Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

moudivlacek
10. srp 2011

vcera jsme byli na navsteve na cuketovych hodech - testoviny s rajcatovocuketovym pyre, cuketova buchta a grilovana cuketa s hermelinem 😀 jelikoz jsme dostali vysluzkou obri cuketu,k veceri byly cuketove bramboraky, dneska k obedu cuketova polivka a pokud zbyde, tak zitra ji dodelam k testovinam 😵

brusinka.pusinka
10. srp 2011

@moudivlacek my už hodně cuket zavařili a na zimu budou užasné pod masíčko a nebo jen tak k rýži 😉 a stále rostou stálé rostou 😉 😀 😀 😀

handm
10. srp 2011

ahoj, já bych dneska ráda udělal zapečenou cuketku, ale ještě nevím jak, tak jdu mrknout po nějakých receptíkách 😀

eriska
10. srp 2011

@brusinka.pusinka @moudivlacek my taky cuketujeme🙂 já cuketky miluju, ujedla bych se jich...holky, jak je zavařujete a jakou z nich děláte omajdu k těstovinkám?

nám se rozmrazuje srnčí masko, tak z něj udělám omáčku, co by falešní ptáčci, hořčice, klobáska (není anglická a do krámu se mi v dešti nechce), okurka, kápie..tak snad bude dobrá🙂

eriska
10. srp 2011

@brusinka.pusinka prosím, jak děláš kroupové rizoto? já tady mám zbytek krup od vánoc 😅 tak bych je zdělala..a patizonové řízečky, to zní taky dobře...

brusinka.pusinka
10. srp 2011

@handm
Recept na zapečenou cuketu s rajčaty a balkánským sýrem
Ingredience:
2 baby cukety
4 větší rajčata
2 jarní cibulky
150 g balkánského sýra
1 lžíce olivového oleje
1 stroužek česneku
sůl a čerstvé oregano
Postup:
Omytou zeleninu nakrájejte na kolečka a vložte do pečící nádoby.
Přidejte utřený česnek se solí, nastrouhaný balkánský sýr, lístky oregana a olivový olej.
Promíchejte a nechte zapéct v předehřáté troubě na 180°C přibližně 20 minut.
Zapečenou cuketu s rajčaty a balkánským sýrem můžete podávat jako přílohu nebo samostatný chod

Zapečená cuketa
1,5 kg brambor, 2 menší cukety, 3 velká rajčata, asi 200 g anglicke slaniny na plátky, 6 stroužků česneku, 250 g nivy, 200 g eidamu, olej, Sůl, bazalka, pepř a další koření dle chuti - tymián, chilli, provensálské...
POSTUP PŘÍPRAVY
Brambory oloupeme, nakrájíme na malé kostičky a uvaříme v osolené vodě. Pekáček vymažeme olejem, dno vyložíme slaninou a pokud se povede, dáme trochu i na boky pekáčku. Uvařené brambory slijeme a promícháme s třemi nadrobno nasekanými stroužky česneku a trochou oleje. Poté je rozprostřeme na dno pekáčku. Na brambory rozdrobíme asi tak polovinu nivy. Omytou a nejlépe oloupanou cuketu nakrájíme na kolečka a poklademe na brambory. Posolíme, popepříme a můžeme přidat další rozličné koření. Dále nakrájíme na kolečka i rajčata a opět je rozložíme do pekáčku - na cuketu. Rajčata posypeme zbylým, opět nadrobno nasekaným česnekem, bazalkou přidáme opět sůl, pepř i další koření. Troubu rozpálíme na 200 °C a necháme péct asi tak půl hodiny. Mezitím nastrouháme eidam a smícháme s rozdrobenou nivou, čímž po půl hodine pečení pokrm posypeme a necháme ještě několik minut zapéct, sýr by měl dostat zlatavou barvu. Nakonec ještě můžeme posypat sladkou paprikou.
Všechny suroviny můžeme samozřejmě přidávat dle chuti i dostupného množství.

