Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

brusinka.pusinka
19. bře 2012

@sarunatko
římský salát
4 kuřecí prsíčka, sůl, pepř
miska parmazánu na jemno a na hoblinky na posypaní
citrón
2 filety ančoviček(sardelová pasta)
1 žloutek
olivový olej
natvrdo uvařené vejce (1/2 ks na osobu)
slanina na opečení do křupava
housky na krutónky
Kdo má rád na kolečka černé olivy a zelené
POSTUP
Osmahneme nakrájená kuřecí prsa a připravíme si nálev z oleje, žloutku, citrónové šťávy, z naškrábaných ančoviček(sardelové pasty) a z parmazánu.
Nakrájený salát položíme do mísy, zalijeme zálivkou, poklademe kousky masa, rozkrojíme vejce na osminky, krutonky a slanina opražená a posypeme zbylým parmazánem

@ilonne zálivka je v receptu

@sarunatko jojo bábovka je mňamková 😀

nellygray
19. bře 2012

@mikkisek
@llllucka
Dělám tento z vařené řepy. Řepy omyju a i se slupkou uvařím do měkka (trvá to tak 45 minut, podle velikosti řepy). Vychladlé oloupu, nakrájím na tenké půlplátky a ochutím olivovým olejem, tmavým balsamikovým octem, solí a trochou pepře. Ta řepa pojme dost, protože je sama o sobě hodně sladká, tak aby měla trochu výraznější chu'ť. Ale jde to udělat samozřejmě i jemnější, pokud je to třeba pro děti. Nechám proležet, nejlépe přes noc, ale stačí i hodina. Pak přidám na kousky nakrájené oloupané jablíčko, promíchám, případně ještě dochutím a sevíruju vychlazené se lžící zakysané smetany.
Dělám většinou tak ze 4 malých řep a 1-2 jablíček. Řepy jde taky upéct v alobalu v troubě, ale to mi přijde nějak nehospodárné, kvůli tomu zapínat troubu. 😉
Pak dělám ještě obměnu, kdy tam nedám jablka, ale nastouhám kus bílé ředkve a nakrájím stonek řapíkatého celeru. Ale pro děti je to určitě lepší s jablkem.

aaadus
19. bře 2012

Kde najdu recept na tu bábovku ze zakysanky? Nemůžu ho najít 😠

brusinka.pusinka
19. bře 2012

@brambora20 Dělám čočkovku se lžíci rajského protlaku proto je červená a kapání dáváme mám to moc chutná 😀

brusinka.pusinka
19. bře 2012

@aaadus strana 189 uplně dole 😀

pitruskaskarolinkou
19. bře 2012

Grenadýrmarš 😀 Ne že by bylo doma zrovna prázdno, ale měl být brgul (bram.guláš) a tak jsem se nakrkla při krájení brambor, že byly skrz naskrz proplesnivělé (Albert 🙄 ), že jsem ze 2kg zhodnotila jako použitelné 2 ks 😅 🙄 ,takže alternativa - granadýrmarš, kde jich není tolik potřeba.
Polévka - co vařil muž včera - česnečka - jsme marodi 😉

sarunatko
19. bře 2012

Dneska zbytek polívky od soboty a těstovinový salát.

lucifereeek
19. bře 2012

@pitruskaskarolinkou s těma bramborama jsem to měla nedávno taky tak, z celého balení mi jich zbylo použitelných jen pár 😠

marhulinka
19. bře 2012

u nás dnes domácí pizza a k večeři trhanec s brusinkovým kompotem 😵

brusinka.pusinka
19. bře 2012

dnešní mňam

petissek
19. bře 2012

Holky nemáte tu někdo zkušenost s jaterní dietou? Už nevím co vařit, aby to aspoň trošku chutnalo...potřebovala bych nějakou inspiraci...

crca
autor
19. bře 2012

@petissek nevím jaký problém máš,ale když jsem měla mononukleozu a měla"jaterní dietu",tak ač sladká jídla nemusím,tak to byla moje záchrana 😀 aspoň to mělo chuť,ale s takovou chutí jsem si udělala polívku,nebo dušenou mrkev s dušeným masem a bramborem...... 🙄 jak to nebylo slané tak se to fakt nedalo,ještě,že jsem jí držela asi měsíc,dýl už bych to fakt nevydržela 😀

petissek
19. bře 2012

@crca No já naštěstí dietu nedržím...ještě to tak..po čtyřech měsících nevolností jsem ráda že můžu jíst 😀 . Dietu musí držet manžel, má strašné jaterní testy, teprve čekáme na další vyšetření co se z toho vyklube...doufám že nic vážného, straší nás kde čím 😒 . Takže zatím přísná jaterní dieta...Mononukleózu měl v mládí taky...ale nevím jestli ta dieta je stejná. Na netu jsou občas dost protichůdné informace ohledně diety na játra. Třeba že by se neměl ani moc cukr 😕 .

brusinka.pusinka
19. bře 2012

@petissek
Tvarohové knedlíky s meruňkami
250 g měkkého tvarohu
40 g bramborového škrobu
40 ml olivového oleje
150 g polohrubé mouky
meruňky
Postup:
V míse smícháme tvaroh, škrob, olej a po částech přidáváme mouku. Zpracujeme ve vláčné těsto, které se nebude lepit. Tvoříme knedlíčky, do kterých dáme půlku čerstvé meruňky nebo jiného ovoce. Vhodíme je do vroucí vody a vaříme tak 7 minut. Poté je dáme na talíř a posypeme opraženou strouhankou.

