Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

medvide1
8. čer 2011

Jinak tedy abych přidala co jsem ja tedy dnes vyřila tak to byla rajská omáčka a těstoviny.Měli jsme to jen ja a muj synek a k večeři to je už vždy s tatkou tak to mivame bud nějakou studenou a nebo vařim něco odpol když manžel přijde dom a hraje si se synem a ja kuchtim

babulinkab
8. čer 2011

@brusinka.pusinka no ono je v tom i trochu lenosti 😀 😀 strčím to na papír, do trouby a už si toho nevšímám 😀 😀

brusinka.pusinka
8. čer 2011

@babulinkab proč lenost já to také dělám a chutná nám to daleko víc než na oleji či jiném tuku 😉 😀

nemue
8. čer 2011

dnes byla pórková polévka se sýrem a krutony a těstovinový salát s přírodním vepřovým plátkem

kammka
8. čer 2011

jéé karboše na pečícím papíře jsou supééér..je to rychle a je to zdravější 🙂

radi
8. čer 2011

@kammka, to s temi karbanatky zni moc dobre. To je jen das na papir a peces nebo nejak potiras?

radi
8. čer 2011

dneska jsme meli amura na bylinkach se syrem a bramborem. Male to vzdy chutnalo, dneska to moc nejedla ☹

kammka
8. čer 2011

@radi uplácám hmotu z mletého masa a čehokoli...dávám většinou trochu strouhanky, vajíčko, majoránku, dost cibule a česnekku, lžíci kečupu a hořčice, pepř, sůl, majoránku, někdy strouhaný sýr, když mám nějaký tvrdý oschlý v lednici 🙂 uplácám kuličky a na plech s papírem, nepotírám ničím, on jak se vypéká tuk z masika, tak je to mňamka.. ale dělám z mletého vepřového a nebo směsi, ne čistě z hovězího.

brusinka.pusinka
8. čer 2011

@kammka mám jeden recept na bugur moc nám chutná snad se ti bude hodit 😉
Bulger s vepřovým masem a zeleninou:
pšeničný bulgur,
vepřové maso - kýta / kotleta,
sůl,pepř mletý,
kari koření 1rovná lžička,
Tacos koření(Kotányi)1plná lžička,
olej tak 1polév.lžíce,
cibule 1ks,
česnek 2stroužky
vývar/voda asi 500ml,
zelenina- květák, zel.fazolky, kořenová zelenina(nebo lze použít i směs mraženou)
červená paprika zeleninová 1/4ks,
rajčata -já cherry asi 8ks,
pórek -kousek.
Postup
Maso-použila jsem kýtu-nakrájíme na tenké plátky a pak na širší proužky.Pak zasypeme kořením Tacos,jemně osolíme a necháme chvilku stát.
Na větší a hlubší pánvi si rozehřejeme olej,vložíme maso a restujeme do zlatova,pak přendáme na talíř a uchováme v teple.
Na tutéž pánev s výpekem po masu přidáme na osminky nakrájenou cibuli a na stroužky nakrájený česnek,orestujeme do sklovata,přidáme bulgur,kari koření,promícháme a podlijeme vývarem nebo vodou.Přidáme zeleninu,dle potřeby dosolíme,přiklopíme pokličkou a za občasného promíchnutí dusíme asi 15min.Pak přidáme orestované vepř. maso,červenou papriku na proužky,cherry rajčata na čtvrtky,pórek na nudličky,je li nutné ještě trošku podlijeme a dusíme pod pokličkou dalších asi 10min.
Jestli jsme podlili moc necháme u konce bez přikrytí aby se nám přebytečná tekutina vydusila pryč.Jídlo v pánvi má být šťavnaté ale "neplavat".