Maminčina zapečená cuketa s kuřecím masem

2 cukety, 3 kuřecí prsní řízky, 4 rajčata, čerstvá bazalka,-4 lžíce oleje, worchestrová omáčka, sůl, mletý pepř, 6 stroužků česneku, 100 g tvrdého sýra, šlehačku,
Postup
Maso nakrájíme na kousky, promícháme s olejem a worchest.omáčkou a necháme alespoň hodinu uležet. Pak to opečeme dozlatova, osolíme, opepříme a promícháme s prolisovaným česnekem. Cukety oloupeme a nakrájíme na kolečka. Naskládáme je na dno pekáče a osolíme. Na ně navrstvíme opečené maso a pokryjeme ho kolečky rajčat. Posypeme lístky bazalky. Nastrouhaný sýr smícháme se šlehačkou a rozlijeme na maso Vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme asi 30 minut.

dilemma
10. srp 2011

Tak dneska prijedou mi rodice se podivat na broucka🙂 takeze mame na obet kvetakovy mozecek a brambory🙂

coxa
10. srp 2011

@brusinka.pusinka ahoj, jak prosím tě zavařuješ cuketu a jak ji pak používáš pod maso? 🙂

handm
10. srp 2011

@brusinka.pusinka Ty si vážně neuvěřitelná!!!!!!!!! Díky moc, já hledala různě po netu😉 a tady to je se vším servisem 🙂🙂 Trošinku si upravím ten první, aby to mohl i prcek a budeme spokojený oba dva 🙂 CUketu on miluje 🙂

brusinka.pusinka
10. srp 2011

@eriska
na kroupové rizoto:

600 g krup
150 g másla
3 šalotky
10 žampionů
2 l zeleninového vývaru
200 ml smetany
250 ml bílého vína
200 g parmazánu
pažitka
sůl
pepř

na restovanou zeleninu:

karotka
růžičková kapusta
mladý zelený chřest
žampiony
cukrový hrášek
cuketa
olivový olej
sůl
pepř

Postup

Na rozehřátém přepuštěném másle postupně orestujeme nakrájenou šalotku, kousky žampionů a kroupy uvařené do poloměkka. Přilijeme vývar, smetanu, trochu bílého vína, lehce osolíme a opepříme. Přivedeme k varu a vaříme doměkka. Podle potřeby přiléváme další vývar, smetanu nebo víno. Na závěr vmícháme máslo, strouhaný parmazán a nasekanou pažitku. Podáváme se zeleninou, kterou připravíme následujícím způsobem:
Na olivovém oleji orestujeme karotku a růžičkovou kapustu, které jsme předem krátce povařili v osolené vodě. Přidáme zelený chřest, lusky cukrového hrášku, cuketu nakrájenou na hranolky a čtvrtky žampionů. Lehce osolíme, opepříme a vše krátce orestujeme.
Servírujeme podle vlastní fantazie na talíře.

Eriska dávala jsem již dřív recept na zavařenou cuketu tady je znova

sladkokyselé cukety
2 kg cuket 800g cibule 2 papriky (červená a zelená, lze nahradit mrkví) 3 polévkové lžíce soli 1 kávová lžíčka kurkumy 1 kávová lžička hořčice 1 kávová lžička muškátového oříšku 1 kávová lžička černého pepře 2,5 šálku octa (+přidat trochu vody) 1,5 šálku cukru
cuketu nahrubo nastrouhat, cibuli najemno nakrájet, papriku na drobné kousky, vše dohromady vařit 30 min
zakonzervovat do sklenic
Doporučená příloha: výborné jako příloha k masům nebo na tousty se sýrem