Těstoviny s cuketovou omáčkou
160 g těstovin
1 střední cuketa (tykev)
4 rajčata
1/4 čínského zelí
2 lžíce hladké mouky
strouhaný eidam
pažitka, petržel..
Na kousky nakrájenou cuketu a čínské zelí hodíme do hrnce, jemně okořeníme, podlijeme a dusíme. Po chvíli přidáme rajčata. Až bude zelenina měkká, zahustíme moukou a okořeníme dle chuti.
Na uvařené těstoviny dáme omáčku, posypeme strouhaným netučným sýrem a už si můžeme pochutnávat na jídle, které je vhodné pro jaterní dietu.

Brambory plněné masem
80g libového masa (směs vepřového, králičího, hovězího), 600g brambor, kmín, sůl, petrželová nať, olej
Očištěné maso nakrájíme na malé kousky, podlijeme, osolíme a podusíme. Velké brambory oloupeme, rozkrojíme na poloviny a vydlabeme. Hotové maso rozemeleme, smícháme s nasekanou petrželkou a vzniklou směsí naplníme brambory. Pokapeme olejem, posypeme kmínem a narovnáme do zapékací misky vymazané olejem. Podlijeme malým množstvím vody a udusíme.

Rýžová polévka
30g rýže, 40g mrkve, 40g petržele, 20g celeru, sůl petrželová nať
Zeleninu očistíme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do osolené vody. Spařenou rýži propláchneme a také přidáme do polévky. Do hotového pokrmu doplníme drobně nasekanou petrželku.

brusinka.pusinka
19. bře 2012

a tady buchty a závin v plné parádě😀

peroli
19. bře 2012

u nás svíčková ze včerejška

peroli
19. bře 2012

a pár mňamin z minulého týdne..
polévka risi-bisi, boršč, majonézové rohlíky, citronová babeta, škvarkové pagáče,

nikiii
19. bře 2012

@brusinka.pusinka z jakýho těsta je děláš že ti jdou tak krásně od sebe a nepotrhají se ti?

beruskanula
19. bře 2012

u nas dnes jen vyvar ze vcerejska 😅 😎 a zitra květákové placičky s bramborem🙂

brusinka.pusinka
19. bře 2012

@nikiii stačí když je při kladení na plech pomašluješ olejem po stranách aby se neslepili🙂 pak jdou krásně od sebe. Já dělám sádlem i plech vymažu sádlem🙂

petrusam
19. bře 2012

@falca1 jak prosím děláš carbonara?

brusinka.pusinka
19. bře 2012

@nikiii
Kynuté Honzovi buchty
500 g polohrubé mouky, 1/2 balíčku vanilkového cukru, 60 g másla, 2 žloutky, 1/4 l mléka na těsto, máslo na vymazání pekáče, cukr na posypání, 50 g cukru, 20 g droždí, mléko na kvásek, špetka soli, citronová kůra, hladká mouka na vál, 400 g povidel, nebo tvarohová náplň, maková, Jablková,ořechová, hrušková....
Postup
Do hrnečku rozdrobíme droždí, přidáme cukr, vlažné mléko, a trochu mouky, zlehka promícháme a necháme vykynout. Do hlubší mísy nasypeme předehřátou mouku, vlijeme vykynutý kvásek, přidáme vanilkový cukr, citronovou kůru, sůl, rozehřáté máslo, žloutky a mléko. Vše společně vymícháme na vláčné hladké těsto, dáme je k teplu a přikryjeme ubrouskem. Na pomoučeném vále vykynuté těsto rodělíme na 16-20 dílů, které mírně zploštíme, naplníme povidly a uzavřeme. Na pekáč dáme rozehřáté máslo, do kterého naskládáme jednotlivé buchty. Ve středně vyhřáté troubě pečeme dozlatova. Po upečení buchty z pekáče vyklopíme a pocukrujeme.Každou buchtičku řádně namaži po všech stranách aby se pak pěkně oddělili od sebe a netrhali se a nepoužívám máslo ale sádlo

nikiii
19. bře 2012

@brusinka.pusinka a to sádlo na paplání rozpustíš? Já mastím olejem, ale přece jen se mi sem tam nějaká roztrhne.

brusinka.pusinka
19. bře 2012

@nikiii jj ale jen tak v mikrovlnce na chvíly nedělám to na sporáku pak je moc horké

nikiii
19. bře 2012

@brusinka.pusinka Tak to příště vyzkouším, díky moc za inspiraci 🙂

nikiii
19. bře 2012

@brusinka.pusinka A taky asi nechám za sebe pracovat pekárnu, já ty kynutý těsta nerada dělám v ruce 😎

brusinka.pusinka
19. bře 2012

@nikiii já je také dělám v pekárně😀

peroli
19. bře 2012

@brusinka.pusinka @nikiii já se s tím nemažu a rovnou je v tom rozpuštěném sádle vždycky celé omáchám 😅 😀 😀

jimmy1
19. bře 2012

@brusinka.pusinka @peroli vy tady s těma Honzovejma buchtama pěkně provokujete, hned bych si dala 😎 asi je udělám na víkend 😵

nikiii
19. bře 2012

@brusinka.pusinka Tak to jsem ráda že si takhle nepomáhám jen já 😀 A naházíš všechno do pekárny a zapneš nebo máš na to speciální postup? 😉