když jsou prázdné talíře a všichni chlapáci jsou spokojení a chtějí ještě přídavek 🙂 ,tak je to všude stejné 😀

andinecka
21. pro 2011

@brusinka.pusinka
jéé, to je rychlost 🙂 🙂 jsi úžasná. 😵 😵 děkuji
Teď už jen nějaké vybrat 😀
Souhlasím s gab7, že si tě musí rodinka hýčkat 😵 😵

brusinka.pusinka
21. pro 2011

Dneska uzená polívčička s kroupami a šoulet s kyselou okurkou

jankadudova
21. pro 2011

@hanulka190 A jaky mam koupit? Ja to s tim mlekem zkusim, maximalne to bude hnusny🙂 jen nevim jaky ten prasek...diky

handm
21. pro 2011

my dneska poklad z mrazaku, paprikový lusk a rajská s těstovinami 🙂

zuhur
21. pro 2011

U nás jsou dneska masové kuličky s těstovinami v hořčično-medové omáčce.

tygrous
21. pro 2011

@jankadudova Ja jsem delala puding z Reisdrinku z DM😉

jankadudova
21. pro 2011

@tygrous Diky. Me spis jde o to, jaky koupit ten samotny puding 🙂

tygrous
21. pro 2011

@jankadudova Jo, to jsem pochopila, ja chtela poradit zas spis to mliko (ja bych prave UM nevarila😉) Ja varim normalne z Oetkera😉

jankadudova
21. pro 2011

@tygrous Tak ja to zkusim. Ptam se asi blbe, ale u nas se puding neji, ani dospeli, takze jsem ho vlastne nikdy nedelala...

berenika39
21. pro 2011

@jankadudova nemusíš to mléko vařit. pudink uvař ve vodě, dej jí o trošku míň. UM umíchej mimo ve vlažné vodě - ale jen v malém množství, víc odměrek, na takovou kašičku. To potom vleješ do hotového pudnku a už nevaříš. pudink obyč, oetker, amyl, je to jen škrob.

jankadudova
21. pro 2011

@berenika39 Dekuju ti🙂