Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

brusinka.pusinka
11. kvě 2011

@kami1984 Následující potraviny jsou relativně vysoko v železe: červené maso, kuřecí, vepřové maso, obohacené snídaňové cereálie, otruby, dýňová semínka, blackstrap melasa, sója ořechy, špenát, fazole červená ledvina, lima fazole, džus sušené švestky, rýže, rozinky, a sušené švestky, ořechy a červená řepa jsem zapoměla

kami1984
11. kvě 2011

@brusinka.pusinka děkuji moc... já už nevím, co jíst a v prášcích jsme to odmítla.((( špenát mám 2x týdně, maso jí pořád... ach jo.. zkusím ty švestky

kammka
11. kvě 2011

já dělala večer šunkofleky, mňam..je toho plný pekáč.. chodím do práce, muž taky, dítě ve školce, to je od vaření velká úúleva.. 😉

pettulka
11. kvě 2011

tak já dnes dělqm rajskouz omáčku s hovězím masem 🙂

janca_dobi
11. kvě 2011

Dnes bude domácí pizza. 🙂

eriska
11. kvě 2011

já se jdu vrhnout na brokolici na mozeček k tomu nový brabmůrek s máslem a pažitkou, odpo ředkvičková pomazánka a k večeři bude jen krůtí vývar se zeleninkou a domácíma nudličkama...

vojtisek2007
11. kvě 2011

@brusinka.pusinka ááá - musím se naučit koukat o stránku zpět 😀 😀 😀 mňam,mňam, hambáče bych si taky dala a doomácího - hmmmmmm

brusinka.pusinka
11. kvě 2011

@vojtisek2007 no jasně že domácí , ty jsou nejlepší a hlavně jich dělám hodně 😉 😝 a nejlepší jsou z hovězí klišky 😉
jak chutnal Dědečkovi Pilaf? a co boží milosti dělalas?

vojtisek2007
11. kvě 2011

@brusinka.pusinka dělala jsem to kuře v lupínkách (brambůrkách) 🙂nakonec a chutnalo....na boží milosti jsem se zatím nedostala, pořád mi marodí děti ani není na nic nálada ani chu´t a ani čas....

brusinka.pusinka
11. kvě 2011

@vojtisek2007 tak alespoň tak že chutnalo kuře v brambůrkách.a kšíááá němoci od Vás 😉

vojtisek2007
11. kvě 2011

@brusinka.pusinka no obávám se, že nemocí se jen tak nezbavíme, Vojta marodí s malinkejma přestávakama už od listopadu...jsem čekala, že se to zlepší příchodem jara a zatím nic...dneska jsem mu udělala zázvorovej čaj, prej má pomáhat - už nevím co bych do něj nalila - těch všech sirupů na kašel a kapiček co jsme využívali za letošní zimu by vyléčilo kašel půlce africkejch dětí a nic...nezabírá nám to....

jinak dnes hovězí vývar s játrovou rýží a k druhýmu tu mám kapra - tak buď na másle se zeleninou, nebo klasicky řízky....

brusinka.pusinka
11. kvě 2011

@vojtisek2007 to mě mrzí no u nás nejvíc zabírá mateřidouška na kašel ale né v pytlíkách ale sypaná a lipový čaj s medem. když už nic jiného nezabíralo 😉

Jé Kapra toho jsme měli v neděli a dělala jsme po třeboňsku s novým bramborem 😉

2 - 3 stroužků česnek
1 ks kapr

na ozdobu
8 plátků citron
4 snítky kadeřavá petrželka

na potření
4 lžíce máslo

omáčka
150 g žampiony
1 - 2 lžic citronová šťáva
1 lžíce hladká mouka

olej na opečení
100 ml bílé víno
sůl 1 ks cibule

podle chuti
mletý pepř
sůl podle potřeby
hladká mouka

vykuchaného kapra očistíme a nakrájíme na podkovy. Potřeme česnekem, osolíme i opepříme a poprášíme moukou. Žampiony očistíme a nakrájíme na plátky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka.

Na rozehřátém oleji podkovy opečeme dozlatova společně se žampiony. Kapra vyjmeme a udržujeme v teple. Výpek poprášíme moukou a přidáme kolečka cibule. Krátce orestujeme, zalijeme vínem a krátce provaříme. Omáčku dochutíme citronovou šťávou a solí.