a jěště děláme toto
Orientální cuketa
60dkg.cukety, 6 středně velkých cibulí, 3 lžíce oleje, 1 lžička ml. zázvoru, 1 lžička pálivé papriky, 1 lžička soli, 5 stroužků česneku, 5 lžic sojové om., kečup nebo rajský protlak
Postup
Cuketu oloupeme a vydlabeme. Nakrájíme na kostičky, cibuli a česnek také nakrájíme na drobno. Na oleji osmahneme cibulku do zlatova, přidáme cuketu, zázvor, ml.pálivou papriku, sůl a sojovou om.. 10 min. podusíme, sem tam zamícháme, přidáme česnek a kečup nebo rajský protlak a podusíme ještě pět min. Naplníme do skleniček a sterilujeme 20 min. na 80°C. Hotové pokládáme na víčka a necháme tak přes noc.
Poznámka
Z uvedeného množství je toho málo, je lepší dělat alespoň dvě dávky, kdo má děti, tak nemusí dávat tu pálivou papriku. Používám do šťáv k masu nebo špaget a těstovin, hodí se i do rizota.

brusinka.pusinka
10. srp 2011

@coxa ano zavařuji i mladé baby cukety jako okurky 😉 jsou užasné třeba k pečenému masu 😉

@handm není zač 😉

brusinka.pusinka
10. srp 2011

@coxa a jinak normálně když peču maso v pekáčku tak naliji sklenici 2 ood maso a peču společně a nebo udělám zvlášť v hrnci a zaliji smetanou a pak na konci maso podliji a dopeču společně. Občas naložím na celou noc maso se zvřenou cuketou a pak peču, a nebo ji smíchám právě s rizotem kroupovým a nebo s rýži s těstovinou a posypu sýrem hold je hodně využití 😉 jak použít zavařenou cuketu 😀 😀 😀 Můj muž třeba miluje když si udělá mleté maso se zavařenou cuketou a pak to dává na topinky 😉 😝

petule246
10. srp 2011

@handm - ahoj, já dělala cuketu včera a chutnala i mm - takže podélně rozkrojit cuketu a vydlabat. Pak naplnit směsí z pokrájené vydlabané cukety + hromada česneku + sůl + na kostičky rajčata + na kostičky slanina + na kostičky uzený sýr + 2 vajíčka + strouhanka. Pekla jsem nejdřív zvolna zakryté, pak odkryla a dopekla do zlatova a bylo to opravdu moc dobré.

A dnes pokračuji v zelenině - takže už mám hotové bezmasé kapustové karbanátky s br. kaší.

eriska
10. srp 2011

@brusinka.pusinka ty jsi zlato🙂🙂🙂 děkuji moc..já si říkala, že tady někdě ta zavařená cuketa bude, ale nemohla jsem jí najít...a ještě blbý dotaz, ty sladkokyselé cutketky, jak dlouho vařit ve skleničkách? taky 20 minutek?

kammka
10. srp 2011

já si toho vždycky naplánuju a pak je to jinak.. včera se bramboračka nekonala, sice jsem nějaké houby našla, ale taky spousta bedel a byla u nás návštěva, tak jsem je obalila a usmažila...
dnes musím zpracovat tu nakrojenou cuketu, asi udělám těsto jako na bramborák a vyleju to na velký plech na tenko, na pečící papír, rozhodla jsem se, že začnu hubnout, tak žádné smažení..
zítra udělám ten květák, zapeču s bramborama a tou smetanou, sice ta smetana taky fůra kalorií ale lepší, než zas smažený..a možná , že ta vajíčka rozmíchám jen do mléka..
no a pak už bych mohla zas uvažovat o nějakým mase... v mrazáku mám rajskou s plněnýma paprikama nebo masovýma kuličkama, tak asi s rýží, místo knedlíků...no a mezitím fůůůra zeleninky...

zuzi82
10. srp 2011

My si dnes dáme Stroganoff s kuřecím masem a rýži. 😉

coxa
10. srp 2011

@brusinka.pusinka díky moc, teda to je tipů! 😵

brusinka.pusinka
10. srp 2011

@eriska jj asi tak nějak prostě jak okurky 😉 😀 😀 😀 řezy 😝
@coxa není zač

eriska
10. srp 2011

@zuzi82 hoď mi prosím na Strofanoff receptík🙂
@brusinka.pusinka tak my máme radši tvrdší okurky, než ty "rozblemclé", tak je vaříme 5 minut, proto se radši ptám🙂 díky moc..

