Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

pelenka
11. srp 2011

@brusinka.pusinka Ale já mám uzeného, z toho to asi nejde, ne?

samik2008
11. srp 2011

Rajská polévka a pečená kuř.stehna s rýží

brusinka.pusinka
11. srp 2011

@pelenka tak tady jsou jiné něak jsem přehlídla slovo uzené 😀

Penne s uzený lososem
červená cibule 1 kus
citrón 1 kus
mořská sůl 2 špetky
olivový olej 2 lžíce
parmazán strouhaný 1 hrst
pepř černý mletý 1 špetka
petrželka 1 hrst
smetana ke šlehání 1 kelímek
těstoviny penne 200 g
uzený losos 100 g

Nejdříve si dáme vařit vodu na těstoviny, přidáme sůl a lžíci olivového oleje. Těstoviny vaříme podle návodu, nejlépe tak, aby byly al dente. Mezitím si rozpálíme lžíci olivového oleje na pánvi, přidáme na kostičky nakrájenou cibulku a restujeme do sklovata. Dále si pokrájíme plátky uzeného lososa na menší kousky a přidáme k orestované cibulce, krátce zarestujeme a zalijeme smetanou. Potom přidáme parmazán a promícháme, aby se sýr lépe rozpustil. Necháme omáčku lehce zredukovat, nakonec osolíme, opepříme a přidáme citronovou šťávu podle chuti. Podáváme ozdobené petrželkou a plátky citronu.

Těstoviny s uzeným lososem
Těstoviny s uzeným lososem (4 porce)
250g těstovin
200g uzeného lososa
1 zakysaná smetana
1 žloutek
1lžička sekaného kopru
1 střední cibule
1 stoužek česneku
2 lžíce olivového oleje
pepř, sůl
100g strouhaného sýra /dle vlastního výběru
Těstoviny dáme vařit do vroucí osolené vody a vaříme na alá dante, uvařené těstoviny scedíme, prolijeme studenou vodou a necháme okapat. Mezitím na pánvi osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli s rozetřeným česnekem, přidáme kelímek zakysané smetany a žloutek a za stálého míchání vaříme 3 minuty. Stáhneme oheň, přidáme na kousky nakrájeného uzeného lososa, kopr, sůl a pepř a 2 minuty prohřejeme. Na talíře rozdělíme těstoviny přelijeme omáčkou a posypeme sýrem.

Uzený losos s olivami

sezamové semínko
50 g zelené olivy bez pecky
100 g uzený losos
Uzeného lososa (zakoupíme ve vakuovaném balení) nakrájíme na malé kousky. Olivy bez pecky nakrájíme na kolečka.

Uzeného lososa promícháme s olivami a zasypeme sezamovými semínky. Necháme vychladit.
Uzený losos s olivami chutná dobře s pečivem - jako salát nebo předkrm. Recept vhodný i na oslavy.

Uzený losos s fazolkovo-bramborovo-rajčatovo-vajíčkovou přílohou

1 porce uzeného lososa, 1 malý brambor uvařený doměkka, hrstka zelených fazolek uvařených al dente, 1 vajíčko uvařené natvrdo, 2 cherry rajčátka, čerstvě mletá mořská sůl, čerstvě mletá směs pepřů, čerstvá nebo mražená bazalka, 2 PL olivového oleje, 1 ČL dijonské hořčice, střik balzamického octa, limetka
Jak na to:

Olej a hořčici utřeme dohladka.
Ještě teplé brambory, fazolky a vajíčko rozkrájíme na přiměřené kousky, vložíme do směsi oleje a hořčice, přidáme půlky rajčátek, sekanou bazalku, osolíme, opepříme, za stříkneme balzamickým octem.
Nenecháváme rozležet, podáváme hned s uzeným lososem, kterého zastříkneme limetkovou šťávou.