Kapra po třeboňsku na talíři přelijeme omáčkou a pokapeme rozpuštěným máslem. Jako přílohu podáváme vařené brambory a zdobíme plátky citronu a snítkou petrželky.

vojtisek2007
11. kvě 2011

@brusinka.pusinka já ryby nejím - jako jediná z rodiny a i ho minimálně připravuju - buď a zelenině nebo řízky - na takový specialitky je manža 🙂🙂🙂 má asi i 8 čiště rybích kuchařek (nejdradši má tu od pana Štěpničky z Vodňan) , nakládá je, dělá aspiky, udí no a hlavně vaří - takže u nás je ryba třeba i 4x týdně - k večeři, co vařím já, je k obědu a jsem ráda, že mi zbyde kousek na večer, nebo jsem hlady....ostatní jsou rybožrravci takže jim do nevadí....i malý děti si umí obrat sami rybí řízek 🙂

brusinka.pusinka
11. kvě 2011

@vojtisek2007 my jsme ryboví většinou je máme k večeři 😉 a jěště že máme v rodině 3 rybáře 😉 a malá rybky uplně miluje 😉 hlavně pstruha a candáta 😝 Manža je šikula 😉

vojtisek2007
11. kvě 2011

@brusinka.pusinka jo musí být šikula - mě je totiž blivno, když mám na to zvíře šahat, takže opravdu nutně ho udělám, ale takový sraní, co s tím dělá on fakt ne a nejlépe když ani u toho nejsem - smrdí mi i ty přípravy a vaření a tak.... 😝 😝 😝 , manža se starším taky chytají, takže už teď máme čerstvé, bohužel obden....jako chytat by mě taky bavilo, ale pak to pustila zpátky...jediná ryba co sním je losos z Makra 😀 na hříbkové omáčce, to bych si užrala ruce - ač nejím ani ryby ani houby 😀 😀 😀 😀 😀

evaviki
11. kvě 2011

kuracie prsia na smotane, este neviem, co k tomu, asi brambory, dlho ich nemal..
no a na zajtra: pstruha (ale ako, to zatial netusim..)

evaviki
11. kvě 2011

@vojtisek2007 a nejaky skvely recept na pstruha nemas? 😀

vojtisek2007
11. kvě 2011

já ne, ale manža jo.....
@evaviki

PSTRUH NA ŽAMPIONECH
_____________________________
4 kuchaní pstruzi
sůl, citron,nasekaná petrželka
150 g másla
200 g žampionů
1 cibule
1 dl bílého vína
olivy
_____________________________
Do osolených, odpočatých pstruhů (aspoň 4 hodiny nasolit a "postavit" na hřbet,aby se sůl dostala do hřbetní svaloviny) vložíme kousky oloupaných citronů spolu se zelenou petrželkou a olivami. Na dobré pánvi pstruhy opečeme z obou stran a když už jsou skoro hotoví, přidáme pokrájené žampiony, osmahneme a nakonec přidáme pokrájenou cibuli, aby pěkně voněla a napřipalovala se. Chvíli necháme provonět a přidáme víno, prohřejeme a nakonec zjemníme máslem. Podáváme s vařeným bramborem sypaným petrželkou a popíjíme zbytek bílého vína.

PEČENÝ LABUŽNICKÝ PSTRUH
_____________________________
4 pstruzi
sůl, kmín,
10 dkg anglické slaniny
1 menší cibule
mletá sladká paprika, petrželová nať
libeček
1 lžíce citr.š´távy
15 dkg másla
10 dkg nivy
2 lžíce strouhaného křenu
____________________________
Pstruhy rozřízeneme až do ocasní části, nasolíme, zakapeme citronem a necháme odležet - alespoň 4 hodiny.
Nakrájíme si na drobné kostičky slaninu, jemně nasekáme cibuli a vložíme do misky zároveń se lžičkou papriky, sekanou petrželkou a nakrájenou snítkou libečku. Promícháme a rovnoměrn s tím na plníme břišní dutiny pstruhů. Do pekáčku dáme máslo, rozpustíme a položené pstruhy ještě posypeme kmínem. Pečeme v troubě asi 30 minut, mezitím jednou ryby obrátíme. Bude-li třeba trochu podlijeme a několikrát přelijeme š´távou. Pstruhy rozdělíme na talíře a posypeme nastrouhanou směsí nivy a křenu.