vojtisek2007
8. čer 2011

@brusinka.pusinka co je ten bulgur
...jinak já už chodím do práce každý den, takže na nějaký vaření není moc času, te´d jsem hodila do pekáče kuřecí stehna, včera večer jsem si udělala bramborový salát, mám tu okurkový salát, tak to nějak dáme dokupy, prsa jsem si naložila na zítra....a budou nejspíš s hranolkama - ty jsou rychlý a vděčný 😀 😀 😀 😀

brusinka.pusinka
8. čer 2011

@vojtisek2007 Co je to a jak se vyrábí bulgur

Bulgur je předvařená, nalámaná celozrnná pšenice. Získává se z pšenice tvrdé, kdy se zrno umyje, uvaří, usuší a podrtí na menší kousky. Namáčením vznikají enzymy a dochází k částečné přeměně škrobů na jednoduché cukry, tím je bulgur stravitelnější a zrno biologicky aktivní. Bulgur se obvykle nejí samostatně, používá se spíše jako součást různých pokrmů. Chutná po oříšcích a voní po obilí.
Blahodárné účinky bulguru

Bulgur má vysokou nutriční hodnotu, obsahuje bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamíny (především vitamín A) a minerály (fosfor, železo, hořčík) a jen zanedbatelné množství tuku. Podporuje zdraví střev a působí blahodárně na nervovou soustavu.
Bulgur v kuchyni

Bulgur se díky předvaření snadno a rychle tepelně upravuje. Protože absorbuje mnoho vody, je třeba jej vařit v poměru 1:3, a to po dobu 12 minut. Možné je také povařit bulgur jen 5 minut a nechat jej pod pokličkou "dojít". Je také možné připravit jej jinak než tepelným způsobem - nabobtnáním. Uchová si tak veškeré živiny. Surovinu namáčejte po dobu jedné hodiny, potom vodu slijte. chutná po oříšcích 😉 a je moc dobrý 😉

brusinka.pusinka
8. čer 2011

@kammka a jěště tyto dva máme ozkoušené 😉
Kuřecí kari bulgur

30 g másla, 500 g kuřecích prsíček nakrájených na nudličky, sůl, mletý pepř, 1 velká nakrájená cibule, 2 stroužky česneku, kari koření (šafrán), 150 g pšeničného bulguru, 400 ml vody (bujónu), 400 g čerstvých oloupaných (nebo konzervovaných) nakrájených rajčat, 300 g ružiček květáku, 60 g rozinek, 100 g mraženého hrášku, 150 g bílého jogurtu

Kuřecí maso opékáme na másle cca 5 minut na slabém ohni až do mírného zhnědnutí. Vybereme ho na talíř, ochutíme solí a trochou pepře. Na másle zbylém na pánvi osmahneme cibuli a česnek, přidáme kari (i šafrán), bulgur, vývar, rajčata, květák, rozinky a pomalu přivedeme do varu. Pod pokličkou dusíme 15 minut, občas zamícháme. Přidáme kuřecí maso, hrášek a opět přivedeme k varu. Pod pokličkou pak dusíme všechno ještě cca 10 minut. Podáváme s čerstvým jablkovým kompotem (3 středně velká jablka oloupeme, pokrájíme na měsíčky, dáme do menšího hrnce, přidáme 1 lžíci cukru a podlijeme 150 ml vody. Dusíme do měkka. Ochutíme citrónovou šťávou, skořicí a případně osladíme). Stejným způsobem můžeme připravit i jiné ovoce vhodné jako součást přílohy.

Míchaný ovocný salát s bulgurem

150 g bulguru, 400 ml mléka nebo vody, 1 lžíce másla (oleje), sůl, jakékoli různé druhy ovoce: 2 banány, 2 pomeranče (mandarinky), 1 jablko, 2 kiwi, 1 hrozen vína, směs sušeného ovoce (rozinky) a oříšku, citrónová šťáva, cukr, 1 smetana ke šlehání (nebo její náhražky)

Bulgur dáme na širokou pánev, zalijeme osoleným mlékem, přidáme lžíci cukru a máslo. Na mírném ohni vaříme 10 minut, vypneme plamen a cca 5-10 minut necháme ještě přikryté. Pak dobře promícháme a odkryté necháme vychladnout. Ovoce nakrájíme na kostky (plátky), zakapeme citrónovou šťávou, přidáme rozinky a oříšky (nebo neslanou směs), bulgur a dobře promícháme. Šlehačku vyšleháme, osladíme a zamícháme do ovoce (mužeme ji vynechat, nebo použít bílý jogurt). Při podávání posypeme mandlovými vločkami nebo sekanými oříšky a ozdobíme jemně nakrájeným kiwi.

