Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

brusinka.pusinka
25. bře 2012

my dneska písmenkovou polévku,a vepřovou panenku na zázvoru a medu a hranolky a upekla jsme strouhaný koláč 😀

misicka455
25. bře 2012

U nás květák na mozek a brambor 🙂)

kristi
25. bře 2012

včera

reruna
25. bře 2012

@brusinka.pusinka strouhaný koláč je už tady recept prosím?
U nás dnes vepřové rizoto se zeleninou, kuřecí vývar s písmenky, odpoledne tyčinky a provensálští šneci z listového těsta a piškot s hrk hrk ananasovo vanilkovým krémem.

mufinka26
25. bře 2012

kuřecí masíčko na porku a mrkvičce z bramborem 😀

heaven_angel
25. bře 2012

masové kuličky v rajské omáčce s těstovinami..

beruskanula
25. bře 2012

@brusinka.pusinka : ten strouhany kolac by mne taky zajimal 🙂

ja ještě před chvílí dodělala domaciho pribinaka 😝 a pak jsem taky upekla nějakej slehackovej kolac 🙂

kulenka
25. bře 2012

Trénuju na velikonoce, takže dneska první letošní mazanec 😀

kulenka
25. bře 2012

@beruskanula @reruna Holky, strana 365, zkoušela jsem ten podle prostředního odkazu a byl moc dobrý 😉

anieanne
25. bře 2012

@kulenka Můžu poprosit o recept na mazanec ?

kulenka
25. bře 2012

@anieanne Nekynutý z tvarohového těsta, nevadí?

anieanne
25. bře 2012

@kulenka Nene, nevadí, hlavní je, že chutná 🙂

kulenka
25. bře 2012

@anieanne Tvarohový bochánek
150 g másla
200 g moučkového cukru
500 g hladké mouky
2 vejce
250 g natučného tvarohu (v celofánu)
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
2 lžíce rumu
60 g hrozinek
60 g kandovaného ovoce
Citronová kůra, sůl

Máslo utřeme s moučkovým cukrem, přidáme vejce, špetku soli, nastrouhanou citrónovou kůru, vanilkový cukr a vše utřeme do hladké pěny.
Potom přidáme tvaroh (raději balený), prosijeme mouku s práškem do pečiva a vymícháme polotuhé těsto. Přidáme rozinky předem namočené v rumu a kandované ovoce.
Důkladně propracované těsto upravíme do tvaru bochánku a dáme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme ve vyhřáté troubě při 160 °C asi 20 minut a dalších 30 minut při 180°C nebo o něco déle podle potřeby, zkoušíme špejlí, zda je upečený.
Po upečení bochánek potřeme zbylými 10 g tuku, který necháme vsáknout a silně jej pocukrujeme zbylým moučkovým cukrem.
Nejlepší je bochánek po vychladnutí zabalit do potravinářské fólie a nechat alespoň dva dny odležet v chladnu.

Podle stejného receptu dělám i vánoční štólu. A nám chutná i nerozležený 😉

anieanne
25. bře 2012

@kulenka Děkuju. A tvaroh v celofánu, to je takový ten jakože kostka ? Prostě ne ten ve vaničce 😀

kulenka
25. bře 2012

@anieanne Aha, koukám, že jsem si to blbě upravila - nenech se zmást zbylými 10 g másla na potření, v původním receptu bylo v rozpisu surovin 160 g másla, já si to smázla jen tam, ale už ne v popisu 😉

kulenka
25. bře 2012

@anieanne Jj, to je ono ... ve vaničce je tekutější, tak proto 😉

kulenka
25. bře 2012

@anieanne Pokud by jsi chtěla dělat kynutou, tak dělám podle tohoto receptu, na vánoce vánočku 🙂

Kynuté těsto

50 dkg hladké nebo polohrubé mouky 1:1
10 dkg cukru krupice
10 dkg tuku rozpustit (HERA)
2 žloutky
2 ½ dkg droždí
½ dkg soli
asi ¼ l mléka
citronku kůra, vanilka
1 dkg rozinek
3 dkg mandlí
citronát