babulinkab
11. srp 2011

fazolky na smetaně s bramborem a párkem

krislip
11. srp 2011

My dnes máme bramboračku a zkusím pirohy s povidly sypané tvarohem

kammka
11. srp 2011

já mám dnes k obědu natural rýži, 3 plátky šunky a žervé, k tomu zelenina. včera jsem k večeři dělala z cukety a brambor bramborák na plech, ještě jim zbyl k obědu....sice jsem navrch pokrájela na drobounko slaninku, ale i tak to bylo oproti klasickému bramboráku méně mastné. akorát se to do té křupavé podoby docela dlouho peče. ale zas je to bez práce, takže vřele doporučuju..ale nutno použít pečící papír.

brusinka.pusinka
11. srp 2011

@eriska obyč okurky také tak do 8 minut ale řezy díl ty máme raději měkčí na saláty a vaření...
Dneska máme pstruhy s česnekovo koproým dipem a brambůrkovými dukátky a polívka bude zeleninová s vločkami

falca1
11. srp 2011

já mám dneska uzenou polívku a krupičnou kašičku 😀

zuzilinka
11. srp 2011

brusinka. pusinka
Jak prosim delas ten koprovo cesnekovy dip?

brusinka.pusinka
11. srp 2011

@zuzilinka
Použité suroviny receptu Lehký česnekový dip:
150 ml majonézy | 150 ml jogurtu | podle chuti česnek |Kopr | sůl | pepř
Místo majolky ale klidně dávám zakysanou smetanu a přidám lžičku cukru né vrchovatou 😀
4enek utřu nebo rozdrtím nejlépe se soli pusí ta štiplavost a pak krásně voní a najemno naekám čerstvý kopr 😀 Jinak vše smíchat a pak nechat odležet alepoň hodinu v lednici 😉

zuhur
11. srp 2011

Dneska mám bramborový salát s kukuřicí 😀 Ale na zítra už se opravdu chystám uvařit něco pořádného 😀 😀 😀

many
11. srp 2011

tak my si dnes dáme krupicovou kaši 😀 a na zítra máme v plánu upéct kuřecí stehýnka s bramborama a okurkovým salátem s kysanou smetanou 😀 a na víkend ??? Zatím vůbec nevím 😀

pelenka
11. srp 2011

Pěkně prosím nebyl by nějakej recept na rychlou mňamku z uzeného lososa? Přivezla jsem si včera z Polska čerstvého (teda podle ceny mám pochyby, že je to losos, ale je to dobrý🙂. Tak třeba nějaký těstovinky nebo tak, MM to nejí, tak si dám do nosu. Kopr ale nemám:(

brusinka.pusinka
11. srp 2011

@pelenka
Losos v alobalu
Losos 1 ks
Sůl 1 lžička
Citron
kolečka 2 ks
Rozmarýn
větvička 1 ks
Máslo
malé 2 ks
Alobal

Na dostatečně velký kus alobalu dáme porci lososa, posolíme, na vršek dáme 2 kolečka citronu, rozmarýn a 2 kousky másla. Dobře zabalíme do alobalu a dáme péci na 200 °C přibližně na 15-20 minut, podle velikosti porce. Pokud máte lososa s kůží, dejte kůži dolů.

Losos s cherry rajčátky a pórkem

8 filé z lososa, 2 polévkové lžíce citrónové šťávy, 2 pórky, 400 g cherry rajčat, 2 lžíce olivového oleje, 50 ml bílého vína, sůl, pepř.
Příprava

Plátky lososa pokapeme citrónovou šťávou, osolíme a opepříme. Pórky očistíme, omyjeme a bílé a světle zelené části nakrájíme na proužky, rajčata omyjeme. Na rozehřátém oleji podusíme pórek. Dno zapékací mísy pokryjeme pórkem, přidáme rajčata, zalijeme bílým vínem. Na zeleninový základ rozložíme plátky lososa, zakryjeme alobalem a pečeme asi 15 minut v troubě vyhřáté na 200 stupňů.