kammka
11. srp 2011

@brusinka.pusinka tak já tu chci @pelenka utěšovat, že to určo půjde a ty jsi rychlá jako vítr, no to je neuvěřitelný!!!!!
a jak děláš ty dukátky, všimla jsem si, že je máte celkem často.. na kolečka brambůrky a předvařeit a dopéct, nebo to frituješ?? hlavně mi netvrď, že je kupuješ mražené, to bych ti snad ani věřit nemohla 😀

brusinka.pusinka
11. srp 2011

@kammka 😀 ,né předvařím brambory na kolečka do poloměka a pak je opeču na pečícím papíře v troubě 😉 do zlatova 😀 😀 😀 nekupujeme mražené ani hranolky děláme doma 😉 😝 Fritujeme málo a spíše cibulové kroužky jinak u nás vede trouba a pečící papír 😉 ale ve friťáku jsou supr koblížky upečené 😀

kammka
11. srp 2011

tak to jsem si myslela, děkuji.brusinka.pusinka

eriska
11. srp 2011

my dneska švestkové knedlíky a na odpo na sváču nepečený jablečný dortík..a mám chuť na smažák, tak buď k večeři, nebo o víkendu na grilovačce..

berenika39
11. srp 2011

s.o.s. prosím...nedávno tu někdo psal zapečený květák, nemůžu to najít...
Brambory,květák,šlehačka,vejce, sýr...zapéct. Syrové brambory i syrový květák? díky!!

ladida.l
11. srp 2011

kuřecí polévka s domácími nudlemi a rizoto z kuřetem a mrkví

brusinka.pusinka
11. srp 2011

@berenika39
1 lžíce sušená bazalka
2 ks žloutek
1 ks květák
100 g tavený sýr
2 lžíce máslo
150 - 200 g ementál nebo jiný tvrdý sýr
tuk
250 ml sladká smetana
sůl
Očištěný květák rozdělíme na růžičky a namočíme na 15 minut do octové nebo slané vody, abychom se zbavili drobného hmyzu. Pak květák uvaříme ve slané vodě nebo v páře. Vodu z květáku nevyléváme.
Uvařený květák rozdělíme na menší růžičky a necháme vychladnout. Sýr nastrouháme.
Na pánvi rozpustíme máslo, přidáme hladkou mouku a vymícháme jíšku. Tu zředíme s trochou vývaru a provaříme. Přidáme do něj tavený sýr a vše vyšleháme metličkou dohladka. Pak omáčku osolíme, přidáme bazalku a nakonec přilijeme smetanu. Omáčku povaříme dohusta. Pak ji odstavíme z ohně a přimícháme do ní žloutky.
Vymažeme si zapékací misku. Vyložíme ji květákem, zalijeme sýrovou omáčkou a posypeme strouhaným sýrem.
Misku vložíme do předehřáté trouby a pečeme jen do té doby, než květák a sýr začnou zlátnout.
Takto připravený květák podáváme jako hlavní jídlo nebo jako přílohu.

kammka
11. srp 2011

berenika39 ještě tam byla šunka.. já myslím, že klidně syrový, za 50minut to pod alobalem určo změkne, jako tekutina je tam ta šlehačka
já to budu dneska dělat 😀

kammka
11. srp 2011

brusinka.pusinka zase jsi jako vítr, ale berenika39 asi myslela recept od PetkyV..ten je asi dvě stránky zpět..😀

berenika39
11. srp 2011

@brusinka.pusinka nechci prudit 😎 , tohle vypadá taky dobře, ale tamto bylo takový šup šup jako francouzský brambory, všechno dohromady, jen nemám tucha, j estli se to dává zapéct syrový nebo povařený (br+květák).

berenika39
11. srp 2011

@kammka jdu hledat znova, jen jsem to prolítla a asi přehlídla...

berenika39
11. srp 2011

už to mám...str.129. uf.
syrový 😀

pelenka
11. srp 2011

@brusinka.pusinka Děkuji za inspiraci, uložila jsem pro příště a vzala si trochu insiprace, výsledek byl takovýto: Na oleji osmahnout 1 cibuli, přidat osmahnout hrubě strouhanou mrkev, po chvíli podlít asi deci vody a trošku podusit, až se vydusí voda, přidat a zasmahnout lososa. Na to jsem nalila hotovou holandskou omáčku a okořenila jen troškou sušeného česneku, čerstvým mletým pepřem a spoustou petrželky. Zamíchat do špaget a baštit🙂.