vojtisek2007
8. čer 2011

@brusinka.pusinka takže chápu správně, že se koupí někde v krámě v pytlíku jako kuskus třeba....no a teda te´d jsem skočila o stránku před a ty fotky - ty rohlíčky, ty blááááááááhhhhhhhhhhooooooooo, dostala jsem na ně takovou chuť že na ně snad půjdu ještě teď.....tyhle stránky mě jednou zabijou 🙂 😀 😀 😀

brusinka.pusinka
8. čer 2011

@vojtisek2007 😀 😀 😀 😀 jj třeba ve zdravé výživě nebo i v Dm prodejně ho mají 😉 😉 a rohlíčky jsou mňamkové

vojtisek2007
8. čer 2011

@brusinka.pusinka nech toho, jo....nebo budeš povinně tady rozesílat vzorky 🙂🙂🙂🙂🙂

weri1
8. čer 2011

přírodní roštěná s rýži, to bude tak na 3 dny 😀 a pak vepřová panenka se slaninou, listový špenát a br.kn.

pelenka
8. čer 2011

Po lehkém obědě k véče třešňové kynuté knedle, uff🙂

eriska
8. čer 2011

@brusinka.pusinka @babulinkab´, naprostý souhlas, holčiny, karboše či burgry, včera i čevábo na plechu je superový..a není to jen o lenosti, ale jak píšete, nám to prostě víc chutná😉

my dneska nejlepší bezmasou rajskou na světě, a to tu od maminky, kterou se snažím pracně již pár let napodobit a k tomu knedlík..je jí kotel, bude i na zítra🙂 tak a prcek, taťka v lese a já jdu opisovat receptíky🙂 jen ty rohlíčky, vypadají úžasně, ale mě nebaví kynuté těsto, to si nechávám na víkend, kdy ho dělám s babičkou, to miluju, její kynuté buchty..už aby byly borůvečky😉

zuzi82
8. čer 2011

Ahojky, tak my si dnes dali ještě ražniči se šťouchaným bramborem a na večeři byl salát s plněnýma žampionama. Salátek byl domácí z vlastní zahrádky, tak chutnal o to lépe 😅

weri1
8. čer 2011

@eriska jak na plechu?

weri1
8. čer 2011

jo na papíře, no a když si koupíte mletý, to je pak tuku, dělávám je na grilu a toho omastku fůůůj, pořád si říkám, že si umelu sama doma maso

berenika39
8. čer 2011

Dneska jsem rozmrazila vepřovou plec, na nudličky. Jen tak, na cibulku na másle, podusit do měkka a nakonec k tomu z mrazáku poslední houby....štávu zaprášit moukou a s novým bramborem fakt dobrota. Rychle a bez práce.

petrusam
9. čer 2011

dnes pečené kuře, bram kaše a zelenina .. zítra kuře na paprice a knedl ...

beatta
9. čer 2011

ranný brambory s cibulkou a mlíkem

brusinka.pusinka
9. čer 2011

dneska brokolicová sekaná 😀 a těstovinový salát 😉 lehká jarní polévka

babulinkab
9. čer 2011

drožďová polívka
hamburgry, ledový salát

aaadus
9. čer 2011

Mrkvová polévka se zázvorem a krutonky, pro malého brambory s dýní a krůtím masem, já těstoviny se sušenými rajčaty. Na zítra uvařím vidovický guláš

brusinka.pusinka
9. čer 2011
dendaz
9. čer 2011

gulášová polévka z mletého masa + karbanátky s bramborama + domácí pizza na plech a jahodový koláč- jahod máme letos nějak moc.. 🙂

eriska
9. čer 2011

my zůstaneme u rajský a jablíčkovýho dortíku...zítra k babičce na kuchání brojlerů a v sobotu na jahody..

holky, jak děláte jahodový kompot? prý je nějaký trik, aby se nekazil..