Lžíci cukru rozetřeme s droždím, a když se rozteče přidáme 1 – 2 lžíce mouky a 2 – 3 lžíce mléka. Řídký kvásek necháme 5 minut vzejít, pak přidáme cukr, mouku, vlahý tuk a vše zaděláme vlažným mlékem, ve kterém jsme rozpustili sůl a rozkvrdlali žloutky. Vařečkou těsto spojíme, přendáme na vál, kde je vypracujeme až se už nechytá válu. Přidáme rozinky a mandle a dále kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 8 stejných dílů, z nichž vyválíme stejně silné prameny. Aby prameny nesjely při pečení propícháme je na obou koncích párátky a ještě uprostřed. Vánočky děláme spíše užší a vyšší, protože kynutím se rozbíhají. Po prvním desetiminutovém zapečení teplotu zmírníme. Povrch vánočky po zapečení chráníme papírem. Pečeme ¾ hodiny. (Prvním 10 min. na 200° C – do vyhřáté trouby potom stáhnout na 150°C asi 30 – 40 min.). Po zašpendlení dokynout 20 min.

kulenka
25. bře 2012

Jo a ber ten recept s rezervou, to mám od babičky, ona všechno opravdu takhle odvažuje - rozinky a mandle tam prostě nasypu celý 10 dkg sáček a je to 😀

anieanne
25. bře 2012

@kulenka Děkuji mnohokrát 🙂 🙂 🙂

aaadus
26. bře 2012

@reruna @beruskanula nejsem sice brusinka, ale strouhaný koláč dělám tento:
400g hl. mouky
100g cukru moučka
1 vanilkový cukr
1/2 prášku do pečiva
1 žloutek
3PL kakaa
250g másla
náplň: 3 měkké tvarohy, 3 žloutky, 250g cukru moučka, 1dcl mléka, 1dcl rumu, balíček rozinek, 2PL Solamylu, sníh ze 4 bílků
Vypracujeme těsto a necháme ztuhnout, aby šlo strouhat. Těsto rozdělíme na 2 díly. Jeden díl nastrouháme na dno vymazaného a vysypaného plechu, na to rozetřeme tvarohovou náplň a navrh nastrouháme druhý díl těsta.

katerinanov
26. bře 2012

Ahojte, dnes přemýšlím nad svíčkovou s knedlíkem nebo segedínským gulášem 🙂

michamicha
26. bře 2012

buchtičky se šódó, polívka brokolicová 🙂

babulinkab
26. bře 2012

květáková polívka
hamburgry

sarunatko
26. bře 2012

Dneska bude zeleninová polívka a langoše.

saaralota
26. bře 2012

@aaadus Ahoj, chci se zeptat - opravdu dolů na plech strouháš jen tu půlku těsta a druhou navrch? A jak máš velký plech? Já když nastrouhám jen půlku, tak mám půlku plechu prázdnou... musím nastrouhat tak aspoň 3/4 a pak mi toho moc nezbývá navrch...už jsem přemýšlela, že budu dělat víc těsta 🙂. Nebo budu muset pořídit nějaký menší plech, nevím...

nikiii
26. bře 2012

@saaralota Já když tuhle buchtu dělám, tak dělám na menší plíšek (zhruba 20x30cm)...

saaralota
26. bře 2012

@nikiii asi si budu muset nějaký menší plech pořídit...já dělám na klasický plech, co jsem dostala s troubou - ten je přes celou troubu (cca 35x45)...a na tenhle koláč je to asi trochu moc... a do pekáče by to zase bylo už moc těsta...

brusinka.pusinka
26. bře 2012

dnešní menu porková polévka s bramborem a ovesnými vločkami, a halušky se zelím uzeným a zakysankou

handm
26. bře 2012

Ahoj, po víkendových kalorických bombách u nás dneska trošku dietněji - zapečené brambory s brokolicí 🙂 Mňam😉

aaadus
26. bře 2012

@saaralota plech mám velký 40x32,5 a pokrylo to celé dno