petrusam
11. srp 2011

oběd - meruňkové knedle, večeře - pomazánka z makrely ..
zítra oběd - kuře na medu s cibulkama a bramkaše, večeře - nevím 😀

babulinkab
12. srp 2011

smažené žampiony, květák, šťouchané brambory a rajčatovo-ledový salát

kammka
12. srp 2011

@petkave tak jsem včera udělala ten zapečený květák s brambůrkama, dělala jsem toho hodně, aby zbylo i pro ty dva na dnešek, peklo se to teda opravdu dost dlouho, ale byla to mňamka....

kammka
12. srp 2011

na dnešní večer nebo zítřejší oběd (uvidím, kolik tam zbyde toho květáku) jsem vyndala z mrazáku 3 velké plátky vepřové kýty..a během víkendu asi moc vařit nebudu, u nás je pouť a má být hezky, tak chcem na poslední chvíli zkusit usušit i nějaké seno, kromě kolotočů.

petkave
12. srp 2011

@kammka ja som toho spravila tiež dosť, dokonca som porciu zaniesla aj sestre, pretože ona má takéto zapekance moc rada... Zjedlo sa všetko, tak dúfam, že aj u vás to bude rovnaké... A to ste mali takú veľkú úrodu květáku?

kammka
12. srp 2011

@petkave ne , v Lidlu byl květák za pár kaček, koupila jsem ho před pár dny, no a včera byl už za 9,90Kč.. nebyl úplně výběrový, ale byl moc dobrý.

moudivlacek
12. srp 2011

boruvkove tvarohove knedliky 😵

brusinka.pusinka
12. srp 2011

dneka Jarní závitky a celerové yré a polívka hrstková 😀

samik2008
12. srp 2011

polévka zeleninová a plněné žampiony s bramborovou kaší

alenv
12. srp 2011

@brusinka.pusinka prosím tě jak děláš ty cibulové kroužky?

pitruskaskarolinkou
12. srp 2011

zapečené těstoviny s kuřecím masem, hráškem, paprikou, zak.smetanou a sýrem 🙂

brusinka.pusinka
12. srp 2011

@alenv
Cibulové kroužky
pěkné velké cibule
mouku
vaječné žloutky z vajíček (1/cibuli)
mlíčko (pivo)
koření – čili, pepř, sušenou mletou zeleninu (dle naturelu)Vegeta
olej ( já smažím ve fritéze 😉

Příprava těstíčka:

nejříve rozšlehejte žloutky s kořením (já použil sůl, pepř a domácí vegetu)
přidejte mouku a zašlehejte ji (vidličkou)
odhanněte množství, které budete potřebovat na své kroužky
na toto množství těstíčko nastavujte postupným přišleháváním mouky a mléka
správná konzistence je: polotekutá ;D
místo mléka můžete použít pivo!

Příprava kroužků:

cibuli oloupejte a krájejte příčně na cca 1–1,5cm plátky
plátky rozdělte na jednotlivé kroužky
vyberte ty nejlepší a nejkroužkovatější
všechny je hoďte asi na 30 minut do lázně z mléka do ledničky
před smažením je nechte okapat a obalte je v mouce

Finale:

rozehřejte olej na správnou teplotu (střední plamen) JÁ DÁVÁM FRITÉZU NA 180 STUPŇŮ
v mouce obalené kroužky vymáchejte v těsíčku
vidličkou pokryjte všechny místa na každém kroužku
dávejte je postupně na pánev a udělejte se je dozlatova
před podáváním vycucejte ctěný olej do papírMilujeme se zakysanou smetanou ochucenou třeba koprem či pažitkou a nebo barbecu omáčkou 😝

alenv
12. srp 2011

@brusinka.pusinka super děkuju moc za tip..

brusinka.pusinka
12. srp 2011

@alenv není zač 😉