PSTRUH PO ŠUMAVSKU
_________________________
4 pstruzi
hladká mouka
8 dkg másla
8dkg čerstvých hub
1,5dcl bílého vína
sardelová pasta
citronová šťáva
1 balení smetany
sůl
________________________
Osolená a odpočaté pstruhy obalíme v hladké mouce a podusíme na másle s nakrájenými houbami. Potom přilejeme bílé víno, vymáčkneme si asi 6cm sardelové pasty a utřeme s máslem, přidáme ke pstruhům, které ještě pokapeme citr.š´távou. Krátce provaříme a nakonec zjemníme smetanou.

PONĚŠICKÝ PSTRUH
_______________________
4 pstruzi
česnek, hořčice, pepř, sůl
6dkg másla
1dl dvanáctky - piva
_______________________
Pstruhy osolíme, opepříme, potřeme rozetřeným česnekem a uvnitř hořčicí. Pečeme na másle 3 minuty z jedné,3minuty z druhé strany , potom zalijeme pivem a chvilku dodusíme.

kacenka1408
11. kvě 2011

Dneska jenom bramborový guláš 🙂

zuhur
11. kvě 2011

Zeleninová polévka a jahodové knedlíky.

aemmi
11. kvě 2011

Holky, nemáte nějaká osvědčený recept s chřestem?
Já vaření nic, mám od včera, akorát jsem udělala střechu z Bebe sušenek.

evaviki
11. kvě 2011

@vojtisek2007 jeee, dakujeeem 🙂 este porozmyslam, ale zatial vyhrava ponesicky pstruh.. mnam.. 🙂

vojtisek2007
11. kvě 2011

@evaviki prej jsou dobrý všechny, říká manža, ještě dělá pstruha na černo nebo na modro - ale to se nějak povařuje v nálevu z octa nebo co....měla jsem ti opsat tohle, je to prý výborný 🙂

vojtisek2007
11. kvě 2011

holky právě jsem se pokusila vytvořit tohle :

Jablkový pudinkový nepečený dort:
Ingredience:
750 g strouhaných (nebo na kousky nakrájených) jablek (asi 5 velkých), 2 hrnky (po 2,5 dcl) vody, 100 - 150 g cukru(podle kyselosti jablek), 2 vanilkové pudinkové prášky, citrónová šťáva, 1 vanilkový cukr, piškoty, šlehačka
Postup :
Jablka s cukrem a 1 hrnkem vody rozvaříme na kaši. Pudinky rozmícháme ve druhém hrnku vody, vlijeme do jablečné kaše a necháme přejít varem. Ochutíme citrónovou šťávou. Část hmoty nalejeme do studenou vodou vypláchnuté dortové formy. Na ni naskládáme piškoty a zalejeme kaší. Opakujeme dvakrát. V chladničce necháme ztuhnout, nejlépe do druhého dne. Dort vyklopíme dnem nahoru - povrch je krásně lesklý. Můžeme ozdobit ušlehanou šlehačkou.
Má to vypadat jako na přiložené fotce, tak jsem zvědavá jak to bude vypadat u nás,až to zítra vyklopím 😀 😀 😀

eriska
11. kvě 2011

@vojtisek2007 tak ten děláme taky, jen do něj dávám ananasový pudink, s tím to je nej🙂a nevím, kolik hrnků vody, to dělám podle oka😀 a dělala jsem to i z hrušek a je taky moc dobrej..manža ho miluje, to máme tak jednou do týdne 😅 tak ať chutná

zandanem
11. kvě 2011

dnes jsme měly pečené koleno, dušené zelí, karlovarský knedlík 🙂

jitafol
11. kvě 2011

Byla jsem okolnostmi donucena udělat bramborovou kaši, jelikož náš klučina upadl na horní jedničky a MUDr. doporučila minimálně 14 dnů kašovitou stravu. My s manžou jsme si k tomu dali vepřový plátek napřírodno a zeleninku.

zuzi82
12. kvě 2011

Ahojky, tak u nás dneska guláš s kolínkama a na večeři žampionová polívečka 😉

babulinkab
12. kvě 2011

falešní ptáčci, těstoviny a salát z okurky, rajčat a pórku

brusinka.pusinka
12. kvě 2011

bramborové šulanky s mákem nebo perníkem, cibulačka s krůtonky 😉 k večeři sendviče 😀